Sari la conținut

Oglinzi - pericol public


mottofreee
 Share

Postări Recomandate

E vorba de oglinzile din intersectii nicidecum de cele retrovizoare .

E a doua oara consecutiv cand se intampla ,dar despre ce e vb?

Pe malul Somesului ,in Grigorescu, e amplasata o oglinda (d'aia cu suport rosu) binenteles intr-o intersectie la iesirea dintre blocuri ;si tot binenteles cum intersectia e larga reprezinta un bun loc de parcat masinile (in viziunea localnicilor) .

Si cum nu vezi nimic de masinile parcate in intersectie (termenul corect e stationate ,parcarea se face in spatiul denumit parcare) , intri in intersectie dupa ce vezi in oglinda .Problema e ca nu prea distingi nimic nici in aia ca e amplasata de-am pururea ,asa era sa o musc cu o masina si a doua oara cu un scuter . 2 iesiri ,doua claxoane necedare de prioritate (posibil accident) ,in acelasi loc si consecutiv.

Adica nu poti circula pt ca risti sa ramai far-de carnet sau sa-ti petreci vara in spital .Aia de au scris chestia cu 50m de coltul intersectiei probabil stiau ca nu era degeaba ... si mai e si cu stationarea in intersectie .

Treburile aste sunt interesante in masura implicarii ;ca daca nu ti se intampla ce treaba ai ? Astept accidentul ,se va produce ,e o chestiune de timp .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce-s alea "oglinzii"?

Si de ce sunt "pericol public"? Agreseaza pe careva? Te obliga sa te uiti in ele? Am dat si io de oglinjoare d-astea prin drumurile mele, dar niciodata nu mi-a trecut in cap sa arunc mai mult de o privire... Merg ca si cum n-ar fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ Kollar :
Un oglind - doi oglinzi. :alcy:

Oglinzii = substantivul oglinzi + articolul hotarat i.

 

Sper sa nu creada initiatorul ca am postat in vreun dialect african.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema in cluj e alta...numarul locurilor de parcare!

 

da, sunt multi care parcheaza in coltul intersectiei, dar sunt si foarte multe strazi unde sunt trasate locurile chiar pana in intersectie...daca le-ar muta nu ar mai avea lumea unde sa parcheze...e nasoala situatia dar s-a facut asa pentru "binele" comun al comunitatii...oglinzile sunt bune noaptea...ziua iesi incet-incet pana vezi sau pana incurci suficient de mult incat sa te lase careva sa iesi

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu am pus un 'i' in plus . Poate un moderator binevoieste sa corecteze titlul topicului sa nu mai 'agate' pe careva .

Da ,esti obligat sa te uiti in ea la in intersectia respectiva ,altfel nu vezi daca vine ceva . Pe lateralele drumului sunt deasemenea stationate masini ,bara la bara asa ca trebuie sa stai un pic in intersectie - pe tine te prind opririle dese si statul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema in cluj e alta...numarul locurilor de parcare!

 

da, sunt multi care parcheaza in coltul intersectiei, dar sunt si foarte multe strazi unde sunt trasate locurile chiar pana in intersectie...daca le-ar muta nu ar mai avea lumea unde sa parcheze...e nasoala situatia dar s-a facut asa pentru "binele" comun al comunitatii...oglinzile sunt bune noaptea...ziua iesi incet-incet pana vezi sau pana incurci suficient de mult incat sa te lase careva sa iesi

Aici nu e vorba numai de coltul intersectiei ci chiar de intersectia in sine . Si problema stationarii autovehiculelor altora nu ma priveste -ce,daca stai la bloc i-ti cumperi ciobanesc si-l ti in balcon ?

Acum observ ca numai miticii s-au legat de i-ul ala fara o iexplicatie ,din partea de vest a tarii a venit un raspuns pertinent ,nu numai pareri 'nesustinute de probe' .Parca p'acolo asa se gandeste ...

Punctul meu forte nu e gramatica si consider ca errare humanum est ,perseverare diabolicum .

Asa , binele comun susnumit e din partea Primariei ,alta organizatie e cu circulatia .Si anul trecut era sa iau un biciclist pe ghidon ... tipul iesea linistit de dupa o masina stationata tot asa,in curba pe dreapta ,in varful rampei si pe deasupra era si gard viu pe margine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma Penetru ,Boc e primarul care a hotarit montarea oglinzilor. De asemenea si pt Andra (sa dea cu capul de ceva poate i se mai increteste materia)

Editat de mottofreee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre Boc se zicea ,pe vremea cand era priministru ,ca e o papusa iar sforile le tragea altcineva (tot de la Bucuresti) . Orice hotarare importanta se ia acolo , de aia merg toate asa bine in tara?

Editat de mottofreee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma Penetru ,Boc e primarul care a hotarit montarea oglinzilor. De asemenea si pt Andra (sa dea cu capul de ceva poate i se mai increteste materia)

 

Stai asa ca m-am pierdut...Tu ma jignesti pentru ca...? :) ...pentru ca m-a amuzat gluma facuta de nenea Penetru? Bai , eu stiam ca pe la Cluj sunt oameni faini...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai asa ca m-am pierdut...Tu ma jignesti pentru ca...? :) ...pentru ca m-a amuzat gluma facuta de nenea Penetru? Bai , eu stiam ca pe la Cluj sunt oameni faini...

Da de unde ... nu era si nu este o jignire . Asta e stilul meu de a primii un feedback sincer ,am impresia ca daca intrebi direct nu e in regula . Cum spune si km453 ai putintica rabdare ,o berula ,floricele ceva... .

