Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Ceva concret e ca il sun saptamanal pe instructorul la a carui scoala m-am inscris. Ultimele noutati sunt ca dupa mitingul instructorilor Fenechiu n-a semnat si legea s-a intors la rasnit. Unde probabil ca o sa ramana mult si bine... Asa ca m-am hotarat sa fac scoala fara acte si sa-mi iau enduro si sa ma duc cu el unde a-ntzarcat mutu iapa si n-o sa ma intrebe nimeni de permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Anul asta ma indoiesc ,ca cineva isi va putea lua carnetul de conducere cat A ..

 

Singura solutie BULGARIAAAAAAAAA pentru nerabdatori ..costa cu 400-500 euro (rezidenta ) in plus, dar asta este .Motociclismul cere sacrificii :)) Cumperi" rezidenta si iei permisul in Bulgaria (mai nasol pt cei care nu conosc limba ) ,unde mai pui ca poti inmatricula apoi masini sau orice altceva direct pe numele tau :)

 

Nu este posibil ca intr-un stat din UE in anul 2012 sa iti fie ingradit dreptul la libera circulatie si tu sa nu iesi in strada sa iti ceri drepturile!!!S-au facut atatea plimbari cu mobra ,asa zise ,,MITINGURI " si nu s-a gandit nimeni sa opreasca ,sa blocheze un oras intreg si sa isi spuna ,,pasurile".De ce ? Pentru ca EI au permis .Si este mai frumos sa faci un ,,miting" pe traseul A-B manat din urma ca oile de politie si sa iti iei oricum mumu de la unii retarzi din masini (ca -i faci sa astepte trecerea coloanei ) fara sa reusesti sa ,,OBTII CEVA " .In tarile civilizate nu asa isi cer oamenii drepturile ,ca oile.

 

Acum stim cu totii ce inseamna ,,solidaritate " in randul iubitorilor de moto .Daca eu am pemis ma doare fix in pix ca nu poti avea si tu ..ca nu ,,vrea" legea .EU am ,TU descurca-te .

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai unii isi iau in timp ce noi discutam aici, fiindca in unele judete si prin bucurest se poate...

NU se poate .Se poate numai pentru cei care au facut scoala si au dosarul aprobat inainte de ,,data fatidica". Nu mai puneti botul la tot ce mai scrie unul altul pe aici ...si asa forumul asta a devenit mai mult ,,can-can".Chiara daca o scoala ar organiza cursuri ,DOSARUL este aprobat de o institutie.Care institutie nu ti-l aproba mai devreme de parca 6 saptamani (pt ca atat dureaza scoala pe stil vechi ) poti sa te pui in poponeata si-n cap .Daca cineva face acum Scoala va face doar scoala si atat ..dosarul va ajunge la forumurile competente in ziua in care va intra in vigoare noua lege si va sta acolo 5-6-7-8 saptamani sau cat va fi cazul.

 

Nu mai fiti copii ,poate sa se dea examen pentru cine a avut dosarul avizat inainte de noua hotarare sau ,,blocare" .pentru ca daca tu ca for competent mi-ai dat OK la un dosar trebuie sa ma lasi sa merg in urmatoarea etapa (sala-poligon ..exact ce prevedea regulamentul sa contina acel dosar ) .In rest cum spuneam ...can-can.

 

pai unii isi iau in timp ce noi discutam aici, fiindca in unele judete si prin bucurest se poate...

De unde stii ca se poate in Bucuresti? Au postat aici instructori moto care au explicat ce si cum si voi tot nu intelegeti? !!! Cititi cu atentie raspunsul autoritatilor ..cat mai atent ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce institutie?! mie mi-a incheiat dosarul in cateva minute secretara scolii, cand a avut actele necesare, si mi l-a dat mie. Dosar cu care a doua zi m-am dus la examen si am sustinut proba teoretica pentru A. Intr-adevar perioada de scolarizare a fost mai lunga de 6 saptamani. Si asta s-a intamplat marti



uite.. pun aici si o bucata din raspunsul de la DRPCIV cu care am fost sa ma prezint la examen

 

"

 

Urmare a scrisorii dumneavoastră vă comunicăm că dacă îndepliniţi criteriile de vârstă pentru categoria A, prevăzute la art.20 alin. (4) lit. c) din Ordonanţa de urgenţă nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, cu modificările şi completările ulterioare, vă puteţi prezenta pentru susţinerea examenului în condiţiile prevăzute în Regulamentul de aplicare a ordonanţei mai sus menţionate, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.1391/2006, şi respectiv în Ordinul ministrului administraţiei şi internelor nr.268/2010 privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere.

