Sari la conținut

Proiect Enduro/cross Nici Eu Nuj Cum Sa-i Zic


Postări Recomandate

ideea a fost sa imi construiesc un motor de teren de strabatut padurile si coclaurile cu cati mai putini bani .asa ca am inceput sa caut pe net piese dar la un moment dat am vazut un anunt cum ca cineva ar vinde un cross mai vechi cu 150 E imediat am luat legatura cu respectivu si pana la urma am reusit sa il cumpar cu suma de 3 mil lei .este vorba despre o gilera de prin ani 89 de cross in stare destul de deteriorata dar cu mici eforturi am pus la punct cadrul numai ca pe el are un motor de mobra pe care cat de curand am sa il arunc la cosul de gunoi:D acu am ajuns in stadiu in care imi trebuie un motor functional si nu stiu ce sa aleg

 

 

 

initial m-am gandit la un motor de japoneza dar dupa ce am vazut cam cat costa mi-a cam trecut gandul acu am alt gand despre un motor de cz de 175cc are vreo 15 cai si cred ca e destul de bunicel pt cadru (pretu de 2,5mil) avand in vedere ca ea la inceput a avut un motor de 50cc cu vreo7-8 cai c....acum nu stiu c sa fac sa il iau sau aveti alte pareri uite si cateva poze cu motoru :peace:

 

 

 

astept muuulteeee pareri ca sunt incepator

post-14117-1165346480_thumb.jpg

post-14117-1165346545_thumb.jpg

post-14117-1165346617_thumb.jpg

Editat de stefanmatryce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca-ti intra pe cadru... de ce nu ? :peace:

 

Te-ai bagat la o chestie dificila, dar daca ai timp si placere la surubarit, e un proiect de-a dreptul remarcabil :ok:

Iar daca pe deasupra mai esti si pushti - toata stima ! :wave:

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am 16 ani :wave: nah motorashu icape cadru si timp este ca doar am scapat de teze asa ca..cat de curand ma apuc de treaba:)

 

 

m-am gandit si la un motor de minsk si am si gasit unu cu vreo 1 mil dar m-am gandit ca minscu are doar 10 calut pe cand asta de cz are 15 la motoru de voshod nu m-am gandit si nici nu am de unde sa iau unu

 

 

 

faza e ca eu am 100 e si poate as mai gasi eu pe undeva inca 50 numai ca nu prea am de unde sa imi iau motor de japoneza cu 150

:peace:

 

aa sau hai ca fac un efort pt un motor de japoneza dar nuj pe unde aj putea gasi asa ca dak cunoastet-i pe cineva care are asa ceva va rog sa ma informati

 

 

 

 

sau astept oferte cu motoare ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama ce bike...oricum..asta nici la cross nici la enduro nu poate sa faca miracol...ideea e ca din 1000 eur poti sa cumpari ceva japonez (KX,RM...etc).

 

Nu cred ca omu' dispune de banii astia ! Alfel nu se chinuia atat.

 

Oricum, nota 10, pentru entuziasm si toata stima pentru visul sau. Am fost si eu, odata, in pielea lui !

 

Succes ! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..asa e,tot respectul si multa bafta...poti incerca si cu un motor de mz de 150 cmc..daca gasesti asa ceva..ar fi un numar de telefon de la cineva care aduce motoare si ca piese de schimb poate ai noroc la unu de japoneza in banii astia nu stiu exact dar poti incerca..0721433146..adi e din codlea tipul..ce sa zic bafta incaodata si spor la treaba..tot respectul pentru tine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai rezolvat ceva pana la urma cu motorashul de kawa? eu zic sa faci scandal ca poate te aude cineva care poseda un motorash de minsk pana la urma si....cine stie...?! parerea mea e ca cel mai potrivit e motorul de minsk tinand cont ca mai ai unul si ai putea folosi piesele de schimb pt ambele :wave: :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai rezolvat ceva pana la urma cu motorashul de kawa? eu zic sa faci scandal ca poate te aude cineva care poseda un motorash de minsk pana la urma si....cine stie...?! parerea mea e ca cel mai potrivit e motorul de minsk tinand cont ca mai ai unul si ai putea folosi piesele de schimb pt ambele :wave: :peace:

 

 

mah nenea vrea 400 de e dar fara carb si fara aprindere nah asa ca pik faza

 

 

 

 

 

pana la urma ma orientez spre motorasu de minsk il iau pe ala de la tzaranu ala si gata si cu vreun mil il fac functional si gata .. nu imi mai bat capuu

 

 

 

Mama ce bike...oricum..asta nici la cross nici la enduro nu poate sa faca miracol...ideea e ca din 1000 eur poti sa cumpari ceva japonez (KX,RM...etc).

 

 

 

 

da stiu dar ideea era alta sa imi fac un motoras de spart pe dealuri cat mai ieftin;) ca dak ma chinu- as strange bani pt un enduro ceva da e mai mare satisfactia cand stiu ca e facut de mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai drum in italia, in dezmembrari se gasesc cu tonele si japoneze si italiene

 

Omul isi dramuieste banii pentru motor de comunista. De unde naiba sa aibe bani de mers in Italia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU PROPUN O CHETA daca toti contribuiti voi contribui si eu ca baiatu asta sa isi ia o motoreta calumea daca punem 50 de insi cate 500 de mii cat bagam noi benzina intr-o singura zi ajungem la 7-800 de euro unde numai pui ca se gasesc cativa care sa doneze mai multiceldeci isi face baiatu bani de una ...ce ziceti facem si noi un gest cum rar se mai fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU PROPUN O CHETA daca toti contribuiti voi contribui si eu ca baiatu asta sa isi ia o motoreta calumea daca punem 50 de insi cate 500 de mii cat bagam noi benzina intr-o singura zi ajungem la 7-800 de euro unde numai pui ca se gasesc cativa care sa doneze mai multiceldeci isi face baiatu bani de una ...ce ziceti facem si noi un gest cum rar se mai fac?

 

DE ACORD !!! Sa-si faca un cont la ce banca vrea si eu ii dau 100RON! Daca fac si altii ca mine s-a scos !

 

Astept noutati ! :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu asta e ideea... :bow:

 

Este infinit mai bine, mai corect si mai placut sa iti faci singur cu manutzele tale un asemenea proiect decat sa-l primesti cadou. Lasati baiatul sa-si vada de treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU PROPUN O CHETA daca toti contribuiti voi contribui si eu ca baiatu asta sa isi ia o motoreta calumea daca punem 50 de insi cate 500 de mii cat bagam noi benzina intr-o singura zi ajungem la 7-800 de euro unde numai pui ca se gasesc cativa care sa doneze mai multiceldeci isi face baiatu bani de una ...ce ziceti facem si noi un gest cum rar se mai fac?

 

 

multzumesc foarte mult de gest dar cred ca domnu dragosKTM m-a inteles ceva mai bine .... idea e sa imi fac unul nu sa il cumpar sau sa il primesc toata treaba e ca la 18 ami probabil ca mi-oi lua si eu un motor ceva mai tare cu acte dar pana atunci las imaginatia sa ma invete....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multzumesc foarte mult de gest dar cred ca domnu dragosKTM m-a inteles ceva mai bine .... idea e sa imi fac unul nu sa il cumpar sau sa il primesc toata treaba e ca la 18 ami probabil ca mi-oi lua si eu un motor ceva mai tare cu acte dar pana atunci las imaginatia sa ma invete....

 

OK ! Cum vrei tu ..... ! Spor la traba ! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...