Sari la conținut

Anina-Transalpina, 7-8 septembrie


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Pe 7-8 septembrie vreau sa fac o tura pe la Anina, cu intoarcere pe Transalpina.

Harta ar fi asta, cu cazare pe undeva langa Resita, la jumatatea drumului: Hotel Turist Resita.

 

Plecarea dimineata pe la ora 07.15 din OMV Iuliu Maniu.

 

Daca vrea cineva sa vina, sa ma anunte din timp, pentru ca la sfasitul saptamanii vreau sa fac si rezervare.

 

A... Viteza in afara 130, in localitati cat se poate, cu opriri pentru tigari si pisu. De alimentat, alimentam toti odata.

Daca nu tineti pasu' pe drum drept macar, ramaneti in urma si ne vedem acolo, sau ne vedem la o tura mai scurta alta data. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 156
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe 7-8 septembrie vreau sa fac o tura pe la Anina, cu intoarcere pe Transalpina.

Harta ar fi asta, cu cazare pe undeva langa Resita, la jumatatea drumului: Hotel Turist Resita.

 

Plecarea dimineata pe la ora 07.15 din OMV Iuliu Maniu.

 

Daca vrea cineva sa vina, sa ma anunte din timp, pentru ca la sfasitul saptamanii vreau sa fac si rezervare.

 

A... Viteza in afara 130, in localitati cat se poate, cu opriri pentru tigari si pisu. De alimentat, alimentam toti odata.

Daca nu tineti pasu' pe drum drept macar, ramaneti in urma si ne vedem acolo, sau ne vedem la o tura mai scurta alta data. ;)

Hopa! Pe la mine prin zona... Poate ne vedem! Am sa urmaresc topicul... :)

Editat de TM96UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa bagi pe GPS adresa pensiunii de mai sus, daca vrei sa ne vedem la o bere in Resita ;)

Eu sigur vin ca e la 100 si ceva de KM de mine.. sper sa te ti de plan... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi mers si eu ... tot pt Resitza, insa e in acelasi timp cu intrunirea de la Rasnov la care am stabilit deja ca merg. Pacat ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi mers si eu ... tot pt Resitza, insa e in acelasi timp cu intrunirea de la Rasnov la care am stabilit deja ca merg. Pacat ...

Intrunirile sunt in fiecare an aceleasi... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere intrunirile sunt maxim de plictisitoare si cu mult prea multa bautura, inevitabil iese cu ceva cearta/scandal.

O iesire o poti face numai cu oameni alaturi de care te simti bine, care nu mai pot fi in aceeasi formula data viitoare.

Parere personala, ma rog.

 

Cine vrea sa vina, e bine-venit, cine nu, treaba lui... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrunirile sunt in fiecare an aceleasi... :P

Nu mai merg de mult pt intrunirea propriu-zisa, concertele, concursurile sau bautura de acolo ...

Merg cu gasca mea, si o intrunire e mereu un motiv bun de mobilizare pt toti.

 

Ma cunosc destul de bine ... si in cazul unei asocieri cu oameni necunoscuti am 2 posibile stari:

- ori ma simt excelent alaturi de ei si totul merge perfect.

- ori imi blestem zilele ca am plecat cu acei oameni la drum si la un moment dat ies din grup si merg singur.

D-easta ziceam .. ca n-are rost sa risc ... cand am de ales.

 

corect, bine zis nervule :) cetim ceva cu ocazia festivalului... sau iara o dai cotita???

Traiane ...stii tu ca eu si bautura ... nu suntem prieteni, insa de dragul tau, si doar al tau, iti jur ca beau ceva tarie sa dam noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De evitat pentru motociclete sportive tronsonul din DN7A de la limita judetelor Valcea/Hunedoara pana la iesirea din Cheile Jietului. Si daca tineti cont de sfatul meu si vreti sa o luati pe Valea Jiului aveti in vedere faptul ca se lucreaza la drum si-s semafoare.

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna, harta traseului este ?

Si pe drum esti la fel de atent ? :D

Sigur e ok racolarea asta de companioni de drum necunoscuti ? ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat necunoscuti. Sunt multi cu care am mai mers si nu au cont pe FB, dar mai stau pe forum. :)

Pe Dan (Bibi) oricum il stiu si e mai atent pe drum :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 7-8 septembrie vreau sa fac o tura pe la Anina, cu intoarcere pe Transalpina.

Harta ar fi asta, cu cazare pe undeva langa Resita, la jumatatea drumului: Hotel Turist Resita.

 

Plecarea dimineata pe la ora 07.15 din OMV Iuliu Maniu.

 

Daca vrea cineva sa vina, sa ma anunte din timp, pentru ca la sfasitul saptamanii vreau sa fac si rezervare.

 

A... Viteza in afara 130, in localitati cat se poate, cu opriri pentru tigari si pisu. De alimentat, alimentam toti odata.

