Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

exista si polistiren mai dens (e roz sau gri)...nu am fibra doar chit de fibra dar ma duc maine si pun putin pe el..sa vad daca il ataca....ca am la garaj pe peretele de langa motocicleta (in caz ca o ating de perete sa nu se zgarie....ca o parchez aproape)....oricum cel dens e mai usor de modelat cu smirghel..fiind mai tare si alcatuit din bucati mai mici...poze si informatii o sa am spre seara...ca maine sunt plecat toata ziua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

exista si polistiren mai dens (e roz sau gri)...nu am fibra doar chit de fibra dar ma duc maine si pun putin pe el..sa vad daca il ataca....ca am la garaj pe peretele de langa motocicleta (in caz ca o ating de perete sa nu se zgarie....ca o parchez aproape)....oricum cel dens e mai usor de modelat cu smirghel..fiind mai tare si alcatuit din bucati mai mici...poze si informatii o sa am spre seara...ca maine sunt plecat toata ziua

 

super. m-ar ajuta foarte mult. am un rezervor de rezerva si ma voi apuca pe ala de facut experimente cat de curand :))

mersi frumos de info

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai unde se va topi, banuiesc ca se va infunda putin fibra... dar ca sa isi mentina forma, nu mi-ar fi mai bine cu o plasa de sarma rigida sa trag peste polistiren?

 

daca tot sunt la capitolul asta, polistirenul ala expandat ce se pune ca izolatie la blocuri e bun? mi-as lua niste bucati din alea din praktiker , lipite frumos intre ele, facuta o forma simetrica, si pe urma taiata pe mijloc, sa nu ma chinui sa fac odata o parte si o data alta si sa nu fie la fel

 

Fara sarma, luat polistirenul si un sac de gips de cat mai multe kg; odata terminata forma de polistiren se taie in doo, se umple un recipient mare cu gips, se scufunda polistirenul in gips si se asteapta intarirea. Se curata polistirenul din matrita proaspat facuta si-n interiorul matritei se lucreaza cu fibra. Suprafata de contact va arata super la intarire (fina, fara denivelari sau bule). Ulterior se sparge matrita sau daca ai idee cum sa scoti fibra de acolo fara spargere e super ok. Fibra apoi se finiseaza cu chit de fibra, etc. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sarma, luat polistirenul si un sac de gips de cat mai multe kg; odata terminata forma de polistiren se taie in doo, se umple un recipient mare cu gips, se scufunda polistirenul in gips si se asteapta intarirea. Se curata polistirenul din matrita proaspat facuta si-n interiorul matritei se lucreaza cu fibra. Suprafata de contact va arata super la intarire (fina, fara denivelari sau bule). Ulterior se sparge matrita sau daca ai idee cum sa scoti fibra de acolo fara spargere e super ok. Fibra apoi se finiseaza cu chit de fibra, etc. Bafta.

 

 

super. la metoda asta am mai auzit ca se toarna ceara pe matrita de gips ca sa nu lipeasca fibra... sunt curios daca topesc vre-o 5-6 lumanari... sau iau ceara de epilat :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai ieftin iesi cu ceara de parchet.daca lasi matrita la soare pana se intareste fibra ceara se topeste si poti baga mana intre matrita si piesa formata sa o dezlipesti.atentie ca sa faci un rezervor de la zero din fibra este destul de greu,eu as prefera metoda modificarii celui existent mai ales ca trebuie sa adaptezi si busonul de benzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai ieftin iesi cu ceara de parchet.daca lasi matrita la soare pana se intareste fibra ceara se topeste si poti baga mana intre matrita si piesa formata sa o dezlipesti.atentie ca sa faci un rezervor de la zero din fibra este destul de greu,eu as prefera metoda modificarii celui existent mai ales ca trebuie sa adaptezi si busonul de benzina

 

pai nu-l fac de la 0. am 2 rezervoare identice, si cel care nu e montat vreau sa-l duc la sablat pana la urma si din tabla sa confectionezi ca mi-ar fi mai usor sa fac simetria, si sa prind frumos in puncte de sudura si pe urma modelat in fibra :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde, sau cine face un cot din teava,intre galerii si toba la un dominator? vreau sa trec de la 2 tobe la una.

