Sari la conținut

KIT XENON MOTO


draven
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,

am o curiozitate, as vrea sa imi montez kit xenon pe moto al meu, un CB500S din 2001 si m-ar interesa daca se poate monta si lupa la xenon, a auzit cineva de asa ceva? Ma gandesc ca daca se poate la Logan se poate si la Honda, :D.

Va multumesc!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Inainte sa deschizi un topic nou te rog sa cauti ceea ce ai nevoie cu functia "search"

Sunt deschise nenumarate tiopicuri despre asta, intra pe linkul acesta si vezi ca sunt multe discutii, sigur gasesti raspuns..

/index.php?app=core&module=search&do=search&andor_type=&sid=4cccf138e70eace33df9b69c444746c1&search_app_filters[forums][sortKey]=date&search_app_filters[forums][sortKey]=date&search_term=lupe+xenon&search_app=forums

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fostul proprietar mi-a zis ca se dau amenzi in Brasov (de acolo am cumparat kawa meu acum in dec) pt xenon moto, orice politai stie ca nici o motocicleta nu vine din fabrica cu xenon (exceptie ultimele BMW-uri care vin cu lupa xenon). daca totusi vrei sa iti pui, gaseste o metoda sa o faci aprobata de rar sau ceva ca sa nu te trezesti cu amenzi (asta daca ai de gand sa circuli ca mine prin toata tara vara asta). plus de asta daa motorul e din 2001, instalatia xenon cu lupa costa ceva si nu cred ca merita investitia (ma gandesc ca nu esti Becali sa ai o caruta de bani din moment ce ai moto din 2001).tu consideri. succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fostul proprietar mi-a zis ca se dau amenzi in Brasov (de acolo am cumparat kawa meu acum in dec) pt xenon moto, orice politai stie ca nici o motocicleta nu vine din fabrica cu xenon (exceptie ultimele BMW-uri care vin cu lupa xenon). daca totusi vrei sa iti pui, gaseste o metoda sa o faci aprobata de rar sau ceva ca sa nu te trezesti cu amenzi (asta daca ai de gand sa circuli ca mine prin toata tara vara asta). plus de asta daa motorul e din 2001, instalatia xenon cu lupa costa ceva si nu cred ca merita investitia (ma gandesc ca nu esti Becali sa ai o caruta de bani din moment ce ai moto din 2001).tu consideri. succes

 

daca ai lupa 99% dintre politisti "inchid" ochii. in plus 200 de lei chiar nu mi se pare un capat de tara pentru ORICE motocicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene, e motor din 2001 cu lupa, crezi ca aia sunt cretini? imediat iti cer talonul sa vada daca ai aprobare de la rar sau o hartie cum se dau la foliile auto.daca ai asa ceva, tot respectul, poti merge linistit unde vrei, daca nu ai, poti sa ai tu si bixenon adaptativ ca la BMW, daca politaiul nu si-a platit intretinerea luna trecuta, i-o platesti tu atunci.

eu am de gand sa merg cu moto si in tarile invecinate, iar politaii de acolo sunt foarte stricti in ceea ce priveste acest aspect. daca ramai in tara cu ea, atunci merita, daca ti-ai luat motorul sa te plimbi cu el si nu sa faci senzatie, atunci, PAREREA MEA e ca nu merita, repet, PAREREA MEA.parerile sunt impartite, citesti mai multe pareri si tragi tu singur o concluzie (Draven)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene, e motor din 2001 cu lupa, crezi ca aia sunt cretini? imediat iti cer talonul sa vada daca ai aprobare de la rar sau o hartie cum se dau la foliile auto.daca ai asa ceva, tot respectul, poti merge linistit unde vrei, daca nu ai, poti sa ai tu si bixenon adaptativ ca la BMW, daca politaiul nu si-a platit intretinerea luna trecuta, i-o platesti tu atunci.

eu am de gand sa merg cu moto si in tarile invecinate, iar politaii de acolo sunt foarte stricti in ceea ce priveste acest aspect. daca ramai in tara cu ea, atunci merita, daca ti-ai luat motorul sa te plimbi cu el si nu sa faci senzatie, atunci, PAREREA MEA e ca nu merita, repet, PAREREA MEA.parerile sunt impartite, citesti mai multe pareri si tragi tu singur o concluzie (Draven)

 

dupa cum scrii tu ti-ai luat de foarte curand motorul si nu prea ai mers prin tara. :) e plina romania de motoare cu xenon. recunosc, si o groaza de retardati care-si pun xenon pe far pentru bec cu filament. si n-au nici patit nici pe dracu' :)) eu merg de 3 ani cu lupe, nu mi-au zis nimic nici la rar (da, fara spaga), stai linistit. nici in ungaria, austria, italia sau germania. oamenii mai tin cont si de bun-simt. o lupa nu deranjeaza precum un xenon proptit intr-un far proiectat pentru filament. dimpotriva, nu numai ca nu are "halo-ul" acela care deranjeaza soferii de pe contrasens dar iti "pune" muult mai multa lumina pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate motorul tau are becuri care lumineaza noaptea . De ex al meu noaptea era chior . Nu vedeam nimic . dupa ce am pus xenon da e vede super dar cand ploua .. sa cam dus . Acum vreau sa ii pun si eu lupa sa concentrez lumina si sper sa se vada mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate motorul tau are becuri care lumineaza noaptea . De ex al meu noaptea era chior . Nu vedeam nimic . dupa ce am pus xenon da e vede super dar cand ploua .. sa cam dus . Acum vreau sa ii pun si eu lupa sa concentrez lumina si sper sa se vada mai bine