Kollar , uite, recunosc si nu ma ascund dupa deget ca oricum sunt intr-un fel de arest la domiciliu numa' ca-i zice altfel .

P.S. (sau varianta moderna L.E.)

Oglinda cee trebuie vopsita ca oricum nu ajuta la ceva .

Pe voi cand v-a accidentat masina ,scuza soferului nu a fost :"scuze ,nu te-am vazut" ?

Editat de mottofreee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba oglinda aia trebuie să stea acolo că i-a băgat mulţi bani în buzunar primarului. La Bucureşti s-au dat şpăgi grase pentru achiiţia de info-chioşcuri, totuşi Boc a reuşit să le cumpere de 4 ori mai scump. Numele oraşului urmează să se schimbe din "Cluj Napoca" în "Noul Caracal".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' de ce zici numai de oglinda-oglinjoara? Prim minisru nu se ocupa de chioscuri ,ci primarele ;si susnumitul e pe functia asta la Cluj... sti ca Baba Novac a fost tras in teapa la Cluj ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baba Novac?! Pai p-acolo am copilarit io... Ai dreaqu clujeni!

Poate pe la Bucuresti e Mihai Bravu ,p'aci respectivul Mihai e cunoscut decat ca Mihai Viteazul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost tras in teapa, ci fript.

Amandoi aveti dreptate:

"...Sadismul nobililor unguri iese inca o data la ivela pe data de 5 februarie 1601, cand Baba Novac si prietenul sau de o viata, preotul Sasca, sunt adusi in piata din mijlocul cetatii Clujului, actuala Piata Unirii din Cluj Napoca. Calaii primesc ordinul de a face supliciul batranului haiduc cat mai indelungat si dureros, pentru ca nemesii sa se poata delecta mai mult timp cu chinurile luptatorului pe care l-au urat cu o dementa neomeneasca.

 

La ora 10 dimineata, Baba Novac este adus in lanturi pe platfoma de executie. Calaii au inceput cumplita executie prin jupuirea de piele a celor doi eroi. Baba Novac este legat, apoi, de doua grinzi si spanzurat deasupra unui rug, calaii aruncand din cand in cu apa peste el pentru a-i prelugi chinurile. La fel ca Horea, eroul motilor din Apuseni care avea sa sfarseasca torturat de nemesi, Baba Novac nu scoate nici un tipat sau vaiet de durere. Impresionat de cruzimea torturii cat si de bravura cu care infrunta chinurile cumplite batranul trecut de 80 de ani, cronicarul italian Ciro Spontoniconsemneaza ca supliciul si moartea lui Baba Novac au durat o ora si jumatate…. Sadismul nobililor maghiari nu se opreste aici. Csaki ordona tragerea in teapa a trupurilor lipsite de viata ale celor doi dupa care, aceiasi nobili se pun pe un ospat urmat de o betie. A doua zi compun o poezie intitulata “Cand a rabdat Baba de frig in gerul iernii”, in care comenteaza batjocoritor modul in care corbii au mancat din cadavrul lui Novac…"

 

Sursa: http://www.descopera.ro/cultura/3290163-baba-novac-mana-dreapta-a-viteazului

 

Hai norock!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amandoi aveti dreptate:

"...Sadismul nobililor unguri iese inca o data la ivela pe data de 5 februarie 1601, cand Baba Novac si prietenul sau de o viata, preotul Sasca, sunt adusi in piata din mijlocul cetatii Clujului, actuala Piata Unirii din Cluj Napoca. Calaii primesc ordinul de a face supliciul batranului haiduc cat mai indelungat si dureros, pentru ca nemesii sa se poata delecta mai mult timp cu chinurile luptatorului pe care l-au urat cu o dementa neomeneasca.

 

La ora 10 dimineata, Baba Novac este adus in lanturi pe platfoma de executie. Calaii au inceput cumplita executie prin jupuirea de piele a celor doi eroi. Baba Novac este legat, apoi, de doua grinzi si spanzurat deasupra unui rug, calaii aruncand din cand in cu apa peste el pentru a-i prelugi chinurile. La fel ca Horea, eroul motilor din Apuseni care avea sa sfarseasca torturat de nemesi, Baba Novac nu scoate nici un tipat sau vaiet de durere. Impresionat de cruzimea torturii cat si de bravura cu care infrunta chinurile cumplite batranul trecut de 80 de ani, cronicarul italian Ciro Spontoniconsemneaza ca supliciul si moartea lui Baba Novac au durat o ora si jumatate…. Sadismul nobililor maghiari nu se opreste aici. Csaki ordona tragerea in teapa a trupurilor lipsite de viata ale celor doi dupa care, aceiasi nobili se pun pe un ospat urmat de o betie. A doua zi compun o poezie intitulata “Cand a rabdat Baba de frig in gerul iernii”, in care comenteaza batjocoritor modul in care corbii au mancat din cadavrul lui Novac…"

 

Sursa: http://www.descopera.ro/cultura/3290163-baba-novac-mana-dreapta-a-viteazului

 

Hai norock!

Da, si inca o dovada ca ungurii nu prea iertau hotia si talharii. Haiduc, in ciuda carismei create in jurul acestui termen de catre cinematografie si literatura este un "alint" al cuvantului talhar la drumul mare. Si din pacate, inca o dovada ca din cele mai vechi timpuri, hotia, talharia si minciuna era ridicata la nivel de politica de stat in Valahia. Dovada ca si Baba Novac (de fapt sarb la origine) era un apropiat al lui Mihai Voda , domnitorul Valahiei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...