Sari la conținut

"Accident" Bucuresti, bd. D. Cantemir


SergiuG
 Share

Postări Recomandate

Abia am ajuns acasa de la politie unde am declarat "accidentul" pe care l-am avut azi. Am trecut intre ghilimele pentru ca de fapt am cazut cu motorul fara sa fac contact cu vreo masina. S-a intamplat in felul urmator: veneam pe bd. D. Cantemir dinspre Unirii spre Tineretului. Aveam maxim 50 km/h unde viteza maxima legala este de 60 km/h cand din partea stanga, peste linie dubla continua mi-a aparut o duba (Ford Transit). Am bagat mana pe claxon, frana spate si frana fata. Am vazut ca ajung sa ma opresc in el si in ultima clipa am dat putin de ghidon dreapta. M-am dezechilibrat si am cazut pe partea dreapta. Partea buna: am evitat accidentul. Partea proasta: tampitul nici nu a oprit sa ma intrebe daca sunt bine. Motorul necesita reparatii, Eu sunt inca putin speriat si ma doare cotul.

 

In concluzie, daca vedeti prin Bucuresti un Ford Transit rosu cu nr. B 32 SAJ, va rog sa ii spargeti o oglinda sau ambele sau un cauciuc sau sa ii zgariati macar masina din partea mea. Fac cinste cu o bere :D Poate sunt rautacios, dar poate maine un alt motociclist o pateste din cauza tampitului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este numai vina ta. Trebuia sa te opresti usor in el, aveai si viteza mica,deci nu era pericol sa-ti rupi ceva, si acuma iti reparai mobra si-ti vindecai durerea de cot pe RCA-ul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invata sa frinezi, la 50km/h, trebuia sa opresti in 15m. Nu cred ca ti-a luat fata in mai putin de 30m. Daca ai avut timp sa si claxonezi, inseamna ca erai relaxat cu frinele.



Data viitoare s-ar putea sa nu mai ai noroc, si sa te faci afis.



Ca tu mergeai regulamentar , si a gresit celalalt,.... .

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram atent cu franele, doua degete pe maneta si piciorul pe pedala. am apasat claxonul concomitent cu franele (e reflex creat prin traficul din Bucuresti, stau mereu cu degetul pe claxon), cred ca mi-a iesit in fata in mai putin de 15m tinand cont ca urma lasata de roata spate a fost de vreo 3-4m. Daca erau mai mult de 30m reuseam sa opresc in siguranta sau poate chiar sa fac o manevra sa il evit si daca erau mai mult de 30m cred ca reusea sa treaca tampitul ca era in miscare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este numai vina ta. Trebuia sa te opresti usor in el, aveai si viteza mica,deci nu era pericol sa-ti rupi ceva, si acuma iti reparai mobra si-ti vindecai durerea de cot pe RCA-ul lui.

 

eu asa am facut desi aveam 70-80.. am preferat sa-l ating usor decat sa cad cum am facut altadata (..sau doar am facut point fixation), nici nu am cazut, doar am pus picioarele jos.. s-a intamplat anul trecut in august, intre timp in mai pe 22 dupa contestatie si prezentare la tribunal eu ca intervenient, el a ramas fara permis, eu cu o aripa zgariata, era de la pelicanul si rca-ul la carpatica, nu m-am deranjat sa deschid dosar.

 

http://youtu.be/rlyL5LEOMxU?t=7m

 

 

 

@SergiuG... daca-l vad iti dau filmarea pe privat :D

Editat de icsu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Invata sa frinezi, la 50km/h, trebuia sa opresti in 15m. Nu cred ca ti-a luat fata in mai putin de 30m. Daca ai avut timp sa si claxonezi, inseamna ca erai relaxat cu frinele.

 

Data viitoare s-ar putea sa nu mai ai noroc, si sa te faci afis.

 

Ca tu mergeai regulamentar , si a gresit celalalt,.... .

de la 50 km/h tu opresti in 15 m ? imi pare cam mult ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu asa am facut.. am preferat sa-l ating usor decat sa cad cum am facut altadata, nici nu am cazut, doar am pus picioarele jos.. s-a intamplat anul trecut in august, intre timp in mai pe 22 dupa contestatie si prezentare la tribunal a ramas fara permis eu cu o aripa zgariata, era de la pelicanul si rca-ul la carpatica, nu m-am deranjat sa deschid dosar.

 

http://youtu.be/rlyL5LEOMxU?t=7m

 

 

 

@SergiuG... daca-l vad iti dau filmarea pe privat :D

ai avut o distanta mai mare fata de el si ai reusit sa opresti in el profesionist :) eu am avut o distanta mult mai mica si ma rugam doar sa raman in picioare si intreg :)

 

am gasit un tabel cu viteza si distanta de franare:

 

http://www.scritub.com/stiinta/fizica/DISTANE-DE-OPRIRE-N-FUNCIE-DE-7317171721.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dude - cum a traversat ala 2-4 benzi, te-a inghesuit in asa fel incat nu ti-au ajuns 2-4 benzi si nici n-ai avut timp sa franezi de cand a inceput el sa traverseze pana la final de la 50kmh?