 

lupa e o idee excelenta! dar lumina pe ploaie care nu se vede nu tine de lupa. :) tine de temperatura becului. tu sigur ai 6000. incearca 4300 (alb cristal, fara tente de albastru, galben, orice) pentru vizibilitate maxima in general. si pe ploaie vezi mult mai bine. dar si mai bine pe ploaie si ceata (mai ales pe ceata) vezi cu 3200. dealtfel intensitatea luminii are maximul la 4300. peste scade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din propria experienta te sfatuiesc sa nu iti pui xenon. iti trebuie un electrician foarte bun care sa il monteze si supra soliciti bateria aiurea. cumparati un osram intense vision sau ceva de genu si ii mult mai bun. pe hornetul meu a fost montat un chit xenon care tot batai de cap mi-a dat.nu merita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din propria experienta te sfatuiesc sa nu iti pui xenon. iti trebuie un electrician foarte bun care sa il monteze si supra soliciti bateria aiurea. cumparati un osram intense vision sau ceva de genu si ii mult mai bun. pe hornetul meu a fost montat un chit xenon care tot batai de cap mi-a dat.nu merita...

ce face? suprasolicita bateria? :lol: un xenon consuma 42 de w, 35 becul, 7 balastul... electrician foarte bun? nu, doar cablaraia necesara... dac iei doar balastul fara cablurile de alimentare normal sa ai probleme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt deacord cu voi, nu zic ca nu e bun,eu ti-am zis ce mi-a zis ala. daca exista cea mai mica sansa ca de maine sa zica ministru: pe ei cu amenzi ca nu mai avem bani la buget, prefer sa merg in continuare linistit si sa nu platesc rata nimanui prin spaga. puneti-va xenon baieti, puneti-va o gramada de accesorii, scarite rizoma, etc si la un accident cant trebuie sa va dea sigurarea bani sa vad eu cat din investitiile alea mai recuperati. de fapt stiu, un mare 0 !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ bogdan iti dau dreptate, la masina am procedat la fel, nu vedeam nimic cu fanrurile alea si mi-am pus becuri night vision de la philips, acum vad perfect. ma gandesc serios sa imi pun si pe moto, becul poti sa il schimbi cand vrei in caz de amenda si nu e o investitie mare

Editat de diabolyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ bogdan iti dau dreptate, la masina am procedat la fel, nu vedeam nimic cu fanrurile alea si mi-am pus becuri night vision de la philips, acum vad perfect. ma gandesc serios sa imi pun si pe moto, becul poti sa il schimbi cand vrei in caz de amenda si nu e o investitie mare

 

becul xenon se lipeste in far acolo si nu-l mai poti scoate deloc! :| tu te auzi? :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vroiam sa spun asta dar trebuie sa o spun. ai un retard ( intarziere in gandire) si nu reusesti sa intelegi ce scriu,dar nu e problema, esti doar un baiat special. ma refer ca daca vine politaiul, poti sa scoti becul si sa il pui pe cel stoc si o sa fie motorul ca din fabrica.daca ai instalatia pusa pe motor, deagaba scoti becul ca garcea tot te amendeaza ca AI INSTALATIA MONTATA. acum intelegi ce am vrut sa zic ? nu te grabi, citeste de 2-3 ori daca nu esti in stare

daca ai trusa acolo la indemana si te pui sa iti mesteresti instalatia pe marginea drumului si o faci la loc, e cu atat mai bine, dar ma indoiesc de asta

Editat de diabolyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vroiam sa spun asta dar trebuie sa o spun. ai un retard ( intarziere in gandire) si nu reusesti sa intelegi ce scriu,dar nu e problema, esti doar un baiat special. ma refer ca daca vine politaiul, poti sa scoti becul si sa il pui pe cel stoc si o sa fie motorul ca din fabrica.daca ai instalatia pusa pe motor, deagaba scoti becul ca garcea tot te amendeaza ca AI INSTALATIA MONTATA. acum intelegi ce am vrut sa zic ? nu te grabi, citeste de 2-3 ori daca nu esti in stare

daca ai trusa acolo la indemana si te pui sa iti mesteresti instalatia pe marginea drumului si o faci la loc, e cu atat mai bine, dar ma indoiesc de asta

