Sari la conținut

mic incident fara daune...


Piturlea
 Share

Postări Recomandate

salutare!

Aseara mergeam pe a doua banda cand fortat de un idiot care mergea pe sina de tramvai, a trebuit sa ma apropii de prima banda, atat de mult incat, cu scarita dreapta, am atins o masina, pe care o conduce o domnisoara la vreo 45 de ani...

Am tras pe dreapta, am constat ca bara era lovita si pe partea unde am atins-o si pe partea cealalta si in fata, plus aripa era cam infundata, nu de la mine, ce-i drept.

Semnul pe care i l-am facut eu s-a sters la o simpla trecere cu mana pe deasupra, insa doamna insista sa mergem la politie, pe semne ca vrea sa isi faca toata masina pe spinarea mea.

Neputand dansa sa mergem azi pentru declaratii, ne-am hotarat sa mergem maine, la 48h de la accident...si sa declaram, chipurile, ca accidentul s-a intamplat astazi...

Acum, sincer....nici nu stiu cum sa procedez...sa imi iau amenda ca ce?....ca nu are niciun semn masina???...plus ca maine vor fi trecut cele 24 de ore....

Voi ce ma sfatuiti?\

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunteti obligati sa va prezentati impreuna la politia. Daca mergi maine ai sanse sa ramani fara permis. Asa ca, mai bine te duci azi. O sa platesti o amenda.

Maine mergi si cu tanti si explici politistul cum nu ai avut sa faci tu daunele alea cu motorul tau, si cam atat. A, si ramana tanti fara permis ca nu s-a prezentat in 24H.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu te sfatuiesc eventual sa mergi la politie dar sa declari exact data incidentului si zona masinii pe care ai acrosat-o.

Orice ar spune doamna, daca nu coincide cu adevarul, sa nu admiti

 

Eu am acrosat o masina cu masina mea cand mi-a fugit pe zapada si am luat 2 puncte de avertisment pentru 'nepastrarea distantei laterale'. Amenda zero. Daune vizibile la ambele masini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa mergi deloc la politie, e cu constatare amiabila. Agentul de la asigurarea ta RCA te va sprijini. Cu siguranta nu va fi de acord sa repare pe costul lor masina. Contacteaza-ti firma la care ai facut asigurarea.

Editat de alinbugnar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu te duci, o sa te trezesti cu politia la usa si fara permis. Du-te acolo, daca dauna pe bara e mai veche si facut intr-un fel in care e evident ca nu ai putut s-o faci cu mobra, nu va trece de inspectie politistului (daca ea nu are pile). Si chiar daca iti incarca dosar cu daunele alea, scazi un pic in treptele bonus/malus si aia e. Mi se pare cea mai buna varianta.

 

Plus, daca tu mergi azi, ea daca merge maine, ramana fara permis, deci mare sanse ca renunta la smecheria.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci azi si declari incidentul Spui ca ai atins masina cu incaltamintea si ca n-a ramas niciun semn. N-o s-o creada niciun gabor ca i-ai infundat aripa fara sa cazi. Daca mobra n-are semne pe dreapta o suge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca-i cazuta, sunt anumite semne pe motocicleta ce nu coincid cu accidentul tau, politistii isi dau seama cum a stat treaba, la fel cum ar face si inspectorii RCA, nu-s prosti sau cazuti din plop, spune concret si fii sincer cum s-a intamplat accidentul si aia e. Trebuia sa te duci atunci, chiar daca doamna / domnisoara nu putea. De fiecare data spun, chiar daca-i greseala ta sau a celuilalt participant din trafic, iti asumi greseala. Oricum clasificarea accidentului de catre politie e sfant pentru repararea motocicletei in caz ca e vina unui "conservar". Nu cititi pe forum unele lucruri importante / esentiale pentru voi. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai sa mor daca va inteleg cat puteti sa va scarpinati in c** in situatiile astea.

Trebuia mers imediat la politie (daca aia n-a vrut amiabila sau n-a vrut sa mearga pe loc la politie atunci treba ei) declarat exact cum a stat treaba, poate incasai o amenda simbolica dar te durea la basca.

Acu' sa vezi intriga lu peste, se duce aia sau nu, ma duc eu sau nu, declar ce s-a intamplat sau mint. Chiar va e jena de adevar?

