Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Deci foarte frumoasa cursa.Nesperat de frumoasa.

Bine,in mare parte si din cauza AMG-urilor care au pierdut puterea si apoi au avut probleme pe franare.Din nou Hamilton nu are noroc,Rosberg in ciuda problemelor a iesit pe 2 si era sa iasa pe 1 daca nu era Ricciardo.Care a fost pur si simplu perfect si chiar a muncit pt aceasta victorie.

A vazut sansa si a fructificat-o.Scurt.Nu cauciucuri,nu strategie,nu stai sa vedem,nu.A procedat exact cum ar trebui sa procedeze un pilot bun : a mirosit ca celalalt era in dificultate,l-a fortat si a castigat.Jos palaria.

Vettel cred ca avea gume mai bune,dar s-a pierdut in strategii.S-a luat dupa inginerul lui care i-a zis sa stea linistit,ca pe ultimele 10 tururi Ric isi va distruge gumele si Perez va fi slab pe liniile drepte.Si a gresit.Intotdeauna am zis ca nu are acel instinct de vanator,nu vrea sa iasa la bataie.Treaba asta nu se vedea cand avea masina cu minim 1sec/tur mai buna,acum se vede grav.

Pur si simplu s-a complacut in strategii,in loc sa iasa la scandal.Pt ca el ar fi trebuit sa aiba ultimul cuvant,nu inginerul.Daca avea gume mai bune,trebuia sa iasa la bataie cu Ricciardo si Perez.

Dar pe partea ailalta,a avut bulan : cum au trecut aia 2 pe langa el...mai ales Perez,daca il lovea in lateral iesea urat.Noroc a avut intotdeauna,dar si norocul asta nu dureaza la nesfarsit.

Iata ca din nou,Ric desi de data nu s-a mai calificat peste Vettel,in cursa efectiv l-a demolat.

 

Da, am observat ca s-a scremut in spatele lui Bottas, dupa aia a mers perfect (a facut si fastest lap) cand avea liber in fata, asta pana a prins din urma grupul fruntas. Cand a ajuns in spatele lui Vettel, gata, s-a plafonat. Repet, si Vettel la fel... daca in spatele lui Ricciardo am inteles ca trebuia sa stea ca sa conserve gumele, dar cand Ricciardo a inceput sa ii dea blana, trebuia sa faca si el acelasi lucru. A stat pana spre final in spatele lui Perez, care era cel mai lent din tot grupul, si n-avea nici DRS, avea si probleme cu franele.

 

Ricciardo a fost baiat destept! Daca acum cateva zile nu eram convins de el, acum pot sa spun ca mi-a placut. Bravo lui!

Massa,ce sa mai,nu mai ai ce spune,cat de prost e omul ala....deci in primul rand,vii glont cu timpi mai buni cu 1.5s/tur decat cei din fata,dar cand ii vezi cwrul lui Vettel te pierzi tot si incerci de 3-4 ori sa-l depasesti pe linia dreapta (ceea ce e corect,pt ca Mercedes-ul cu drs e mult superior Renault-ului in linia dreapta),dar de fiecare data intra ca boul pe exterior in loc sa intre pe interior,desi avea interiorul deschis la inceputul liniei drepte.Si Vettel,simplu,curat,l-a tinut cat mai in exterior si a avut avantaj la intrarea pe curba.Elegant.Cum e posibil pe un circuit cum e Montreal sa nu poti depasi o masina cu 1.5 s mai inceata?Tre sa fii slab rau.

E,si dupa aia te plafonezi,dar cand vezi ca Vettel si Ric trec de Perez te panichezi si vrei sa treci si tu tot atunci,si ai pretentia ca Perez sa nu se miste cand treci pe langa el (toti cand depaseau acolo intrau cat mai pe interior tocmai pt a nu fi incomodati de cei pe care ii depaseau,Massa nu,el a trecut la 30cm de Perez).Perez a incercat sa-l inchida,si de acolo a iesit macelul.

Nu inteleg cum a putut fi penalizat Perez pt treaba aia cand,cf regulamentului,poti face o miscare pt a inchide adversarul (ceea ce a si facut) si e vina ta daca va loviti doar cand adversarul trece de jum masinii (ceea ce nu s-a intamplat,Massa l-a lovit in roata spate).E incredibil.

Ce diferenta intre depasirea scurta,fara drept de apel a lui Ric in fata lui Rosberg (pe interior,la finalul liniei drepte,si nu pe ext ca boul de Massa) si tampeniile pe care le-a facut Massa.

Aici s-a vazut diferenta intre un pilot bun si un pilot care era mediocru si cand era in forma,si care acum e de-a dreptul execrabil chiar daca are o masina mai buna.Sper ca papa Frank sa vada si el aceste lucruri si sa-l arda pe marele brazilian Massa care s-a nascut talent si a murit speranta.

