Sari la conținut

Accident mortal Caras Severin


coco_monster
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De cele mai multe ori motocicleta performanta si " betia " vitezei au astfel de rezultate . Nu cred ca nu cunostea zona . Fiind din Bocsa si cu un CBR la activ , e greu de crezut . Oamenii aia de acolo chiar au parte de o zona foarte frumoasa ptr mers cu motocicleta . Este pacat ca si-a frant aripile asa tanar . Pacat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica ce importanta (mai) are busa vs cbr?

importante sunt viteza si vizibilitatea care-ti regleaza timpul de reactie

asta considerand ca esti treaz

 

 

busa accelereaza "un pic"mai repede decat restu

 

 

 

 

Dumnezeu sa-l ierte,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce sa puna in loc, panselute? Ce mi-e parapetul, ce mi-e haul de dupa...

Cand ai viteza, anumite lucruri aparent inofensive tind sa-ti intre-n cale.

 

 

Da, exista un sistem de plasa care acopera parapetii metalici clasici, plasa fiind fixata la o distanta de 60-80 cm fata de parapetul metalic cu ajutorul unor tampoane de cauciuc. Am vazut in anul trecut in Plymouth, UK.

Daca Remus ar fi avut in fata un asemenea parapet..sigur nu se intampla aceasta nenorocire. In tara asta crezi ca se gandeste cineva la un motociclist in cadere ce se intampla cu el....ei se gandesc la TAXE, IMPOZITE, SCUMPIRI, AMENZI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Da, exista un sistem de plasa care acopera parapetii metalici clasici, plasa fiind fixata la o distanta de 60-80 cm fata de parapetul metalic cu ajutorul unor tampoane de cauciuc. Am vazut in anul trecut in Plymouth, UK.

Daca Remus ar fi avut in fata un asemenea parapet..sigur nu se intampla aceasta nenorocire. In tara asta crezi ca se gandeste cineva la un motociclist in cadere ce se intampla cu el....ei se gandesc la TAXE, IMPOZITE, SCUMPIRI, AMENZI

Si sa te astepte si o cafeluta calda dupa ce aterizezi :) Ia replica mea doar ca o gluma, nu ca un atac te rog. Ideea ar fi ca pana si pe mulholand drive, in curba aia de se varsa toti, nu vezi parapeti de genul. Unde se poate, se poate, la noi cate ar fi de facut inainte de plasele astea... La noi cauza principala a accidentelor este lipsa educatiei zic eu. Educatie care te invata cat de cat sa te ponderezi, sa intelegi ca nu esti singur pe sosea si sa iti respecti colegii de trafic, sa intelegi ce consecinte pot avea faptele tale etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa te astepte si o cafeluta calda dupa ce aterizezi :) Ia replica mea doar ca o gluma, nu ca un atac te rog. Ideea ar fi ca pana si pe mulholand drive, in curba aia de se varsa toti, nu vezi parapeti de genul. Unde se poate, se poate, la noi cate ar fi de facut inainte de plasele astea... La noi cauza principala a accidentelor este lipsa educatiei zic eu. Educatie care te invata cat de cat sa te ponderezi, sa intelegi ca nu esti singur pe sosea si sa iti respecti colegii de trafic, sa intelegi ce consecinte pot avea faptele tale etc.

Hai sa fim seriosi...m-am saturat de fiecare data de lectii de dirigentie de fiecare data este de vina mortul !?.Dar, nu te gandesti ca poti circula decent, si intr-o curba unde a plouat cu o zi in urma este nisip/ pamant scurs din exteriorul drumului( nu exista amenajari...ca nu sunt bani) ai viteza normala si derapezi, .... este noapte cazul lui Remus...ESTE TOT VINA TA...CA NU AI VAZUT NISIPUL SI NU AI REDUS LA 30Km/h .. Nu mai tineti parte la cei care ar trebui sa se gandeasca la oameni. In tara asta pana cand nu mor 1000 de oameni la un eveniment NU SE FACE NIMIC !!!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim seriosi...m-am saturat de fiecare data de lectii de dirigentie de fiecare data este de vina mortul !?.Dar, nu te gandesti ca poti circula decent, si intr-o curba unde a plouat cu o zi in urma este nisip/ pamant scurs din exteriorul drumului( nu exista amenajari...ca nu sunt bani) ai viteza normala si derapezi, .... este noapte cazul lui Remus...ESTE TOT VINA TA...CA NU AI VAZUT NISIPUL SI NU AI REDUS LA 30Km/h .. Nu mai tineti parte la cei care ar trebui sa se gandeasca la oameni. In tara asta pana cand nu mor 1000 de oameni la un eveniment NU SE FACE NIMIC !!!...

