Sari la conținut

Accident Yamaha R6 intersectie Precizie cu Valea Cascadelor


hummerro
 Share

Postări Recomandate

Va salut!

am vorbit cu mama baiatului si cu prietena lui.

Starea lui se amelioreaza pe zi ce trece.

este un corp tanar, cu vointa, si lupta pentru el si viitorul lui!

s-a trezit, a vorbit cu mama , prietena si amicii lui.

reactioneaza, gesticuleaza si constientizeaza gravitatea starii lui plus faptul ca trebuie sa se lupte pentru el.

NU am facut nimic altceva decat sa il felicit pentru prezenta lui de spirit si cum a reactionat.

Editat de hummerro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Va salut!

am vorbit cu mama baiatului si cu prietena lui.

Starea lui se amelioreaza pe zi ce trece.

este un corp tanar, cu vointa, si lupta pentru el si viitorul lui!

s-a trezit, a vorbit cu mama , prietena si amicii lui.

reactioneaza, gesticuleaza si constientizeaza gravitatea starii lui plus faptul ca trebuie sa se lupte pentru el.

NU am facut nimic altceva decat sa il felicit pentru prezenta lui de spirit si cum a reactionat.

 

Ma bucur sa aud asta.

Doamne ajuata !!!! Sper sa-si revina cat mai curand !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

am vorbit cu mama baiatului si cu prietena lui.

Starea lui se amelioreaza pe zi ce trece.

este un corp tanar, cu vointa, si lupta pentru el si viitorul lui!

s-a trezit, a vorbit cu mama , prietena si amicii lui.

reactioneaza, gesticuleaza si constientizeaza gravitatea starii lui plus faptul ca trebuie sa se lupte pentru el.

NU am facut nimic altceva decat sa il felicit pentru prezenta lui de spirit si cum a reactionat.

MINUNATE VESTI !!! maine seara trec si eu pe la spital sa vorbesc cu mama si cu prietena lui, pentru demersurile juridice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca e ok Radu !

 

Pai fara sa ne suparam, eu folosesc ambele frane din plin, doar ca pe aia pe spate nu o folosesc aproape niciodata in caz de urgenta. Ambele frane puse concomitent sunt mai bune decat doar fata numai daca nu franezi prea tare cu fata. La o motocicleta sport daca franezi tare fata spatele se blocheaza si ii cam pierzi controlul, mai bine il lasi in frana de motor, sau liber. Fata daca esti drept poate fi blocata, nu cazi si e mult mai eficienta decat spatele. Mai bine sa se formeze reflexul de a frana cu fata decat cu spatele mai ales in caz de surprize. Am experimentat o gramada, am blocat si fata si spatele, iar de cand am si abs strang de frane pana le blochez si observ care si ce face mult mai usor. Postez asta la accidente ca poate ajuta pe careva, puneti-va cauciucuri bune, placute de frana performante si franati cu fata ca sa scapati, daca nu indepliniti una din conditii va doresc mult noroc si mergeti mai incet caci e foarte adevarat ca frana spate ajuta da doar la viteze mici. My 2 cents.

 

LE : Eu merg mai incet in momentul de fata ca am placute proaste :D

Editat de Divingpixel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca e ok Radu !

 

Pai fara sa ne suparam, eu folosesc ambele frane din plin, doar ca pe aia pe spate nu o folosesc aproape niciodata in caz de urgenta. Ambele frane puse concomitent sunt mai bune decat doar fata numai daca nu franezi prea tare cu fata. La o motocicleta sport daca franezi tare fata spatele se blocheaza si ii cam pierzi controlul, mai bine il lasi in frana de motor, sau liber. Fata daca esti drept poate fi blocata, nu cazi si e mult mai eficienta decat spatele. Mai bine sa se formeze reflexul de a frana cu fata decat cu spatele mai ales in caz de surprize. Am experimentat o gramada, am blocat si fata si spatele, iar de cand am si abs strang de frane pana le blochez si observ care si ce face mult mai usor. Postez asta la accidente ca poate ajuta pe careva, puneti-va cauciucuri bune, placute de frana performante si franati cu fata ca sa scapati, daca nu indepliniti una din conditii va doresc mult noroc si mergeti mai incet caci e foarte adevarat ca frana spate ajuta da doar la viteze mici. My 2 cents.

 

LE : Eu merg mai incet in momentul de fata ca am placute proaste :D

Nu te supara,dar cam bati campii.

