Sari la conținut

"Accident" Bucuresti, bd. D. Cantemir


SergiuG
 Share

Postări Recomandate

S-a intamplat in felul urmator: veneam pe bd. D. Cantemir dinspre Unirii spre Tineretului. Aveam maxim 50 km/h unde viteza maxima legala este de 60 km/h cand din partea stanga, peste linie dubla continua mi-a aparut o duba (Ford Transit).

1.Am bagat mana pe claxon,

2.frana spate si 3.frana fata.

 

Claxonul e ok ?Lasa ,fieru ` se repara ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taiei cauciucurile si rupei oglinzile daca ii vezi masina parcata,eu unu as face daca as fi in locul tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca o fi vreo duba a vreunei firme condusa de vreo 2-3 negraci diferiti? Va zic eu ca o sa il doara in c.r... "ce, eu am facut? Are sefu' bani sa repare..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca o fi vreo duba a vreunei firme condusa de vreo 2-3 negraci diferiti? Va zic eu ca o sa il doara in c.r... "ce, eu am facut? Are sefu' bani sa repare..."

sa repare sefu' pentru ca are angajati tampiti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e chiar asa...sefu ala o sa se intrebe de ce i-a taiat cauciucurile,a facut sigur ceva el de a patit asta,eu asa as gandi :D ,si daca ii doare in cot pe angajati ce? macar ma simt impacat ca m-am razbunat,si da stiu razbunarea e pentru cei slabi,trebuie sa ierti bla bla bla,ala era sa ma omoare trebuie sa ii dea cineva o lectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa ma gandesc serios la propunerea ta :) sa il gasesc intai ca Bucurestiul e mare

Mai bine te-ai razbuna pe tine....

Basca, ai putea sa te apuci sa inveti cum e cu frana. ;)

Editat de euforiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca decat sa cauti razbunare, mai bine exersezi franarea, astfel incat data viitoare sa nu mai patesti ce ai patit acum. Oricum, ai scapat destul de ieftin din cate inteleg.

 

Intr-adevar, ala este un idiot/nesimtit/cum vrei tu pentru ca s-a bagat cu japca si nici n-a oprit sa te intrebe de sanatate (el oricum nu era implicat in accident dpdv legal, deci nu avea de ce sa nu opreasca, ca nu patea nimic). Dar cred ca daca aveai mai multa experienta pe franare evitai accidentul fara sa cazi.

 

Cand patesti chestii in trafic (fie mici incidente ca asta, fie doar sperieturi), nu te gandi ce poti sa le faci altora ca sa nu mai faca magarii, gandeste-te de fiecare data ce poti face tu ca sa nu se mai intample (mers mai preventiv, mai atent, control mai bun al motocicletei etc.). Pentru ca, atunci cand tragi linie, singura entitate pe care o controlezi in toata ecuatia asta esti tu.

 

Chiar daca ai gasi duba si i-ai taia cauciucurile, crezi ca asta ar impiedica maine alta duba sa faca fix acelasi lucru, sau ceva si mai urat? Si atunci ce o sa faci, o sa iti petreci timpul liber cautand masini cu cutitul la brau?

 

Sanatate si ai grija de tine in trafic, pentru ca, dupa cum ai vazut, altii n-au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca decat sa cauti razbunare, mai bine exersezi franarea, astfel incat data viitoare sa nu mai patesti ce ai patit acum. Oricum, ai scapat destul de ieftin din cate inteleg.

 

Intr-adevar, ala este un idiot/nesimtit/cum vrei tu pentru ca s-a bagat cu japca si nici n-a oprit sa te intrebe de sanatate (el oricum nu era implicat in accident dpdv legal, deci nu avea de ce sa nu opreasca, ca nu patea nimic). Dar cred ca daca aveai mai multa experienta pe franare evitai accidentul fara sa cazi.

 

Cand patesti chestii in trafic (fie mici incidente ca asta, fie doar sperieturi), nu te gandi ce poti sa le faci altora ca sa nu mai faca magarii, gandeste-te de fiecare data ce poti face tu ca sa nu se mai intample (mers mai preventiv, mai atent, control mai bun al motocicletei etc.). Pentru ca, atunci cand tragi linie, singura entitate pe care o controlezi in toata ecuatia asta esti tu.

 

Chiar daca ai gasi duba si i-ai taia cauciucurile, crezi ca asta ar impiedica maine alta duba sa faca fix acelasi lucru, sau ceva si mai urat? Si atunci ce o sa faci, o sa iti petreci timpul liber cautand masini cu cutitul la brau?

 

Sanatate si ai grija de tine in trafic, pentru ca, dupa cum ai vazut, altii n-au.

mersi foarte mult pentru sfaturi. apreciez si trebuie sa admit ca prin astfel de incidente acumulezi experienta si inveti cum sa controlezi mai bine motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi foarte mult pentru sfaturi. apreciez si trebuie sa admit ca prin astfel de incidente acumulezi experienta si inveti cum sa controlezi mai bine motorul.

 

N-ai pentru ce. Ideal ar fi tocmai sa inveti sa-l controlezi INAINTE sa se intample incidente ca astea. Cum? Circuit, cursuri specializate, exersat in cadru organizat (parcare inchisa, oriunde unde nu e trafic si risti cat mai putin).

Genul asta de incident iti deschide putin ochii referitor la necesitatea antrenamentului si cunoasterii mai bune a tehnicilor de pilotaj si de mers preventiv.

 

Fix asa mi i-am deschis si eu in primul an de mers pe moto, intr-o faza aproape identica cu asta. Omul s-a bagat cu japca, eu am blocat fata si am cazut, dar eram convins ca e vina lui.

 

Legal, oarecum era, dar problema principala a fost ca eu nu stiam nimic despre franarea de urgenta (sau despre orice franare, in general), aveam cauciucuri vechi de cand lumea, habar n-aveam ce presiune am in ele, etc.

 

Deci intr-un fel e bine ca ai invatat lectia asta destul de ieftin, fara sa te ranesti si fara sa-ti strici prea tare motocicleta. Pe multi lectia asta ii costa mult mai mult.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...