Sari la conținut

TransfăgărăÂşan la reducere :)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator MosRahao

Este închis drumul, dar se mai poate merge un pic. Nu te blochează avalanşele ca pe alte topicuri, dar cu vreo 6 km înainte de Bâlea drumul este complet acoperit de zăpadă.

 

Bravo Andreea! Cel mai mult ma bucura ca motoreta e din nou la drum (si inca ce drum...) :10:

In saptamana 2-9 mai am sa ajung si eu, in sfarsit, pe cele doua Trans-uri. Sper ca zapada sa se topeasca pana atunci si sa poata fi traversate complet, ambele.

 

(Daca stie careva, rogu-va: Transalpina poate fi parcurs sau e de asemenea blocat?)

 

Inca o data, felicitari pentru tura!

 

Azi am ajuns cam la 2 km de lac.

 

deci zona blocata cu zapada s-a restrans, zapada pare ca s-a mai topit - fata de cei 6 km de care povestea Incognito... nu imi dau seama dar o fi chiar imposibil pentru aia de la drumuri sa bage nenicule o freza? anul trecut am traversat pasul Troyan prin aprilie - in partea de sus soseaua era marginita de ziduri din zapada, frezata, mai inalte decat omul. dar soseaua era curatata complet... e asa de greu la noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e doar zapada pe drum. Sunt si stanci mari, pietris, rumegus.. Nu poti deschide un drum circulatiei fara ambele sensuri curatate. Zapada cu siguranta se poate freza [daca exista fonduri], dar daca aceasta mutare slabeste restul si cauzeaza o avalansa? Cred ca acest motiv e invocat si pe TA. Cu totii ne aventuram pe risc propriu pe aceste drumuri [inca] inchise circulatiei publice!

post-12042-0-07690000-1369560968_thumb.jpg post-12042-0-98134400-1369561007_thumb.jpg

Editat de slyby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalpina se poate traversa ! Am vorbit cu niste suedezi care au fost in Romania 5 zile si au trecut Transalpina vineri ! Erau cu doua BMW 1200 GSA ! Cat despre Transfagarasan, sper sa-l incerc duminica viitoare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Nu e doar zapada pe drum.

 

Inteleg. Multzam pt. raspuns. Din pozele tale, reiese insa ca dracul nu e chiar asa de negru... E alb... :rolleyes:

 

Ideea este ca nu in saptamana ce vine ci in cealalta, niste prieteni au organizat o tura in Balcani&Carpati, pe teritoriul RO traseul fiind cu urcare pe TA si coborare pe TF. O sa merg si eu in tura asta, sper sa putem sa coboram pe TF, din pozele tale se vede ca desi de pe drum zapada nu a fost inlaturata complet, totusi se poate trece.

 

Acum, de unde si pana unde, concret, este drumul blocat? Oare ce sanse sunt ca peste o saptamana si jumatate sa se poata parcurge tot TF?

 

Transalpina se poate traversa ! Am vorbit cu niste suedezi care au fost in Romania 5 zile si au trecut Transalpina vineri !

 

Super! Multumesc pentru info! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se mai incalzeste, ai sanse bune. Noi ne-am oprit cam la 2km de platou pentru ca era zapada si pe drum, intre ziduri. Cei cu anvelope mixte au mai continuat vreo 100-200m [un finlandez parca a si trantit-o putin]; mai sus n-am vazut pe nimeni. Pe TF ramane si problema tunelului: daca anul asta securizeaza temeinic intrarile, nici cu motoarele nu ne mai strecuram inainte de termen.



