Sari la conținut

Concurs de viteza urban de moto-clasice.


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

Violet biker din Timisoara mi-a deschis ochii.la Timisoara se desfasoara un astfel de concurs.La Turda se desfasoara un astfel de concurs.In alta parte nu stiu.Propun sa se ia o initiativa ,a mea si a inca vreo trei patru,din Bucuresti,pentru a organiza un astfel de concurs.Orice lucru are un inceput,o samanta.Astept voluntari pentru initiativa mea.Nu neg ca deja m-am gandit la cateva nume.Astept sa vad daca m-am gandit bine.

 

Accept idei si propuneri concrete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator MosRahao

si eu particip, cu comunista mea, daca sunt admise si d-astea.

 

rugamintea mea mare este sa descrii anume la ce te-ai gandit, eventual sa ajustam d`alde noi cu propuneri si chiar implicare dupa ce dezvolti ideea - ce asa cum ai enuntat-o este excelenta, ca principiu. dar trebuie mai mult de o idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accepti sa intri in Comitetul de Initiativa?Eu sunt primul inscris.Nu ascund faptul ca am vorbit cu inca doua persoane la telefon.Astept confirmarea din partea lor.Deci tu poti fi al patrulea.Si eu chiar te vreau langa noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

multumesc pentru incredere si gandul bun! as veni, dar experienta mea in ce inseamna clasice/comuniste nu ma recomanda. totusi, pot veni, chiar si asa. te rog, care sunt celelalte doua nume?

 

(cu rugamintea sa renuntam la "comitet de initiativa" si alte expresii pompoase, ca nu suntem brigadieri la Bumbesti-Livezeni)... :-)))

 

si zi si tu,mai pe larg, la ce te-ai gandit. e o cursa? e o parada? in ce consta, de fapt, concursul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt un old man,trait toata viata cu "comitete de initiativa" si alte expresii consacrate epocilor in care am deschis ochii pe toate cele.Nu cunosc o expresie echivalenta.De aia am si deschis acest topic.Ca sa fie aduse imbunatatiri de orice fel.

Numele nu le pot spune fara acceptul persoanelor.

Mai Rares eu spun ca va fi un adevarat concurs de viteza.Pe clase de cilindree,cu traseu fix,protejat ,cu arbitri si cronometraj,cu un sponsor si cu premii.

O sa -i contactez si pe Bujie si pe Tibi,poate ne ajuta cu experienta lor si ,dece nu ,pe nea Liche din Ploiesti pentru arbitrare.

Bulgarele mic de zapada a inceput sa coboare la vale.Sa vedem ce va iesi.Rau nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci vorbim de un Isle Of Man urban cu clasice?... ce fel de clasice? Clasice de zburdat sau clasice , gen triumph sau royal enfield? Sau poate ca ne refirim la rusoaice? Bagati mai multe detalii, gen, categorii, provenienta, ani de fabricatie, unde v-ati gandit, etc. E mult de muca la asa ceva. Va doresc succes in ceea ce vreti sa faceti, orice ar fi pt ca nu prea s-a inteles prea bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai voi sunteti nebuni?Abia acu o ora mi-a venit ideea.Bagati voi propuneri.In principiu putem sa fim scortosi si sa bagam niste reguli stricte sau sa fim mai permisivi.Asta se va stabili pe parcurs.Eu optez pentru inceput pentru deschidere si permisivitate.De aceea doresc sa fie un Grup de Initiativa ca sa poata fi discutate pe indelete si argumentat fiecare dintre aspecte si amanunte.Care nu-s putine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

va fi un adevarat concurs de viteza. Pe clase de cilindree,cu traseu fix,protejat ,cu arbitri si cronometraj,cu un sponsor si cu premii.

 

foarte interesant!

 

cred ca ideea asta, dezvoltata putin, slefuita si sprijinita, poate insemna un eveniment frumos - si pentru ai` de-alearga, dar si pentru cei ce vin sa caste gura. pe la noi lipsesc evenimentele moto interesante - din ce spui, acesta ar putea fi unul dintre ele, cred io. sau macar un inceput bun.

 

felicitari pentru idee!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

:-))) nu stiam ca asa se numesc!

 

deci sunt si io "din comitet"; cand e stabilita "comisia", functie de acceptul celorlalti la care te-ai gandit, convoaca-ma la dialogul constructiv in urma caruia aspectele legate de acest concurs urban nadajduim ca pot fi trasate in linii mari, urmand a supune atentiei camarazilor nostri ideea consolidata, spre a cladi cu ajutorul opiniilor dumnealor croiala spre mai bine, spre inainte, spre folosul tuturor. (ca sa folosesc, in gluma, limbajul forestier ce nu imi e nici mie strain)...