 

Aici iti dau dreptate, sa ne amintim de "zidul mortii din Suceava" si este doar un exemplu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

busa accelereaza "un pic"mai repede decat restu

aici e vorba de frana

 

Hai sa fim seriosi...m-am saturat de fiecare data de lectii de dirigentie de fiecare data este de vina mortul !?.Dar, nu te gandesti ca poti circula decent, si intr-o curba unde a plouat cu o zi in urma este nisip/ pamant scurs din exteriorul drumului( nu exista amenajari...ca nu sunt bani) ai viteza normala si derapezi, .... este noapte cazul lui Remus...ESTE TOT VINA TA...CA NU AI VAZUT NISIPUL SI NU AI REDUS LA 30Km/h .. Nu mai tineti parte la cei care ar trebui sa se gandeasca la oameni. In tara asta pana cand nu mor 1000 de oameni la un eveniment NU SE FACE NIMIC !!!...

in momentul ala treci la 4 roti

 

mai facusera o gasca de pe-aici o petitie sa scoata stalpii din otopeni si copacii din padure

eu zic sa dea europa 5-6 miliarde sa indrepte curbele pentru motociclisti

 

nu esti atent, platesti

si gata

asta e motociclismul.

 

v-a inzestrat dumnezeu cu organ sexual barbatesc si voua va dau lacrimile: "si acum se fac cu el?"

e prea riscant, e un graunte de nisip pe strada, treci la sinele de tren sau la 4 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde am auzit vorba asta, dar se aplica in romania:

"Daca vrei belele, plimba-te noaptea cu motorul"...

 

Mi s-a rupt sufletul cand am vazut pozele. E cumplit...

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim seriosi...m-am saturat de fiecare data de lectii de dirigentie de fiecare data este de vina mortul !?.Dar, nu te gandesti ca poti circula decent, si intr-o curba unde a plouat cu o zi in urma este nisip/ pamant scurs din exteriorul drumului( nu exista amenajari...ca nu sunt bani) ai viteza normala si derapezi, .... este noapte cazul lui Remus...ESTE TOT VINA TA...CA NU AI VAZUT NISIPUL SI NU AI REDUS LA 30Km/h .. Nu mai tineti parte la cei care ar trebui sa se gandeasca la oameni. In tara asta pana cand nu mor 1000 de oameni la un eveniment NU SE FACE NIMIC !!!...

 

Si ce sa se faca? Sa nu mai ploua, ca sa nu mai alunece nimeni? :unsure: Singurul lucru care s-ar putea face pt a evita inca un accident de acest gen, ar fi acel parapet de protectie pana jos, special pentru motociclisti ca sa nu se infiga in stalpisorii de sustinere. Dar asa ceva nu exista decat in cateva tari (unde motociclismul e foarte dezvoltat) si nici acolo la fiecare curba, ci doar pe anumite drumuri.

 

In rest, cazatura e cazatura. Nu e vina nimanui ca e asfaltul alunecos intr-o anumita zona. Astea sunt pericole de care cu totii ar trebui sa fim constienti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici e vorba de frana

 

in momentul ala treci la 4 roti

 

mai facusera o gasca de pe-aici o petitie sa scoata stalpii din otopeni si copacii din padure

eu zic sa dea europa 5-6 miliarde sa indrepte curbele pentru motociclisti

 

nu esti atent, platesti

si gata

asta e motociclismul.

 

v-a inzestrat dumnezeu cu organ sexual barbatesc si voua va dau lacrimile: "si acum se fac cu el?"

e prea riscant, e un graunte de nisip pe strada, treci la sinele de tren sau la 4 roti.

