Sari la conținut

Giurgiu - ce e de vizitat?


frigider
 Share

Postări Recomandate

Salut oameni,

 

Maine intentionez sa fac un drum lejer pana la Giurgiu.

 

Care stiti un restaurant dragut pe malul Dunarii... spuneti-mi si mie unde e / cum ii zice.. am vazut ca e un strand acolo dar nu stiu sigur daca e 'functional'.

 

Sau poate imi spuneti ce e de vizitat pe acolo :)

 

Noroc + numai bine!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator little wayne

Poti sa mergi la o terasa in port

In cazul in care nu esti urmarit general,merita un drum dincolo pod la o terasa din ruse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Care stiti un restaurant dragut pe malul Dunarii... spuneti-mi si mie unde e / cum ii zice..

 

Ii zice "Scoica" (sau "Perla"?). Nu e insa un restaurant dragut ci o gaura infecta, cu pretentii de mare restaurant, populata cu cocalari (atat personalul cat si clientii). De vizitat la Giurgiu este orasul de peste Dunare, Ruse.

 

Cu motocicleta nu platesti taxa de pod, in centrul orasului vei gasi sumedenie de terase cochete si cu preturi foarte ok. Dupa ce ai traversat podul si ai trecut granita, din primul rond faci dreapta. O tii inainte prin periferia industriala si urmaresti semnul spre centru. Distractie frumoasa!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu parerii colegului Festina Lente. N-ai ce sa vezi in Giurgiu, du-te la Ruse. Mancare buna si ieftina, iar daca mananci in buricul targului (piata centrala, unde e si primaria), la majoritatea teraselor poti sa platesti in lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In Giurgiu nu prea ai ce sa vizitezi... daca nu te pasioneaza supermarket-urile si benzinariile nu ai ce face... Iar la piscina nuuuuuuuu recomand!! In centrul orasului gasesti doar un turn-Ceasornicul din Giurgiu- dar care nu se viziteaza deoarece s-a facut bar la parterul lui, si mai poti vedea cateva urme de ruine ale cetatii lui Mircea ce Batran in drum spre port.

In restaurantul din port, pe nume "Perla" mereu am vazut grupuri de motociclisti luam masa acolo sau servind un suc.

 

Daca vrei o plimbare frumoasa mergi la Ruse, taxa de pod pentru motociclete nu se plateste, iar daca nu sti drumul ia un gps, iti poti face o idee uitandu-te pe google maps. Nu uita buletinul si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mergi la o terasa in port

In cazul in care nu esti urmarit general,merita un drum dincolo pod la o terasa din ruse

 

nu ma cauta nimeni, din cate stiu eu... aflu la granita daca e.. :D

E destul de ok sa mergi la Perla.

Au mancare buna, priveliste atractiva si mai e si o piscina chiar langa restaurant.

http://amfostacolo.ro/romania-pareri,15/giurgiu,424,1270/restaurante-in-zona-giurgiu,8083/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__16585.htm

 

mersi de info :)

Ii zice "Scoica" (sau "Perla"?). Nu e insa un restaurant dragut ci o gaura infecta, cu pretentii de mare restaurant, populata cu cocalari (atat personalul cat si clientii). De vizitat la Giurgiu este orasul de peste Dunare, Ruse.

 

Cu motocicleta nu platesti taxa de pod, in centrul orasului vei gasi sumedenie de terase cochete si cu preturi foarte ok. Dupa ce ai traversat podul si ai trecut granita, din primul rond faci dreapta. O tii inainte prin periferia industriala si urmaresti semnul spre centru. Distractie frumoasa!

cam dura critica ... m-ai facut curios! Imi trebuie bani 'bulgaresti'? euro? n-am mai iesit din tara pana acum,..

 

Subscriu parerii colegului Festina Lente. N-ai ce sa vezi in Giurgiu, du-te la Ruse. Mancare buna si ieftina, iar daca mananci in buricul targului (piata centrala, unde e si primaria), la majoritatea teraselor poti sa platesti in lei.

asa o fi.. poate mi se pune pata si fac pasul. Ar fi prima iesire din tara.. as vrea sa fie ceva mai "special" decat o plimbare aiurea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In Giurgiu nu prea ai ce sa vizitezi... daca nu te pasioneaza supermarket-urile si benzinariile nu ai ce face... Iar la piscina nuuuuuuuu recomand!! In centrul orasului gasesti doar un turn-Ceasornicul din Giurgiu- dar care nu se viziteaza deoarece s-a facut bar la parterul lui, si mai poti vedea cateva urme de ruine ale cetatii lui Mircea ce Batran in drum spre port.

In restaurantul din port, pe nume "Perla" mereu am vazut grupuri de motociclisti luam masa acolo sau servind un suc.

