Sari la conținut

probleme zx6r '97


Postări Recomandate

Motor care in 2 zile ar putea sa inceapa sa faca la fel :) Daca te duce pana in 10 milioane reparatia, (si vrei sa pastrezi mai mult timp moto) iar restul pieselor sunt ok, eu zic sa ti-l faci pe al tau.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai , la o socoteala scurta ..cam tot pe la 25 mil ar ajunge si asta de reparat total .. ( 10 mil chiuloasa , 10 mil segmentii ..+ una-alta ..ajunge la 25)

Si totusi , de 25 mil , as prfera sa iau 3 motoare SH ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si din 3 poate faci unul ok la final. Caz pe forum cu un TDM: ia cineva motorul SH de la un tip, merge 30 km, incepe sa bata. Noroc ca a fost tipul intelegator si i-a dat banii inapoi :) Deci mare grija daca vrei sa iti iei SH totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-ar fi asa simplu asta cu schimbatul segmentilor si facut supapele ... mai mult ca sigur cilindrii sunt ovalizati si ma indoiesc ca mai e in vre-o cota de reparatie(daca are, nu am cautat), repede segmenti si chiuloasa ... nu e asa simplu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-ar fi asa simplu asta cu schimbatul segmentilor si facut supapele ... mai mult ca sigur cilindrii sunt ovalizati si ma indoiesc ca mai e in vre-o cota de reparatie(daca are, nu am cautat), repede segmenti si chiuloasa ... nu e asa simplu ...

De curiozitate, nu-l desface sa vada ce buba are, adica sa aiba un verdict sigur....:supape, segmenti, cilindru, piston......etc?

Apoi sa-si faca un calcul, ca s-ar putea sa se mai adune, nu e sigur momentan ca ramane doar la chiuloasa si segmenti.....

 

Motorul SH e la noroc se poate sa-l gasesti bun, se poate sa-l nimeresti mai pacatos ca ala de l-ai avut..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce s-au schimbat pastilele la cilindru 2 , a ajuns la 8 bari .. :)

intr-un caz fericit , sper eu , dupa ce se vor pune pastilele care trebuiesc , sa se ajunga la un 9 bari

se pare ca dracul nu e chiar atat de negru ! :D

 

curiozitatatea aia ar costa 3 milioane (o garnitura de chiuloasa ) , deci ..nu , nu sunt curios ..la cat is de sarac acum nu prea ma incanta curiozitati d-astea :))

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

curiozitatatea aia ar costa 3 milioane (o garnitura de chiuloasa ) , deci ..nu , nu sunt curios ..la cat is de sarac acum nu prea ma incanta curiozitati d-astea :))

Curiozitatea mea e ca tu esti dispus sa dai 25 de mil pe un motor SH si nu esti dispus intr-un caz fericit sa dai 3 mil pe o garnitura de chiuloasa, asta nu o pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

?!?!?!?!?!??????????? cum ai ajuns la concluzia asta ?

ai inteles gresit , daca asa ai inteles .

deja daca as mai baga si in motor 25 mil (daca i-as avea) , o fac la pret de zx6r 2003 ..deci in nici un caz nu o sa fac asta ..

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul avea 7 din 8 pastile pe admisie sub limita minima a jocului la supape, iar supapa 2 de pe cilindrul 1 cat si supapa 1 de pe cilindrul 3 aveau joc 0. Pe evacuare cilindrii 2 si 3 aveau jocul in parametri dar mai mare decat media. Dupa ce am inversat pastilele cat sa am un joc(mic dar avea) compresia pe cilindrul 2 s-a dus undeva la 8 iar cea de pe cilindrul 3 s-a dus la 12. Dupa masurarea pastilelor si permutarea lor mi-au ramas 9 pastile din care 7 merg rectificate iar 2 trebuiesc inlocuite, sunt prea mici. Daca are cineva doua pastile cu diametrul de 7.5mm de 3.10mm sau mai groase ar fi de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merita...e 23 de lei o pastila...si daca ai doar doua prea subtiri mai bine le cumperi....restu merg rectificate...

Nu pune pretul de yamaha, la kawa stiu ca-s mai scumpe ... pe langa asta mai pui si durata de livrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27 de lei costa o pastila pentru kawa. ma rog, cel putin pentru modelul asta...



dupa ce s-au schimbat pastilele la cilindru 2 , a ajuns la 8 bari .. :)
intr-un caz fericit , sper eu , dupa ce se vor pune pastilele care trebuiesc , sa se ajunga la un 9 bari
se pare ca dracul nu e chiar atat de negru ! :D

curiozitatatea aia ar costa 3 milioane (o garnitura de chiuloasa ) , deci ..nu , nu sunt curios ..la cat is de sarac acum nu prea ma incanta curiozitati d-astea :))

 

o garnitura de chiulasa nu e 3 milioane... e 149 de lei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde este 150 lei ? eu peste tot unde am intrebat , am gasit la 270-280 lei ..

mai nou , am gasit acum 2-3 seri pe ebay ceva pe la 220 ..

 

poate te referi la cea de la capac ? intradevar , aia e in jur de 150 ..

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...