Sari la conținut

Un mastic gasket bun? !


zune
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Ce mastic gasket recomandați pentru etanșare ?

@ am o garnitură athena pt un capac de alternator peste care vruiam să dau un strat subțire de gaschet pentru o mai bună lipire.

Ce gasket folosiți voi la motoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Ce mastic gasket recomandați pentru etanșare ?

@ am o garnitură athena pt un capac de alternator peste care vruiam să dau un strat subțire de gaschet pentru o mai bună lipire.

Ce gasket folosiți voi la motoare?

 

Daca ai garnitura nu ai nevoie de silicon.

 

Daca nu ai garnitura, foloseste Victor Reinz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu sunt indiscret, cum i-ati determinat "bunatatea" ?

 

eu am folosit vreo 5-6 feluri de silicon de etansat si n-am putut niciodata sa aflu daca e bun sau rau, de fiecare data si-a facut treaba, adica am montat capacul respectiv si n-a mai curs pana la urmatoarea desfacere.. sau niciodata. nici nu m-am obosit vreoata sa retin cum se cheama.

 

la silicon conteaza foarte mult cum e aplicat decat calitatea lui in sine. inainte de montatul piesei se lasa sa se usuce cam 5-10 min.

 

@cesar - se foloseste uneori si garnitura si silicon, de ex la pompe de apa la auto. scrie in instructiunile de montare, nici eu nu credeam cand mi-a zis un mecanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

daca nu sunt indiscret, cum i-ati determinat "bunatatea" ?

Daca erai mecanic auto sau moto nu mai puneai intrebarea asta, acolo tot ce afli se face din experienta si practica.

Confirm si eu, siliconul ala alb Victor Reinz este cel mai bun.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi nu ai raspuns la intrebare, cum determini daca un silicon e bun, dintr-o gama de produse care fac acelasi lucru, adica mastic pt garnituri

da-mi un exemplu din vasta ta experienta de mecanic, unul mic mic mic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cesar - se foloseste uneori si garnitura si silicon, de ex la pompe de apa la auto. scrie in instructiunile de montare, nici eu nu credeam cand mi-a zis un mecanic.

Se recomanda sa se puna silicon pe garnitura cablurilor care ies din alternator. Am constatat ca nu e obligatoriu iar din fabrica, montajul respectiv e facut doar cu garnitura, fara silicon. Daca acel cauciuc e foarte imbatranit, rigid si (rar) deformat, se pune silicon ca sa nu se munceasca de doua ori.

Mai exista un silicon Loctite, foarte bun si acela dar cam scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

si totusi nu ai raspuns la intrebare, cum determini daca un silicon e bun, dintr-o gama de produse care fac acelasi lucru, adica mastic pt garnituri

da-mi un exemplu din vasta ta experienta de mecanic, unul mic mic mic

Trebe sa si gusti din el ca sa-ti dai seama..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebe sa si gusti din el ca sa-ti dai seama..

 

Off-topic: Daca e in spatele unor tzatze, poate merita gustat :)

On-topic: Da-i omului un raspuns daca il stii si esti asa experimentat. Pe multe scrie marea cu sarea dar sunt unele aspecte dupa care trebuie sa te uiti sa stii ca folosesti ceva de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Calitatea" celor doua solutii de etansare pe care le-am recomandat n-ai cum sa o evaluezi daca nu ai mai facut o garnitura.

La siliconul obisnuit, consistenta este una "cauciucata", stratul pe care il aplici e relativ gros. Nu se lucreaza foarte usor cu el dar nici tocmai greu. Timpul de polimerizare e relativ rapid.

La VR si Loctite consistenta e una "pastoasa", seamana cu pasta de dinti. Se lucreaza mai usor cu el, se poate aplica cu usurinta in straturi subtiri. Timpul de polimerizare e mai mare dar nu se recomanda timp de asteptare pana la lipirea capacelor pe carcasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Daca erai mecanic auto sau moto nu mai puneai intrebarea asta, acolo tot ce afli se face din experienta si practica.

On-topic: Da-i omului un raspuns daca il stii si esti asa experimentat.

Am scris mare..."din experienta si practica", ce nu se-ntelege?

Traducerea este ca trebuie sa folosesti mai multe tipuri daca vrei sa faci o comparatie.

Nu stiu cit de experimentat sunt, nu fac mecanica decit la masinile si motorul propriu, cert este ca eu de asta folosesc, de 2+2 nu am fost multumit, nu etanseaza ca lumea(dupa citeva luni a inceput sa-mi supureze pe unde dadusem), este mai grosier, lasa urme vizibile pe unde il aplici.

Daca nu tii la aspect si durata poti folosi si 2+2.

Detalii a dat colegul mai sus..

Am luat VR la sfatul unui amic mecanic auto si a avut dreptate.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris mare..."din experienta si practica", ce nu se-ntelege?

Traducerea este ca trebuie sa folosesti mai multe tipuri daca vrei sa faci o comparatie.

Nu stiu cit de experimentat sunt, nu fac mecanica decit la masinile si motorul propriu, cert este ca eu de asta folosesc, de 2+2 nu am fost multumit, nu etanseaza ca lumea(dupa citeva luni a inceput sa-mi supureze pe unde dadusem), este mai grosier, lasa urme vizibile pe unde il aplici.

Daca nu tii la aspect si durata poti folosi si 2+2.

Detalii a dat colegul mai sus..

Am luat VR la sfatul unui amic mecanic auto si a avut dreptate.

daca tu nu stii sa-l folosesti nu inseamna ca nu e bun.

 

grosier poate fi doar daca aplici tu un strat mai gros. urmele vizibile LE LASI tu daca aplici mai mult decat trebuie si neuniform.

 

etc etc.

 

din ce povestesti tu reiese ca lu' victor reinz ala numa ce-i arati capacul si sare singur si se asaza unde trebuie.

 

m-am uitat la ce silicon am folosit ultima oara si e loctite, dar stiu ca anul trecut am avut altceva si nu am facut nici o diferenta intre ele.

 

conteaza cum il aplici foarte mult daca vrei rezultate de calitate. suprafetele sa fie curate, etc etc, dar cred ca stii astea

Editat de Mikulas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu sunt indiscret, cum i-ati determinat "bunatatea" ?

 

.

probabil "bun" este considerat ala care nu mai poti sa il dezlipesi nici cu dalta :) ... nici nu mai trebuiesc suruburi :)

 

 

Traducerea este ca trebuie sa folosesti mai multe tipuri daca vrei sa faci o comparatie.

.

tu crezi ca medicul iti da pastile la plezneala , iar daca vede ca la anumite pastile esti mai vesel atunci le considera mai bune ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...