 

Per total oricum,frumoasa cursa de la inceput la sfarsit.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vettel cred ca avea gume mai bune,dar s-a pierdut in strategii.S-a luat dupa inginerul lui care i-a zis sa stea linistit,ca pe ultimele 10 tururi Ric isi va distruge gumele si Perez va fi slab pe liniile drepte.

 

A ales până a cules :D

 

Massa : “It was possible to win the race - when I was in free air I was the quickest car on the track so it was a big opportunity - but we have a very good car so I hope we can be competitive again like we were today.”

 

poate cu un alt șofer ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu cursa in seara asta. Pana la urma cine a gresit Massa sau Perez? Vad ca Massa il cam balacareste prin presa pe Perez.

Iar am clipit si n-am inteles cum/cand a trecut Ricciardo in fata lui Vettel, fi-r-ar mama lor de strategii.

Mi se pare tras de par cum a abandonat Hamilton dar Rosberg a mers bine mersi in fata cu 'teoretic' aceiasi problema tehnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia oficială e că Perez e vinovat, i-au dat și penalizare. Dar asta nu înseamnă că Massa este un pilot mai puțin penibil pentru felul în care a gestionat finalul de cursă, cursă pe care avea mari șanse să o câștige. Vezi și posturile anterioare.

 

Hamilton e bântuit anul ăsta dar eu cred că va reveni peste Rosberg. Mai sunt multe etape iar ultima o să fie cu jackpot :D

Editat de bibi.audiofil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu cursa in seara asta. Pana la urma cine a gresit Massa sau Perez? Vad ca Massa il cam balacareste prin presa pe Perez.

Iar am clipit si n-am inteles cum/cand a trecut Ricciardo in fata lui Vettel, fi-r-ar mama lor de strategii.

Mi se pare tras de par cum a abandonat Hamilton dar Rosberg a mers bine mersi in fata cu 'teoretic' aceiasi problema tehnica

 

Oficial Perez a gresit,nu am inteles cum au motivat ei penalizarea,pt ca a schimbat directia doar o data,dar in fine.

Insa degeaba au dat ei acea penalizare,orice om care a mai vazut cel putin o cursa de f1 si se uita la acea faza poate trage concluziile.

Massa e un pilot execrabil,care nu face fata nici presiunii,nici unui duel pe pista.Si urmarile s-au vazut : foarte rapid pana ajunge in spatele unei masini.Cand a ajuns acolo,daca masina din fata lui e tot Williams,face crize pt a fi lasat sa treaca,daca nu,face numa tampenii.

Dupa cum a zis si bibi,cu o masina care avea sanse la victorie pe finalul de cursa (sau cel putin la un podium) a reusit "performanta" nu numai de a nu termina in puncte,dar si de a abandona si de a mai provoca si abandonul altui concurent si de a face ditai accidentul.

Eu zic ca la fiecare cursa sa se dea premiul "Pastor Maldonado",asa ca Zmeura de Aur la filme :D

Cursa asta,Massa castigator fara drept de apel.

 

E o problema foarte mare pt cei de la Williams,masina,iata,e capabila de performante foarte bune,dar pur si simplu nu au nici strategia nici pilotii necesari pt a fructifica performantele masinii.Massa e catastrofa,iar Bottas e inconstant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da pe cine sa aduca la Wiliams?

Ca toti pilotii de top sunt sunt contract!

Nici daca vor nu au cum!

Au adus ce era mai bun disponibil!

 

 

 

P.S. Sper ca Senna sa fie ultimul pilot UCIS de catre amatorismul Wiliams!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu cursa in seara asta. Pana la urma cine a gresit Massa sau Perez? Vad ca Massa il cam balacareste prin presa pe Perez.

Iar am clipit si n-am inteles cum/cand a trecut Ricciardo in fata lui Vettel, fi-r-ar mama lor de strategii.

Mi se pare tras de par cum a abandonat Hamilton dar Rosberg a mers bine mersi in fata cu 'teoretic' aceiasi problema tehnica

 

Vettel a avut probleme cu cauciucurile pe final de interval. A fost chemat la standuri pentru schimb mai devreme decat trebuia. Ricci in schimb a avut un final de interval foarte bun, iar in ultimul tur inainte de intrarea la boxe, a reusit un timp cu 0.8s mai bun decat al lui Vettel. De-asta a iesit in fata lui.

 

Explicatia tehnica a motivului pentru care Hamilton a abandonat iar Rosberg nu, aici.

 

Concluzia oficială e că Perez e vinovat, i-au dat și penalizare.

 

Eu tot cred ca Maldonado e vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pastor Maldonado F1 Crash Compilation" - asta ce e? Highlights, nu? Pe de alta parte nu cred ca are cineva rabdare sa se uite la ceasuri intregi de accidente penibile.

Genial raspunsul inginerului cand ii zice "I crash" la intrarea la boxe: "Oh! ...OK"
Ceva gen "nu credeam ca e posibil sa faci accident acolo, dar bine".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da pe cine sa aduca la Wiliams?