 

pe bune ca ideea ta e f misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna initiativa, insa implica organizare si multa alergatura.

Pana atunci, trebuie sa stii asta:

http://www.frm.ro/index.php/Download-document/140-Obligatiile-organizatorilor-de-competitii-motocicliste.html

In eveniment trebuie implicati sponsorii,, Politia, ISU,Salvare,etc.

Dar cu efort poate iesi ceva frumos.

Succe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim si o sa tinem cont de informatiile transmise de tine.

Desigur ca usor nu va fi.Satisfactiile vor fi pe masura.



Tibi Troia a acceptat sa participe la Grupul de initiativa .Experienta lui va fi de un real folos.

 

 

Ar fi foarte interesant sa aflam parerea celor interesati de a participa la un astfel de concurs.Ca si concurenti sau ca simpli privitori.

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum spune titlul este o competitie

ca sa fie competitie in adevaratul sens al cuvantului trebuie sa fie diferente foarte mici intre motoarele care participa

cum se vor imparti clasele in asa fel incat sansele sa fie cat de cat egale?

sa zicem ca le mparti pe cilindree un ij 49 de ex nu are nici o sansa in fata unei yamaha rd 350 amandoua fiind considerate clasice

sa le imparti pe anii de fabricatie isi spune cuvantul cilidreea

sa zicem ca le imparti pe ani si cilindree tot sunt diferente foarte mari intre performantele motoarelor in functie de provenienta lor

initiativa este de laudat si chiar ar fi o placere sa tii o clasica cu care sa participi la cateva curse pe an si in restul timpului sa iti bati capul cum ai pute obtine un plus de performanta de la ea

bafta in gasirea solutiilor si in materializarea acestei initiative

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de concurs se sfarseste prin a premia toti concurentii (indiferent de marca si cilindree , fabricate intr-un anumit interval de timp), indiferent ca sunt premii in bani, trofee sau doar o simpla diploma deci nu prea are importanta cine si cu ce anume concureaza (atat timp cat gandirea concurentilor este matura). Ar fi frumos sa se materializeze propunerea.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de concurs se sfarseste prin a premia toti concurentii (indiferent de marca si cilindree , fabricate intr-un anumit interval de timp), indiferent ca sunt premii in bani, trofee sau doar o simpla diploma deci nu prea are importanta cine si cu ce anume concureaza (atat timp cat gandirea concurentilor este matura). Ar fi frumos sa se materializeze propunerea.

 

 

Bai Lolo, daca repari la IJ ca si pana acum se poate face un concurs care nu se mai sfarseste niciodata. Adica, ar trebui facut un concurs intre anumite motociclete si pietoni. Astfel, poate, sunt sanse sa castigi chiar daca mergi cu 22 de kilometri la ora, si se mai strica si putregaiul. Avantajul e ca atunci cand cade putregaiul pietonul vine din spate. Il poti ruga sa te ajute nitel( la misto, doar ca sa-l intarzii), el nu te va refuza vazandu-te bagat exact in aceleasi probleme , ca acum 20 de ani. Daca pietonul e nervos poti sa-l implori sa impinga la trotineta, premiul fiind impartit frateste in doua. Astfel, se poate organiza un concurs interesant, cu un comitet de plecare, un comitet de primire si unul de traseu. De exemplu, daca e mai frig, te lasa inima sa lasi spectatorii sa inghete uitandu-se cum faci 2 kilometri in 6 ore? Nu,taticule, concursul trebuie sa fie interactiv, ca manelele lui 3 sudest. Misto ar fi ca ultimul din concurs cu trotineta sa se intreaca cu membrii celor 3 comitete, asa ceva nu s-a mai vazut pe planeta Pamant. Hai, da-le bune, iarna e pe sfarsite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Je,la concursul similar de la Turda (acest concurs are fo 80 ani,daca nu gresesc ),la clasa 125 cc,am iesit pe ultimul loc.Pentru treaba asta am facut 1000 km cu "putregaiul"din dotare.Sa traga concluzia cine vrea si cum vrea.

Deci sa inteleg ca de la Barlad ,Buzau si Bacau,vor fi amatori de a participa.Si cu mine motz,bineanteles.Sunt sigur ca vine si Pedala cu Simsonul ala ce merge 130 km/h ca sa-l puna la punct ,la o liniutza concludenta ,pe SS si pe mine ca ma dau si io la liniutza cu Zundapele din dotare.