 

"



.dosarul va ajunge la forumurile competente in ziua in care va intra in vigoare noua lege si va sta acolo 5-6-7-8 saptamani sau cat va fi cazul.

 

Noua lege a intrat in vigoare la data de 19.01.. odata cu noua lege NU au aparut si noile norme. Au aparut in schimb niste precizari si directive DRPCIV care mentioneaza ca se poate da examenul in continuare dupa normele in vigoare atata timp cat se indeplinesc conditiile noii legi. Chestii pe care eu le-am mai postat anterior in acest topic.. probabil pe pagina anterioara chiar.

Editat de woodpecker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok....sa spunem ca pe mine m-ai convins ,nu ca ar avea importanta sa fiu eu convins(dar sunt capos din fire si tot nu cred ) ..examenul practic cand il dai si in ce consta ??!!!



pai unii isi iau in timp ce noi discutam aici, fiindca in unele judete si prin bucurest se poate...

Pai ori l-ai luat ori ,,discutam" ?!!!

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta am mai zis deja... dar am sa ma repet... eu pentru sustinerea probei teoretice am stat in sectia de politie cateva ore... plimbat de la un ghiseu la altu, cum se intampla... si intr-un final am mers in audienta la comandant, impreuna cu scrisoarea de la DRPCIV. Comandantul mi-a scos Legea 203 (legea noua) si mi-a citat din ea ca pentru "categoria AM se sustine proba practica numai in poligon" din care el subintelege ca pentru celalalte categorii se da si traseu. El mi-a motivat ca subintelege asta avand in vedere ca el are si viitoarele norme care momentan nu sunt in vigoare. Si mi-a mai zis ca pana nu primeste in scris, adresat lui de la drpciv, ca el poate sustine proba practica, el nu o va face pana nu apar normele noi. Nereusind sa il conving contrariul, am intrebat daca eu in momentul de fata pot sustine sala. A zis ca nu ma poate opri... i-a spus doamnei de acolo sa ma bage la sala... si sa ma programeze pe 25 iunie pentru proba practica, care el mi-a spus ca o voi da doar daca vor aparea normele pana atunci, in caz contrar, ma va trece neprezentat la examen. Am intrat si am sustinut proba teoretica si am iesit cu o foaie pe care scrie ca pe 25 iunie trebuie sa ma prezint la examen in locatia X.

Eu acuma am scris din nou DRPCIV-ului ca avand in vedere raspunsul lor pozitiv anterior, sa clarifice situatia si cu seful serviciului din judetul cluj. Astept raspuns la asta (probabil dupa sarbatori fiindca pana marti e liber)