Ca toti pilotii de top sunt sunt contract!

Nici daca vor nu au cum!

Au adus ce era mai bun disponibil!

 

 

 

P.S. Sper ca Senna sa fie ultimul pilot UCIS de catre amatorismul Wiliams!

 

Mda,tu iar dai cu bata-n balta,ca de obicei...

 

Ce legatura are moartea lui Senna cu situatia de fata?Atunci erau alte vremuri.Da,intradevar,Senna a murit pt ca i s-a rupt coloana de directie,dar a murit si pt ca a avut un ghinion teribil,un brat al suspensiei intrandu-i prin viziera castii,ceea ce s-ar putea intampla si acum cu ORICE masina.

Dar intre acel accident al lui Senna neprovocat de pilot si accidentul din Montreal provocat de Massa,in care echipa Williams chiar nu are nici o vina,ce legatura e?Ce vina are echipa Williams ca un pilot al sau nu stie sa depaseasca?Si o comite grav cand incearca?

A,da,are o vina,are vina ca l-a angajat,asta da.

 

Iar ca si piloti,sunt o gramada de piloti buni si in competitiile inferioare si in seriile alternative.

Ca si rookie,chiar dadusem exemplul lui Frijns.

La sf lui 2013 erau f multi piloti din F1 care isi cautau un loc la o echipa medie.

Deci chiar aveai de unde alege.Dar nu,nu,cei de la Williams s-au gandit ca ar fi bine sa ia un pilot care nu isi mai gasea volan in f1 la nici o alta echipa.Si pe deasupra sa-l si plateasca binisor.Pt ca draq,a fost la Ferrari.Extraordinar.

In teorie au gandit-o bine,sa ia o speranta (Bottas) si un pilot experimentat (Massa).Numai ca speranta nu prea concretizeaza,desi personal sunt de parere ca e bun,dar deh,nu are rezultate si imediat e jum sezonului,iar experimentatul e experimentat degeaba pt ca face greseli de incepator,exact asa cum facea si cand era la Ferrari.No surprise here.Si are la activ cred ca cele mai multe accidente dupa maestrul Maldonado.Cu sau fara vina lui.Nu e intamplator.

Massa a mers din plocon in plocon si la Ferrari.Ca e manageriat de Nicholas Todt,pana si Schumacher s-a dat la o parte din fata lui si l-a sustinut.Numa cumetrii.Si cu toate acestea,cu tot acest vant din pupa,tot n-a reusit sa ia acel campionat,lucru ce m-a bucurat teribil.

 

Pacat de masina aia,pt ca in 2014 astia de la Williams chiar au o masina performanta.

Dar deh,pe partea ailalta,greseala de management.

 

In alta ordine de idei,nu zice nimeni nimic de Newey care era sa fie rapit din serai de catre Ferrari dar pana la urma a semnat pe 3 ani tot cu RB?

Despre chestia asta am vazut o treaba interesanta : in timp ce cei de la RB sustin sus si tare ca va fi angrenat in continuare in F1,Newey a declarat la cald intr-un interviu pre-race la Sky ca doar masina de anul viitor (2015) va fi facuta de el,in rest nu se va mai implica decat ca si consultant,vrea sa urmareasca alte proiecte de design din afara F1.

Deci uite Newey,nu e Newey la RB...

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Newey e frustrat de regulile prea restrictive de anul asta in ceea ce priveste aerodinamica. Cu alte civinte se plictiseste ca nu prea are la ce sa-si foloseasca materia cenusie. Cel mai probabil tot el va desena masinile in linii mari, dar mai mult de atat nu are ce sa faca. Asa se va concentra si pe alte proiecte, cum ar fi cursele de iahturi (America's Cup).

Apoi si Red Bull sunt interesati sa pregateasca terenul pentru era "post Newey", iar metoda asta e cea mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Massa cel mai bun pilot de la Senna incoace .De la Bruno Senna incoace:))) Exacrabil ...penibil individul ...viteza 0 ,talent 0, reflexe ZERO dar de dat din gura e no1. !! din cei 22 de piloti 19 evitau accidentul ala ...nu m-am mirat deloc cand a comis-o.Omul e sub orice critica !Dar eu nu inteleg un lucru ...pentru ce-l tin la williams ?de ce mai e in F1 ?pentru experienta ?pai experienta aia nu se vede ,semidebutatnul bottas avand dublul punctelor lui massa ...so...

 

Ps .Perez a primit penzlizare pt ca a schimbat directia de mers pe perioada de franare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, il stiu pe Haga dar nu am remarcat niciodata asta la el. Sau nu cu precadere. Pentru mine Haga a fost doar "eternul nr. 2". Un fel de Pedrosa al WSBK-ului. De fapt, chiar mai rau: Dani a fost campion macar la clasele mici, si s-a inchinat intotdeauna la crucea HRC-ului. Haga a precurvit si a bagat fise unde a prins, in functie de cum batea vantul: 'onda, Yamaca, Ducati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...