Sari la conținut

plimbare Bucuresti-Rm.Valcea-Valea Cheii-Schit Iezer (jud. Valcea)


Phoenix_Harley
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Intentionez sa fac o excursie de 1 zi pe data de 29 martie (sambata) daca vreamea este frumoasa si daca mai gasesc cativa amatori pentru aceasta plimbare in zona judetului Valcea - in munti.

Traseul este in felul urmator: Bucuresti-Pitesti-Ram.Valcea-sat Valea Cheii-schit Iezer...si de aici sa vedem ca exista doua optiuni ori pana la schiturile Pahomie si Patrunsa ori pana la tunel si apoi aproape de varful muntelui.

 

Atentie! Recomand acest traseu doar pentru motociclete enduro-touring sau enduro. Asta nu inseamna ca alte tipuri de motociclete nu o sa faca fata sau ca este un traseu de hard-enduro. Eu am o Honda Africa Twin cu cauciucuri intermediare si o sa am si sotia ca pasager asa ca nu este ceva foarte dificil. :)

Distante si dificultate traseu:

Bucuresti-Rm.Valcea (via Pitesti pe A1) - 180 km

Rm. Valcea-sat Valea Cheii - 15 km (drum asfaltat)

Din Valea Cheii incepe insa drumul de asfaltat. Este defileul paraului Cheia iar drumul este unul forestier asa cum sunt alte sute in Romania. Sincer sa fiu nu stiu cat de bun sau de rau este drumul pentru ca nu am mai fost pe acolo de prin 2005 sau 2006. Pana la schitul/manastirea Iezer drumul este destul de bun pentru ca vin destul de multi turisti acolo; din satul Valea Cheii pana la manastire sunt 9 km. De la manastire este posibil ca drumul sa fie mai prost. Cu toate astea in zona sunt si exploatatii forestiere, deci circula si camioane. Este posibil sa intalnim balti, noroaie, santuri de la camioane dar nimic foarte dificil. La manastire se poate face un popas si putem sa facem sa urcam (fara motociclete) intr-o poiana unde este chilia sapata in stanca de un calugar prin sec. 19 - peisajul este superb iar urcarea nu dureaza mai mult de 15 min.

De la manastirea Iezer drumul continua aproximativ 5 km pana la o bifurcatie. De acolo avem doua variante putem opta pentru una din ele sau pentru amandoua.

var.1 - drumul din stanga duce catre schitul Pahomie (unde este o bisericuta interesanta - jumatate este in interiorul unei grote si cealata jumatate este din caramida) - aprox. 2 km si inca 5 km de acolo pana la schitul Patrunsa (amandoua schiturile sunt izolate si in varf de munte iar peisajul nu are rost sa va spun ca este minunat.

var.2 - drumul din dreapta duce in varf de munte iar pana la capatul drumului sunt apox. 12 km - putem sa nu parcurgem tot acest drum ci doar o parte de cativa km pana trecem de tunel (da este un tunel prin munte) iar dupa acel tunel valea se deschide foarte frumos.

 

Total traseu aprox. 210 km, din care 195 km pe asfalt si 15 km (poate chiar 20-25 daca mergem pe ambele variante) deci 420 km dus-intors.

La intoarcere, pentru ca o sa ne fie foame dupa atata traseu, putem sa ne oprim la Dedulesti (sau cum se numeste - intre Ram.Valcea si Pitesti) unde sunt micii aia foarte buni :P

 

Astept doritori pentru traseu!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut.

 

Eu sunt incepator. Ma alatur la orice grup de motociclisti si la orice excursie, atat cat nu deranjez. Vreau sa invat si sa fac km,si cu ocazia asta mai prind experienta pe doua roti. Deci daca ma primiti si pe mine,undeva acolo in spate ,nu deranjez pe nimeni :)

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Eu sunt incepator. Ma alatur la orice grup de motociclisti si la orice excursie, atat cat nu deranjez. Vreau sa invat si sa fac km,si cu ocazia asta mai prind experienta pe doua roti. Deci daca ma primiti si pe mine,undeva acolo in spate ,nu deranjez pe nimeni :)

 

Bafta

Drumul ala pana la tunel e destul de accidentat. Ai grija ca daca esti incepator ai sanse mari sa-l scapi pe acolo. Acuma s-ar putea sa fie si cu mocirla multa, daca nu si cu ceva zapada.

 

Cat despre tura, s-ar putea sa ma bag si eu, dar o sa zic mai sigur saptamana viitoare. Daca e sa ma bag, eu probabil ca as vrea 2 zile, o sa mai raman pe undeva prin zona o noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Eu sunt incepator. Ma alatur la orice grup de motociclisti si la orice excursie, atat cat nu deranjez. Vreau sa invat si sa fac km,si cu ocazia asta mai prind experienta pe doua roti. Deci daca ma primiti si pe mine,undeva acolo in spate ,nu deranjez pe nimeni :)

 

Bafta

Te asteptam cu mare drag! Poti sa stai linistit ca nu incurci pe nimeni. Chiar e foarte ok sa fie cat mai multa lume. :)

 

Drumul ala pana la tunel e destul de accidentat. Ai grija ca daca esti incepator ai sanse mari sa-l scapi pe acolo. Acuma s-ar putea sa fie si cu mocirla multa, daca nu si cu ceva zapada.