Daca nu tineti pasu' pe drum drept macar, ramaneti in urma si ne vedem acolo, sau ne vedem la o tura mai scurta alta data. ;)

 

aici se discuta pe forum, pentru oameni care au acces doar pe forum. chiar crezi ca e ok sa tii harta ascunsa pe FB ? scuze de deranj

 

 

Traseul era pus din primul post pe topicul asta, era pe fb, era pe topicul ''Grupul vesel de la ''9'' ''. Nu era ascuns de nimeni... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost acum 2 saptamani pe drumul de la Craiova > Perisor > Maglavit (drum cam prost pana inainte de Maglavit) > Drobeta > Herculane > prin zona din jur...

Voi vad ca o luati pe Strehaia, e mai direct pt voi, da.. (eu plecasem mai din Sud...)

 

E un drum frumos si asfaltul este ca nou (dupa Maglavit asta).

De la Craiova incolo sa aveti grija ca sunt multi politzei pe strazi (in comune/sate..) si in locuri bine gasite pt a prinde soferi vitezisti/neatenti... In plus drumul e circulat de camionagii si nu prea au treaba cu mersul regulamentar: depasesc in curbe periculoase, uita sa mai intre pe banda dupa, sau te pomenesti dupa un deal ca vine unu direct pe banda ta...

Pana la Resita sunt din astia asa inconstienti (cel putin pana acolo am amici care mai merg periodic si de multe ori erau sa faca accidente grave din cauzele enumerate). Aveti mare grija, mai ales ca drumul e virajat si peisaje sunt destule sa iti ia ochii !

 

O puteti lua si pe Pitesti > Slatina -- drumul e ok si nu este foarte circulat intre orele 10:00 - 14:00. Pe acolo o iau cand ma duc la ai mei in Dolj si sunt portiuni pe care se poate da si 250 km/h :). Pe drumul asta, sunt vreo 3 portiuni/zone unde politzeii stau in varful dealului, exact inainte de a se lua restrictiile de viteza/depasire (cam acolo sa aveti grija...la amenzi).

 

Pregatiti-va pt ceva dureri de spate....5-600Km /zi (din ce arata goagle maps) pe drumuri de RO se vor simti :).

 

 

As fi mers cu voi dar abia am venit din zona aia si prefer alte drumuri mai "neexplorate" de mine pe moto, pana in prezent :).

Drum bun si fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat ... sa nu opriti la benzinaria din Strehaia (Petrom) ... Am oprit eu acolo acum 3 ani... si nu mai puteam sa plec de cati puradei cioroi s-au aciuat pe langa mine.

Puneau mana pe ghidon, dadeau de butoane, trageau de numar ... si cand am tipat la ei au venit niste boraturi de ciori ca sa nu mai tip la copii lor.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat ... sa nu opriti la benzinaria din Strehaia (Petrom) ... Am oprit eu acolo acum 3 ani... si nu mai puteam sa plec de cati puradei cioroi s-au aciuat pe langa mine.

Puneau mana pe ghidon, dadeau de butoane, trageau de numar ... si cand am tipat la ei au venit niste boraturi de ciori ca sa nu mai tip la copii lor.

Ei si tu acum... trebuia sa le imparti bomboane:

cyanide1.jpg

:crack:

Editat de TM96UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De evitat pentru motociclete sportive tronsonul din DN7A de la limita judetelor Valcea/Hunedoara pana la iesirea din Cheile Jietului. Si daca tineti cont de sfatul meu si vreti sa o luati pe Valea Jiului aveti in vedere faptul ca se lucreaza la drum si-s semafoare.

Drum bun!

Sportive nu prea sunt... Mai mult naked-uri.

Oricum, suntem obisnuiti sa facem enduro :D

 

Drum bun si fara incidente!

Merci pentru sfaturi!

 

Sfat ... sa nu opriti la benzinaria din Strehaia (Petrom) ... Am oprit eu acolo acum 3 ani... si nu mai puteam sa plec de cati puradei cioroi s-au aciuat pe langa mine.

Puneau mana pe ghidon, dadeau de butoane, trageau de numar ... si cand am tipat la ei au venit niste boraturi de ciori ca sa nu mai tip la copii lor.

Pai bine Nervule, cine te-a pus sa opresti in tinutul ciorilor? N-ai auzit si tu de Leo de la Strehaia? Daca o localitate/sat face parte din numele unui manelist, clar nu mai opresti acolo ever! :crack:

 

Prezenta pana acum:

 

1. Victor - FZ6

2. Cristi - F4i

(astia doi care zic ei ca nu mai vin, direct cap de lista :)) )

3. Beatrice - ER6N

4. Stefan - R125

5. Mihai - Vstrom

6. Mihai - Hornet

7. Alex - EN500

8. George - Fazer

9. Dragos - Hornet

10. Ilie - Hornet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sunt curios, de ce asa un traseu ( f. ocolitor ) pt. "doar" o portiune mica din transalp. ? nu era mai tentant ( si mai scurt ) cu continuare pe DN 67C spre Oasa, Sugag, Sebes, Sibiu ? Oricum, vreme buna si sa va intoarceti cu bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...