 

Ar fi cazul sa incetati cu totii cu super-abilitatile voastre de franatori (mai nou nu mai estem forjatori,estem franatori) si sa vedeti daca puteti FACE ceva sa ajutati baiatul,ca de vorbe e plin.

 

Altfel ramaneti in banca voastra si lasati-i pe altii sa discute.

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

am vorbit cu mama baiatului si cu prietena lui.

Starea lui se amelioreaza pe zi ce trece.

este un corp tanar, cu vointa, si lupta pentru el si viitorul lui!

s-a trezit, a vorbit cu mama , prietena si amicii lui.

reactioneaza, gesticuleaza si constientizeaza gravitatea starii lui plus faptul ca trebuie sa se lupte pentru el.

NU am facut nimic altceva decat sa il felicit pentru prezenta lui de spirit si cum a reactionat.

 

In sfarsit se intoarce unul inapoi , printre noi . Daca a avut puterea sa faca asta va avea putere sa se refaca si sa se puna pe picioare . Multa sanatate si asteptam sa ne scrie si el cateva randuri , nu de alta , dar a fost o saptamana neagra ptr motociclism .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"doar ca pe aia pe spate nu o folosesc aproape niciodata in caz de urgenta" nota 3

 

"Ambele frane puse concomitent sunt mai bune decat doar fata numai daca nu franezi prea tare cu fata." nota 6 cu indulgenta

 

"La o motocicleta sport daca franezi tare fata spatele se blocheaza si ii cam pierzi controlul" nota 1

 

"Fata daca esti drept poate fi blocata, nu cazi" nota 0

 

"Mai bine sa se formeze reflexul de a frana cu fata decat cu spatele mai ales in caz de surprize" nota 4

 

Felicitari,ai media 3,stai jos,ne vedem la anul.desi la cum franezi ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei cu choppere si cruisere sunt exclusi din ceea ce urmeaza sa spun in continuare. La fel si motocicletele de enduro, cross si cei care se dau prin praf, pietre si noroaie.

Multumesc pentru note, tot ce am spus am testat. Am blocat fata, a fost in caz de urgenta si nu am cazut, am blocat fata si fara sa fie urgenta, pe langa marginea drumului ca era praf si desi eram un pic inclinat , nu am cazut, am reusit sa o tin dreapta. Spatele l-am blocat de multe ori, mergand drept, si motocicleta parca incetinea asa un pic desi cauciucul suera pe asfalt. Am avut o amarata de honda cbr f4i, nu e SS era sport touring dar tot avea 80% frana fata si 20% spete, in cazul ideal. Aveam cauciucuri noi (Dunlop SportSmart) placute noi Carbone Lorraine, lichid schimbat, frane aerisite, suspensii verificate si am franat de urgenta de cateva ori, si s-a blocat fata, am franat de aproape am facut stoppie (ramane sa spui ca si cand te ridici doar pe roata fata spatele conteaza) si nu am cazut si nu am lovit pe nimeni. Multumesc pentru nota 0, mai bine invatati sa franati cu fata fara sa va dati pe jos.

Spatele blocat un pic fugea imediat, si s-a intamplat cand retrogradam in viraje si eliberam brusc ambreajul, e foarte neplacut, iar daca blochezi spatele prin franare in viraj risti sa faci high side. Sunt curios daca ai franat vreodata tare cu motocicleta ta, cu ambele frane sa vezi cum spatele se blocheaza aproape instant datorita faptului ca toata masa se transfera spre roata fata. E foarte adevarat ca cei 1-20% la o franare conteaza dar e mai bine sa te inveti sa te bazezi pe cei 80-99%.

Apoi am trecut pe magaoaia asta de o am acuma unde am o suspensie fata care face dive de zici ca te arunca in cap, raportul de franare e pe la 70-30 si folosesc fata in mare parte a timpului. Ba chiar prostii astia de au facut motocicleta mi-au pus doua discuri mai mari in fata, ma intreb de ce oare?

Ma mai distrez cu spatele dar cand sunt singur pe strada, merg incet si nu e nevoie sa ma opresc repede pana intr-un anumit punct.

Stiu ca in conceptia voastra e foarte gresit sa iti formezi reflex sa franezi cu frana cea mai eficienta. E ok nota 4, si bafta multa celor care iau 10 de la tine!

Multumesc oricum profesore!

 

Nu stiu cat suntem de offtopic, sau aici se da doar cu insanatosire grabnica, dumnezeu sa-l ierte si RIP?