Mai exact pana aici:

 

https://maps.google.com/maps?saddr=Transf%C4%83g%C4%83r%C4%83%C8%99an&daddr=Transf%C4%83g%C4%83r%C4%83%C8%99an&hl=en&ie=UTF8&ll=45.606044,24.614117&spn=0.00376,0.009645&sll=45.604025,24.616306&sspn=0.003761,0.009645&geocode=FabktwIduZV3AQ%3BFYfYtwIdepN3AQ&t=h&mra=dme&mrsp=1&sz=17&z=17&layer=c&cbll=45.606056,24.614386&panoid=_u8CvpaNRJVhttxKlR77sA&cbp=12,84.53,,0,15.92

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

 

Multumesc mult pentru informatiile precise! Speram ca vremea sa se incalzeasca si tunelul sa nu fie zavorat. Am vazut in trecut multe fotografii de calatorie cu moto in care oamenii au izbutit sa se strecoare, sa speram ca vom reusi si noi. Toate bune!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Ninge la balea :D

 

ok. e asa de amuzant? :)

 

mama lui bula catre odrasla: "intra mama in casa, ca ploua". ... bula: "lasa, mami; ca ploua si aici"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca nu in saptamana ce vine ci in cealalta, niste prieteni au organizat o tura in Balcani&Carpati, pe teritoriul RO traseul fiind cu urcare pe TA si coborare pe TF.

 

O urcare pe TA si o coborare pe TF? Se poate face asa ceva cu motociclete? Le transportati pe platforma? Mergeti matematic pe creasta? Poate incerc si eu invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Mergeti matematic pe creasta? Poate incerc si eu invers.

 

Desigur, matematic pe creasta. Cum altfel? Pe platforma. Aia de foraj. Cu motocicleta -asa cum ai remarcat cu istetime- e imposibil.

 

Incearca invers, de ce nu? Nu am fost tentat niciodata... sa ne spui cum a fost. :laugh:

 

Poate pui si niste poze.

 

no apai bine no, hai sa plangem

 

de ce, cata vreme avem de ce sa radem? toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Pe TF dinspre Sibiu am vazut deja lume sus cu masina dar dinspre Vidraru a mai fost cineva zilele astea? pana unde s-a mai desfacut dinspre Vidraru? se poate pana la tunel? :cheers:

Editat de Stefan GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare iesirea. Sper sa ajung si eu vara asta sa fac si eu un transfagarasean. am si eu un motor de 125:))

 

Păi aşa să faci. Atenţie la benzină :D dacă pleci singur, asigură-te că faci plinul cât mai târziu, să îţi ajungă ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pana sus la Balea Lac dinspre Curtea de Arges e uscat tot drumul, prea uscat as zice mult nisip exact in viraje, cateva pietricele pe drum si numai motociclisti majoritatea straini.Am plecat marti de dimineata la ora 8.00 din Bucuresti doua motociclete un Kawasaki GPZ 500s si un Suzi SV650s pe la ora 11.40 respiram aer curat si rarefiat la Balea. E foarte bine in cursul saptamanii pentru ca e mai mult pustiu pe Trasfagarasan e mai recomandat decat in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pana sus la Balea Lac dinspre Curtea de Arges e uscat tot drumul, prea uscat as zice mult nisip exact in viraje, cateva pietricele pe drum si numai motociclisti majoritatea straini.Am plecat marti de dimineata la ora 8.00 din Bucuresti doua motociclete un Kawasaki GPZ 500s si un Suzi SV650s pe la ora 11.40 respiram aer curat si rarefiat la Balea. E foarte bine in cursul saptamanii pentru ca e mai mult pustiu pe Trasfagarasan e mai recomandat decat in weekend.

Salut.

Si eu vreau sa fac traseul in vara asta, dar m-am limitat la intrunirea de la mare, de week-end-ul trecut.

Vad ca ai GPZ 500. Nu ne prezinti si noua mobra in topic-ul de GPZ?

Il gasesti in semnatura mea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum bine se stie, Transalpina si Valea Oltului sunt doua rute infratite, legate de o istorie zbuciumata si indelungata. Au un destin comun si nu se poate inchide una fara sa o inchizi pe cealalta. Din pacate, stirea de la radio este adevarata. Partea buna este ca se vor deschide in noiembrie si ne vom putea bucura de Craciun de peisajele minunate ale Transalpinei din saua calutilor nostrii de fier.

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...