Sari la conținut

Am facut si eu accident...


jerry_mcrie
 Share

Postări Recomandate

Mi-a dat un branci unu cu un Land Rover de am ajuns pe trotuar...

Eu sunt binee, mobra-i ok, am spart din nou o cutie laterala... tocmai ce o reparasem dupa ce am culcat mobra in off road... nu e bai, mai reparam odata.

Ce-mi reprosez? Desi nu a fos vina mea deloc nu am reactionat asa cum as fi vrut.

Nu aveam ce frana, masina a intrat din lateral peste mine, nu am avut nici o sansa...

Am incercat sa "ricosez" din el si sa continui drumul pe o bordura prin statia de autobuz... nu mi-a iesit.

 

Daune: semnalizari fata sparte, cutia laterala dreapta sparta din nou, un cot julit si orgoliu afectat.

Este prima tranta "oficiala" ca sa-i zic asa, am mai cazut in teren minor, am pus cricu aiurea, am derapat la 3km h pe nisip oprind pe marginea drumului, odata mai demult am franat aiurea si am cazut la viteza foarte mica...

 

Bine ca geaca cu protectii era in cutia de pe stanga, manusile in topcase.. sunt de vis, nu?

 

Am bafta ca sunt mai robust ca sa zic asa, in 10+ ani de mountain bike si mii de cazaturi nu mi-am rupt nimic.

 

Atentie la neatentia altora dar si aia proprie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur sa aud ca nu ai patit aproape nimic (in orice caz, bine ca nu ai avut motiv sa ajungi in gips/spital) si ca mobra e bine.Cat despre cel cu masina, sper ca macar a avut bunul simt sa opreasca si sa vada ce s-a intamplat cu tine, nu?

Toate cele bune, Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omu a fost ok.

si eu bleg.

da na... bine ca am scapat cu o julitura-n cot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mergeam prea incet... in spatele unuia asteptand ca soferu' ala din fata sa inceapa procedurile lente si incete si complicate de a intra intr-un giratoriu... eu asteptam un pic de spatiu sa o tai pe drumul meu cand... surpriza cel de pe banda din stanga a virat peste mine...

jur ca nu mai ard gazu' in rand cu carutele cat oi trai.

apoi crosetez in trafic de ani intregi pe soare ploaie si frig si se suie unu pe mine asa fara drept de apel? mor de ciuda...

 

de fapt a intrat pe banda mea in fata dar atat de in scurt ... cat sa zic... sub 2 metrii poate mai putin.

nici sa realizez exact ce si cum nu am apucat. frana am apucat sa o trag cand eram "cot la cot" cu masina...

 

am luat-o pentru ca mergeam relax. daca as fi tras... eram deja departe cand a schimbat tipu banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mergeam prea incet... in spatele unuia asteptand ca soferu' ala din fata sa inceapa procedurile lente si incete si complicate de a intra intr-un giratoriu... eu asteptam un pic de spatiu sa o tai pe drumul meu cand... surpriza cel de pe banda din stanga a virat peste mine...

jur ca nu mai ard gazu' in rand cu carutele cat oi trai.

apoi crosetez in trafic de ani intregi pe soare ploaie si frig si se suie unu pe mine asa fara drept de apel? mor de ciuda...

 

de fapt a intrat pe banda mea in fata dar atat de in scurt ... cat sa zic... sub 2 metrii poate mai putin.

nici sa realizez exact ce si cum nu am apucat. frana am apucat sa o trag cand eram "cot la cot" cu masina...

 

am luat-o pentru ca mergeam relax. daca as fi tras... eram deja departe cand a schimbat tipu banda.

Am zis de nenumarate ori ca mersul in rand cu masinile nu e bun. Tocmai din cauza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca nu erai in depasirea masinii respective prin dreapta

urma sa o depasesc.

sa nu aud moralisme cu depasit numai pe stanga, si numai cand planetele se aliniaza nustiucum... ca depasim pwla si ne luam masina.

oricum nu era nimic aiurea. sunt 2 benzi. so wtf? mergi numai langa axul drumului? 100% intotdeauna ?

