Sari la conținut

Incepator. Ce motocicleta imi recomandati?


Postări Recomandate

Salut, imi plac mult motocicletele. Nu am habar despre ele si nci carnet nu am dar am sa incep demersurile pentru al face. Ce imi recomandati si de ce ? eu unul ma gandeam la ceva de 125 sau poate maxim 250 cmc. Din ceea ce am vazut pe site, optic mi-ar placea

Honda - BCR125 / NSR125;

Yamaha - YZF R125

Aprilia RS125

Cagiva - 125

Derbi - GPR125

Precizez ca vreau sa o folosesc pentru agrement, circuit urban. M-ar bucura niste pareri raportate la pret/calitate

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si bine ai venit! Ce buget ai? Cat cantaresti? Poti adauga si Ninja 250 sau 300 sau Ktm Duke 200 daca te tin finantele. In principiu e un lucru foarte bun ca te orientezi spre modele mici ca sa-ti faci mana insa trebuie sa iei in calcul faptul ca dupa un an este posibil sa vrei ceva mai mare. Modele Ninja micute sunt foarte faine si te vei plictisi mai greu fata de un cbr 125. In plus poti face si o autostrada sau o calatorie mai lunguta in limita bunului simt :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai... m-am indragostit, Ninja 300 este superlativul al ceea ce caut(optic vorbind), Ca buget ma gandeam maxim 3000 euro. Am 180cm si 75 kg . Din cate vad Ninja 250 si 300 depasesc bugetul meu , dar la cum arata cred ca merita plusat. Consumul urban este mare? nu reusesc sa gasesc asta pe net

 

 

Editat de filipsvaricek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sau R1 direct, astea sub 600 sunt pentru papa'lapte si pt aia cu dioptriile mari, nu esti jmecher...intelegi?

OFF: Stiu ca ai fost un pic sarcastic. DAR , cred ca mai mult de 50% din cei care abia isi "achizitioneaza" permis categoria A .... isi cumpara motoare de 600 . Asta dupa ce , inainte de inceperea scolii moto , sustineau ca isi vor achizitiona motor de 125 ... bla bla bla :))

ON : incearca mai multe modele si vezi pe care anume te simti bine. Restul... e can-can

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF: Stiu ca ai fost un pic sarcastic. DAR , cred ca mai mult de 50% din cei care abia isi "achizitioneaza" permis categoria A .... isi cumpara motoare de 600 . Asta dupa ce , inainte de inceperea scolii moto , sustineau ca isi vor achizitiona motor de 125 ... bla bla bla :))

ON : incearca mai multe modele si vezi pe care anume te simti bine. Restul... e can-can

Si eu am inceput pe 400cc (pe un kawasaki GPZ din 1995) dar am mers initial pe un scuter de 50 cc doi ani, timp in care am prins un bagaj minim de cunostinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt persoane care se mai afla printre noi dupa ce au avut ca prim motor un "1000" si sunt persoane care nu mai sunt printre noi dupa ce au avut ca prim(si ultim) motor un moped. Ideea este ca setea si dorinta de a arata cat de potent esti, la inceput, sa fie mai mici. Poti incepe cu ce vrea muschiul tau, numai nu iti lua de 125-250 pt ca dupa o saptamana te vei satura de ele si vei vrea sa le vinzi si surpriza....astepti un an pana o dai , timp in care iti moare pasiunea :D Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt persoane care se mai afla printre noi dupa ce au avut ca prim motor un "1000" si sunt persoane care nu mai sunt printre noi dupa ce au avut ca prim(si ultim) motor un moped. Ideea este ca setea si dorinta de a arata cat de potent esti, la inceput, sa fie mai mici. Poti incepe cu ce vrea muschiul tau, numai nu iti lua de 125-250 pt ca dupa o saptamana te vei satura de ele si vei vrea sa le vinzi si surpriza....astepti un an pana o dai , timp in care iti moare pasiunea :D Succes!

in cuvinte putine exact asta am zis si eu :))

nu era o aroganta cand l`am sfatuit sa`si cumpere motocicleta de 600

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai... m-am indragostit, Ninja 300 este superlativul al ceea ce caut(optic vorbind), Ca buget ma gandeam maxim 3000 euro. Am 180cm si 75 kg . Din cate vad Ninja 250 si 300 depasesc bugetul meu , dar la cum arata cred ca merita plusat. Consumul urban este mare? nu reusesc sa gasesc asta pe net

Si eu sunt de parere ca Ninja 300 ar fi cea mai potrivita, mai ales ca nu esti chiar pitic. Pe de alta parte 250-ul s-a ieftinit mult si ai sanse sa-l iei sub 3000. Sfatul meu e sa strangi bani iarna asta, apuca-te de scoala in primavara si vezi ulterior ce modele gasesti. Ca si sfat, parerea ma e sa incepi maxim pe 500cc. Nu te lua dupa toti rachetistii care au ei un prieten ce a inceput pe 1000 RR si n-a murit. Play it safe! AI tot timpul din lume sa cresti!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa-ti cumperi la 1,8 m motor de 125....?

 

 

in cuvinte putine exact asta am zis si eu :))

nu era o aroganta cand l`am sfatuit sa`si cumpere motocicleta de 600

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt persoane care se mai afla printre noi dupa ce au avut ca prim motor un "1000" si sunt persoane care nu mai sunt printre noi dupa ce au avut ca prim(si ultim) motor un moped. Ideea este ca setea si dorinta de a arata cat de potent esti, la inceput, sa fie mai mici. Poti incepe cu ce vrea muschiul tau, numai nu iti lua de 125-250 pt ca dupa o saptamana te vei satura de ele si vei vrea sa le vinzi si surpriza....astepti un an pana o dai , timp in care iti moare pasiunea :D Succes!

...sunt si persoane care au cicatrici pe fata, tije si piulite prin maini si picioare.

Intreb si eu asa, din complezenta, de ce mama draq se mai fabrica motoare sub 600, care o fi rolul lor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sunt si persoane care au cicatrici pe fata, tije si piulite prin maini si picioare.

Intreb si eu asa, din complezenta, de ce mama draq se mai fabrica motoare sub 600, care o fi rolul lor ?

din acelasi motiv pt. care se fabrica si triciclete, trotinete, etc..

si apropos tije si piulite prin maini si picioare poti sa "dobandesti" si de la un 125...

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc eu pe cineva care vindea acum ceva timp un Kawasaki ninja 250R pe la 2000 euro, in stare f buna, il intreb daca il mai are daca esti interesat. Cam pe la pretul asta se invarte oricum, iar modelul este foarte ok pentru inceput. Confortabil, fiabil, aratos, consum mic.

 

125cc nu merita sa iti iei pentru ca e cam puturos (modelele in 4T cel putin), pentru 1-2 luni pana te obisnuiesti cu motocicleta este ok si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti de 600, nu-ti lua mai mica....si eu anul asta am facut carnetul in septembrie...initial mi-am luat un Suzuki Bandit de 600 cm3 dar l-am vandut si mi-am luat o Honda CBR de 600...daca esti constient si ai condus masina mult ( ai experienta cu traficul) sfatul meu e sa nu iti iei mai mica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...