Sari la conținut

Muntii Tatra, numai partea din Slovacia, 7 - 15 iunie


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

salutare tuturor,

 

plecarea va fi vineri dimineata 7 iunie din bucuresti si mers pana la oradea unde stam peste noapte

intoarcerea va fi in principiu pe 14 iunie sau pe 15 iunie ( ziua de rezerva ), din oradea pana in bucuresti

 

traseul , in mare, va fi :

 

bucuresti - oradea - debrecen - kosice - petrovany - spisska bela - tatranska kotlina - strbske pleso - ruzenberok - dolny kubin - zilina - banska bystrica - valaska piesok - poprad - tisovec - oradea - bucuresti

 

 

https://maps.google.com/maps?saddr=Bucharest,+Romania&daddr=Debrecen,+Hungary+to:Petrovany,+Slovakia+to:Spi%C5%A1sk%C3%A1+Bel%C3%A1,+Slovakia+to:Tatransk%C3%A1+Kotlina,+Vysok%C3%A9+Tatry,+Slovakia+to:Vysok%C3%A9+Tatry,+Slovakia+to:%C5%A0trbsk%C3%A9+Pleso,+Vysok%C3%A9+Tatry,+Slovakia+to:49.1187124,19.8552344+to:Ru%C5%BEomberok,+Slovakia+to:Doln%C3%BD+Kub%C3%ADn,+Slovakia+to:%C5%BDilina,+Slovakia+to:Bansk%C3%A1+Bystrica,+Slovakia+to:Valask%C3%A1-Piesok,+Slovakia+to:Poprad,+Slovakia+to:Tisovec,+Slovakia&hl=en&ie=UTF8&ll=49.030665,19.956665&spn=1.175915,3.348083&sll=49.009051,19.925079&sspn=0.588215,1.674042&geocode=FXT8pQIdUVCOASlPrTy_OvmxQDEoppx84zIGrA%3BFVVG1QIdsAFKASmDK17-KgxHRzFwER4MKcQABA%3BFfNq6gIdTGpEASl1cbbtl-4-RzGwWpfG0fcABA%3BFcCO7gIdZCE4ASkjb-c-FxY-RzGWRPi4Nd8VLw%3BFaco7wIdAg42ASn54EdT8Rg-RzE7SySkfVWSFg%3BFWTH7QIdd4E0ASlhIhf2kSA-RzGQiJfG0fcABA%3BFZyA7QIdIyMyASmNTsRufyc-RzFghi9N1PcACg%3BFfh97QIdgvcuASkZXH76ho8VRzEDESjlC_HZMw%3BFcvs7AIdg48mASlvu6rhGggVRzEQEJfG0fcABA

 

nota : din tisovec continuarea spre oradea - bucuresti

 

principale obiectie da vazut :

- pestera belianska jaskyna de langa tatranska kotlina

- varful vidlovy hreben si skalnate pleso , mers cu telecabina

- lacul strbske pleso, plimbare cu barca , drumetie in jurul lacului

- lacul liptovska, plimbare cu barca si/sau inot daca temperatura apei este buna

- biserica sf stefan, secolul 13 , langa zilina

-canionul sparengovci, drumetie cam 30 - 45 minute prin canion, de vazut lacuri, cascade

 

si alte obiective intalnite oe drum,,,

 

viteza de mers : aprox 130 kmh mers sustinut, unde se poate, pe romania,

in rest mers legal + 10 kmh, in ungaria si slovacia

 

total km 2350, din care 1200 pe romania, ar fi cam 190 km / zi de motociclit efectiv, sau mai putin de atat daca folosim ziua de rezerva, 15 iunie

 

cazare : nimic rezervat, stam unde ne place ,

exceptie prima si ultima z, i aranjam ceva la oradea

 

 

post-45187-0-81120100-1366893084_thumb.jpg

 

participantii :

 

1. eu

2 mihai varadero

3 posibil un amic de al meu care nu are cont pe forum

 

asteptam si alti participanti

 

marius

0722564401

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



rectificare : 190 km de motociclit efectiv/ zi, mai putin prima si ultima zi, cand vom merge cam 1200 km ( bucuresti - oradea - bucuresti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand Tatralandia: http://www.tatralandia.sk/

Super frumos si ieftin.

 

Anu' trecut am stat la o cabanuta 4 insi, am platit cam 100 pe noapte + acces in TOT parcul.

