Sari la conținut

Problema folie tip carbon


Error
 Share

Postări Recomandate

Un tovaras are pe rezervor la mobra folie d'aia ce imita carbonul si o vrea data jos... Am incercat azi sa o iau jos dar pare a fi un fel de plastic subtire si se tot rupe pentru ca probabil este si coapta putin de soare plus ca lipiciul este dat draq. Cum as putea sa o dau jos mai usor? Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa o incalzesti cu pistolul de aer cald, in felul asta nu va mai fi asa casanta.

sau cu uscatorul de par

da eu asa am pus o folie de carbon..deci reversul este incalzirea

 

O sa incerc maine cu un pistol de aer cald sau cu uscatorul de par sa vad ce iese... Am observat ca acolo de unde am reusit sa o dezlipesc a ramas adeziv pe vopsea, ala banuiesc ca ar trebui sa mearga jos dupa 2/3 spalari sau nu?

 

Daca nu reusesti cu uscatoru` poti incerca cu dalta si ciocanu.

Ma gandeam azi chiar la vreo doua batoane de dinamita la cati nervi mi-a facut :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca acolo de unde am reusit sa o dezlipesc a ramas adeziv pe vopsea, ala banuiesc ca ar trebui sa mearga jos dupa 2/3 spalari sau nu?

Posibil ca, dupa ce incalzesti folia, sa se ia cu tot cu adeziv. Ai grija cu benzina sa nu atace vopseaua. Verifica intr-un loc mai ascuns prima data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam azi chiar la vreo doua batoane de dinamita la cati nervi mi-a facut

Acum vreo 6 ani am colantat si eu masini, nu eram eu super profi dar iesea ok.

De dat jos o dai cu feonul daca n-ai pistol dala industrial de incalzit.

Vezi sa nu tii feonul mult intr-un singur loc, miscarea sa fie pe rotund, ca si cum ai face mamaliga :cheers:

 

:crack: panarama care esti wtf....

Cine zice ala e ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce lac ai tu da io de vreo 3 ani ating rezervorul cu benzina si nu are absolut nimic.(e lacuit si al meu)

Stiu ce zici, eu am spalat cabina la camionul meu cu benzina si i-a dat luciu ca era oleaca matuita, dar mobra asta nu e a mea si nush cu ce si cum e vopsita... Si folia asta e de plastic dupa cate vad, deci benzina oricum nu cred ca ar ajunge la adeziv sa-l dizolve... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce zici, eu am spalat cabina la camionul meu cu benzina si i-a dat luciu ca era oleaca matuita, dar mobra asta nu e a mea si nush cu ce si cum e vopsita... Si folia asta e de plastic dupa cate vad, deci benzina oricum nu cred ca ar ajunge la adeziv sa-l dizolve... :cheers:

lucrez in domeniu vad autocolante destul de des, am dat jos pana am ramas fara piele pe degete, incearca doar "manual cu mana", nu e de la soare asa intarit si se rupe bucati, e doar unul de foarte proasta calitate si foarte subtire.

 

poi rolo e vopsea de kawa nu!

nu, e revopsit motoru acu vreo 3 ani+lac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucrez in domeniu vad autocolante destul de des, am dat jos pana am ramas fara piele pe degete, incearca doar "manual cu mana", nu e de la soare asa intarit si se rupe bucati, e doar unul de foarte proasta calitate si foarte subtire.

Merci! O sa incerc maine initial cu o sursa de caldura si daca nu-mi iese poate voi testa si cu benzina... Speram sa aflu ca exista vreo solutie de cumparat pt asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caldura pt colant (pistol cu aer cald, dar nu la maxim si cu grija, sau feon) si benzina pt adezivul ramas. nu are absolut nimic lacul ala, decat poate daca e lac de unghii :) inmoi bine carpa in benzina, umezesti adezivul pe portiuni mici, lasi sa se inmoaie 30 sec, freci adezivul, iar umezesti... si tot asa pana termini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur e folie si nu e hidrotransfer?

 

daca nu se ia la caldura, poti incerca un polish pt resturile ramase

Naiba stie ce e... E un fel de plastic f subtire, eu asa il vad, am reusit sa iau o mica parte jos dar se tot rupe.

 

Da cu WD-40 si cu feonul......... Vezi ce faci, poate arunci rezervorul in aer. :nono:

Ala e un fel de plastic, nu prea vad eu cum ar ajunge WDul la adeziv sa-l dizolve, oricum, merci de sfat

 

caldura pt colant (pistol cu aer cald, dar nu la maxim si cu grija, sau feon) si benzina pt adezivul ramas. nu are absolut nimic lacul ala, decat poate daca e lac de unghii :) inmoi bine carpa in benzina, umezesti adezivul pe portiuni mici, lasi sa se inmoaie 30 sec, freci adezivul, iar umezesti... si tot asa pana termini.

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si eu jos folia de pe o portiune la mobra, a mers foarte bine incalzita fiind cu feonul, in schimb a ramas adezivul pe care am incercat sa-l curat cu benzina, diluant si tot ce mi-a trecut pein cap, insa totul a fost in zadar. O portiune de aproximativ 20 / 20 cm am curatat-o in 6 ore de munca impartite in doua zile frecand cu unghia si stergand cu diluant in mod repetat. Mi-e groaza gandind cum ar fi sa curat un rezervor. Sper sa nu ai soarta mea......succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naiba stie ce e... E un fel de plastic f subtire, eu asa il vad, am reusit sa iau o mica parte jos dar se tot rupe.

 

Ala e un fel de plastic, nu prea vad eu cum ar ajunge WDul la adeziv sa-l dizolve, oricum, merci de sfat

 

Merci!

 

Dai jos autocolantul cu mana dupa ce il incalzesti in prealabil asa cum au spus si colegii. Apoi de urmele de adeziv scapi cu WD-40 (care nu ataca vopseaua conform producatorului). Eu am avut mai multe abtipilduri pe moto (unele de ceva ani si destul de mari) si asa am scapat de urmele de lipici fara ca macar sa se mai cunoasca unde au fost (dai cu WD-40 pe urmele de lipici, lasi putin sa actioneze si stergi cu o carpa uscata). Sper sa-ti fie de folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dai jos autocolantul cu mana dupa ce il incalzesti in prealabil asa cum au spus si colegii. Apoi de urmele de adeziv scapi cu WD-40 (care nu ataca vopseaua conform producatorului). Eu am avut mai multe abtipilduri pe moto (unele de ceva ani si destul de mari) si asa am scapat de urmele de lipici fara ca macar sa se mai cunoasca unde au fost (dai cu WD-40 pe urmele de lipici, lasi putin sa actioneze si stergi cu o carpa uscata). Sper sa-ti fie de folos.

Merci colegu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...