Sari la conținut

FZ6 78cp la 98cp


Postări Recomandate

Salut

 

Cine stie daca este adevarata povestea? Si daca poate da mai multe detalii. Aceasta limitare de 10Nm sa fie data doar din cursa acceleratiei si din acel fir dus la masa?

 

http://www.fz6-forum.com/forum/fz6-performance-mods-section/46722-fz6-s-fazer-78-hp-98-hp-re-set.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa limitezi un motor, eu unul, stiu 2 metode: sa pui o limitare mecanica (piedica) ca sa nu se deschida clapetele pana la capat sau a doua, sa pui niste saibe mari pe contuctele de aer ce intra in carburatoare/corpul cu injectoare. Personal, am vazut ambele implementari.

 

Ce as face in locul tau, e sa indoi prima piedica si sa vad daca merge altfel motorul. Daca nu se intampla nimic, fa-ti cont pe forumul ala si da-i un mesaj la rus, intreaba-l daca e sigura treaba cu pinul 2. Daca o mai incercat careva, sau de unde are el informatia aia. Daca trebuie intr-adevar sa faci inginerii la pinul 2, ca sa il legi la masa, poti pune o lita subtire din el, in mufa, pana la un alt pin care e deja masa (ai nevoie de diagrama electrica pentru asta). In felul asta, nu lasi urme cum ca ai fi umblat pe acolo si poti sa revii la forma initiala fara mare efort ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba bagi gaz mai mult daca nu dai si avansul la aprindere mai mare. E clar ca trebuie modificat avansul electronic din CDI, faza cu pinii aia e cam incerta, eu unul nu m-as baga sa pun pini la masa din CDI decat dupa ce stiu exact ce si cum.

Cred ca sfatul lui Dan e bun, cu facutul contului, dar totodata tre sa cauti si in alta parte informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu avansul nu cred ca trebuie sa iti faci griji, de aia ai TPS-ul acolo. Daca, clapeta se deschide mai mult, implicit si TPS-ul face acelasi lucru.

 

Treaba cu pinul pus la masa poate sa aiba a face cu ceva harta presetata in EEPROM, si cu pinul ala numa comuti pe ce ai tu nevoie, fiind ca un fel de jumper. Pentru mine, asa ar face sens...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai ajuns cu ea in 10000rpm in treapta a 6 de viteza si aveai nevoie de power sau e o chestie pe psihic. Adica ala are 100hp si eu nu.

Sunt de parere ca atunci cand mergi cu mobra numai in limitare este cazul sa o schimbi,nu sa o modifici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram doar curios daca este adevarata traba si pe mine ma intereseaza mai mult surplusul de cuplu decat caii putere.

Nu am ajuns la 10000 in a 6 a ca nu am avut unde azi aveam 13000 in a 5 a si 223Km deci a facut treaba scoaterea acelei piedici i a marit topspeedul pt ca pana acum in a 6 a se limita la 220.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba !!esti tare...de la 220 la 223...intr-adevar piedica era de vina....daca te mai bate vantu si din spate o sa ai finalmente 230...nu mai modifica nimic...stau pregatit cand bate briza din spate...si da-i shpan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai la caterinca si sunteti primii dar solutii tehnice puteti da vreunul???? Strict de dragul evolutiei si a discutiei.

 

Vedeti ca sunt o gramada de topicuri de facut caretinca. Voi astia desteptii.

 

ba !!esti tare...de la 220 la 223...intr-adevar piedica era de vina....daca te mai bate vantu si din spate o sa ai finalmente 230...nu mai modifica nimic...stau pregatit cand bate briza din spate...si da-i shpan...

BA asta nu e IJ!!!!!! asta are 6 trepte ce sa vezi.......... Din pacate simtul umorului va lipseste cu desavarsire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba !!esti tare...de la 220 la 223...intr-adevar piedica era de vina....daca te mai bate vantu si din spate o sa ai finalmente 230...nu mai modifica nimic...stau pregatit cand bate briza din spate...si da-i shpan...

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...