O sa fie tare tare.Abia astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altu' care n-are viza de la oftalmolog! Mos Bunule, unde am zis io ca Simsonu' ala este al meu si ca prinde 130 la ora? Te astept in primavara sa-ti arat pe viu dihania si sa te convingi, doar stii unde ma gasesti si ai vazut ca zaibarul e bun, friptura rumena si oamenii primitori! :cheers:

Daca o sa vin, am destule fiare in batatura cu care sa ma aliniez la start...si sa si termin cursa, ca sa pot ajunge tot calare si acasa, ca n-am platforma de transport! Deocamdata astept propunerile voastre privind data si locatia exacte, fiindca am un program ciudat la munca si nu as vrea sa incurc pe nimeni, iar daca este nevoie de o mina de ajutor privind organizarea (detalii tehnice, chestii care pot fi facute de la distanta si pe care le pot face fara sa intru fortat pe tarlaua altuia), ma ofer cu mare placere! :bigstar:



:bike-037:

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o gluma Ivane.Stiu ca Simsonele nu e al tau.

Saptamana asta asta pritocim tot si poate vom avea datele exacte,nu ca la Intrunirea de socialiaste si clasice unde se discuta despre orice numai de locatie si data nu.

Iti multumesc pentru oferta de sprijin si sa fi sigur ca o sa apelam.Pune la punct ceva de 350 s-o dai cu mine.Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci e de bine, nu mai mergi la oftalmolog, vino cu DKW-ul pe la Gorj sa-i facem revizia cu zaibar! :peace:

De 350 am o baba din 1960...dar nu am acte de-ajuns pentru ea, iar TS-ul (asa cum il am io modificat) mi se pare bun de mers la promenada sau la munca, la pescuit ori la maicute, la Tismana! Pentru actiunea asta o sa pregatesc (adica il sterg de praf, ii pun benzina si baterie!) CZ-ul Sport de "doi jumate", fiindca este cea mai fisneata dintre babutele mele, care in mod sigur n-o sa ma faca de ris! Asa ca la clasa "250", motociclete din blocul comunist cu ani de fabricatie apropiati de 1975, astept inscrierile rivalilor! :bike-037:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vin cu DKW-ul.Ma bag cu Zundapp-ul de 350 din 1938 si cu 17 cp si in 4 T.Fosta masina de curse.Pun la bataie o sticla de wisky bun pentru concursul de liniutzeeeeee.

Deci baieti si fete,pregatiti-va motoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de concurs se sfarseste prin a premia toti concurentii (indiferent de marca si cilindree , fabricate intr-un anumit interval de timp), indiferent ca sunt premii in bani, trofee sau doar o simpla diploma deci nu prea are importanta cine si cu ce anume concureaza (atat timp cat gandirea concurentilor este matura). Ar fi frumos sa se materializeze propunerea.

atunci nu se mai numeste concurs se numeste parada sau demonstratie sau ce o fi dar concurs nu

nu premiul in sine conteaza rivalitatatea ,lupta ,emotiile si sentimetele care ti le creeaza o competitie

banuiesc ca acum 50 de ani cand bunicii nostrii concurau pe acelelasi motoare nu primeau premiu pt ultimul loc

ce se organizeaza la turda este o cursa simbolica aceasta are cu totul alt statut

urmaresc cu interes ideea si sunt curios sa vad ce o sa iasa din aceasta propunere mai ales ca are si comitet de initiativa(rolul lui fiind de a lua initiativa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci nu se mai numeste concurs

banuiesc ca acum 50 de ani cand bunicii nostrii concurau pe acelelasi motoare nu primeau premiu pt ultimul loc

 

Acum 50 de ani, motocicletele de azi - clasice, erau de ultima generatie. Presupun ca la astfel de eveniment participa oameni care nu vor sa demonstreze ceva ci sa arate lumii ca "babele" merita salvate nu lasate in sopron ca suport pentru galinacee, pe timp de noapte. Concursul are un altfel de impact asupra oamenilor decat parada. Cam asta se intampla pe alte meleaguri. Nu cred ca e cineva dispus , dupa ce a investit o suma mare de bani intr-o motocicleta veche , sa-si bata joc de banii lui doar pentru a ajunge pe primul loc la un astfel de concurs.

Eu , unul , nu as face asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...