In cabanute ai de la furculite si cratiti pana la prosoape si cearceafuri, gratar in fata cabanei + loc de parcare exact in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;

Va recomand Tatralandia: http://www.tatralandia.sk/

Super frumos si ieftin.

 

Anu' trecut am stat la o cabanuta 4 insi, am platit cam 100 pe noapte + acces in TOT parcul.

In cabanute ai de la furculite si cratiti pana la prosoape si cearceafuri, gratar in fata cabanei + loc de parcare exact in fata.

+1

 

Si eu va recomand. E langa Liptovsky Mikulas, la iesirea din oras.

 

 

E ok in SK si drumurile si oamenii si mancare si tot. O sa va placa. Nu trebuie vignete la moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am mai fost in slovacia asa ca poti sa spui mai multe impresii legate de starea drumurilor, oameni ,mancare, ce ar fi de vazut prin zona , experiente placute/neplacute etc

 

Pai, sincer nu mai stiu exact drumul de la Bratislava, ca e o portiune tare misto, dar revin cu datele exacte, era ceva in genu' asta.

Inainte de Mikulas cam vreo 70 de km este un drum de vis, "bumpy road" unde realmente la 100km/h te desprinzi de sosea. Partea buna: ca e drum drept si nu te trezesti ca ajungi in boschete. P-asta vreau sa-l mai fac o data vara asta.

 

Drumurile sunt ori extrem de bune ori proaste (destul de rar, ce-i drept). Nasol e ca drumul extrem de bun se termina brusc si incep gropile/nisipul care te cam iau prin surprindere, un fel de Cheia cand e in reparatii: gropi si nisip in curbe.

Toate drumurile sunt frumos virajate, prin munti, paduri, cu foarte multe cetati pe dealuri, pe langa drumuri (va recomand sa mergeti incet cand vedeti ceva de genu', sa aveti timp sa va uitati si sa nu cadeti cum am facut eu, cu ochii la cetati :lool: ), casele sunt ca din reviste si iti fug ochii, radare nu prea am vazut si nici nu ne-a oprit politia desi viteza media prin localitati a fost in jur de 80.

 

Ne-am oprit undeva sa mancam la un restaurant in avion, unde ce sa vezi, meniul nu era in engleza si am comandat la ghici, dupa ce am vorbit cu ospatarul intr-o semiengleza.

Pe nicaieri nu prea se vorbeste engleza, ceea ce mi se pare de porc, chiar si in Tatralandia am avut problema asta. Dar in rest, oamenii sunt ok.

 

Mancarea e buna, asemanatoarea cu cea ungureasca. Trebuie doar sa gasesti un chelner care vorbeste engleza.

 

Tatralandia este de vis daca iti place apa, in cabane este curat si foarte intim, doar ca nu ai de unde sa cumperi mai nimic - este un singur magazin.

Mai bine iti iei de undeva din orasel si iti gatesti ceva ca sa mai scutesti din bani. Acolo au in schimb terase si baruri foarte multe, deci daca nu gatiti, nu muriti de foame. :P

 

Deci: drumul asta prin Slovacia isi merita toti banii.

 

Ma gandesc ca as merge si eu vreo 2 zile... :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bratislava e interesanta cetatea. Eu am preferat sa dorm pe bordura cand timp prietenii vizitau prietenii ca muream de somn. Deci am vazut-o numai in poze. :))

Ne-am oprit si la un Mcd prin centru, jeg mai mare ca la noi... Sper ca nu or fi toate fast-food-urile asa p-acolo.

In Bratislava aveti grija ca nu toate bancile din Romania sunt si acolo. De exemplu, eu nu am putut sa imi folosesc cardul ING pentru ca aveau sucursala numai pentru persoane juridice in toata tara, nu si fizice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ING nu are sucursale de banci in Cehia si Slovacia. Doar asigurari si fonduri de investitii.

Dar asta nu inseamna ca daca ai un card VISA sau MASTERCARD emis de ING si activat pentru uz international( !! )n-o sa-l poti folosi acolo. Poate ai vrut tu sa-l folosesti in bancomat ING si n-ai gasit, asta e altceva, dar puteai scoate bani de la oricare alt bancomat.

Oricum, comision la retragere in alta tara platesti indiferent daca tu ai card Raiffeisen Romania (sa zicem) si extragi bani de la un bancomat Raiffeisen din strainatate. Chiar daca au aceeasi firma mama bancile din tari diferite sunt banci diferite. Nu te-astepta sa ai vreo scutire de comision.

