Sari la conținut

Mers franat


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Odata cu schimbarea lichidului s-au "rascolit" gunoaiele din pompa si impiedica circuitul de retur sa-si faca treaba, ramane presiune in etrieri. Se spala pompa.

Maneta de frana nu se actioneaza, stransa sau libera, cu ventilul desfacut, decat daca i se ataseaza un furtunas al carui capat liber este scufundat permanent untr-un paharel cu lichid de frana.

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odata cu schimbarea lichidului s-au "rascolit" gunoaiele din pompa si impiedica circuitul de retur sa-si faca treaba, ramane presiune in etrieri. Se spala pompa.

Maneta de frana nu se actioneaza, stransa sau libera, cu ventilul desfacut, decat daca i se ataseaza un furtunas al carui capat liber este scufundat permanent untr-un paharel cu lichid de frana.

Succes

Depinde, poate sa curga pe la filetul niplului si nu ajuta la nimic furtunul bagat in vas. Ideea e sa nu-l deschizi fara maneta apasata si sa-l inchizi destul de repede, sa nu stai o saptamina pina incepe sa traga aer inapoi (eventual sa si lasi maneta).

 

Plimb-o 20 km si vezi pe urma.Ai discul uzat si zgarie placuta noua in marginea discului.

Inteleg ce zici, numai ca n-a schimbat placutele.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na, e plin de topicuri in care nici o sugestie n-a fost aplicata si s-au terminat cu "am dus-o la mecanic". Poate unii astepta solutii minune sau depanare prin telekinezie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veste buna, sunt din nou desfranat :))

 

Am procedat in felul urmator:

scufundat furtunul in lichid de frana, desurubat aerisitor + ciocanit usor in etrieri. Asa cu furtunul in lichid, am actionat de cateva ori maneta de frana, s-a recirculat o idee lichidul, bule nu pot sa zic ca s-au vazut, poate 2-3 micro bule.

In orice caz, am repetat procedeul si la ceilati etrieri dupa care maneta s-a intarit, are cursa normala acum.

 

Nu am mai aerisit si sus langa pompa, am zis ca nu e cazul tinand cont ca franeaza bine acum si nu se mai aude zgomot de frecare.

 

Multumesc pentru ponturi, pot sa zic ca am invatat destul de multe pe tema asta :)

Editat de Marc87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o fi intors in rezervor sau acum e pe traseu. O sa ajunga in etrier.

 

Bravo! :)

Ai vazut ca nu-i nici un SF in zona, daca te-ai jucat cu lego cand erai mic n-ai nici o treaba nici cu franele. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...