Sari la conținut

Slanic, pe 1 iunie


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Maine nu ploua. Un traseu usor, Buc - Valeni - Teisani - Piatra Verde - Slanic sau Schiulesti - Manastirea Crasna - Homoraciu - Valeni - Buc. Cca 230 km.

Plecare de la Petrom fantana Miorita la 9,00?

post-4437-0-46892400-1370000624_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine nu ploua. Un traseu usor, Buc - Valeni - Teisani - Piatra Verde - Slanic sau Schiulesti - Manastirea Crasna - Homoraciu - Valeni - Buc. Cca 230 km.

Plecare de la Petrom fantana Miorita la 9,00?

230km dus intors ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vreo portiune de off-road?

da, exista, de la Schiulesti, unde se termina drumul asfaltat catre manastire...nu e mult dar e ceva :D....auzisem ceva de genu ca de sus de la manastire se poate iesi undeva la Izvoare sau Homoraciu, dar nu stiu sigur....Oricum e frumos traseul....daca ajungeti la Slanic puteti manca in centru la hotel sau daca reusiti sa va descurcati sa ajungeti la cabana ( se face un drum din Grosani...) puteti intreba localnicii

 

Se mai poate un traseu: Valenii de Munte - Homoraciu (in drum spre Homoraciu ve-ti trece pe langa Teisani) - Manastire si la intoarcere fiind acelasi drum puteti intra prin Teisani - Piatra Verde - coborati la Slanic - Varbilau - Ploiesti (se iese fix la semafor la intrare in Ploiesti, la dreapta este centura de Vest a Ploiestului care da in Autostrada Ploiesti - Bucuresti). Imediat cum coborati de pe Piatra Verde este Grosani....puteti intreba acolo unde este drumul catre acea cabana (locatie frumoasa, mancare buna si ieftina, daca fac rost de link il postez aici).

 

PS: asa reusiti sa acoperiti ambele trasee! :D

 

http://www.casapadurii.ro/cazare-slanic-prahova/ Casa Padurii se numeste locatia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multi lasa masinile pe drumul forestier pana in coborarea la rau,doar cei cu 4x4 traverseaza raul si merg pana in manastire. Cu mobra eduro se ajunge usor pana aproape la ntrarea in manastire daca nu e permis accesul in interior cu mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata .

Acum m-am trezit si uitandu-ma afara la acest soare de la aceasta ora CLAR NU ESTE DE STAT ACASA as merge si eu pe acest traseu daca se mai pleaca , se poate cumva o comfirmare pana in ora 8: 30 .

O zi buna tuturor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 9,00 la Petrom Miorita.

Cei cu moto touring: Buc - Valeni - regrupare la benzinaria de la iesirea din Valeni - Piatra Verde. Asfalt bun. De la Piatra Verde intors la Teisani - Homoraciu - Schiulesti iesire, parcare. Asfalt bun. Pe jos 1 km la manastire.

Cei cu moto strada sau enduro: Traseu identic pana la Piatra Verde. Apoi Grosani - drum de pamant la Schiulesti f. frumos peste dealuri 5-6 km - Schiulesti - Manastire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok ms . cred ca am sa va prind din urma ........



ok ms . cred ca am sa va prind din urma ........

 

Ce chestiune domnule am tot alergat sa prind " grupul " si pana la urma m-am prins pe mine " grupul " se teleportase in alta baza de timp , in final am ajuns de unul singur la frumoasa manastire Crasna si am facut si putin offroud cu panther-ul ...............vremea excelenta zona de vis chiar imi pare bine ca am iesit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut Buc - Piatra Verde - Slanic ( casa rotativa) - Grosani ( nu am putut trece pe drumul de pamant spre Schiulesti)- Homoraciu - Cheia - Sacele - Predeal - Buc.

Eu cu Kawa de 250.

Vik a luat-o singur inainte de la benzinaria din Valeni. Ceilalti 2 baieti au urcat la Muntele Rosu si zuruck la Buc.

F. putine motoare pe traseu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum fu domnilor ?!?!

 

Super pt mine ,,,,in rest fiecare cu ale lui , acum cand am inceput sa stapanesc cat de cat " DIHANIA " ma refer pe off nu la astfalt ,pe asfalt dupa aprox 3 ani cu RT-ul nu este nici o deosebire , ramai surprins ce pante si drumurii poti aborda cu GSA-ul daca ai ceva pregatire [ si fara cramponate pe ea ] .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super pt mine ,,,,in rest fiecare cu ale lui , acum cand am inceput sa stapanesc cat de cat " DIHANIA " ma refer pe off nu la astfalt ,pe asfalt dupa aprox 3 ani cu RT-ul nu este nici o deosebire , ramai surprins ce pante si drumurii poti aborda cu GSA-ul daca ai ceva pregatire [ si fara cramponate pe ea ] .

 

*Cred ca este cea mai buna combinatie de mobra ON / OFF roud , putin cam mre pt off dar pe asfalt alearga super si cred ca la orice drum pe asfalt nu se face de ras in tovarasia VITEZANELOR .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...