Sari la conținut

Unde gasesc Plastigauge?


Postări Recomandate

sa imi spuna cineva care e termenul tehnic echivalent la Plasticgauge in limba romana?pentru ca am nevoie si nu stiu cum sa caut....ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa imi spuna cineva care e termenul tehnic echivalent la Plasticgauge in limba romana?pentru ca am nevoie si nu stiu cum sa caut....ms

gauge este instrument de masura sau eventual unitate de masura

 

Daca cauti pentru bord? sau pt ce? Poate fi cadran?...

Editat de TM96UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

?aaa...caut riglele cu referinte si firele de plastic care se pun pe lagarele vibrochenului si nu numai pentru a determina toleranta dintre cuzineti si vibrochen etc...probabil nu ai inteles la ce ma refeream...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun,si la noi in Romania cu ce se masoara "jocul" la cuzineti?cum verifici daca se incadreaza in specificatii sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun,si la noi in Romania cu ce se masoara "jocul" la cuzineti?cum verifici daca se incadreaza in specificatii sau nu?

Am facut niste sapaturi pe goagal si cand am vazut pentru ce sunt, sunt aproape sigur ca nu le foloseste nimeni.. in romania din pacate....

Editat de TM96UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le folosesc astia de la dafway. Serios, pusesera odata poze cum lucrau la un monster daca nu ma insel :)

 

Am gasit si un video la o cautare rapida asa:

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut niste sapaturi pe goagal si cand am vazut pentru ce sunt, sunt aproape sigur ca nu le foloseste nimeni.. in romania din pacate....

Pai de-alde corleone masoara microni la mina, alea-s pt. americani retarzi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zic şi eu, fără a şti sigur : şubler , lere .. ?

cu subler si cu lera nu ai cum sa masori asa ceva...poti masura ovalitate,uzura vizuala etc...dar tolerantele alea mi se par imposibil de masurat altfel....daca are careva idee unde gasesc in Romania asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

is prea scumpe acolo...6 lire si iti da doar un interval...pentru un rebuild trebuie sa iti iei cateva seturi de la pana la...deci mi se pare ft scump..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

is prea scumpe acolo...6 lire si iti da doar un interval...pentru un rebuild trebuie sa iti iei cateva seturi de la pana la...deci mi se pare ft scump..

nu iti trebui cateva seturi, tu trebuie sa verifici o toleranta, nu s-o masori propiuzis

 

daca 6 lire e mult , la cuzineti faci cheta?

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu iti trebui cateva seturi, tu trebuie sa verifici o toleranta, nu s-o masori propiuzis

 

daca 6 lire e mult , la cuzineti faci cheta?

tu esti beat?pe rigle ai martorii cu masurile...daca rigla are de la si pana la...si latimea firului tocit depaseste limita inferioara sau superioara cum faci citirea?o compari cu ce?iti trebuie un interval cat mai cuprinzator...pentru ca nu stii dinainte cum o sa iasa firul de tocit...

 

in fine..probabil nu ai inteles ce am vrut sa spun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce am o vaga impresie ca nu ai nevoie de alta plaja de valori, cel putin la moto, mai mult de 0.175 care e aproape 2 zecimi de mm, cred ca iesi din orice limita de service. Aici cred ca TNG ar putea da un raspuns exact.

Poate te ajuta asta mai mult http://ro.rsdelivers.com/catalogue/category/clearance-gauges/11904.aspx

Pretul vad ca e pentru o cutie cu 10 fire, un fir pare sa aibe cam 25-30 de cm ... cu o cutie faci de-a motoare de te saturi, daca iti iei cate una din fiecare apoi ... cu nici 20 de euro(pret care mi se pare mai mult decat decent) ai tot ce iti trebuie pentru mult timp de acu inainte ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce am o vaga impresie ca nu ai nevoie de alta plaja de valori, cel putin la moto, mai mult de 0.175 care e aproape 2 zecimi de mm, cred ca iesi din orice limita de service. Aici cred ca TNG ar putea da un raspuns exact.

Poate te ajuta asta mai mult http://ro.rsdelivers.com/catalogue/category/clearance-gauges/11904.aspx

Pretul vad ca e pentru o cutie cu 10 fire, un fir pare sa aibe cam 25-30 de cm ... cu o cutie faci de-a motoare de te saturi, daca iti iei cate una din fiecare apoi ... cu nici 20 de euro(pret care mi se pare mai mult decat decent) ai tot ce iti trebuie pentru mult timp de acu inainte ...

da...aia de la 0,025mm pana la 0,175mm ar fi buna...specificatiile sunt 0,029-0,053 ...deci asta ar fi buna....a-ti mai cumparat careva de pe site-ul ala?sa-mi fac o idee de timpul necesar..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cuzinetii o sa ii cumpar(daca o sa fie nevoie)de la Yamaha de la mine din oras...nu pun altceva in motor decat OEM....R1 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba,care a avut ideea asta sa imi treaca acest topic aici...la motociclisti in timpul liber si mai ales sa imi modifice titlul inntr-o stupizenie"ce inseamna plastigauge."stiu ce inseamna plastigauge...!!!!!topicul l-am deschis pentru altceva!!!!!era o chestie tehnica..nu stupizenia asta..!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu exista alti cuzuneti decit OEM. Am intervenit deoarece spuneai ca- s mari preturile, in USA sint mai mici, si cuzinetii nu costa mult sa-i transporti in RO.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu exista alti cuzuneti decit OEM. Am intervenit deoarece spuneai ca- s mari preturile, in USA sint mai mici, si cuzinetii nu costa mult sa-i transporti in RO.

am inteles....pai in cazul asta spune-mi ce pret ar avea toate 9 perechile de cuzineti cei de palier si cei de biela...nu stiu ce culoare sunt cuzinetii dar speculez ca sunt albi,deci cota 0..sunt curios la ce pret ajung cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...