Sari la conținut

vesnica explicatie... "nu te-am vazut" :(


kitkat_2202
 Share

Postări Recomandate

Din pacate mi s-a intamplat, din fericire sunt ok. Aproape de intersectia 13 Sept cu Panduri, inainte de breteaua la dreapta catre Viilor, un taxi de pe banda din stanga mea a "primit comanda pe viilor".. brusc si dintr-o data (asta a fost explicatia lui). Urmarea o banuiti: fara semnal, fara uitat in oglinzi ori alte activitati menite sa se asigure a tras volanul dreapta pe banda unde mergeam eu. Norocul meu a fost ca nu aveam viteza, ca am avut cauciucurile bune si reflexele suficient de formate pe evitat "nevazatorii". M-am dus pe frana pana in aripa lui dreapta spate si pt ca omu' nu se oprea, mi-a dezechilibrat capra si am culcat-o in mijlocul drumului... in tot timpul asta de cand a facut el prima "manevra" eu am fost inclusiv cu mana in claxon.

M-am ridicat si m-am apucat sa trag de motor injurandu-l pe individ.

El a dat masina cu spatele si de la geam avea o nelemurire: de ce il injur si nu vorbesc frumos... si-a mai luat o tura de balacareala cu tot cu urlatul de rigoare sa iasa din cotet si sa puna mana sa ma ajute sa ridic motorul...

Vesnica explicatie... :nu te-am vazut, doar auzeam ca cineva claxoneaza... ma uitam la el si nu imi venea sa cred ce aud... pfffffffff

 

Grija la taximetristi!!!

 

P.S Multumesc Andrei si Eric

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

El a dat masina cu spatele si de la geam avea o nelemurire: de ce il injur si nu vorbesc frumos... si-a mai luat o tura de balacareala cu tot cu urlatul de rigoare sa iasa din cotet si sa puna mana sa ma ajute sa ridic motorul...

Vesnica explicatie... :nu te-am vazut, doar auzeam ca cineva claxoneaza... ma uitam la el si nu imi venea sa cred ce aud... pfffffffff

 

Grija la taximetristi!!!

 

P.S Multumesc Andrei si Eric

Toti taxime-tristii au o duma de genul asta : "de ce ma/il injuri"... C.retini... Tara de mitocani sensibili...

Ce ti-a strambat la motor ?

Du-te la politie cat mai repede sa nu te scoata pe tine vinovat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau, "pay up sucker" ca sa nu ramana fara permis 3 luni pt neacordare de prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau, "pay up sucker" ca sa nu ramana fara permis 3 luni pt neacordare de prioritate.

o baga pe aia cu neatentie la schimbarea directiei sau cum era.

 

Suntem o natie de nebuni si de oameni razvratiti impotriva aproapelui, care saracu' nu are nici o vina si se reflecta si in trafic asta. Tot timpul incerc sa le gasesc scuze si sa nu fac comparatie cu ce e prin alte parti (ca pana acum ceva ani m-am mai plimbat si eu), dar avand in fata realitatea 90% dintre noi sunt needucati si dezechilibrati si dupa ce ca te enerveaza, mai ajungi si acasa plin de vanatai, maini, picioare rupte; asta daca nu ajungi in cutiuta din lemn de pin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am lasat in plata lui. oricum, dupa ce a vazut 3 "gorile" ajunse repede langa mine i-a cam pierit piuitul. Eu sunt ok, motorul nu are mari daune, genunchiul meu isi va reveni. Important dupa faza asta este sa caste ochiii alta data ca sa nu fie mai rau pentru alt motociclist.

Mi-e scarba de tot ce inseamna declaratii la politie (eu in calitate de parte implicata) si de frecusul cu asiguratorii chiar nu am timp.