Editat de Divingpixel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat suntem de offtopic, sau aici se da doar cu insanatosire grabnica, dumnezeu sa-l ierte si RIP?

 

Exact... ti-a luat cam mult sa pricepi.

 

Sanatate Radule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ola "pipal". am fost azi la spital unde am cunoscut-o pe Cristina si pe mama lui Radu. din cate am inteles, pacientul este din ce in ce mai bine, doarme muuuuult pentru a se poate reface.

am o rugaminte: lasati cearta si balacareala pt alta sectiune a forum-ului, daca nu pt Radu, macar pentru mama lui care CITESTE TOT CE SCRIEM NOI PE TOPICUL ASTA. e dementiala doamna, tot respectul... am avut o strangere de inima ca m-am dus la spital cu motorul, echipata si cu casca in mana; nu stiam cum va reactiona dumneaei; daca era mama mea in locul dumneaei (sper sa nu fie niciodata), cred ca s-ar fi uitat urat la tot ce avea si cea mai mica legatura cu motociclismul... prin comparatie, mama lui Radu a avut o reactie care m-a cucerit. :thanks:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar fi utila o sectiune pe aici pe undeva unde fiecare dintre noi sa lase numarul motorului, cateva date importante si un numar care sa fie apelat in caz de urgenta... asa ar fi mai usor de contactat familia...

 

E o idee foarte bună, ar putea fi gândită în aşa fel încât datele să se afle cumva undeva, să nu ne trezim că se fac glume proaste.

 

Hai sa filmam manevra asta si sa punem filmul sticky pe acest forum.

 

Altă idee bună, dar ar trebui filmată eventual cu smurdul, ca să evităm erori de percepţie. Eu am participat la un curs de prim ajutor, unde cineva de la smurd ne-a arătat cum se scoate casca în situaţii critice, până soseşte ambulanţa (când trebuie eliberate căile respiratorii, trebuie făcută resuscitare) etc. În rest nu ar trebui să ne atingem de cască, pentru a evita erori umane cu consecinţe mai grave asupra rănitului.

 

V

 

Toată stima pentru faptul că l-ai ajutat pe Ducu şi că ţi-a păsat. E mare lucru să ai noroc de oameni săritori în jur.

 

Dupa ce iese Ducu de la mititica, facem o betie. I'm buying. :D

 

Dau şi eu de beut :)

 

Ducule, multă putere, să îţi revii repede. Aştept să mai faci bâză de mine că nu mă aplec cât trebuie :)

Editat de incognito
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"E o idee foarte bună, ar putea fi gândită în aşa fel încât datele să se afle cumva undeva, să nu ne trezim că se fac glume proaste."

 

 

m-am gandit si la asta... eu nu as lasa numarul mamei, de exemplu, ci al unui prieten cu ceva minte si niste sange rece, prieten care sa fie pus in tema ca este pe lista de "urgente" si caruia sa ii fac instructajul cu ce are de facut in caz ca este sunat si anuntat ca am patit ceva. in primul rand trebuie sa ma sune si sa se asigure ca nu este o gluma, abia dup-aia sa ii bage pe ai mei in priza... sper din tot sufletul ca nu se va intampla asta vreodata... dar si daca se intampla, m-ar linisti gandul ca in cel mai scurt timp afla cei care pot face ceva (pt mine, motor... )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit si la asta... eu nu as lasa numarul mamei, de exemplu, ci al unui prieten cu ceva minte si niste sange rece, prieten care sa fie pus in tema ca este pe lista de "urgente" si caruia sa ii fac instructajul cu ce are de facut in caz ca este sunat si anuntat ca am patit ceva. in primul rand trebuie sa ma sune si sa se asigure ca nu este o gluma, abia dup-aia sa ii bage pe ai mei in priza... sper din tot sufletul ca nu se va intampla asta vreodata... dar si daca se intampla, m-ar linisti gandul ca in cel mai scurt timp afla cei care pot face ceva (pt mine, motor... )

 

exact :) ceva de genul ăsta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia astept sa scrie Radu aici, sa ne spuna cat de bine se simte si cat de repede se reface :) Insanatosire grabnica!

doamne ajuta..... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum se simte azi? sper ca starea lui se imbunatateste

spre rusinea mea, NU am apucat sa ajung la spital si am zis ca azi ajung.

Va spun maine dimineata cum se simte!

imi cer scuze.

va salut domnilor/doamnelor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...