Daca vrei sa scapi de comisioane in alta tara - plateste cu cardul, nu scoate cash.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator GSA

cardurile nu se resping pe motiv de banca emitenta ci de companie. de ex poate sa nu-ti primeasca american express, indiferent de cine a fost emisa, dar nu sa refuze un anumit tip de visa, emisa de o anume banca. se mai intampla sa refuze orice card care nu e embosat, daca nu au cititor conectat la retea, in avion sau prin cine stie ce vagauni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator GSA

sa vad poate merg si eu, m-am uitat pe niste poze in google earth, parea frumos, cam ca in bavaria. altfel mi-e cam sila de tarile astea foste comuniste, au toate un jeg care nu iese usor. cum cheltuielile au ajuns comparabile indiferent unde te duci, mai bine mergi in tari mai curate si civilizate. pe de alta parte te tot duci, le tocesti alor adrumurile pana nu mai ai unde merge. sa vedem, deja orice e dincolo de alpi mananca prea mult timp, ce e dincoace nu mai e interesant. asta ar putea fi o destinatie misto daca sunt drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator GSA

unde esti ma? avei ambele telefoane inchise azi. maine la 11 sunt la munca, vino la o cafea sa vorbim, poate vin si eu. sau poate plec singur hahaha de cate ori e gasca chiar si de 2, stau unii dupa altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

asfalt uscat pe dracu,,, :)

 

din cauza conditiilor meteo actuale, excursia va fi amanata pt perioada 27 iulie sambata - 4 august duminica

aceeasi echipa : eu cu v strom 1000, mihai varadero cu varadero 1000, alex cu bmw r 1200 gs si posibil un prieten cu inca un r 1200 gs

 

post-45187-0-10323700-1370015807_thumb.jpg

 

cam asa arata vremea in urmatoarele zile pe unde urma sa trecem,,,ploi, temperaturi scazute si ninsori

 

si ca sa ne treaca frustrarea si sa nu intram in sevraj din cauza lipsei plimbarilor moto din ultima perioada, vom face o excursie de 1 zi, duminica 2 iunie, pana la kavarna, cu trecere pe la dobrich

 

mergem la o terasa pe malul marii sa mancam ceva, eventual o baita in mare cine se incumeta, putemm trece si prin balcic putin,,,

 

plecare de la petromul din localitatea 1 decembrie , in jur de 09 00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, si eu imi faceam probleme ca nu am apucat sa va urez drum bun! Oricum, inteleapta decizie. In perioada aia plec si eu in concediu cam pe acelasi traseu, cel putin in prima parte apoi intru in Polonia.

Cat priveste iesirea de duminica...m-ati pus pe ganduri. Sa vedem "cum bate vantul" pe acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform legii lui Murphy, parca vad ca vremea ideala ramane pana la urma cea initiala, 7 - 15 iunie.. Anul trecut v-ati copt prin Yugoslavia in Iunie, anul asta 10 grade si ploaie. Riscant al naibii sa planifici din timp o excursie moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, si eu imi faceam probleme ca nu am apucat sa va urez drum bun! Oricum, inteleapta decizie. In perioada aia plec si eu in concediu cam pe acelasi traseu, cel putin in prima parte apoi intru in Polonia.

Cat priveste iesirea de duminica...m-ati pus pe ganduri. Sa vedem "cum bate vantul" pe acasa.

 

19 plec din bucuresti spre nord tot prin polonia. oradea prima oprire. ce? ai chef d-o bere la oradea? dac-o vrei gratis, ofer doar ursus, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Baieti, la intoarcere din amsterdam am trecut si prin muntii tatra. E frumoasa slovacia, merita vazuta. Noi ne-am cazat in zona donovaley, o statiune de sky foarte frumoasa si libera in perioada asta.. gasiti cazare de nota 10 pe la 50 eur camera dubla. Am fost si pana la renumita pestera de gheata dar ploua si era de urcat pe jos pe un drum forestier.. asa ca n-am apucat s-o vizitam dupa 1 km de urcat am lasat-o pe alta data.

Mare grija la asfaltul din slovacia pe ploaie, mi-a fugit fata de 2 ori si spatele de vreo 3 ori... e un pic valurit si pierzi foarte usor aderenta. :)

Va urez plimbare placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru informatii.Am mare regret ca tu si Dana nu participati,dar poate faci o minune vorba lui Dan Bitman.

 

Cosmin(Ravishing);in principiu plecarea este la ora 8 din Macul de la iesirea pe A1.Dar poti sa lasi numarul tau de telefon si te contactez eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...