Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

Salutari - mi-am pierdut rovigneta la masina - si stickerul si chitanta. Cred ca pe la service cand mi-au facut fotocopii la acte. Problema este ca la noapte plec pana in constanta. Oare chiar trebuie sa imi iau alta? Sau au astia o baza de date si ma lasa in pace?

 

Rovigneta este electronica , se citeste numarul masinii si se verifica intr-o baza de date online. Poti merge linistit fara nici un document la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

poa vi se pare o prostie da nu stiu:d........cum trebe sa-mi declar motocicleta la finante cat trebe sa platesc si cu ,ce acte trebe sa ma duk?(vreau sa fac pe 1 an) si motoru' ii de 600cmc dak are vre-un interes......voi cat ati platit pt mobra voastra?....va multumesc si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poa vi se pare o prostie da nu stiu:d........cum trebe sa-mi declar motocicleta la finante cat trebe sa platesc si cu ,ce acte trebe sa ma duk?(vreau sa fac pe 1 an) si motoru' ii de 600cmc dak are vre-un interes......voi cat ati platit pt mobra voastra?....va multumesc si asfalt uscat!

 

Nu trebuie sa declari nimic, motorul daca e inmatriculat pe numele tau tu automat platesti impozit pe el, ca si orice proprietate sau masina etc. Daca nu e inmatriculat pe numele tau plateste persoana care ii trecut pe talon. Trebuie sa primesti in fiecare an o instiintare ca tre sa-ti platesti impozitele, daca nu mergi pur si simplu la primarei(taxe si impozite) si ii intrebi cat ai impozit de platit.

Editat de matyi_h
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa declari nimic, motorul daca e inmatriculat pe numele tau tu automat platesti impozit pe el, ca si orice proprietate sau masina etc. Daca nu e inmatriculat pe numele tau plateste persoana care ii trecut pe talon. Trebuie sa primesti in fiecare an o instiintare ca tre sa-ti platesti impozitele, daca nu mergi pur si simplu la primarei(taxe si impozite) si ii intrebi cat ai impozit de platit.

 

ok iti multumesc mult...u cam ,cat ai platit dak nu te superi ca sa stiu cat sa platesc aprox?....mersi si asfalt uscat! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok iti multumesc mult...u cam ,cat ai platit dak nu te superi ca sa stiu cat sa platesc aprox?....mersi si asfalt uscat! :cheers:

 

Daca e de 600 platesti vreo 24 RON pe an...ca nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok iti multumesc mult...u cam ,cat ai platit dak nu te superi ca sa stiu cat sa platesc aprox?....mersi si asfalt uscat! :cheers:

 

Nu ai obligatii de plata la finante, ci la directia de impozite si taxe locale din cadrul primariei. Din cate stiu, utlima valoare era de 8 lei pe an pentru fiecare 200 cmc sau fractiune din asta. Deci la cei 599 cmc ai tai, ai de plata 24 lei. Daca declari motorul in cursul anului, suma datorata se calculeaza pro rata.

Editat de ggabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa pun o bricheta pe moto, mai trebuie pus ceva sau o leg la baterie si gata?

 

O siguranta de 10 sau 15A,depinde de bricheta.Soclu pentru siguranta gasesti pe Louis,cod 10031409.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa pun o bricheta pe moto, mai trebuie pus ceva sau o leg la baterie si gata?

gasesti la kronaumoto/louis set complet. siguranta si cutie waterporoof+suport de prindere pe ghidon +ce mai vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun dar daca folosesc un soclu de la moto, ca am doua libere parca

 

orice soclu de rezistenta + rezistenta 15 - 20 A este buna... costa exact 3 RON la magazinul de chesti electrice de langa sensul giratoriu Marasti. Eu am cautat (saptamana trecuta) la vreo 5 magazine de piese auto priza respectiva cu capac si nu am gasit. Cel mai bine iti faci comanda de la louis si nu te mai complici. are in pachet tot ce ai nevoie...numai cablu de la baterie pana la priza mai ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu privire la bricheta de pus pe motor: de regula instalatiile electrice pe motoare sunt prevazute cu mufe/conectori de rezerva. Asta inseamna ca te poti lega la conectorii respectivi (care sunt deja protejati cu siguranta fuzibila)cu "aparate" auxiliare gen navigatoare,instalatii audio etc,si la care desigur se poate lega si bricheta pentru alimentarea acestora!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu privire la bricheta de pus pe motor: de regula instalatiile electrice pe motoare sunt prevazute cu mufe/conectori de rezerva. Asta inseamna ca te poti lega la conectorii respectivi (care sunt deja protejati cu siguranta fuzibila)cu "aparate" auxiliare gen navigatoare,instalatii audio etc,si la care desigur se poate lega si bricheta pentru alimentarea acestora!

sv650 are asa ceva din fabrica ;) 5 bucati inca! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ai gasit tu ,este soclul pt o siguranta de rezerva ,in mod normal kitul de instalat priza tip bricheta contine o siguranta ,si se monteaza direct de pe baterie.sa nu folosesti bricheta....o sa vezi tu de ce .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man nu poti suna? te-apuci p'aci de povesti. treci pe la mine si rezolvam. pe louis este ceva super bun pt ce iti trebuie tie. uite cu 13 euro priza si cu soclu pentru siguranta. cod louis 10032936. ti-o poti monta si singur :P

 

unde pot sa gasesc batoane pline de plastic transparent, ceva in genul http://www.clearplasticsupplies.co.uk/acrylic_rod_clear.htm

 

nu ma refer la cele de silicon pentru pistol ce se topeste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faci 7 zile maxim. faci luni, normal iti vin pe vineri-sambata cel tarziu. dar nu-i exclus sa aiba ceva pe stoc

Editat de kamikazee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...