Sari la conținut

Scula gaura bloc motor


Postări Recomandate

Va salut!

 

Vreau sa ma pregatesc pentru toamna cand am sa-mi scot iara capacul alternator al motorului meu antic si am sa incerc REFACEREA FILETULUI in locul unde e acum un surub rupt:

 

https://lh6.googleusercontent.com/-pfTxUaO2Qz4/UeQOXvMQmBI/AAAAAAAACEE/t5ZYCD_KJo8/w879-h659-no/IMG_0363.jpg

 

Filetul este de 6mm.

 

CE scule imi trebuiesc.

 

Sunt bune spiralele HSS-Co (cobalt) sau sunt si mai bune de atat? Am incercat sa dau cu un Hitachi HSS-Co in surubul CARE ARE ACUM UN EXTRACTOR (HSS simplu) RUPT IN EL si cam DEGEABA. Nu mai ies firicele deloc ca atunci cand am facut gaura pentru a bate acolo extractorul.

 

Ca surubelnita am un B&Decker ieftinache. Imi trebuie masina de gaurit?

 

Ce taroduri?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic ce ai tu acolo e usor de scos ca ai de unde sa il apuci. Ai incercat cu vrun creste de forta? Ai dat cu degripant? L-ai ciocanit? Daca nu merge asa, sudezi o piulita de el si iese sigur. Sau il tai cu polizorul pe mijloc si bagi o parghie in gaura si asa trebuie sa iasa. Vezi sa nu rupi surubul mai mult. Daca as scos surubul si s-a dus filetul, mergi la cineva care are mana formata ca sa ai gaura dreapta. Nu costa o avere si poate iti pune un Helicoil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi lipit cu Permatex rosu, zici ca se sudeaza. Lipiciurile astea blocator de filet au o temperatura de cedare, dar vezi ca si blocul de aluminiu are o temperatura limita. Incalzeste cu un foehn industirial blocul in jurul surubului, si da cu spray degripant pe surub. Ala raceste surubul brusc si contractarea poate crea niste spatii pe filet pe care sa fuga degripantul. Dupa aia ar putea sa o ia din loc. Eu asa am reusit cu 2 suruburi, am incalzit bine si le-am racit cu WD40. Alte 2 nu mi-au reusit asa dar poate esti norocos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam!



o fi lipit cu Permatex rosu, zici ca se sudeaza. Lipiciurile astea blocator de filet au o temperatura de cedare, dar vezi ca si blocul de aluminiu are o temperatura limita. Incalzeste cu un foehn industirial blocul in jurul surubului, si da cu spray degripant pe surub. Ala raceste surubul brusc si contractarea poate crea niste spatii pe filet pe care sa fuga degripantul. Dupa aia ar putea sa o ia din loc. Eu asa am reusit cu 2 suruburi, am incalzit bine si le-am racit cu WD40. Alte 2 nu mi-au reusit asa dar poate esti norocos.

 

O sa-mi trebuiasca scula smechera pentru treaba asta. Mox nu am cum sa mai bag acolo ca o sa zgarii si mai rau zona si fiind nevoie de etansare nu doresc asta.

 

E rupt extractor in surubul respectiv deci imi trebuie un spiral ca sa pot da gaura in el si apoi sa pot bate un extractor mai smecher ca ala de e rupt acolo . Exista spiral mai bun decat HSS-Co?

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sudura era facuta bine pe piulita si cea mai ramas din surub, trebuia sa se rupa surubul din nou. Daca nu gasesti alta solutie, mai incearca cu o piulita sudata bine ca iese sigur. Eu am mai scos suruburi rupte asa unde am avut loc sa sudez o piulita. Niciodata nu am ramas cu piulita in mana cand am incercat sa scot surubul, ci o data s-a mai rupt surubul de dupa piulita.

E cam greu sa dai gaura in surub mai ales cu masina de mana. Incearca sa il tai cu flexu putin ca sa ai o suprafata plana. Dupaia cu un punctator ii dai un ciocan si dupaia incerci cu spirala. Poti sa ii bagi orice spirala(hss sau cobalt) daca nu stii sa dai gaura in otel o strici repede. Turatie mica si lubrifiere, merge wd-40.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sudura era facuta bine pe piulita si cea mai ramas din surub, trebuia sa se rupa surubul din nou. Daca nu gasesti alta solutie, mai incearca cu o piulita sudata bine ca iese sigur. Eu am mai scos suruburi rupte asa unde am avut loc sa sudez o piulita. Niciodata nu am ramas cu piulita in mana cand am incercat sa scot surubul, ci o data s-a mai rupt surubul de dupa piulita.

E cam greu sa dai gaura in surub mai ales cu masina de mana. Incearca sa il tai cu flexu putin ca sa ai o suprafata plana. Dupaia cu un punctator ii dai un ciocan si dupaia incerci cu spirala. Poti sa ii bagi orice spirala(hss sau cobalt) daca nu stii sa dai gaura in otel o strici repede. Turatie mica si lubrifiere, merge wd-40.