Eu inteleg perfect ca nu ma crezi. Eu acu cateva saptamani eram in situatia in care sunt multi. Sunam la scoala de soferi si primeam raspunsuri de genul "inca nu sunt norme, nu pot face nici inscrieri, nu se stie ce si cum, nu se dau examene, nimic". Eu eram deja inscris de anul trecut, si spre deosebire de altii poate am fost putin mai motivat sa incep sa caut raspunsuri. Si am inceput pe forumurile astea, pe unde prin topicuri din astea am inceput sa vad postat de cate unu, altu.. cum ca isi iau permisul, ca se poate da examenul, chiar se fac si inscrieri si scolarizari. Asa am inceput sa citesc de fapt ce s-a modificat in lege... care sunt dispozitiile date, etc. Ca din pacate asta e situatia, nu iti ia nimeni apararea, trebuie sa devii tu avocat si sa incepi sa inveti Legea 203/2012, Ordinul MAI nr. 268/2010, OUG nr. 195 si PRECIZARI PRIVIND APLICAREA PREVEDERILOR LEGII NR.203/2012 CARE MODIFICA OUG NR.195/2002 din directiva DRPCIV Nr.2.321.002/3 din 17.01.2013.... din care reiese ca nu se "blocheaza" nimic. Singurii care blocheaza toate astea sunt birocratii si functionarii din politie care din comoditate si lipsa asumarii unor raspunderi te tot amana cu "vorba buna". Cineva foarte bine a punctat anterior.. daca nu ai ceva scris la mana, degeaba stai la povesti. Multi renunta fiindca le spune cineva verbal "nu se poate, mai asteapta". Asa am pierdut si eu vremea cateva luni bune.. uite ca de la "nu se poate domnule" am ajuns ca sa am examenul teoretic dat si luat. Sunt altii care deja au permise in mana. Probabil daca ma intorceam si eu la primul ghiseu la care mi s-a spus "nu se poate, nu dam examen la A" si ma duceam acasa... atunci eram la fel ca si restu care se plang pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, departe ideea de a sustine ca minti .Nu ma intelege gresit.Noi discutam despre noua metodologie care aduce in plus DOAR TRASEUL (si varsta ..cat etc ..neimportant in cazul nostru) .Tu ai data SALA ..sala pe care o poti da pt ca nu implica nici o modificare .Programarea facuta de politist ,,din burta" pt poligon si traseu este ,,apa de ploaie ".La fel de bine trebuia sa iti permita sa dai si poligonul ca doar nu s-a modificat nimic in privinta asta .La traseu in schimb sigur vei fi obligat sa vii cu hartie de la scoala cum ca ai ,,luat ore in trafic ".. Va fi o harababura .Ce ma mira este cum au accepta un dosar de scolarizare intr-o perioada in care nici o scoala nu mai are dreptul sa sustina legal cursuri ??!!!! Eu stiu ca dosarele ajungeau pe la nu stiu ce institutie (ARR parca ) si ei aveau ,,ultima stampila"..iar fara avizul lor dosarul luat de la secretara era simpla maculatura.Eu asa stiu dar posibil sa nu stiu bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nimic in vigoare in sensul care precizeaza ca eu trebuie sa sustin traseul. Legea 203, in legatura cu categoria A se limiteaza numa in a impune o limita de varsta. Nu stiu cine si-a dat avizul, dar avizul daca si-l dadea era foarte legal fiindca iar zic, legea noua nu aduce modificari normelor si nici nu le abroga... iar faptul ca normele nu au aparut impreuna cu legea nu este un impediment in a le aplica in continuare pe cele in vigoare. Daca maine s-ar schimba legea cu privire la arestarea criminalilor nu s-ar mai aresta nici un criminal pana nu apar norme noi de aplicare?

Dumneavoastra, ca si seful serviciului unde am sustinut examenul teoretic, ganditi in avans, dupa niste norme care inca nu sunt in vigoare. Eu zic sa va documentati dupa legislatia ce am mentionat-o mai sus, poate intelegeti mai bine situatia. Asta daca chiar va intereseaza.

Editat de woodpecker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, m-am gandit si eu la chestia asta... Respectiv la faptul ca eu avand 35 de ani, legea noua nu ma afecteaza cu nimic. Si neabrogand normele vechi, ar trebui sa pot da examenul. Acum cateva zile mi-a trecut prin cap inclusiv sa angajez un avocat, sa vad daca se poate obtine in instanta un verdict (o constatare) de tipul "conform legilor in vigoare la data de 1.05.2013 aveti dreptul legal sa dati examen pentru categoria conform normelor in vigoare (adica alea vechi, pe care nu le-a abrogat nimeni)". Dar am renuntat, pentru ca imi imaginez ca o sa obtin o hotarare definitiva prin noiembrie in cel mai fericit caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serghei, are dreptate woodpecker, legea noua (203) doar modifica si completeaza, in conditiile astea legea veche e perfect valabila, cu modificarile de rigoare...adica alte categorii si limite de varsta. pt A, acum trebuie doar sa ai minim 24 ani impliniti, sau exceptia: 20 impliniti cu minim 2 ani de A1 (parca). tot teoretic, eu, cu 31 ani impliniti, am dreptul sa fac scoala si sa dau examen conform legii in vigoare, adica legea veche: teorie si poligon.

doar ca teoria e teorie si, in Romania, difera de practica. sunt curios de raspunsul oficial pe care il voi primi si eu. tot teoretic, ar trebui sa fie pozitiv si m-asi inscrie in secunda 2 la scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Eu eram deja inscris de anul trecut, si spre deosebire de altii poate am fost putin mai motivat sa incep sa caut raspunsuri. ...