 

Cat de intelept si pragmatic esti.....Mergi tu atent cu 40km/h si o sa plantam cruci pe marginea soselelor, noi cei vitezomani......Oare ai cazut cu motorul jos pana acum/ai fost implicat intr-un accidenta, ca sa fi constient..CAT DE USOR SE POATE ..si pe urma sa calculezi cat la suta ai gresit TU si cat la suta ceilalti( conservarii, autoritatile, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de intelept si pragmatic esti.....Mergi tu atent cu 40km/h si o sa plantam cruci pe marginea soselelor, noi cei vitezomani......Oare ai cazut cu motorul jos pana acum/ai fost implicat intr-un accidenta, ca sa fi constient..CAT DE USOR SE POATE ..si pe urma sa calculezi cat la suta ai gresit TU si cat la suta ceilalti( conservarii, autoritatile, etc)

 

miau miau miau miau

 

nu merg cu 40

cazatura, o evit cu maiestrie.

nu poti merge cu motocicleta, o vinzi

 

ai naibii, pana acum 10 ani va plangeati ca soseaua are gauri, acum e ca-n palma, acum trebuie parapeti din plush si plase de fluturi si de tantari

trebuie soselele sa fie inclinate ca pe pistele de viteza, masinile trebuie sa oppreasca pe dreapta cand se aud tevile nesimtite, stalpii din otopeni plantati tocmai ca parintii vostrii sa nu parcheze ca ciobanii, scosi, padurile trebuie scoase vara pentru motociclisti, plantate iarna, pentru viscol, benzina trebuie sa fie gratis, limita de viteza desfiintata, politistii sa va opreasca doar dupa "speciala" sa va ofere flori

 

ce dracu motociclism e ala?

 

mergeti tare? asumati-va riscurile si gata

motociclsmul nu e obligatoriu, e de placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miau miau miau miau

 

nu merg cu 40

cazatura, o evit cu maiestrie.

nu poti merge cu motocicleta, o vinzi

 

ai naibii, pana acum 10 ani va plangeati ca soseaua are gauri, acum e ca-n palma, acum trebuie parapeti din plush si plase de fluturi si de tantari

trebuie soselele sa fie inclinate ca pe pistele de viteza, masinile trebuie sa oppreasca pe dreapta cand se aud tevile nesimtite, stalpii din otopeni plantati tocmai ca parintii vostrii sa nu parcheze ca ciobanii, scosi, padurile trebuie scoase vara pentru motociclisti, plantate iarna, pentru viscol, benzina trebuie sa fie gratis, limita de viteza desfiintata, politistii sa va opreasca doar dupa "speciala" sa va ofere flori

 

ce dracu motociclism e ala?

 

mergeti tare? asumati-va riscurile si gata

motociclsmul nu e obligatoriu, e de placere.

 

Daca analizez mai bine cum redactezi tu pe forum...oricum tu esti mereu GICA CONTRA... a murit un tanar si totul este aruncat pe el.. dupa cum prezinti informatia, tu faci coada de autobuze dupa tine, MAESTRE, SIGUR NU O SA CAZI NICIODATA CU 40Km/h :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati deviat tare de la tema topicului. Cert este ca nu putem considera gropile din mijlocul drumului ca fiind conditii normale(exista chiar si pe autostrada), evident ne asumam riscul de a circula pe doua roti, tocmai acest lucru ne face diferiti, poate nevoia de adrenalina, putina nebunie, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

miau miau miau miau

 

nu merg cu 40

cazatura, o evit cu maiestrie.

nu poti merge cu motocicleta, o vinzi

 

ai naibii, pana acum 10 ani va plangeati ca soseaua are gauri, acum e ca-n palma, acum trebuie parapeti din plush si plase de fluturi si de tantari

trebuie soselele sa fie inclinate ca pe pistele de viteza, masinile trebuie sa oppreasca pe dreapta cand se aud tevile nesimtite, stalpii din otopeni plantati tocmai ca parintii vostrii sa nu parcheze ca ciobanii, scosi, padurile trebuie scoase vara pentru motociclisti, plantate iarna, pentru viscol, benzina trebuie sa fie gratis, limita de viteza desfiintata, politistii sa va opreasca doar dupa "speciala" sa va ofere flori

 

ce dracu motociclism e ala?

 

mergeti tare? asumati-va riscurile si gata

motociclsmul nu e obligatoriu, e de placere.

bai habarnistule ...abtinete

MOTOCICLIST DE NORDKAPP de esti ..... nu stii tu ce senzatii ai NOAPTEA CAND TE DAI.....