 

Cat despre tura, s-ar putea sa ma bag si eu, dar o sa zic mai sigur saptamana viitoare. Daca e sa ma bag, eu probabil ca as vrea 2 zile, o sa mai raman pe undeva prin zona o noapte.

Lasa ma omu in pace ca nu cade. :)

Cat despre traseu este foarte posibil sa fie cu zici tu; si eu ma gandeam ca poate sa fie destul de nasol - o sa vedem la fata locului si mergem pana unde putem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul pana la tunel este pietros si nu e circulat de camioane, deci intr-o stare chiar OK.

DSCN0938Large.jpg

Daca tot ajungeti la tunel merita sa coborati in valea Cheii dupa tunel, traversati raul de jos (prin apa de cam 20-25 cm sau mai mica, vad circulat de masini) si mergeti pana la cabana Cheia. Acolo lasati moto si mereti pe jos sa vedeti cheile Cheii.

In functie de cat de mult aveti chef de urcat, dureaza cam o ora-doua cu pozat si admirat minunea.

DSCN0951Large.jpg

DSCN0953Large.jpg

o foarte palida tentativa:

DSCN1858Large.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate si pe mine gandul sa vin, dar, oare se poate parcurge traseul asta cu un Suzuki GS 500?

Se poate, dar cu grija sa ocolesti pietrele sa nu dai cu motoru de ele si cu pregatire psihica ca o sa dizloci toate pietrele de la rinichi. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate si pe mine gandul sa vin, dar, oare se poate parcurge traseul asta cu un Suzuki GS 500?

Da, se poate dar trebuie sa stii bine in ce te bagi. O sa iti murdaresti motocicleta si este posibil sa mai sara si pietricele in galeriile de evacuare sau prin alte parti. Eu m-am bagat prin toate hartoapele cu un Suzuki GS 450 L. Este adevarat ca pozitia de condus era alta din cauza ghidonului...dar oricum. Daca vrei sa mergi te asteptam.

 

Daca exista alte intrebari...le astept. Ma gasiti si la telefon: 0724536324 - Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buc - Pitesti se merge cu viteza mare si ne pierdem pe drum, stilurile fiind diferite.

Ar trebui stabilit un loc de regrupare si ora, pe la Pitesti sau Rm. Valcea. In acest caz pleaca fiecare din Buc cand crede, pentru a se incadra in timp!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care mai este placerea , daca vom merge tare. Asa fiecare se duce in treaba lui cat de tare vrea. Urmaresc site-ul despre vreme si se pare ca va fi vreme ok. Eu ma tin dupa initiatorul turei care merge de placere , nu sa-i dea gaz.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care mai este placerea , daca vom merge tare. Asa fiecare se duce in treaba lui cat de tare vrea. Urmaresc site-ul despre vreme si se pare ca va fi vreme ok. Eu ma tin dupa initiatorul turei care merge de placere , nu sa-i dea gaz.....

 

150kmh pe autostrada e mult ?

(ca sa stiu unde ma incadrez :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru dumneavoastră Dl.Sergiu,sunt convins ca nu este mult,avand experienta pe 2roti,probabil este viteza de croaziera ceea este ok,sper sa ajung și eu la nivelul acela de 150km/h pe autostrada,deocamdata nu-mi permit. Eu o iau asa bătrânește și dacă ajungeți primul la "mici" vă cinstesc eu cu o porție :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Daca e cald si nu se merge tare (150 km e tare pt mine ca sunt incepator si am si un parbriz care se termina unde incepe) ma bag si eu, daca ma primiti intre voi!

Nu cred ca o sa mergem cu 150 km, dar nici cu 80 la ora, cred ca o sa se stabileasca probabil inainte de plecare la punctul stabilit, stai linistit ionutgrig ,daca restul vor 150 km ,voi sta eu cu tine, eu spre exemplu nu vad de ce ne-am grabi sa mergem cu 150km daca tot mergem in plimbare si nu foarte departe, este o plimbare de placere pana la urma, deci nu va speriati fratilor , o sa vedeti ca se rezolva si cu mersul in grup, eu am fost cu diferite grupurii si pana la urma sa ajuns la un compromis in a le vitezei.

vremea sa fie buna ca restul vor merge de la sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca nu s-a simtit careva lezat. chiar nu vroiam sa par superior cu ceva

eu daca merg cu 120 ar trebui sa merg cu a 5-a ca altfel merg cu motorul subturat si nu prea imi convine. intr-a 6-a la 120 ar trebui sa stau pe la 4mii de ture si DL1000 are niste caracteristici mai ciudate in zona 2500-4000 de ture si nu il las sub 4000 prea mult (la 2500-3000 zornaie ambreiajul, la 3500 curba de cuplu e dubioasa. asa sunt toate DL1000 dar multi probabil nu le baga in seama si merg asa. pe mine ma doare inima daca aud vreun sunet suspect).

dar ne putem imparti in doua grupuri si ne asteptam la capatul autostrazii (sau la mici :) ). sau va astept eu in Valcea (ca s-o pot rupe oleaca si pe dealu negru fara sa incurc pe cineva ) :)

pe zona cu drum mai prost sau prin padure mergem toti grupati.

 

vremea sa fie buna ca o sa vedeti ca ne intelegem noi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...