 

Daca vrei o plimbare frumoasa mergi la Ruse, taxa de pod pentru motociclete nu se plateste, iar daca nu sti drumul ia un gps, iti poti face o idee uitandu-te pe google maps. Nu uita buletinul si asfalt uscat!

mersi.. ma cam tenteaza ruse. dar je ne abla bulgares :grinbandit: only ingles :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

poti plati mai peste tot fie in lei, euro sau leva. despre lei e bine sa intrebi inainte, nu toata lumea accepta, sau accepta la un curs nu prea bun. cursul aproximativ: 2 leva = 1 euro. la rondul de care ziceam, imediat cum faci dreapta spre oras, e o ghereta unde se plateste vigneta (pt masini, tu nu ai nevoie cu mobra). acolo au si casa de schimb. mai ai o casa de shimb in proximitatea centrului, langa Hotel 'Dunav" (Dunarea) - or mai fi si altele dar eu pe-astea le stiu...

 

preturi informative pentru terasele din centrul Ruse-ului: o bere - 2 leva; o cafea - 1,5 leva; o apa: cca 1 leva; o portie de mancare (fel principal): intre 4-8 leva. specialitatile pot costa mai mult, atentie mare la gramaj, ca au portii mari. un restaurant traditional f bun este si langa gara, de asemenea mai e unul misto in apropierea centrului, se cheama "Ciflika". atentie, la bulgari la restaurant comanzi painea separat. recomand "parlianka" - e un fel de lipie uleioasa, sau paine cu branza (nu stiu numele bulgaresc). recomand si supa "tarator" - o ciorba traditionala, e un fel de tzatziki mai subtire, e servita rece. costa cca 1 sau 2 leva o asemenea ciorba. au si salate foarte bune, ei prin salata inteleg un morman mare de mancare... te vei descurca, ca multe meniuri au si poze.

 

de principiu, cu 10 euro te ospatezi zdravan de nu te mai scoli de la masa, pentru ca portiile lor nu sunt deloc zgarcite. de asemenea, au obiceiul sa dea restul pana la ultimul sfantz, servirea e prompta si foarte politicoasa, atmosfera din centru e f. ok. (orasul este si centru universitar).

 

multi vorbesc romaneste - sau inteleg f bine dar nu pot vorbi. tineretul mai stie engleza.

 

scurt dictionar: blagodaria - multumesc, molia - cu placere sau va rog, daite mi - da-mi, izvinite - scuzati-ma, dobir deni - buna ziua, ne razbiram - nu inteleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti plati mai peste tot fie in lei, euro sau leva. despre lei e bine sa intrebi inainte, nu toata lumea accepta, sau accepta la un curs nu prea bun. cursul aproximativ: 2 leva = 1 euro. la rondul de care ziceam, imediat cum faci dreapta spre oras, e o ghereta unde se plateste vigneta (pt masini, tu nu ai nevoie cu mobra). acolo au si casa de schimb. mai ai o casa de shimb in proximitatea centrului, langa Hotel 'Dunav" (Dunarea) - or mai fi si altele dar eu pe-astea le stiu...

 

preturi informative pentru terasele din centrul Ruse-ului: o bere - 2 leva; o cafea - 1,5 leva; o apa: cca 1 leva; o portie de mancare (fel principal): intre 4-8 leva. specialitatile pot costa mai mult, atentie mare la gramaj, ca au portii mari. un restaurant traditional f bun este si langa gara, de asemenea mai e unul misto in apropierea centrului, se cheama "Ciflika". atentie, la bulgari la restaurant comanzi painea separat. recomand "parlianka" - e un fel de lipie uleioasa, sau paine cu branza (nu stiu numele bulgaresc). recomand si supa "tarator" - o ciorba traditionala, e un fel de tzatziki mai subtire, e servita rece. costa cca 1 sau 2 leva o asemenea ciorba. au si salate foarte bune, ei prin salata inteleg un morman mare de mancare... te vei descurca, ca multe meniuri au si poze.

 

de principiu, cu 10 euro te ospatezi zdravan de nu te mai scoli de la masa, pentru ca portiile lor nu sunt deloc zgarcite. de asemenea, au obiceiul sa dea restul pana la ultimul sfantz, servirea e prompta si foarte politicoasa, atmosfera din centru e f. ok. (orasul este si centru universitar).

 

multi vorbesc romaneste - sau inteleg f bine dar nu pot vorbi. tineretul mai stie engleza.

 

scurt dictionar: blagodaria - multumesc, molia - cu placere sau va rog, daite mi - da-mi, izvinite - scuzati-ma, dobir deni - buna ziua, ne razbiram - nu inteleg.