 

Am zis de nenumarate ori ca mersul in rand cu masinile nu e bun. Tocmai din cauza asta.

stiu... sry, eu imping paranoia si mai departe.

stau la distanta si de ala din fata si de ala din spate.

cat mai departe de "ei" si ... pe cat posibil NU in lateralul lor.

am gafat... mea culpa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era sa o mierlesc si eu fix asa, dupa Petrom-ul de la Miorita.
Fix cand mergeam incet si relaxat, a tras unul spre mine sa ma bage in parapetul ala ce desparte sensurile.

Am eschivat ca in Matrix si am ajuns la 10 cm de parapet si la 10 cm in spatele stopului lui stanga. Nici nu vreau sa ma gandesc ce pateam in parapetul ala si daca as mai incerca evitarea respectiva de 10 ori nu cred ca mi-ar mai iesi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud asta...

Sanatate multa iti doresc! :hug:

Deja al 2lea prieten care are accident in mai putin de o saptamana...hmmm...makes me wonder...

Editat de ana.maria
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveam ce frana, masina a intrat din lateral peste mine, nu am avut nici o sansa...

Am incercat sa "ricosez" din el si sa continui drumul pe o bordura prin statia de autobuz... nu mi-a iesit.

Da frana de pe spate de ce n ai incercat-o? Ca daca :

 

 

eu mergeam prea incet...

 

 

 

opreai si se ducea fraieru inainte. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de offtopic:

Luni e vreme de terasa...o sa o scot si eu pe-a mea...sa speram ca nu imi fac topic :)) spor la reparat topcase-ul

Nu fi nebun, ca se anunta doar 28 de grade. Vrei sa racesti la..ovare? :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da frana de pe spate de ce n ai incercat-o? Ca daca :

... nu a fost timp ... eram umar la umar cu tancu cand am franat.

opreai si se ducea fraieru inainte. :)

frana a avut ceva efect. destul cat sa bleedez viteza dar in nici un caz cat sa opresc.

franat fata si spate, si bagat in prima viteza ... dar...

 

Imi pare rau sa aud asta...

Sanatate multa iti doresc! :hug:

Deja al 2lea prieten care are accident in mai putin de o saptamana...hmmm...makes me wonder...

ms, sper ca amicul tau este bine.

Luni e vreme de terasa...o sa o scot si eu pe-a mea...sa speram ca nu imi fac topic :)) spor la reparat topcase-ul

ms, se face, e deja 50% gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa patesti cand "te doare-n cot" si mergi prea relaxat. Ieri iesisem cu iubita la o plimbare, si dupa vreo 50 de km la un ritm frumos, am nimerit inapoi in oras la ora de varf. Instant a disparut starea de bine si de relaxare.

Cum ai rezolvat cu tankistu' ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai spus-o si o mai spun: sunt unii care incearca sa analizeze tot la extrem, sa gaseasca o explicatie perfect logica pt orice si binenteles o modalitate de evitare a accidentului discutat aici. probabil ca asemenea concluzii ii ajuta sa doarma mai bine, stiindu-se intr-o siguranta teoretica. in realitate insa, cazul pe care il discutam s-a intamplat fara nici o logica aparenta: cineva s-a urcat pe el, pt ca e smecher si are masina mare si nu ii pasa de traficul din jurul lui. si ce? data viitoare cand vad un land rover o sa stau departe de el? asta e viata, ne asumam riscul, siguranta totala nu exista

sunt de acord ca mai invatam din greselile altora, dar sa nu incepem sa credem ca noi nu vom gresi.

 

colegul cu siguranta a invatat ca ar fi mai bine cu echipament decat fara, si doamne ajuta, exista accidente mult mai grave iar acesta a fost unul usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar ca echipamentul e bun...

insa... eu merg zilnic, dimineata pana la lucru, mai plec si de la servici cateodata (banca, curierat, diverse) , de la lucru acasa, pe seara mai ies pe undeva... etc. nu voi fi echipat de tura 100% din timp. nu ca nu as vrea, dar in viata reala nu prea exista cazuri ideale si procentaje de 100%....

cand am patit necazu' aveam de facut un drum de 5 - 6 min max de acasa pana ... acasa. 2 locatii diferite... asta este...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...