 

Du-te pe str Campina la Stelco Service... E super pe esapamente ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva de unde se pot cumpara perii pentru electromotor in Cluj?

 

 

Incearca la MIPA pe strada Fabricii. Daca nu te ajuta ei, mergi la UNIX, tot pe Fabricii, ceva mai jos. Mergi cu alea uzate in mana si iti dau ei altele pe aceeasi dimensiune. Am inteles ca se mai pot poliza ca sa potriveasca, eu unul nu am incercat asa ceva, doar am auzit ca se poate ;)

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca la MIPA pe strada Fabricii. Daca nu te ajuta ei, mergi la UNIX, tot pe Fabricii, ceva mai jos. Mergi cu alea uzate in mana si iti dau ei altele pe aceeasi dimensiune. Am inteles ca se mai pot poliza ca sa potriveasca, eu unul nu am incercat asa ceva, doar am auzit ca se poate ;)

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat chestia cu polistiren roz si chit de fibra...se topeste putin dar in limite rezonabile...in schimb am facut amestecul pe o bucata de carton (chit+ intaritor) si desi s-a incalzit cartonul nu a patit nimic...nu stiu ce concluzie se poate trage...dar cred ca aproape cu orice invelesti polistirenul o sa ajute...chestia cu ghipsul si cu ceara e foarte buna...ideea e sa ai rabdare si materiale..si timp...pentru ca toate etapele dureaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus spuma din aia la tub, am astupat astfel 2 gauri cat pumnul (gauri pt proiectoare din o bara) si deasupra fibra si nu s-a topit, cred ca am nimerit o spuma buna ca am mai auzit oameni care s-au plans ca se topeste. Pus spuma, taiat cu cutterul o forma cat de cat apropiata de ce voiam sa obtin, smirgheluit cu 60-80 parca pana a iesit ce am vrut, deasupra data fibra, vreo 3 straturi cred ca e de ajuns la tine, iese mai gros ca tabla cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am nevoie de o masina de transport dotata cu macara (sa poata incarca/descarca niste paleti cu lemne). Daca stiti careva ceva firma/persoana disponibila si puteti da un numar de telefon as fi recunoscator. Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Cablul meu de ambreaj se mai tine in 2 fire de blocajul ala cilindric de plumb, din maneta. Luni imi vine cablul nou. Are cineva vreo idee sa-l pacalesc cumva sa nu mi se rupa pana atunci?

Multumesc!

Sa nu se rupa, nu. dar se gasesc in magazine cu specific moto niste chituri de reparatie care costa un leu si se monteaza pe capatul cablului si mai merge o bucata. gasesti chituri din alea in spate la omv de la ira....

pentru mai multe detalii contacteaza-ma pe numarul 0740725457

Editat de nightfox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de un dibaci, care sa-mi deschida o usa la masina ce a ramas blocata.

Restul usilor se deschid.

Contra cost, evident.

0744 973 166 :cheers:

 

in ce sens a ramas blocata? nu se mai ridica siguranta?, nu poti trage de clapeta? tragi de siguranta si de clapete si tot nu se deschide?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de un VW T3 si:

-nu mai are siguranta

-nu mai are clapeta

-nu mai are tija

-nu se deschide cu cheia

-pe dinauntru nu ai acces la yala. Adica ai, dar n-ai ce ii face

-e jaf :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de un VW T3 si:

-nu mai are siguranta

-nu mai are clapeta

-nu mai are tija

-nu se deschide cu cheia

-pe dinauntru nu ai acces la yala. Adica ai, dar n-ai ce ii face

-e jaf :disappointed:

 

tu vrei sa o deschizi in asa fel incat sa o poti utiliza normal pe urma, adica sa o repari? sau o deschizi ca ai ceva de luat si Doamne-ajuta? din cate imi amintesc s-ar putea desface panoul usii intr-unul din colturi macar cat sa bagi o mana, dar cel mai usor e sa vb inainte cu laci sa-l intreb si daca stie el iti scriu

 

no am vorbit si cica ar fi destul spatiu sa desfaci panoul sa umbli in usa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...