:10:

 

Subscriu :)

 

În Ruse nu am fost decât în treacăt, nu ştiu să-ţi spun cum e, dar am fost în Balchik de 2 ori şi m-aş întoarce oricând. Nu ştiu cum se face că, la o aruncătură de băţ, oamenii sunt mult mai ospitalieri decât aici.

Aşa că şi eu te sfătuiesc să dai perla pe bulgareţi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

In centrul orasului gasesti doar un turn-Ceasornicul din Giurgiu- dar care nu se viziteaza deoarece s-a facut bar la parterul lui, si mai poti vedea cateva urme de ruine ale cetatii lui Mircea ce Batran in drum spre port.

 

In restaurantul din port, pe nume "Perla" mereu am vazut grupuri de motociclisti luam masa acolo sau servind un suc.

 

Turnul Ceasornicului e tot ce-a mai ramas din vechea cetate. Intr-un mod complet stupid, barul ala a inconjurat turnul intr-un fel mizerabil (candva, acolo era un frumos loc de promenada).

 

Da, urmele de ruine sunt o rusine pentru cum ne respectam istoria, le-am vazut si eu. Sunt doar cateva mormane de pietre, acoperite de gunoi si balarii si inconjurate cu un gard de plasa. "Cetatenii" le-au vandalizat mai zdravan decat luptele de secole... E rusinos...

 

La "Perla" intr-adevar se opresc multi motociclisti insa si toti cocalarii din judet, cu daciile lor cu geamuri negre ori bmw-urile rablagite cu nr. de BG... Insa pozitiva e doar privelistea asupra fluviului aici. Am fost de mai multe ori la acest restaurant din Giurgiu si niciodata nu am fost multumit (servire proasta, preturi mari, mancare de peste gatita din peste de la supermarket, atmosfera cocalaristica a celorlalti din jur). Dar poate exagerez eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

În Ruse nu am fost decât în treacăt, nu ştiu să-ţi spun cum e,

 

Eu ma duc deseori. Preferam sa iesim la o cafea in Ruse decat in Bucuresti. Pe bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma duc deseori. Preferam sa iesim la o cafea in Ruse decat in Bucuresti. Pe bune.

Te cred

I-am transmis şi eu domnului salariat :P

Poate ieşim împreună la o cafea în Ruse :)

 

 

La "Perla" intr-adevar se opresc multi motociclisti insa si toti cocalarii din judet, cu daciile lor cu geamuri negre ori bmw-urile rablagite cu nr. de BG... Insa pozitiva e doar privelistea asupra fluviului aici. Am fost de mai multe ori la acest restaurant din Giurgiu si niciodata nu am fost multumit (servire proasta, preturi mari, mancare de peste gatita din peste de la supermarket, atmosfera cocalaristica a celorlalti din jur). Dar poate exagerez eu...

 

Eu am întrebat odată ce specialitate îmi recomandă din zonă, şi mi-au zis păstrăv :))))

Editat de incognito
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

 

1. I-am transmis şi eu domnului salariat :P

Poate ieşim împreună la o cafea în Ruse :)

 

 

 

2. Eu am întrebat o dată ce specialitate îmi recomandă din zonă, şi mi-au zis păstrăv :))))

 

1. Cu mare placere! O sa te sun. Poate chiar next we. Noi am descoperit si un fel de bar/cofetarie, cu niste prajituri fantastice. Mergem! De asemenea, atmosfera e foarte placuta in centru: vin oameni normali, de toate varstele, e o placere. Un oras care respira normalitate, nu basini rupte-n figuri, precum in centrul nostru...

 

2. Genial! :-))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cu mare placere! O sa te sun. Poate chiar next we. Noi am descoperit si un fel de bar/cofetarie, cu niste prajituri fantastice. Mergem! De asemenea, atmosfera e foarte placuta in centru: vin oameni normali, de toate varstele, e o placere. Un oras care respira normalitate, nu basini rupte-n figuri, precum in centrul nostru...

 

În viitorul apropiat nu cred că o să pot, dar după ce n-o să mai fiu temporar jobless o comitem :)

 

@frigi have fun şi să ne spui şi nouă care a fost deznodământul până la urmă :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si langa "Happy" au si o toneta cu inghetata foarte buna.

Si la "Ciflika" ai portii imense de mancare!

Da, si personalul vorbeste romaneste!

Da, si poti plati in lei!

Hai sa ne mutam in Bulgaria!

Ce viatza e acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti plati mai peste tot fie in lei, euro sau leva. despre lei e bine sa intrebi inainte, nu toata lumea accepta, sau accepta la un curs nu prea bun. cursul aproximativ: 2 leva = 1 euro. la rondul de care ziceam, imediat cum faci dreapta spre oras, e o ghereta unde se plateste vigneta (pt masini, tu nu ai nevoie cu mobra). acolo au si casa de schimb. mai ai o casa de shimb in proximitatea centrului, langa Hotel 'Dunav" (Dunarea) - or mai fi si altele dar eu pe-astea le stiu...