 

Importanta din faza asta este ce zicea un motociclist batran" din secunda in care te-ai urcat in sa toti iti sunt dusmani si au ceva cu tine. fereste-i tu pentru ca ei nu te feresc"

 

Sa mai spun si ca incepuse cu faze de genul "naste sotia peste 3 saptamani si nu am nici bani pt spital"... pffffff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel s-a intamplat si la mine zilele trecute sub podul Grant. Am vrut sa-l depasesc, a tras de volan sa intre din scurt pe o straduta fara semnal, fara nimic. Am avut noroc caci nu depasisem 50kmh si am oprit aproape de el, cateva injuraturi, o palma zdravana si m-am racorit, nu cred ca se astepta sa coboare 120 kg la el :))

 

On topic, bine ca nu s-a terminat mai rau, succes cu asigurarea mai departe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca nu s-a asigurat la schimbarea benzii nu se numeste neacordare de prioritate, nu e de permis 3 luni ci doar amenda. Si uite asa tu ai scapat azi dar poate data viitoare il sifoneaza mai rau pe vreun coleg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti taxime-tristii au o duma de genul asta : "de ce ma/il injuri"... C.retini... Tara de mitocani sensibili...

Ce ti-a strambat la motor ?

Du-te la politie cat mai repede sa nu te scoata pe tine vinovat

Unul dintre cei veniti a sunat la 112... raspunsul dispecerei dupa ce i s-a spus ce s-a intamplat, ca accident, ca motociclista lovita la genunchi si asa mai departe : "nu trimitem politia ca vine si ambulanta, si daca nu e nevoie de ambulanta mergeti voi la politie"... asa am facut. La Udriste:" pai nu putem sa facem cercetare, mergeti la spital, sa ne cheme cei de acolo si va luam si facem reconstituire, luam declaratii"... and shit. m-am lasat pagubasa, avand in vedere ca nici eu nici Tenerica nu am patit mare lucru..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu' nu invata decat daca-l taxezi si daca-l arzi. Scuze penale au toti, ca-s gratis. Poate daca-si ia amenda si ii creste asigurarea, are puncte si antecedente, o sa il incurce un pic in meseria lui de sofer, si o sa fie mai atent, o sa semnalizeze, si o sa se uite dracului, ca vazutul asta nu-i decat consecinta directa a cascatului de ochi combinata cu un pic mai putin miserupism. Si noi toti, cu "iertatul" asta omenesc, propagam spiritul romanesc de tocmeala in loc de lege. In alta ordine de idei, bine ca esti bine, da' io las fi taxat cat de tare, cat de mult.

L-am lasat in plata lui. oricum, dupa ce a vazut 3 "gorile" ajunse repede langa mine i-a cam pierit piuitul. Eu sunt ok, motorul nu are mari daune, genunchiul meu isi va reveni. Important dupa faza asta este sa caste ochiii alta data ca sa nu fie mai rau pentru alt motociclist.

Mi-e scarba de tot ce inseamna declaratii la politie (eu in calitate de parte implicata) si de frecusul cu asiguratorii chiar nu am timp.

 

Importanta din faza asta este ce zicea un motociclist batran" din secunda in care te-ai urcat in sa toti iti sunt dusmani si au ceva cu tine. fereste-i tu pentru ca ei nu te feresc"

 

Sa mai spun si ca incepuse cu faze de genul "naste sotia peste 3 saptamani si nu am nici bani pt spital"... pffffff

Editat de zvoner5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma feresc de taxi-uri ca de dracu'. merg astia ca niste rahati inculti. parca n-au facut scoala de soferi...d-aia isi pun unii colegi tobe galagioase...tara n-are nici pe naiba fratilor, unii concetateni au...sper sa ramana fara permis toti taximetristii care merg ca pul@ pe strada. sa fim seriosi, ei isi permit sa mearga asa ca si politia ii lasa in pace...

Editat de marcelius78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel s-a intamplat si la mine zilele trecute sub podul Grant. Am vrut sa-l depasesc, a tras de volan sa intre din scurt pe o straduta fara semnal, fara nimic. Am avut noroc caci nu depasisem 50kmh si am oprit aproape de el, cateva injuraturi, o palma zdravana si m-am racorit, nu cred ca se astepta sa coboare 120 kg la el :))

 

On topic, bine ca nu s-a terminat mai rau, succes cu asigurarea mai departe!