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnisoara la 45 ani ? E o treaba, nu gluma. Eu zic sa fac amiabilada cu ea si declari acolo ca abia aij atins-o cu bocancul si s-a sters imediat ce ai dat cu mana, nu o vor despagubii aia nici in ruptul capului. Eu am avut un asemenea accident ( din vina mea s-a produs, insa tipul celalalt era pe linia de tramvai, asiguratorul i-a acordat numai jumatate din reparatie ( a rezultat culpa comuna)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dedus ca doamna s-a interesat mai bine si dandu-si seama ca singurul "castig" din toata aceasta treaba va fi doar statul cu orele la politie, a lasat-o mai moale...

Data viitoare, desi sper ca nu va mai exista o data viitoare, voi merge, daca nu voi in drum spre ceva important, imediat la politie...pentru declaratii:)

Merci mult celor care m-au sfatuit!

Va tin la curent cu ce se va intampla....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai sa mor daca va inteleg cat puteti sa va scarpinati in c** in situatiile astea.

Trebuia mers imediat la politie (daca aia n-a vrut amiabila sau n-a vrut sa mearga pe loc la politie atunci treba ei) declarat exact cum a stat treaba, poate incasai o amenda simbolica dar te durea la basca.

Acu' sa vezi intriga lu peste, se duce aia sau nu, ma duc eu sau nu, declar ce s-a intamplat sau mint. Chiar va e jena de adevar?

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ati fost la amiabila, nu ati chemat politia pe loc si nu sint daune, nu vad de ce te-ai duce la politie dupa 48 de ore pentru un accident inventat. Eu as zice ca mai degraba ai circulat foarte aproape de masina fara sa o atingi, poate doar ai avut impresia ca ai atins-o putin si din cauza ca soferita a pretins si insistat ca asa a fost si te-ai autosugestionat.

 

Apropo, cred ca ne-am atins ieri alaltaieri amandoi in trafic, sa stii. Eu eram cu un Matiz alb si la 2 intersectii m-a sters o mobra ca a ta pe ambele parti. Cu ploile astea e incredibil cum au ruginit pragurile masinii mele in doar 2 zile, zici ca e rugina de cel putin 2 ani. Ma gandeam ca poate vrei sa mergem la politie amandoi.... ah, si dupa ce mi-ai avariat masina, relantiul nu tine cand e motorul rece... ciudat, poate mobra a zgaltait vreun senzor? In plus nu imi mai intra cum trebuie in treptele a doua si a patra, nu-mi dau seama cum ai reusit sa-mi distrugi si sincroanele... Las' ca va stiu eu pe voi astia motociclistii......... :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ati fost la amiabila, nu ati chemat politia pe loc si nu sint daune, nu vad de ce te-ai duce la politie dupa 48 de ore pentru un accident inventat. Eu as zice ca mai degraba ai circulat foarte aproape de masina fara sa o atingi, poate doar ai avut impresia ca ai atins-o putin si din cauza ca soferita a pretins si insistat ca asa a fost si te-ai autosugestionat.

 

Apropo, cred ca ne-am atins ieri alaltaieri amandoi in trafic, sa stii. Eu eram cu un Matiz alb si la 2 intersectii m-a sters o mobra ca a ta pe ambele parti. Cu ploile astea e incredibil cum au ruginit pragurile masinii mele in doar 2 zile, zici ca e rugina de cel putin 2 ani. Ma gandeam ca poate vrei sa mergem la politie amandoi.... ah, si dupa ce mi-ai avariat masina, relantiul nu tine cand e motorul rece... ciudat, poate mobra a zgaltait vreun senzor? In plus nu imi mai intra cum trebuie in treptele a doua si a patra, nu-mi dau seama cum ai reusit sa-mi distrugi si sincroanele... Las' ca va stiu eu pe voi astia motociclistii......... :nono:

ca bine zici:)).....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

??? Deja ? :(

din pacate da...oricum, nu prea se observa, adica sunt simple zgarieturi pe o zona de 2,3 cm:)

Oricum, de cand am luat-oa avut vopseaua sarita in 3 locuri, cam cat un bob de mazare

Si asa voiam sa ii schimb nuanta sau chiar culoarea in iarna:)

Editat de Piturlea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...