Sari la conținut

Problema borna baterie


Postări Recomandate

Scapa vapori de electrolit intre electrodul si carcasa bateriei; asta se intampal de obicei la bateriile vechi, daca spui ca a ta e noua inseamna ca nu a fost bine etansata in fabrica.

Ce poti face: unge cu niste vaselina borna astfel incat nu nu mai ia contact cu vaporii de electrolit.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce, da un mester batran, l-am vazut cu ochii mei ca punea miere... Avea omu si vaselina la indemna, da folosea miere. :)

 

Probabil nu mai vedea bine si-a incurcat borcanele de fata cu tine.

 

Mierea contine zahar (uau! - dupa ultimele studii) care oxideaza foarte usor. Nu stiu cat de bine izoleaza metalul. Si se si dilueaza cu apa, nu stiu cat rezista la vapori de acid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil nu mai vedea bine si-a incurcat borcanele de fata cu tine.

 

Mierea contine zahar (uau! - dupa ultimele studii) care oxideaza foarte usor. Nu stiu cat de bine izoleaza metalul. Si se si dilueaza cu apa, nu stiu cat rezista la vapori de acid.

degeaba razi. de miere stiu si eu de la un mester batran.

 

ideea e ca, mierea, acopera suprafata bornelor suficient de bine si pentru timp suficient de lung, astfel incat materialul bornelor sa nu fie in contact cu oxigenul din atmosfera.

fix acelasi lucru il face si vaselina siliconica,

 

in ceea ce priveste dilutia mierii de albine... se dizolva relativ in apa calda, se sedimenteaza in apa rece. in cazul vaporilor( de acid) reci nu reactioneaza. In plus factorul de aciditate al mierii de albine este intre 3 si 4, in special la mierea de floarea soarelui unde dupa zaharisire se observa gustul putin acrut.

iar in chimia de clasa a 8-a stim ca acizii nu reactioneaza intre ei. ( acid slab cu vapor de acid diluat )

 

cred ca nu mai e nevoie sa aduc aminte de reactia "acid-plumb"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe undeva printr-o crama din judetul Vaslui e un vas cu ce a mai ramas din ceva vin de pe la 1500.
in Galati, cand au construit blocurile din micro 19, cand pilonau fundatiile au descoperit un beci unde erau vase din lut care contineau un fel de vin mai mult semisolid decat lichid, asemanator unei marmelade. O saptamana santieristii de la cofraje si betoane au fost lemn.

 

 

teoretic vinul, daca nu are contact cu oxigenul nu se altereaza ;) ( din cauza asta fermentarea vinului se face cu evacuarea dioxidului de carbon in vas cu apa )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nu cred ca are cum. Daca nu e pazit bine se gasesc niste rachieri sa-l bea. :D

 

Dar nu, daca e imbuteliat cum trebe cred ca rezista destul de mult, se schimba la gust dar nu se strica. Devine.. mai aromat, mai "licoros".

Cel mai vechi vin baut de mine era mai vechi ca mine, undeva de prin anii '60 si era ciudat la gust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este fenomenul de electrocoroziue chimica datorita potentialelor de elecrod diferite ale pieselor care vin in

contact adica papucul instalariei si borna bateriei. Schimba papucul cu unul din Cupru sau unul din fier (au potentiale de electrod pozitive) si nu o sa mai apara fenomenul.Papucul tau este Zincat si are potential electronegativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce, da un mester batran, l-am vazut cu ochii mei ca punea miere... Avea omu si vaselina la indemna, da folosea miere. :)

:ok:

 

Probabil nu mai vedea bine si-a incurcat borcanele de fata cu tine.

 

Mierea contine zahar (uau! - dupa ultimele studii) care oxideaza foarte usor. Nu stiu cat de bine izoleaza metalul. Si se si dilueaza cu apa, nu stiu cat rezista la vapori de acid.

uau!,fa probe si ai sa vezi....auau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi corodeaza bornele la baterie, la masina chiar am remarcat ca-s date cu ceva cleios.

O sa gust azi sa vad daca e miere si o sa scriu aici draga Manuel. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

^^^pui limba direct pe borna, da ?! :D

 

 

Este fenomenul de electrocoroziue chimica datorita potentialelor de elecrod diferite ale pieselor care vin in
contact adica papucul instalariei si borna bateriei. Schimba papucul cu unul din Cupru sau unul din fier (au potentiale de electrod pozitive) si nu o sa mai apara fenomenul.Papucul tau este Zincat si are potential electronegativ.

 

 

multumesc de info. si celorlalti.

 

de la borne la miere, vin si salam. e party acilishea ! :crack:



later edit : am verificat de dimineata situatia. mai mult ca sigur bateria este veche. la cat de naspa era situatia m-am umplut de spume. papucul s-a sudat cu surubul care intra in borna. am incercat incet incet sa-l desfac. am reusit intr-un final, dar un piciorus/jumate de ureche de la borna bateriei s-a rupt. curatat cat am putut si am prins la loc, pus vaselina, ''incolacit'' borna dupa surub. verificat dupa ceva plimbare zona, totul pare ok.

 

morala : am avut motoreta la service ceva timp si omu' a zis ca mi-a pierdut/aruncat bateria mea aproape noua cand a facut curat si a schimbat-o cu alta (noua, zicea el). mare grija fratilor, uitati-va ce duceti si ce luati cand vine vorba de service-uri etc

la alt service cu alt fier acum ceva saptamani... baietii ''au uitat'' sa-mi puna toate suruburile la transmisie, adica daca te uitai la ea se vedeau clar 3 suruburi lipsa...

 

...se mai intreaba unii ''de ce nu merg lucrurile la noi'' ... 0_o

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai vezi ca nu stii

:P

lantul se fierbe in seu de oaie apoi se pune la uscat ;)

 

 

pai vezi ca nu stii :P lantul se fierbe in seu de oaie apoi se pune la uscat

Daca are O ringuri renunta la fiert ca se distrug am incercat varianta parafina de la lumanari ceara de albine si praf de grafit pentru motocicletele comuniste era super pentru japoneze nu recomand ( putere mai mare etc) m-a tinut un lant 1500 km

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...