Just... daca aveam si eu 120 si nu eram femeie, poate l-ar fi impresionat. Recunosc... primul impuls a fost sa ii zbor casca in freza dar m-am gandit ca mult mai important era sa ridic agregatul din care se scurgeau zemurile si sa imi fac o "scanare" - in ordinea asta :)))))))))))))

 

Ma bucura tare faptul ca voi ajunge intreaga acasa. Carena se repara, oglinda la fel, hand guard-ul nu e vital, iar genunchiul se repara singur - tot in ordinea asta

 

Ideea topicului era sa belim ochiii, ca sa nu belim altceva (scuzati-ma d-lor taximetristi ca am vorbit al dracului de urat )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste sa fi fost tu de vina, sa vezi atunci ce incerca el sa te ierte de cateva milioane si crede-ma vorbesc din propria experient, fapta nu este de luare permis sunt 4 puncte adica 340 lei pentru schimbarea directiei de mers fara a se asigura.

 

Iti jur nu merita iertat nici un inconstient de genul, merita pus la punct si ars la maxim, nu ca te bucuri la banii lui sau ceva, gandeste-te ca putea fi alt coleg cu o alta viteza si cu alte consecinte.

 

Ne putem bucura ca esti ok si doar cu cateva zgarieturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti bine pana la urma.

Mare grija la genunchi. E o zona destul de complexa si sensibila la lovituri. Vezi cum te simti maine dimineata (daca te doare sau nu) si decizi daca trebuie o verificare sau nu.

Multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in toata intamplarea asta altceva m-a deranjat extrem de tare... eram cu motorul culcat, ma agitam ca spray-ul si pe langa mine au trecut tacticos doua choppere... nici macar nu au schitat vreun semn sau ceva... nu am nimic cu "rasa" asta, am prieteni ffff buni pe choppere, dar chiar asa, sa treci si sa te doara la casca?

X-(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in toata intamplarea asta altceva m-a deranjat extrem de tare... eram cu motorul culcat, ma agitam ca spray-ul si pe langa mine au trecut tacticos doua choppere... nici macar nu au schitat vreun semn sau ceva... nu am nimic cu "rasa" asta, am prieteni ffff buni pe choppere, dar chiar asa, sa treci si sa te doara la casca?

X-(

Niste nemernici , oricum , sunt altii cu vitezane care fac d-astea . Chiar azi am vazut pe unu cu un gsx-r 2008 + in maieu si plin de muschi cu viziera fumurie ... l-am salutat , s-a uitat la mine si si-a continuat drumul ... asta e !

ON : Eu nu l-as lasa pe taximetrist ... Ce treaba ai tu ca ii naste nevasta si nu are bani ? Cand a facut copilul nu s-a gandit ca ii v-a trebui si ceva bani de rezerva ?!

Du-te si declara accidentul la politie si cere-ti "drepturile"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar azi am vazut pe unu cu un gsx-r 2008 + in maieu si plin de muschi cu viziera fumurie ... l-am salutat , s-a uitat la mine si si-a continuat drumul ... asta e !

Esti foarte mahnit ca era in maieu, plin de muschi si culmea, pe soarele asta si cu viziera fumurie, al naibi el! Unde a ajuns omenirea asta :))

 

Sunt curios, tu azi mergeai full echipat? Adica in combinezon, cizme, manusi lungi, viziera clara si cu apa in cocoasa?

Editat de Leviatan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in toata tara asta taximetristii (majoritatea) sunte niste gunoaie.... ei nu au reguli decat cele proprii..

 

Hehe... si aseara si azi taximetristii cu care am mers ii injurau pe alti taximetristi 'veniti din afara', ca sunt 'tarani jegosi'

 

Si eu m-am trezit injurat duminica seara (tot la Dristor, unde am mai avut un incident), ca nu ma bag mai repede. Taranul voia sa faca stanga de pe prima banda, prin tot traficul ala, si nu avea loc de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...