Sari la conținut

Honda CBR 600 RR


flaviu123
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

RR-ul este o moto f interesanta,este ca o jucarie,iti aminteste ca si ciclistica si manevrabilitate de clasele mai mici,dar puterea de 600 ss este acolo.Dar bine,in Bucuresti nu prea stiu ce ai putea face cu ea,e o moto exclusiv pt curbe.

Ai pus niste intrebari legate de baterie si de copierea cheii :

1.Baterie ai nevoie de o Yuasa YTZ-10S dimensiuni 150x87x93.Baterie de 8.6A.E o baterie f compacta dar puternica,intalnita pe majoritatea motoarelor ss/sbk de prin 2003-2004 incoace.(si eu trebuie sa-mi iau baterie,si e identica cu cea de pe 600rr,de aia stiu toate datele din cap :P ) Chiar si bmw-ul s1000rr are aceasta baterie.

Chestia misto e ca bateria care m-a lasat la sf anului trecut era orginiala,deci a rezistat aproape 10 ani in conditii nu tocmai propice,si s-ar putea ca si a ta sa fie tot originala.Deci aceste baterii sunt beton,nu dai banii degeaba,mai ales ca acum au tehnologie pe gel,deci rezistenta in timp si mai mare.

Chestia naspa e ca te va duce pe la 4.5-5 mil cu transport : http://www.ebay.com/itm/YUASA-YTZ10-S-SEALED-GEL-BATTERY-FOR-YAMAHA-YZF-R1-04-09-NEW-YTZ10S-/281257561249?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item417c41cca1

Am cautat si nu gasesc mai ieftine.Aici la dealeri la noi sunt si mai scumpe,pe la 6.5.Cauta sa-ti iei "factory sealed" si pe gel daca vrei sa nu ai batai de cap ani buni de acum incolo.Nu-ti lua variantele ieftine la care tre sa adaugi tu lichidul (care vine separat) ca nu vor tine mult.2 prieteni de-ai mei s-au plans de treaba asta.

Varianta ieftina ar fi asta : http://www.bateriimoto.ro/BATERII-FACTORY-ACTIVATED/Acumulator-VOLTON-12V-x-86-Ah--pID75.html?b=YAMAHA&m=1000&v=YZF-R1&year=2004

Acuma cat o tine,nu stiu,dar na,e la jumate de pret.Probabil 2 ani si ceau,alta.

 

2.Copierea unei chei cu cip sub 2.5-3mil nu gasesti.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da frate, ce mai sfaturi la Method...flaviu123, sa cumpari o baterie la 5-6 mil sa te tina 10 ani, in conditiile in care sunt convins ca in cel mult doi ani probabil o sa vrei sa schimbi motorul. App Method, eu am luat in vara lui 2011 o batetie dinaia ieftina, am vandut motocicleta in 2013 si ce sa vezi, bateria inca mai e buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,iti dai seama ce sfaturi proaste ii dau eu,sa-si cumpere exact bateria cu care vine motorul din fabrica...cand merg si alea de la rusi tot la fel,nu?Da corect,cei de la Honda sunt niste prosti cand vin cu Yuasa din fabrica,ca de altfel majoritatea prod de motoare,cand si bateriile de 3 lei rezista la fel.Batuti in cap japonezii.

 

Bine,eu acuma plec de la premiza ca daca si-a luat 600rr,respectivul nu o sa vrea sa-l dea "dupa 2 ani" cum ai procedat tu,pt ca 600rr-ul e o moto f capabila care te poate invata multe lucruri pe care nu le poti invata in 2 ani.

Bine,sunt ferm convins ca tu ti-ai vandut motoreta pt ca ai devenit as pe ea si probabil ai trecut la o clasa superioara,nu pt ca a aparut alta pe led-uri sau cu coditza mai in vant "la bani buni" sau ceva :glare: .

Sunt dealtfel ferm convins ca erai numa cu genunchiul pe jos pe Cheia sau si mai si,pe Tihuta (nu o foraiai in a 1-a noaptea pe bulevarde) si de aia ai invatat sa meri asa bine si normal ca ai trecut la altceva.Ferm convins."Frate".