 

preturi informative pentru terasele din centrul Ruse-ului: o bere - 2 leva; o cafea - 1,5 leva; o apa: cca 1 leva; o portie de mancare (fel principal): intre 4-8 leva. specialitatile pot costa mai mult, atentie mare la gramaj, ca au portii mari. un restaurant traditional f bun este si langa gara, de asemenea mai e unul misto in apropierea centrului, se cheama "Ciflika". atentie, la bulgari la restaurant comanzi painea separat. recomand "parlianka" - e un fel de lipie uleioasa, sau paine cu branza (nu stiu numele bulgaresc). recomand si supa "tarator" - o ciorba traditionala, e un fel de tzatziki mai subtire, e servita rece. costa cca 1 sau 2 leva o asemenea ciorba. au si salate foarte bune, ei prin salata inteleg un morman mare de mancare... te vei descurca, ca multe meniuri au si poze.

 

de principiu, cu 10 euro te ospatezi zdravan de nu te mai scoli de la masa, pentru ca portiile lor nu sunt deloc zgarcite. de asemenea, au obiceiul sa dea restul pana la ultimul sfantz, servirea e prompta si foarte politicoasa, atmosfera din centru e f. ok. (orasul este si centru universitar).

 

multi vorbesc romaneste - sau inteleg f bine dar nu pot vorbi. tineretul mai stie engleza.

 

scurt dictionar: blagodaria - multumesc, molia - cu placere sau va rog, daite mi - da-mi, izvinite - scuzati-ma, dobir deni - buna ziua, ne razbiram - nu inteleg.

de foarte mare ajutor :) sper sa nu ploua si sa ajung la pod. Apoi sa-mi fac curaj sa-l trec :D

Vizitezi fetili

din 'pacate' ma duc cu una bucata domnisoara :D .. poate scap o idee ... 'in trei?'

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1 pentru Happy (si chelneritele erau super dragute ultima data).

 

Pentru posesorii de motociclete cu specific enduro-touring, recomand traseul Bucuresti-Ghimpati-Giurgiu. Asfaltul e cam desfundat, dar e liber si mai placut decat pustiul circulat de tiruri. Bonusul e ca la intrarea in Giurgiu o sa treci prin tiganie... este o experienta ... interesanta cel putin spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

siii... cum se spune 'buna pisi' stie cineva? :laugh:

 

multumesc pentru informatii oameni buni!

 

În viitorul apropiat nu cred că o să pot, dar după ce n-o să mai fiu temporar jobless o comitem :)

 

@frigi have fun şi să ne spui şi nouă care a fost deznodământul până la urmă :P

si eu sper sa ma simt bine, sa vad ce spune locul din spate. eu unul as face-o si pe-asta..

 

ma declar multumit de cele aflate aici , le multumesc tuturor pe care nu i-am citat

 

asfalt cu faru' !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

siii... cum se spune 'buna pisi' stie cineva? :laugh:

 

bre, nu cred ca vrei sa stii.

pentru ca daca ceva e cu adevarat strident in BG, este uratenia. profunda, generalizata si completa a femeilor bulgare.

:-))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e misto la perla cu exceptia ca ultima oara cand am fost inauntru era plin de musteeeeeeeeeeeeeeeee si erau foarte enervante,poti sa te mai duci in centru acolo la rond unde e o terasa si bancute sa stai la o vrejeala(agatat),si cred ca atat poti face acolo

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca treci la Ruse / BG, da o fuga prin centru vechi / zona pietonala si mananca aici http://www.happy.bg/en/our_restaurants.html?restaurant=ruse

 

,coaste bulgaresti...o sa ma pomenesti. Poti plati si cu lei iar fetele care servesc stiu romaneste, pam pam :D

post-49549-0-74074700-1371272291_thumb.jpg

Editat de balazsfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

siii... cum se spune 'buna pisi' stie cineva? :laugh:

 

multumesc pentru informatii oameni buni!

 

si eu sper sa ma simt bine, sa vad ce spune locul din spate. eu unul as face-o si pe-asta..

 

ma declar multumit de cele aflate aici , le multumesc tuturor pe care nu i-am citat

 

asfalt cu faru' !

In majoritatea localurilor in care am fost se vorbeste sau se intelege limba romana. Daca nu merge cu romana poti incerca in engleza, iar daca nu merge nici asa poti arata cu degetul pe meniu. Nu cred ca sunt mai primitori decat noi, ci cred ca stiu sa isi fidelizeze clientii.

Subscriu la ceea ce a zis cineva despre Balchik.

 

Multumesc.

Editat de mexykanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...