Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ministerul Transporturilor, cel care trebuia sa emita normele din timp, spune: "precizam ca, Ordinul nr. 733/25.04.2013 (...) a fost transmis, spre publicare, la Monitorul Oficial, de catre Ministerul Transporturilor. "

 

nu l-am vazut publicat, din 25.04?!?!?!?

 

In acest timp insa, politistii i-au sanctionat pe cei care au circulat cu scuterul fara permis. Agentii rutieri au deschis 2081 de dosare penale, dintre care 42 numai in Bucuresti. Este scandalos daca tinem cont ca din vina statului s-a ajuns in aceasta situatie. Oficialii nu au emis normele din timp, privandu-i pe cei care voiau sa conduca scuterul de acest drept. Politia spune ca nu are ce face, trebuie sa aplice legea. Chiar daca nu e completa.

 

 

 

q.e.d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Ministerul Transporturilor, cel care trebuia sa emita normele din timp, spune: "precizam ca, Ordinul nr. 733/25.04.2013 (...) a fost transmis, spre publicare, la Monitorul Oficial, de catre Ministerul Transporturilor. "

 

nu l-am vazut publicat, din 25.04?!?!?!?

 

In acest timp insa, politistii i-au sanctionat pe cei care au circulat cu scuterul fara permis. Agentii rutieri au deschis 2081 de dosare penale, dintre care 42 numai in Bucuresti. Este scandalos daca tinem cont ca din vina statului s-a ajuns in aceasta situatie. Oficialii nu au emis normele din timp, privandu-i pe cei care voiau sa conduca scuterul de acest drept. Politia spune ca nu are ce face, trebuie sa aplice legea. Chiar daca nu e completa.

 

 

 

q.e.d

Tipic romanesc !

Dupa ce ca au aparut intr-un final si ar trebui sa fii multumit , incepi sa deviezi de la subiect ! Pastreaza-ti te rog comentariile pentru a pastra aceasta atmosfera de " entuziasm " si a nu devia de la subiect ! Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MERSI !

IN SFARSIT S-A INTAMPLAT :)) ! Nici nu stiu cum sa ma exprim :D

Cu uriasa placere! :)) ..si eu astept de cand a dat caldura...stau cu motoru in garaj si merg pe jos...luni merg la scoala sa vad daca ma pot inscrie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Cu uriasa placere! :)) ..si eu astept de cand a dat caldura...stau cu motoru in garaj si merg pe jos...luni merg la scoala sa vad daca ma pot inscrie..

:D Nu cred ca asa de devreme ... sper ca pe miercuri incolo putem sa-i dam bataie la inscris :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

pt. ultima oara ...

Quote

Programarea la examen pentru obţinerea categoriei AM se face pe baza fişei de şcolarizare pentru categoria AM, A1 sau A.

- Programarea la examen pentru obţinerea categoriei A2 se face pe baza fişei de şcolarizare pentru categoria A2 sau A.

- Proba teoretică a examenului de obţinere a categoriilor AM şi A2 este cea prevăzută pentru obţinerea categoriei A în Ordinul ministrului administraţiei şi internelor nr.268/2010 privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere, denumit în continuare ordin.

 

2. Proba practică pentru categoria AM constă numai în verificarea aptitudinilor în poligoane special amenajate având dimensiunile şi dotările conform schiţei prevăzute în anexa nr.5 din ordin, cu executarea probelor prevăzute în anexa nr.6 a aceluiaşi act normativ, sfârşitul probei consemnându-se la momentul ajungerii în punctul „Sosire”.

- Pentru susţinerea probei practice la categoria AM, se aplică în mod corespunzător prevederile art.15 alin.(1), (2), (3), (4) lit.a) pct.2, (6) şi (7) din ordin.

- La susţinerea probei practice pentru categoria AM, este obligatorie echiparea candidatului cu casca de protecţie.

sau nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde scrie? ori sunt chior...ori iar se vorbeste din imaginatie...in stirea aia se vorbeste doar despre AM.

e trimis spre publicare din 25 aprilie...suntem in 11 mai, s-a publicat sau nu? a vazut cineva MO cu publicarea normelor?

pana nu apare in MO nu exista nimic nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde scrie? ori sunt chior...ori iar se vorbeste din imaginatie...in stirea aia se vorbeste doar despre AM.

e trimis spre publicare din 25 aprilie...suntem in 11 mai, s-a publicat sau nu? a vazut cineva MO cu publicarea normelor?

pana nu apare in MO nu exista nimic nou.

nu stiu unde scrie ca se da dupa normele vechi,dar eu am dat pe 25 aprilie examenul dupa normele vechi...sala pe 17 aprilie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca daca tot dau franturi din directive nu se intelege nimic. O zic pentru ultima oara. Nu este nici o norma noua aparuta... Se poate face scolarizare numai pentru A1 si A... insa cu scoala de A poti da examen teoretic si practic pentru oricare din categorii... Cu scoala de A1 poti da doar pentru A1 sau AM. Se da examenul teoretic (sala) dupa care poligonul, dupa normele in vigoare.

 

Asa se procedeaza pana apar norme noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

vad ca daca tot dau franturi din directive nu se intelege nimic. O zic pentru ultima oara. Nu este nici o norma noua aparuta... Se poate face scolarizare numai pentru A1 si A... insa cu scoala de A poti da examen teoretic si practic pentru oricare din categorii... Cu scoala de A1 poti da doar pentru A1 sau AM. Se da examenul teoretic (sala) dupa care poligonul, dupa normele in vigoare.

 

Asa se procedeaza pana apar norme noi.

S-a dat la TV ! Se spune deobicei ca omul pana nu vede , nu crede ... tu ce nu crezi acum ? :))

A spus destul de clar ca se poate da , dupa ce vor fi publicate in Monitorul Oficial si vor fi 24 de ore de legistlatie si 6 de practica ! :*

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

A mai auzit ceva vreo informatie ? :D ... maine o sa sun la scoala de soferi sa vad ce si cum . Promit ca o sa tin la curent cu ce aflu' .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vineri pana duminica? Desigur... "ceva" poate la OTV... intelege ca pana nu se publica in monitorul oficial, e egal cu 0 ce a zis partz tv-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Nu mai scrie "bold" e deranjant pentru ceilalti..

Sa ne tii si pe noi la curent :friends:

Daca era deranjant pt. ceilalti , fii sigur ca nu mai exista aceasta optiune ! :)

Promit ca va voi spune maine ce am aflat de la scoala moto .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai scrie "bold" e deranjant pentru ceilalti..

Sa ne tii si pe noi la curent :friends:

Da-i si doua palme ca a subliniat o stire asteptata de multi oameni ..Daca scria cu caps lock il luam eu de urechi (de parca l-ar deranja :)) ) .Hai sa nu exageram .Scrie omule boldat ca se vede mai bine pe monitor ..pe mine nu ma deranjeaza ...:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e problema voastra ?

Esti prea entuziast... calmeaza-te... in Romania regleaza-ti ceasul cu 50 ani in urma ;) toate merg incet...si majoritatea prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...