In fine nu ma intereseaza care ce si cand isi vinde sau tine motoreta,baiatul a interbat de baterii i-am spus,i-am dat varianta oem,stas si varianta ieftina,nu vad care e problema.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Method, da bateria acuma de pe motocicleta este Yuasa, cred ca este tot cea originala. Am inteles ca sunt foarte bune dar si foarte scumpe. Am sa ii fac o regenerare sa vad cat pot sa mai trag de ea.

 

Referitor la schimbatul motorului ... toti tindem spre mai nou si mai bun. La ce 'racer' sunt eu este mai mult decat suficient pentru mine.

post-76700-0-14942500-1392632308_thumb.jpg

Editat de flaviu123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti lua variantele ieftine la care tre sa adaugi tu lichidul (care vine separat) ca nu vor tine mult.2 prieteni de-ai mei s-au plans de treaba asta.

tu scrii mai sus ca bateriile la care tre' sa adaugi lichid sunt ieftine. Uite eu am luat o baterie dinasta ieftina, marca varta (naspa baterii) si am dat pe ea la vremea respectiva ~200lei. Cum ziceam si mai sus, bateria are acum 2,5 ani si inca mai e buna. Acum sa-l lasam pe flaviu123 sa cantareasca daca merita sa dea 500-600 lei pentru o baterie Yuasa care sa-l tina 10 ani, sau un 200 lei pentru o baterie no name (gen Bosch, Varta, etc) care sigur o sa mai fie in stare buna si cand o sa ajunga motocicleta la urmatorul proprietar.

 

Banuiesc ca tu daca tre' sa schimbi un consumabil la moto de genu' rulmenti sau filtru aer, dai fuga la reprezentata Yamaha sa le iei de la mama lor, nu?

 

 

Bine,sunt ferm convins ca tu ti-ai vandut motoreta pt ca ai devenit as pe ea si probabil ai trecut la o clasa superioara,nu pt ca a aparut alta pe led-uri sau cu coditza mai in vant "la bani buni" sau ceva :glare: .

Sunt dealtfel ferm convins ca erai numa cu genunchiul pe jos pe Cheia sau si mai si,pe Tihuta (nu o foraiai in a 1-a noaptea pe bulevarde) si de aia ai invatat sa meri asa bine si normal ca ai trecut la altceva.Ferm convins."Frate".

In fine nu ma intereseaza care ce si cand isi vinde sau tine motoreta,baiatul a interbat de baterii i-am spus,i-am dat varianta oem,stas si varianta ieftina,nu vad care e problema.

Aici nu prea m-ai nimerit, din pacate. Nu-s genu' care isi ia moto pentru terasa si nici genu care pune genunchiu' jos pe cheia.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei intreb pe astia cat ia de cheie imi trimiti cheile le copie si apoi ti le trimit inapoi sau te pun in legatura cu ei direct



am vb cu baiatul ca iam gasit numarul de tel si a spus daca motocicleta ar fi din 2006 clonarea cipului cu tot cu cip ar fi la 210 roni iar o cheie completa 320 roni daca te intereseaza vb in privat si te pun in legatura cu el mie mi-a facut 2 cipuri la masina si nu am nici un fel de probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei intreb pe astia cat ia de cheie imi trimiti cheile le copie si apoi ti le trimit inapoi sau te pun in legatura cu ei direct

 

am vb cu baiatul ca iam gasit numarul de tel si a spus daca motocicleta ar fi din 2006 clonarea cipului cu tot cu cip ar fi la 210 roni iar o cheie completa 320 roni daca te intereseaza vb in privat si te pun in legatura cu el mie mi-a facut 2 cipuri la masina si nu am nici un fel de problem

 

600rr-ul meu este din 2006 ! Dar as prefera sa vin eu acolo, decat sa trimit singura mea cheie prin curier sau ceva :D

Editat de micleadragoscostin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mea este din 2003 . Nu ai cum sa trimiti decat cheia daca este cu cip... Eu unde am intrebat mi-au spus sa vin cu moto la ei sau cu cheia si calculatorul desfacut. Am vorbit si le forum cu un coleg care se ocupa si ma poate ajuta.. Trebuie decat sa aduc moto acasa si o rezolv..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu din cate stiu astia au un cititor in care baga cheia dupa(cititor care citeste informatia de pe chipul original) apoi scrie un chip gol cu informatia de pe chipul citit



ei standul il au in magazinul winmar ce ar insemna sa aduci motocicleta la etajul 2 al magazinului ....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai e pana vine caldura... si inca mai pot merge cu o singura cheie! Daca nu rezolva colegu din bucuresti, ca e mai aproape de mine, vorbim, poate vin prin braila :)

 

Si astept vesti de la tine, flaviu123! Eu am fost in Bucuresti cu moto si week-endu trecut (sambata) !

