Sari la conținut

Accident Bd Basarabia


Grimstone
 Share

Postări Recomandate

Speram sa nu postez aici dar s-a intamplat. De la inceput zic ca postez doar ca altii sa ia aminte si sa nu repete greseala mea.

Eu motor F650GS pe linia de tramvai depaseam conservele... Statie de tramvai in fata , zic ok hai sa trec si prin statia de tramvai, pe la jumatea refugiului intoarce un cielo imediat dupa refugiu, frane, scartaituri, poc. Asta e . Norocul meu ca eram in frana de motor si cred ca am radus din frana spate pe la 10-15 la ora. Imaginile atasate vor zice totul. Eu si motoru mai nimic, ala cu cielo praf pe stanga.

Damage la masina:

post-4799-0-00375000-1375892707_thumb.jpg

post-4799-0-61083400-1375892724_thumb.jpg

post-4799-0-24487000-1375892742_thumb.jpg

post-4799-0-88338300-1375892778_thumb.jpg

Damage la motor:

post-4799-0-80937400-1375892793_thumb.jpg

post-4799-0-12788700-1375892809_thumb.jpg

Damage la mine:

post-4799-0-07031800-1375892829_thumb.jpg

 

 

Deci concluzia mare grija ca idioti sunt multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Iti spun sigur din experienta ca shoferul ramine fara carnet pt neacordare de prioritate. Legea nu spune ca NU trebuie sa acorzi prioritate celor ce incalca vrea regula de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun sigur din experienta ca shoferul ramine fara carnet pt neacordare de prioritate. Legea nu spune ca NU trebuie sa acorzi prioritate celor ce incalca vrea regula de circulatie.

cred ca ai dreptate. dar nici initiatorul topicului nu cred ca va scapa prea usor : depasirea coloanei + ocolirea refugiului prin stanga :|

 

asta e, bine ca nu a fost grav.

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun sigur din experienta ca shoferul ramine fara carnet pt neacordare de prioritate. Legea nu spune ca NU trebuie sa acorzi prioritate celor ce incalca vrea regula de circulatie.

Nu ramane ca am facut amiabila. Vina e a mea 90% ca am fost prost. Vina lui e morala ca imi zicea cxa nu m-a vazut si ca el s-a asigurat. Dar..... nu a fost instare sa completeze amiabila singur ca nu vedea(nu avea ochelari la el) si la asigurator avea cu el 2 perechi de ochelari (distanta+apropiere) M-am gandit sa ma duc la politie dar ramaneam si eu fara permis ca nu aveam ce cauta prin statia de tramvai.

 

Noroc ca aveam viteza mica ca sa previn ca imi sare vre-unu din statie in fata. Asta e daca o cauti o mai si gasesti :)

 

Initial am dat casca jos sa il bat dar cand a coborat din masina si l-am vazut ca e o coaja... am zis sa nu il omor totusi... oricum eram nervos ca am belit vopseaua care are numai 1,5 samptamani...

 

Altii ca mine sa aiba grija maxima ca idioti sunt multi.

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in momentul efectuarii acestei manevre , trebuia sa prevezi o astfel de manevra din partea conservarilor mai ales ca nu venea niciun tramvai , si s-o lasi usor .

Pai noroc ca am prevazut si aveam doar 30-40 si din franare am reusit poate un 10-15. Nu mai stiu ca nu m-am uitat la ceas in momentul ala. M-am tinut bine si an sperat sa pot incetini cat mai mult ca in momentul cand am auzit roata spate scartaind.... Eu sunt fericit ca nu m-am panicat atunci sa fac alte prostii. Ala oricum s-a dat jost din masina si cand a vazut ce i-am facut a zis ca "MAMAAAAAA bine ca nu esti mai rau" Ca si idee nu stiu cat se intelege din poze dar la el e: portiera spate+fata stanga distruse, prag indoit, la talp i-am bagat balamalelel de la usa spate inauntru, geam spart la usa spate de handguarduri-le mele, aripa spate zgariata si putin deformata.... damage-ul e mare. Nici la asigurator nu i-a venit sa creada , m-a chemat acolo si m-a pus sa pun motoru exact in positia de impact :)