 

PS - cati destruction derby fans pe aici... terminati cu prostiile cu intratul intentionat intr-o masina... timp pierdut si uneori si bani. ca sa nu mai zic daca nu-ti iese tocmai bine planul.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dude - cum a traversat ala 2-4 benzi, te-a inghesuit in asa fel incat nu ti-au ajuns 2-4 benzi si nici n-ai avut timp sa franezi de cand a inceput el sa traverseze pana la final de la 50kmh?

 

PS - cati destruction derby fans pe aici... terminati cu prostiile cu intratul intentionat intr-o masina... timp pierdut si uneori si bani. ca sa nu mai zic daca nu-ti iese tocmai bine planul.

colegu', ala mi-a iesit prea repede in fata si eram pe banda din stanga (in dreapta mea era o masina). Nu puteam sa il evit pe partea dreapta pentru ca in directia aia mergea si in plus daca incercam sa il evit cu franele activate riscam sa ma tavalesc mai urat. abia am reusit sa franez ca sa nu ma infig in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invata sa frinezi, la 50km/h, trebuia sa opresti in 15m. Nu cred ca ti-a luat fata in mai putin de 30m.

Este interzis sa iei fatza cuiva la mai putin de 30 de metri!

 

Radem, glumim, dar are si jagi partea lui de dreptate. Eu cel putin zilele trecute era sa ma fac pateu, din cauza ca mergeam pe drumul meu cu prioritate (intrat pe verde in intersectie cu maxim 50 la ora), cand mi-a intrat unul in fata. Ca ma gandeam la unicorni roz, am reactionat nasol si am blocat franele (nu m-am varsat) la o faza aparent simpla si l-am evitat la mustata, unde o evitare ca la scoala facea ca situatia sa nu fie asa grava. Deci, ochii in 14.

 

PS: scrii aici si probabil maine o sa te doara un picior, o mana, o sa injuri ca probabil mai ai de reparat una-alta, e bine ca esti intreg si nu a fost mai nasol. politia nu stiu daca o sa te ajute totusi... Multa sanatate si bafta!

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este interzis sa iei fatza cuiva la mai putin de 30 de metri!

 

Radem, glumim, dar are si jagi partea lui de dreptate. Eu cel putin zilele trecute era sa ma fac pateu, din cauza ca mergeam pe drumul meu cu prioritate (intrat pe verde in intersectie cu maxim 50 la ora), cand mi-a intrat unul in fata. Ca ma gandeam la unicorni roz, am reactionat nasol si am blocat franele (nu m-am varsat) la o faza aparent simpla si l-am evitat la mustata, unde o evitare ca la scoala facea ca situatia sa nu fie asa grava. Deci, ochii in 14.

 

PS: scrii aici si probabil maine o sa te doara un picior, o mana, o sa injuri ca probabil mai ai de reparat una-alta, e bine ca esti intreg si nu a fost mai nasol. politia nu stiu daca o sa te ajute totusi... Multa sanatate si bafta!

mersi, intr-adevar politia nu are cu ce sa ma ajute :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca se oprea ce sa faca?sa astepte sa il mature ala dupa sosea?? aveti unii o mentelitate.....,de tinut minte numarul de imatriculare al fordului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este numai vina ta. Trebuia sa te opresti usor in el, aveai si viteza mica,deci nu era pericol sa-ti rupi ceva, si acuma iti reparai mobra si-ti vindecai durerea de cot pe RCA-ul lui.

Sa te vad io pe tine daca ai sange sa faci asta cand iti iese unu in fata...

 

mersi, intr-adevar politia nu are cu ce sa ma ajute :)

Pai ce ti-a zis melitianu? Daca nu a fost contact n-au ce sa-i faca, dar sunt curios ce-a zis.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te vad io pe tine daca ai sange sa faci asta cand iti iese unu in fata...

 

Pai ce ti-a zis melitianu? Daca nu a fost contact n-au ce sa-i faca, dar sunt curios ce-a zis.

Militianul a zis ca nu are ce sa faca pentru ca nu a fost contact, chiar daca am martori si chiar daca as fi avut camera de bord. Conservarul are doar vina morala si ar fi putut fi amendat doar daca la momentul si la locul "accidentului" ar fi fost Politia Rutiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] Am bagat mana pe claxon, frana spate si frana fata.[...]

E bine ca ai scapat usor din toata povestea asta. Totusi, sfatul meu e sa renunti la claxonul ala cel putin in prima faza. Precum ai vazut si singur, claxonul nu a ajutat la nimic. E mult mai important sa te concentrezi pe frane si trasa de evitare. Dupa ce situatia se "raceste" poti sa bagi mana in claxon si s-o uiti acolo insa asta numai ca sa-l bagi in ma-sa pe bou.

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Militianul a zis ca nu are ce sa faca pentru ca nu a fost contact, chiar daca am martori si chiar daca as fi avut camera de bord. Conservarul are doar vina morala si ar fi putut fi amendat doar daca la momentul si la locul "accidentului" ar fi fost Politia Rutiera.

La mine in oras(baia mare) a fost un accident aproape identic si motoristul urmeaza sa-si repare motorul pe banii asigurarii celui care l-a facut sa se verse,fara sa fie contact intre ei.diferenta intre accidentul tau si cel de aici e ca militia era langa cei doi in momentul producerii "accidentului"...so...zice bine "cap de pluta cu girofar".

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...