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut salut,

 

anu trecut mi-am luat si eu 600 rr 2003 din fericire fata de voi am 2 chei dar din ce m-am interesat acum ceva timp pentru 600F4 din 99 care l-am avut.

Este adevarat ca te costa undeva la 250-300 lei cheia si nu se poate face copie fara motor (sau da dar e mai complicat ca trebuie desfacut calculatorul respectiv)

 

Flaviu123 vroiam sa stiu daca te-ai apucat de revizie la el si pana acum cat ai cheltuit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan nu vreau sa il scot zilele astea de la garaj ca il tin pe undeva prin pipera si sa ii fac inmatricularea repede dupa care trebuie neaparat sa ii schimb:

Antigelul ca se cam ridica temperatura cel putin in bucuresti, Uleiul si fitrul de ulei urgent.

Plus ca e posibil sa am o problema la inelul de la cutia de viteaza in treapta a 2 a scoate un sunet ciudat.

 

In momentul cand te duci sa iei motorul poate te insotesc fac o plimbare :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu weekendul asta lucrez :( plus ca la mine mai dureaza pana il scot de la iernat.

Trebuie RCA eu am de bagat niste banuti frumosi in el oricum sper ca la sfarsitul luni astea sa fie gata RCA-ul si Inmatricularea.

 

Flaviu imi poti da si mie vanzatorul de la care ai cumparat mansoalele alea rosi vreau si eu la fel dar pe negru :)

Editat de Alx21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va inteleg cu mansoanele... decat daca cele originale sunt f uzate, sau rupte ! Cele originale sunt cele mai bune! De ce cumparati toate prostiile pentru moto, doar ca arata altfel! Cei de la Honda, au facut studii pana sa faca mansoanele acelea, sau orice altceva... Crezi ca masnoanele care le-ai luat de pe ebay, sau oriunde altundeva, au facut studii? sa vada daca au aderenta mai buna, daca nu te dor mainile din cauza lor, etc? Doar aspectul :)

 

Dar, acum fiecare face ce vrea cu a lui moto :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alx21 eu am facut o comanda pe ebay pentru oglinzi, si atunci am adaugat si niste mansoane la comanda. Eu ma gandeam ca nu o sa ajunga acasa nimic din ce am comandat, a fost prima comanda facuta pe ebay si nu stiam care este mersul si daca chiar ajung acasa coletele. Pe mansoane am dat 4.9 dolari cu transport inclus :)) am observat ca sunt aceleasi care le gasesti la vanzare si pe la noi... pe oglinzi am dat 19.9 dolari la fel cu transportul inclus.

 

Sunt de acord cu tine micleadragos, mansoanele mele nu au nimic sunt ok, le-am cumparat ca sa 'umplu cosul' de cumparaturi si de curiozitate sa vad cum arata cum sunt si daca ajung acasa mai ales, sa stiu pe viitor daca ma mai bag la comenzi . Ele arata bine sa sti, o sa incerc sa le montez sa vad cum sunt :)

 

Alex21 nici eu nu am scos motocicleta inca, prin Martie vreau sa ma duc dupa ea. Poate ne vedem toti 3 pe la Valeni, dau un spalat si o cafea, va fi bine si pentru mine sa nu ma intorc singur acasa la Bucuresti. Altfel mergem in 3 :))

 

O zi buna !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spuneam, am fost in Buzau! Si am gasit acolo pe cineva care copiaza chei, si I-am dat cheia, a pus-o intr-un dispozitiv sa o citeasca, si mi-a zis ca o poate face, si costa 310 lei! Avea cheie bruta identica cu a mea!

 

Acum astept de la voi, poate gasim in alta parte mai aproape si mai ieftin :) Daca nu, prin aprilie, ma duc sa o fac acolo!



Am gasit si in Ploiesti, 270 lei, dar nu avea cheia HONDA... era o alta cheie! Si a zis ca are nevoie si de motocicleta... Se gaseste la aproape orice stand dinasta de multiplicat chei! Ca acum si-au luat aparate si pentru chip-uri! Daca gasiti cu cheie originala, mai ieftin, zice-ti ceva :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...