 

PACAT CA NU A APUCAT SA SE BUCURE CAT MAI MULT DE ACEASTA PASIUNE!!!!

 

POATE CEI CARE IES SA SE DEA ...NOAPTEA.... IN ROMANIA, VOR INTELEGE PERICOLELE, MACAR ATAT SA RAMANA IN URMA LUI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, plm, cand e de platit o taxa/ impozit, fugiti ca soarecii, nu stiti cum sa mai fentati statul, dar ati vrea conditii ca in occident. Pana la urma stiti ce? Astea-s conditiile pe care vi le poate oferi tara asta acum. Daca va convine, bine, daca nu, nu va luati motocicleta sau adaptati-va conditiilor de aici, bune-rele, cum sunt.

Pana la urma, nu va obliga nimeni sa stati aici. Sau, mai bine, implicati-va voi si construiti o lume mai buna.

Aveti la dispozitie un sistem administrativ (aproape) democratic, aveti institutii (relativ) functionale, aveti drept de petitionare, aveti initiativa legislativa (in anumite conditii), iar voi va tot plangeti.

Ati vrea ca problemele societatii sa se rezolve cat beti voi o cola la Romana. Sau credeti poate ca si sistemele astea functionale au evoluat de la sine, fara nicio implicatie?

Cui plm sa ii pese de motociclisti, daca voua nu va pasa?

Sunt exemple chiar aici pe forum, de reactie (mai mult sau mai putin prompta) a autoritatilor la sesizarile unor oameni.

Dar daca iti expui nemultumirile pe forum, aici nu te aude niciun factor de decizie.

Stati si va plangeti ca nu vi se ofera conditii decente, fara insa a uza de drepturile pe care le-ati dobandit voi pentru ca niste oameni au murit...

Bravo voua LUPTATORILOR.

Fiti si in viata reala asa incisivi ca aici si poate veti schimba ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, plm, cand e de platit o taxa/ impozit, fugiti ca soarecii, nu stiti cum sa mai fentati statul, dar ati vrea conditii ca in occident. Pana la urma stiti ce? Astea-s conditiile pe care vi le poate oferi tara asta acum. Daca va convine, bine, daca nu, nu va luati motocicleta sau adaptati-va conditiilor de aici, bune-rele, cum sunt.

Pana la urma, nu va obliga nimeni sa stati aici. Sau, mai bine, implicati-va voi si construiti o lume mai buna.

Aveti la dispozitie un sistem administrativ (aproape) democratic, aveti institutii (relativ) functionale, aveti drept de petitionare, aveti initiativa legislativa (in anumite conditii), iar voi va tot plangeti.

Ati vrea ca problemele societatii sa se rezolve cat beti voi o cola la Romana. Sau credeti poate ca si sistemele astea functionale au evoluat de la sine, fara nicio implicatie?

Cui plm sa ii pese de motociclisti, daca voua nu va pasa?

Sunt exemple chiar aici pe forum, de reactie (mai mult sau mai putin prompta) a autoritatilor la sesizarile unor oameni.

Dar daca iti expui nemultumirile pe forum, aici nu te aude niciun factor de decizie.

Stati si va plangeti ca nu vi se ofera conditii decente, fara insa a uza de drepturile pe care le-ati dobandit voi pentru ca niste oameni au murit...

Bravo voua LUPTATORILOR.

Fiti si in viata reala asa incisivi ca aici si poate veti schimba ceva...

De unde sti tu ca nu ne implicam ? Sau esti un pui de guvernant care apara cauza nobila a aceste tari....N-am am inteles... daca nu ne convine se plecam, sa ramai tu si altii ca tine care inghititi mizerile din tara asta.... Ai vazut tu ca se rezolva ceva in tara asta daca faci o petitie....au murit 2930 de tineri la revolutie, vezi tu mari schimbari pentru OM..priveste cum in fiecare an cand ploua mai mult de o zi, sute de case sunt inundate..ESTE CEVA NOU PENTRU AUTORITATI ! , citeste mai bine ce s-a discutat ca sa inveti ceva, SI NU MAI VOTA CU BATISTA LA NAS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...