Sari la conținut

Reparatie modul ABS BMW


Postări Recomandate

Tocmai am aflat de la service ca modulul ABS spate s-a prajit si ca trebuie inlocuit.

Unul nou e destul de scump pentru a-l inlocui fara sa incerc sa-l repar.

 

Intrebarea e:

Exista un electronist in Romania care sa repare modulul ABS de BMW?

 

Am vazut pe net ca exista in UK, insa m-ar interesa daca se poate face in Romania.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modulul abs spate.... Ai un singur modul abs si se cheama iABS-III. A facut cineva o diagnoza? Daca esti dun Bucuresti te ajut eu cu citirea erorilor.

Ce inseamna ca s-a prajit? Zi erorile pe care le da.

 

Uite si aici ceva info:

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=604450

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu ar fi sa iti iei o alta unitate. Am incercat sa repar partea mecanica si nu am reusit, cel putin nu cu infrastructura care o avem in Romania :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce anume s-a prajit la modulul ABS, partea de comanda sau cea de actionare? eu unul n-am auzit pina acum de asa ceva, e un defect rarisim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ce anume s-a prajit la modulul ABS, partea de comanda sau cea de actionare? eu unul n-am auzit pina acum de asa ceva, e un defect rarisim.

Nu stiu la ce te referi cind spui rarisim, dar unitatile astea ABS se mai strica din cand in cand (si eu mi-am schimbat unitatea defecta la a mea..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Grimstone cei de la service mi-au spus ca apare eroarea "internal fault" iar asta înseamnă că trebuie înlocuit, totodată mi-a spus ca se poate repara de electronisti

 

Eu am probleme la ABS roata spate, asta înseamnă că atunci când apar frână de mana nu mai frânează și roata spate. Practic am frana pe ABS fata și frana la pedala spate fără ABS. Ceea ce nu m-ar deranja. Insa e deranjant sa stiu ca ceva nu e 100% în regula la motocicleta.

 

@Dan deja am 100k cu ea și ma gândesc s-o dau la buyback, insa in caz ca o voi păstra am să-l înlocuiesc cu siguranță. Insa daca se poate repara, voi merge pe calea asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Grimstone cei de la service mi-au spus ca apare eroarea "internal fault" iar asta înseamnă că trebuie înlocuit, totodată mi-a spus ca se poate repara de electronisti

 

Eu am probleme la ABS roata spate, asta înseamnă că atunci când apar frână de mana nu mai frânează și roata spate. Practic am frana pe ABS fata și frana la pedala spate fără ABS. Ceea ce nu m-ar deranja. Insa e deranjant sa stiu ca ceva nu e 100% în regula la motocicleta.

 

@Dan deja am 100k cu ea și ma gândesc s-o dau la buyback, insa in caz ca o voi păstra am să-l înlocuiesc cu siguranță. Insa daca se poate repara, voi merge pe calea asta

Mane daca abs-ul detecteza fault se dezactiveaza complet. Esti sigur ca iti merge pe fata? Ai incercat blocarea rotii?

 

Ia suna tu la baietii astia:

http://www.denko.ro/

 

Salve din nou.

Verifica si bateria si toate sigurantele. Modulele abs au o problema cu voltajul scazut in baterie

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Verifica si bateria si toate sigurantele. Modulele abs au o problema cu voltajul scazut in baterie

Toate modelele 1200 peste 2004/5 (inclusiv GS) sunt can/bus, prin urmare nu exista sigurante.. :)

O descriere mai pe larg a sistemului can/bus de pe 1200GS se afla aici

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Grimstone cei de la service mi-au spus ca apare eroarea "internal fault" iar asta înseamnă că trebuie înlocuit, totodată mi-a spus ca se poate repara de electronisti

 

Eu am probleme la ABS roata spate, asta înseamnă că atunci când apar frână de mana nu mai frânează și roata spate. Practic am frana pe ABS fata și frana la pedala spate fără ABS. Ceea ce nu m-ar deranja. Insa e deranjant sa stiu ca ceva nu e 100% în regula la motocicleta.

 

@Dan deja am 100k cu ea și ma gândesc s-o dau la buyback, insa in caz ca o voi păstra am să-l înlocuiesc cu siguranță. Insa daca se poate repara, voi merge pe calea asta

 

Poti s-o scoti la endureala cu asemenea comportament :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...