 

Inca odata mare mare grij aca nu e de joaca.. acu ma doare genunchiul drept rau, si e si umflat

 

Altii ca tine n-or sa mearga prin statia de tramvai

Asta sper

 

Ala cu cielo praf pe stanga.. frate, zici ca l ai rasturnat cum ai spus :crack:

Eu ma bucur ca mobra e ok si ca nu am ramas pieton sau metro-ist, urasc metroul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, eu in locul tau nu cred ca aveam tupeu sa postez aici "vitejia" pe care ai facut-o tu. Stiam doar eu :crack:

mi-au mai zis-o si altii, nu e vitejie e prostie, dar sa aiba si altii de invatat ca pana la urma asta e scopul topicului, si sa aiba si altii grija de ce poate iesi. Eu am fost un caz ff fericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sigur coloana se afla in mers" si nu ai mai reusit sa te incadrezi,ai iesit de pe o strada laterala si mai venea si tramvaiul din spate ,de asta ai luat-o prin stanga refugiului.Sper sa fi scris asta in declaratie.Bafta daca nu e prea tarziu.



Nerespectarea indicatorului Ocolire prin Dreapta este mai putin grav decat depasirea coloanei oprite la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speram sa nu postez aici dar s-a intamplat. De la inceput zic ca postez doar ca altii sa ia aminte si sa nu repete greseala mea.

Eu motor F650GS pe linia de tramvai depaseam conservele... Statie de tramvai in fata , zic ok hai sa trec si prin statia de tramvai, pe la jumatea refugiului intoarce un cielo imediat dupa refugiu, frane, scartaituri, poc. Asta e .

 

 

Deci concluzia mare grija ca idioti sunt multi.

 

 

EPIC.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sigur coloana se afla in mers" si nu ai mai reusit sa te incadrezi,ai iesit de pe o strada laterala si mai venea si tramvaiul din spate ,de asta ai luat-o prin stanga refugiului.Sper sa fi scris asta in declaratie.Bafta daca nu e prea tarziu.

 

Nerespectarea indicatorului Ocolire prin Dreapta este mai putin grav decat depasirea coloanei oprite la semafor.

Man, politia nu a fost implicata. Singurele declaratii au fost la asiguratorul meu. Nu e criza. Nu ramane numeni fara permis si poate isi repara si ala conserva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu circul f mult in oras din cauza meseriei , si sincer uneori le mai comit si eu pt ca sa fim sinceri nu poti sa conduci tot timpul regulamentar . am efectuat si eu astfel de manevre si din pacate voi mai efectua dar 30-40 e f mare ! oricum acolo castigai destul timp pt ca probabil nu prindeai poate al 2 lea semafor sau ma rog ... dar trebuia saintrii incet ! insanatosire grabnica si fii mult mai prevazator data viitoare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai incet de 30?



ai fost la medic cu piciorul? Ar trebui sa te duci, daca nu ai facut-o deja...

Nu am fost la medic, dar tat care e medic este la noi ne ajuta cu copilul sa mai stea cu el .. Si e un chirurg foarte bun si a zis ca nu e nimic, doar un hematom. Am luat antiinflamatorii + antinevralgice si putina betradina pt dezimfectie. o sa imi revin cam in 1 2 saptamani complet.

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot e bine ca v-ati inteles pt ca altfel erati cam in aceeasi oala amandoi.Cu ani in urma am facut ca tine, doar ca aveam ceva viteza in momentul in care la 1-2 m a coborat cineva de pe refugiu cu spatele spre mine uitandu-se dupa nu stiu ce.Am trecut la o palma de ea ,nici nu am apucat sa franez sau sa virez,sigur iesea urat daca o umflam din spate cu 60-70 la ora.M-am lecuit de atunci ,mi se ridica si-acum parul pe spinare cand imi aduc aminte.Sigur va fi o lectie si pt tine.Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa o patesc la fel anul trecut cu un mos, dar reflexul si-a spus cuvantul si am scapat.

Cumpara-ti neaparat niste flexoare, fa exercitii cu mana dreapta, ca sa poti merge permanent cu 2 degete pe maneta si sa actionezi si acceleratia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...