 

acea mare instalatie de care spui tu n-are nici o treaba. scoti mufa din balast, o pui pe becul normal si pa. instalatia poate sa fie pe motor cum vrei tu. inclusiv la itp. sunt fire de alimentare pentru balast care vin direct in mufa originala. retard ai tu ca incearca lumea sa-ti explice cum e in viata reala, tu spui c-ai auzit de la unu' din brasov. really? :))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cum il cheama pe tipul din Brasov care si-a luat-o asa tare incat sa iti spuna o asemenea gogomanie :crack: Nu de alta dar, dupa cum se vede locuiesc in Brasov, ma dau cu mobra de vreo 3 ani, majoritatea si-au pus xenoane pe aici si eu inca n-am auzit de nici o amenda ptr asta. In prima faza am avut xenon pe oglinda normala, pana am reusit sa investesc intr-o lupa si nervii necesari montarii ei. Cel putin in cazul meu :laugh:

M-a oprit si politia plus filtru RAR, si mi-am luat amenda ptr cauciucuri uzate peste masura :D , cu xenonul pe lupa n-a avut nici o treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum il cheama ca nu am la indemana contractul, baiatul mai avea vreo 3 motoare si mi-a recomandat sa nu imi pun, eu va spun ce mi-a zis, concluziile le trage autorul topicului, nu voi. fiecare are parerea lui despre xenon, eu nu as investi in el nici 10 lei atat timp cat vad destul de bine cu farurile originale. plus de asta, cat timp mergem noaptea, eu personal prefer sa plec ziua si sa ajung seara in detrimentul mersului pe timpul noptii, nu ca nu as vedea si imi trebuie xenon, ci din cauza pericolelor de pe sosele (gropi, caini, oameni beti, soferi beti etc). doar in oras ce mai merg noaptea, dar am lumina, asa ca ma pot lipsi de xenon, mai bine imi iau cauciucuri sau bag benzina si ma plimb decat sa investesc in xenon,plus de asta v-am zis, in caz de accident, asigurarea nu palteste decat motocicleta stoc,deci e pierdere sigura. personal am incheiat dezbaterea acestui topic, simtiti-va liberi sa comentati mai departe.

Editat de diabolyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare are dreptul la opinie.... unele din parerile tale poate ca le aveam si eu la inceput, dar ulterior s-au schimbat radical. Partea cu mersul noaptea e alegerea fiecaruia, si eu prefer ziua, dar cateodata mergi mai linistit noaptea chiar daca poate nu la fel de calm. Cat despre faptul ca n-ai nevoie de xenon, aici da, ai dreptate, daca mergi doar ziua probabil ca nu ai. In schimb daca o sa mergi vreodata noaptea, cu o mobra care are un xenon reglat asa cum trebuie, daca mai e si pe lupa, o sa te intrebi de ce ai asteptat pana acum ca sa iti montezi si tu. Dupa cum spuneam, fiecare are dreptul sa aiba o opinie. Eu m-am bagat in discutie deoarece m-a amuzat teribil partea cu amenzile pentru xenoane in Brasov. Daca n-as fi ajuns cu motorul cu motorul la RAR de 2 ori, si oprit de politie si alte din astea, taceam, dar asa stiu sigur ca pe aici n-au nici o treaba. Eventual daca iti e prea lene sa reglezi cat de cat farul, si mergi cu faza lunga sa ii orbesti pe toti. Atunci da, este cu totul alta poveste. In rest, nu m-a intrebat nimeni de sanatate pe nicaieri prin tara. Si eu nu sunt genul norocos :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai lupa 99% dintre politisti "inchid" ochii. in plus 200 de lei chiar nu mi se pare un capat de tara pentru ORICE motocicleta...

corect, 200 de lei nu sunt in nici un caz un capat de tara, mi-am luat moto din 2001 ca sunt incepator si chiar cred ca nu are rost sa forjez una noua.

 

Prevad inca 4 pagini de dispute, ca de fiecare data cind s-a discutat pe nenumarate topicuri subiectul asta..mi-am facut popcorn, am si bere.. :alcy:

L.U.V. tu vinzi xenonul cu tot cu lupa, sau fara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai oras si Brasovul asta!!!

 

Fiecare are dreptul la opinie.... unele din parerile tale poate ca le aveam si eu la inceput, dar ulterior s-au schimbat radical. Partea cu mersul noaptea e alegerea fiecaruia, si eu prefer ziua, dar cateodata mergi mai linistit noaptea chiar daca poate nu la fel de calm. Cat despre faptul ca n-ai nevoie de xenon, aici da, ai dreptate, daca mergi doar ziua probabil ca nu ai. In schimb daca o sa mergi vreodata noaptea, cu o mobra care are un xenon reglat asa cum trebuie, daca mai e si pe lupa, o sa te intrebi de ce ai asteptat pana acum ca sa iti montezi si tu. Dupa cum spuneam, fiecare are dreptul sa aiba o opinie. Eu m-am bagat in discutie deoarece m-a amuzat teribil partea cu amenzile pentru xenoane in Brasov. Daca n-as fi ajuns cu motorul cu motorul la RAR de 2 ori, si oprit de politie si alte din astea, taceam, dar asa stiu sigur ca pe aici n-au nici o treaba. Eventual daca iti e prea lene sa reglezi cat de cat farul, si mergi cu faza lunga sa ii orbesti pe toti. Atunci da, este cu totul alta poveste. In rest, nu m-a intrebat nimeni de sanatate pe nicaieri prin tara. Si eu nu sunt genul norocos :laugh:

Ce mai oras si Brasovul asta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...