Sari la conținut

Proiect Mobra 50 Chopper !


skyzo
 Share

Postări Recomandate

Salut am 18 ani sunt pasionat de motoare si cam nou pe aici si doresc cateva sfaturi de la veterani :D

Am o mobra 50 in stare perfecta de functionare si un cadru de hoinar care il primesc in cateva zile, vreau sa fac din tot ce am un chopper cu motor de "comunista" ma poate ajuta cineva cu un proiect sau niste idei ceva poze orice e bine venit

Multumesc Asfalt uscat !! Poze cu "comunista" post-74117-0-59798400-1365762327_thumb.jpgpost-74117-0-81379100-1365762389_thumb.jpgpost-74117-0-31997500-1365762454_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare legenda mobra asta. Se cauta incluziv prin State pentru expus alaturi de Ariel, Indian, Brough Superior......

 

Man. Nu trebuie sa tai nimic. Nici macar nu are cadru. Da jos tot de pe ea. Lasa decat cadrul si motorul si rotile. Si pe urma desfaci o bere si te uiti la ea.

 

Apoi iti vin ideile. Rezervor mic de Carpati, fara aripi, un ciot de ghidon drag ingust, instalatie electrica desfiintata spre minim, gume de cross uzate pe ea. Sa solo. Un far mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:funny: Vad ca ai curaj si ambitie, insa sunt multe detalii tehnice care probabil nu sunt usor de depasit, caracteristici tehnice si valori care cat de cat trebuie respectate chiar si in cazul modificarilor constructive. De exemplu,,,la motoarele in doi timpi, eliminarea, scutarea, esapamentului duce implicit la modificarea diagramei de distributie iar mai apoi la topirea pistonului ,dimensiunea furcii incorect modificate duce la randul sau la o raza supra, sau subviratorie, puterea e mica ,,,bla, bla ,bla ,,,,,asa ca las-o cum este, eventual repar-o , si dupa cum scriau si cei din acest topic vinde-o si cauta-ti ceva ce-ti place !! Multa bafta, si succes !!! :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as face-o bucati, reconditionat ce e pe ea si apoi pus totul inapoi. Are farmecul ei aparte. Valoreaza mult mai mult asa. Mai ales ca dupa cate vad e completa, inclusiv cheia originala de contact. S-ar bucura bunicul tau acolo sus sa o vada ca noua, ce zici. Si ce trecere ai avea cu ea printre mobristi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Smecher nr ala pe aripa fata, ma gandesc sa-mi pun si eu :grinbandit:

 

Ar fi smecher sa o reconditionezi :)

 

+ ca da bine la femei, vezi poza de mai jos..(nu mai spun, e rezistenta si rapida :D)

 

mobra-relansare.jpg

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sfaturi cred ca va urma o reconditionare apoi o scot la vanzare. app motorul la'm reparat saptamana trecuta am cumparat segmenti noi si piston de la cineva dupa forum cu mn a prins 100km/h :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma alatur si eu celor care vor sa cumpere motorul tau ne-ciopartit. Asa ca poate ne zici un pret ...

Stai la coada, eu sunt primul. :alcy:

 

Multumesc pt sfaturi cred ca va urma o reconditionare apoi o scot la vanzare. app motorul la'm reparat saptamana trecuta am cumparat segmenti noi si piston de la cineva dupa forum cu mn a prins 100km/h :peace:

Buna idee. Numai sa no o mai vinzi mai ales ca spui ca e tot ce ti-a lasat bunicul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sfaturi cred ca va urma o reconditionare apoi o scot la vanzare. app motorul la'm reparat saptamana trecuta am cumparat segmenti noi si piston de la cineva dupa forum cu mn a prins 100km/h :peace:

Nu te lua dupa kilometrajul ei.Da eroare mare.65-70 km/h maxim.Cel mai bine o poti calcula cu ceasul cu secundar .La un minut pe km ai o viteza de 60 km/h.La 52 secunde pe km ai 72,5 km/h.Dau eroare destul de mare si kilometrajele de la cele mai scumpe motoare.Un BMW 1200 LT da o diferenta de 8 km.Adica arata mai mult cu 8km/h.Asta de la Mobra era mai mult decorativ.Vorbesc din experienta si nu din auzite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te lua dupa kilometrajul ei.Da eroare mare.65-70 km/h maxim.Cel mai bine o poti calcula cu ceasul cu secundar .La un minut pe km ai o viteza de 60 km/h.La 52 secunde pe km ai 72,5 km/h.Dau eroare destul de mare si kilometrajele de la cele mai scumpe motoare.Un BMW 1200 LT da o diferenta de 8 km.Adica arata mai mult cu 8km/h.Asta de la Mobra era mai mult decorativ.Vorbesc din experienta si nu din auzite.

Multumesc de sfat chiar o sa incerc sa vedem ce rezultate obtin :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te lua dupa kilometrajul ei.Da eroare mare.65-70 km/h maxim.Cel mai bine o poti calcula cu ceasul cu secundar .La un minut pe km ai o viteza de 60 km/h.La 52 secunde pe km ai 72,5 km/h.Dau eroare destul de mare si kilometrajele de la cele mai scumpe motoare.Un BMW 1200 LT da o diferenta de 8 km.Adica arata mai mult cu 8km/h.Asta de la Mobra era mai mult decorativ.Vorbesc din experienta si nu din auzite.

HondaSan ai perfecta dreptate referitor la kilometrajul mobrelor care si in cazul meu tot cedau, fiind extrem de fragile si pretentioase.

Cat despre viteza maxima a unei mobre pot spune din propria experienta din nou urmatorul lucru:

Cu piese originale 100 % fara nici o modificare, dupa o reparatie capitala adusa in prealabil motorului, dupa rodaj, fara vant din fata si fara a doua persoana, cu rotile umflate normal viteza mobrei mele na fost mai mare de 70 km/h.

 

Verificata cu dacia in spatele meu si intr-o alta zi cu un scuter de 125 cm3 in 4 timpi in lateral cu mine pentru a vedea cat indica kilometrajele lor.

Astfel am tras concluzia ca in cele mai favorabile conditii asta e viteza ei maxima.Desigur cine aduce modificari motorului poate spori considerabil performantele unei mobre.

 

 

 

Skyzo, sfatul meu pentru tine ar fi sa o treci printr-un amplu proces de restaurare si-apoi sa o conservi pentru urmasi urmasilor tai intrucat motoreta se pare ca si in cazul tau are ''valoare sentimentala''.Vei vedea ca trecerea timpului ii va creste considerabil valoarea mai ales cea sentimentala pt. tine.Un chopper poti achizitiona si in paralel eventual un grozav proiect homemade pe care mai intai il poti schita pe o hartie apoi treci la scormoneli printre fiarele vechi si vezi ce poti gasii pentru el.

 

Motoreta se pare ca e complecta si nu vei avea de furca cu alergatul dupa piese care lipsesc.

 

Iti urez bafta multa si spor ca vei avea nevoie! toate cele bune :ok:

post-27109-0-67081200-1365787806_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...