 

Ce sudura i-ai dat? La mine a venit un nn cu un carucior bobinat vechi pb. sudura transformator. am tras 5 piulite n-a tinut niciuna. La 2 dintre ele s-a rupt intradevar surubul nu piulita sudata de surub. + ca s-a rupt si extractorul in el. E INFIPT ACOLO si trebuie meserie ca sa-i dau de hac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Telwin . Daca zici ca s-a rupt de 2 ori dupa piulita, inseamna ca a fost sudata bine. Dar asta e naspa, ca nu cred ca o sa poti sa il scoti cu extractor. O sa le rupi si pe alea. . Cel mai simplu cred ca o sa fie sa ii dai o gaura in mijlocul surubului. Faci suprafata plana, cauti un punctator si incerci cu un burghiu de 2,3 mm. Vezi sa dai gaura in mijlocul surubului si sa fie dreapta. Vezi si cat de adanc e infipt surubul ca sa nu treci prin el si sa ajungi cu burghiul mai departe .:)) . Dupa asta ar trebui sa se elimine tensiunea din surub si sa poti sa il invarti cu vrun cleste de forta. Daca nu vrea, dai gaura cu un burghiu mai mare. Teoretic daca faci asa nu trebuie sa faci si alt filet.

 

Poate vine cineva cu alta parere.

 

Dar cel mai bine iti dai seama ca ar fii sa te duci undeva sunt toate ustensilele si experienta necesara. Bafta la extractie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu ati inteles. A dat gaura in surub, a bagat extractor, s-a rupt extractorul. Acum vrea sa dea gaura in extractorul rupt sa bage alt extractor.

 

Singura solutie viabila este ce a propus Owene: cald, lubrifiere si noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma frend,

 

SINGURA SOLUTIE PENTRU SCOATEREA UNUI EXTRACTOR RUPT INTR-UN SURUB RUPT ESTE MASINA DE DEZINTEGRARE A METALELOR.

 

Adica asta:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic ca gasesti, gasesti orice in Bucuresti.

Faza e ca tre sa demontezi motorul de pe motocicleta...si sa-l duci acolo.

Muuult efort pentru un (cuvant urat).

Sunt service-uri auto care au, nu mai stiu cum se numea unul dar stiu ca aveau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic ca gasesti, gasesti orice in Bucuresti.

Faza e ca tre sa demontezi motorul de pe motocicleta...si sa-l duci acolo.

Muuult efort pentru un (cuvant urat).

Sunt service-uri auto care au, nu mai stiu cum se numea unul dar stiu ca aveau.

 

Da nn , dupa cum am mai zis ala e surubul lui dracu ; el l-a infipt acolo da ii dau eu de hac firar al naibii de fier .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, ma indoiesc!

 

Iti urez suces, dar uite ca e a doua oara cand vorbim pe tema asta, iar prima oara am avut dreptate (cu sudura!)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gaurit cu mana un prezon rupt de la evacuare de pe chiulasa, si am reusit sa-l scot si sa refac filetul in chiulasa de aluminiu. Si nu am mana de chirurg, si pozitia era destul de nasoala, acces greu la loc.

Am decis sa fac asa dupa ce am esuat cu wd40-uri, alt degripant, clesti, incalziri cu lampa de gaz (nu cu autogen ca nu am asa ceva) ciocaniri, extractoare, etc samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai incearca cu o piulita sudata bine ca iese sigur

 

Gresit! Nu e sigur ca iese cu aceasta metoda!

 

Salut! Gasesc prin Bucuresti asa ceva sau trebuie sa ma fac de-o reinnoire de viza?

 

Extragere + majorare + insertie

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazt pe net o freza super tare..pentru forarea extractoarelor si taroadelor rupte in filet...exact asa...se foloseste ca un burghiu in masina de gaurit..si merge tata prin otelul tarodului ca prin unt...cand se rupe un tarod sau un extractor dinala e jale mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te pot ajuta si pe tine in sensul asta :)

E bine de stiut, ca poate mai fac cate-o duda si rup extractorul in motor.

Nu inteleg de ce nu vrei sa dai din casa, chiar asa mare secret sa fie?

 

am vazt pe net o freza super tare..pentru forarea extractoarelor si taroadelor rupte in filet...exact asa...se foloseste ca un burghiu in masina de gaurit..si merge tata prin otelul tarodului ca prin unt...cand se rupe un tarod sau un extractor dinala e jale mare...

Baga link-uri, sau esti si tu secretos ca si Caesar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un cap de frezat normal doar ca iti trebuie biax si un spray pentru racire (de obicei degripant)

se gaureste/frezeaza aproximativ pe centru, se baga extractor pentru ce ramane inauntru si apoi tarozi pentru curatare filet sau majorare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altu'...

Mai suntei multi cu biaxu?

:))



stai ca am uitat cum se cheama...dar ma gasit pe net..ii zice "rescue bit"..pare super tare scula..

 

 

Au trecut 3 minute si inca nu a reusit sa sparga extractorul ala...am inchis video. Le electroeroziune in 3 minute scoteai deja tot afara din gaura aia...

Nu e afacere cu freza aia, merge doar la diametre mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...