 

pai in cazul tau totul e clar. vei da proba practica doar in poligon, asa cum era inainte de 19-01-13. fiind inscris de anul trecut ai acea viza de la ARR pe dosar. in Buzau s-a dat saptamanile trecute examen pt A dupa vechiul regulament, dar examen au dat doar cei care au fost inscrisi la scoala inainte de19-01-13. bafta la examen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serghei, are dreptate woodpecker, legea noua (203) doar modifica si completeaza, in conditiile astea legea veche e perfect valabila, cu modificarile de rigoare...adica alte categorii si limite de varsta. pt A, acum trebuie doar sa ai minim 24 ani impliniti, sau exceptia: 20 impliniti cu minim 2 ani de A1 (parca). tot teoretic, eu, cu 31 ani impliniti, am dreptul sa fac scoala si sa dau examen conform legii in vigoare, adica legea veche: teorie si poligon.

doar ca teoria e teorie si, in Romania, difera de practica. sunt curios de raspunsul oficial pe care il voi primi si eu. tot teoretic, ar trebui sa fie pozitiv si m-asi inscrie in secunda 2 la scoala.

aici mai intervine si bunavointa scolilor de a face inscrieri inainte de aparitia normelor noi. Le e mai usor sa stea sa astepte si apoi tu sa faci scoala pe mai multi bani :) Adica te poti duce la scoala si ei te refuza oricum si tu degeaba ai legea de partea ta in cazul asta. Sunt scoli care au facut inscrieri dupa 19.01, fiindca nu ii poate nimic impiedica sa faca asta, iar cursantii lor au finalizat cursurile si s-au dus la examene. In unele judete au fost si acceptati si au promovat si au primit permise

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in cazul tau totul e clar. vei da proba practica doar in poligon, asa cum era inainte de 19-01-13. fiind inscris de anul trecut ai acea viza de la ARR pe dosar. in Buzau s-a dat saptamanile trecute examen pt A dupa vechiul regulament, dar examen au dat doar cei care au fost inscrisi la scoala inainte de19-01-13. bafta la examen.

Pai asta incerc si eu sa explic ..ARR-ul vizeaza dosarul dupa perioada obligatorie de scoala .In acest moment nici o scoala nu are permisiunea ARR-ului sa sustina cursuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu legile sant multe si contradictorii ci fapul ca nu mai sti la cine sa dai spaga ...

Referitor la limitarea puterii pt incadrarea in categorii ,am 2 motociclete :una de 20kW si una de 44kW .Pana aici se poate pune intrebarea 'si ce-i cu asta?' Problema e ca sant amandoua acelasi tip ,aceasi capacitate ,limitarea puterii la 20kW facandu-se cu ajutorul unor saibe montate pe calea de admisie .

Verificarea acestui fapt (limitarea) se poate face numai cu un dinamometru care ,deocamdata, e perfect dar lipseste cu desavarsire din ateliere iar cel mobil nu intra in discutie .De unde rezulta ca norme practice de aplicare nu sant dar e vorba 'decat' de niste bani la buget .

Apropo de Pasti ,vreau prima de miel !

Editat de mottofreee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta incerc si eu sa explic ..ARR-ul vizeaza dosarul dupa perioada obligatorie de scoala .In acest moment nici o scoala nu are permisiunea ARR-ului sa sustina cursuri.

eu de la un instructor am inteles ca avizarea de la ARR se da atunci cand incepi scoala, dupa ce te inscrii. tu daca ai facut inscrierea de anul trecut ai primit acea viza atunci, cand te-ai inscris. fara acea viza nici nu putea sa-ti dea dosarul de la scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci,de a1,a2,a nu merge sa dam .Dar in schimb de b1 putem da ?

 

 

La cat. B, B1, nu s-a schimbat nimic... Deocamdata.. Cine stie ce idee stralucita le mai vine.

Editat de Sei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...