Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Flaviu1

- Va salut. Nu mai este nimeni in situatia mea? care a inceput scoala de soferi de curand? poate stie mai multe, cum si daca se da examenul ? Am sa incerc sa termin cat mai repede orele de practica, sa dau examenul scris si dupaia sa vad cum pot da si poligonul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o mai ard astia mult asa m-apuc de enduro... nu ca oricum de asta voiam sa ma apuc dar vad ca din martie de cand m-am bagat in scoala tot "nu se stie" aud.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate intr-adevar difera de la oras la oras, aici in cluj, la scoala la care sunt inscris, am facut orele de legislatie, ieri a fost prima zi in poligon, deci so far, all good. (asta situatia mea)

 

Ca si situatie generala: Am vorbit cu profu de legislatie iar raspunsul a fost: examenul teoretic se da fara nici o problema sau restrictie, la fel ca inainte.

 

Iar pentru examenul practic, zilele astea se da examen cu cei inscrisi inainte de 19 ianuarie. Cei care s-au inscris dupa (ca mine - inscris in prima serie dupa normele noi) vom putea da examenul prin iulie (pentru ca atunci trec cele 5 saptamani necesare scolarizarii).

Cat despre procedura de examinare practica (poligon sau poligon + traseu in oras), inca nu se stie care metoda va fi aleasa, dar indiferent de aceasta, examenul va avea loc.

 

Sunt din Cluj care au primit si alte raspunsuri ?

 

P.s. nu luati toate zvonurile in seama si intrebati la politie sau la instructori. Ei va pot da informatii pe care sa va bazati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Flaviu1

Salut, eu pe 18 iunie fac 4 saptamani de cand a fost depus dosarul meu....o sa fac toate orele sa termin scoala, o sa sustin examenul scris, si vedem dupaia cum o sa dau examenul practic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Flaviu1

Sunt 4 saptamani... si teoria si poligonul se dau oricum. Ca se mai adauga sau nu si examenul in trafic... partea a 2a.

- Adevarat, sper sa ne auzim cat mai curand cu vesti bune! o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator RADU_LYN

Salutari. Astazi la scoala de soferi am intrebat profesorul de legislatie ce si cum se intampla cu examenul (traseu) pana la urma. Daca s-a aprobat noua lege sau nu. Mi-a raspuns in felul urmator. "Se da examen doar in poligon pana pe data de 13.11.2013." In prealabil,sunt fericit ca nu mai sunt nevoit sa dau si in oras.Scap doar cu poligon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Astazi la scoala de soferi am intrebat profesorul de legislatie ce si cum se intampla cu examenul (traseu) pana la urma. Daca s-a aprobat noua lege sau nu. Mi-a raspuns in felul urmator. "Se da examen doar in poligon pana pe data de 13.11.2013." In prealabil,sunt fericit ca nu mai sunt nevoit sa dau si in oras.Scap doar cu poligon.

 

Eu nu mai cred nimic pana nu vad... e atata nebunie in tara cu examinarile si scolarizarea, incat nu mai pot crede.

Unele scoli faceau cursuri, altele nu (NU categoric, de parca nu era in interesul lor sa faca)... unii dadeau examene si luau permise, altii erau refuzati de militieni...

Nu zic ca la tine nu este asa cum spui... dar ce se intampla in Vaslui nu e valabil si in Oradea, Timisoara, Bucuresti sau alte orase... de parca n-ar fi aceeasi lege.

Ar fi perfect sa pot da si eu doar teorie si poligon, fara trafic. Bataie de cap in minus. Mai traim si mai vedem... cam in 3 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Eu! Am inceput scoala pe 8 martie, pe 8 aprilie am fost programat la sala, si pe 9 in poligon. Pentru cat. A.

Deci in PH se poate...

Mie la scoala mi-au spus ca ARR-ul a refuzat sa faca inscrieri dupa data de 19 ianuarie, si ca ARR-ul este o institutie unica in RO si ca cei din alte judete care spun ca au fost inscrisi dupa 19 ian si au sustinut deja examenul, ori bat campii, ori au fost inscrisi inainte de acea data.

Politia judetului de care apartin (Giurgiu) face examinari si pentru cei care au fost inscrisi dupa aparitia noii legi, am vorbit cu ei, insa nu-mi pot recupera dosarul de la scoala pentru ca eu de fapt am facut scoala in extrasezon (1 martie - 15 aprilie), in acest timp eu nefiind luat in evidenta la ARR. Pe de o parte am castigat ca nu era deloc aglomeratie, sedinta era clar mai mult de 1h, am avut mai multa atentie din partea intructorilor... In caz ca va fi traseu, o sa mai fac cateva ore fara nici o problema, ideea este ca sper ca la inceputul lunii iulie sa-mi dea dosarul sa ma pot inscrie pentru examinare. Zic inceputul lui iulie deoarece scolile au primit autorizatiile de la ARR sa inscrie din nou elevi pe la jumatea lunii mai si le-au trebuit cateva zile ca sa obtina autorizatiile. Apoi au inscris elevii in baza de date ARR undeva spre sf lunii mai, si daca adunam 5 saptamani (cat este teoretic perioada minima de scolarizare) ajungem in primele zile din iulie.

Va doresc BAFTA tuturor si asfalt uscat celor care au deja permis :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geo_ZGA, daca termini tu scoala in 3 saptamani esti tare.... da eu zic sa stai calm.

Ai minim 4 sedinte in poligon incepand de jos de la YBR de 125 pana la GS500... adica prinzi asa ... 2 sedinte pe saptamana... deci numai aici 2 sapt, apoi ai doua sedinte in teren sa inveti cu pasager si alea alea... deci inca o saptamana, doua.... si am ajuns la luna si nici n-ai intrat in trafic si poligon pe 600.

Ca asa mi-ar fi placut si mie sa fac toate sedintele in doua zile...

 

...am uitat sa mentionez. Asta daca e soare afara ;)

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pesimist mai esti :)) de ce doar 2 sedinte pe saptamana, sau chiar la 2 saptamani? sunt 6 zile disponibile si vreau sa profit cat mai mult de ele. o sa ma orientez spre ore mai libere, eventual dimineata sau la pranz, in functie de munca...in 3 saptamani am timp sa fac 13 sedinte de cate 2 ore, 6 in poligon si 7 in trafic.

tot ce nu depinde de mine e numarul de elevi care se programeaza in perioada asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt destui oameni si nu o sa poti face n'spe sedinte pe saptamana, daca prinzi doua e bine parerea mea. Iar in teren stiu ca sunt cam doua iesiri pe sapt adica numai acolo pierzi o saptamana din alea 3 daca prinzi ambele iesiri.... Da ma rog, nu stiu cum mai fac ei acum.

Oricum nu termini in 3 sapt, chillax.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios daca a dat cineva de examen dupa noua metoda, adica in trafic cu instructorul in spate.

 

Stiu deja ca pe la scoli, motociclete au fost pregatite cu dubla comanda (manete de frana si ambreiaj) pe codita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...