Sari la conținut

suzuki gs 450 intrebare


hellize
 Share

Postări Recomandate

Tubul de la epurator. Intra in airbox. O parte din gaze (denumite gaze de carter), impreuna cu vapori de ulei sunt recirculate. Are mai multe roluri (reduce presiunea, preincalzeste aerul din airbox, lubrifiaza etc) care ajuta la functionare unui motor si reduce si poluarea. Mai ulte informatii gasesti pe google.

 

Ce vrei sa faci cu motorul?

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesti un filtru de hartie sau burete rotund cu diametru mic. POti sa il prinsi de furtun sau chiar de epurator. Cum crezi tu ca o sa arate mai bine. Important e sa nu il lasi chiar asa ca ies vaporii de ulei si iti murdaresti motorul, plus alte necazuri.

Poti folosi un filtru GPL http://pe-gaz.info/

 

Sau mai bine cum zice Kustom!

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput o sa ai impresia ca merge bine, dar treptat o motorul nu o sa mai functioneze la fel de bine. Daca pui filtre conice probabil va trebui sa faci modificarile necesare si la carburatie (alte jiglere, pozitia cui pontou, surub amestec etc) pentru a echilibra amestecul aer/benzina.

 

Oricum, incercarea moarte n-are!

Bafta!

 

P.S. te bate gandul la asa ceva? :)

post-43386-0-03411800-1414567151_thumb.jpeg


» Post actualizat in 29 Oct 2014 07:26

Apropo, in loc de filtre conice cu plasa as folosi asa ceva:

post-43386-0-97731200-1414567559_thumb.jpg

post-43386-0-10668400-1414567578_thumb.jpg


» Post actualizat in 29 Oct 2014 07:28

post-43386-0-30361600-1414567679_thumb.jpg

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si eu cu filtru epurator. Ies gaze in draci si murdareste tot in jur. Plus ca nu isi mai face treaba de recirculare a gazelor si implicit de ungere a supapelor si capului pistonului (atat cat se face). O posibila solutie pt filtrele conice ar fi conectarea acestui furtun prin stuturi si eventual T-uri pe partea de cauciuc a filtrelor conice. Eu cam asta o sa incerc iarna asta, cand ma plictisesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si eu cu filtru epurator. Ies gaze in draci si murdareste tot in jur. Plus ca nu isi mai face treaba de recirculare a gazelor si implicit de ungere a supapelor si capului pistonului (atat cat se face). O posibila solutie pt filtrele conice ar fi conectarea acestui furtun prin stuturi si eventual T-uri pe partea de cauciuc a filtrelor conice. Eu cam asta o sa incerc iarna asta, cand ma plictisesc.

e inutil, epuratorul ala nu face decat sa-ti imbacseasca airboxul si carburatoarele !

 

supapele nu au nevoie de ungere ca nu mergi pe LPG

 

poti sa folosesti un furtun mai lung sa'l tragi spre restul furtunelor de aerisire

 

filter-breather alea se folosesc pe recuperatoare de ulei, nu direct pe epurator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput o sa ai impresia ca merge bine, dar treptat o motorul nu o sa mai functioneze la fel de bine. Daca pui filtre conice probabil va trebui sa faci modificarile necesare si la carburatie (alte jiglere, pozitia cui pontou, surub amestec etc) pentru a echilibra amestecul aer/benzina.

 

Oricum, incercarea moarte n-are!

Bafta!

 

P.S. te bate gandul la asa ceva? :)

attachicon.gifSuzuki-gs-450-cafe-racer-.jpeg

» Post actualizat in 29 Oct 2014 07:26

Apropo, in loc de filtre conice cu plasa as folosi asa ceva:

attachicon.giflarge-foam-air-filter-48mm-short-neck-for.jpg

attachicon.gift_trueflowairfilter.jpg

» Post actualizat in 29 Oct 2014 07:28

attachicon.gifHigh_Performance_44mm_Uni_Chrome_Foam_Air_Filter_Red.1.1.jpg

 

Cam da :D Dar mult mai simplu si mult mai urat.

Al meu va fi un medieval buget racer. ;)

 

ps: unde gasesc filtre cu burete?

Editat de hellize
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Stie cineva pt. ce e tubul de cauciuc de pe partea de sus a motorului de pe poza? Ce functie are? Intra in airbox.

E un suzukui gs 450L din '81.

 

gs_450_engine.png

http://www.bandisca.ro/web/index.php?option=com_k2&view=item&id=16:la-bastarda-photo-shooting-by-mihaela-lopez&Itemid=102

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, filtru e nou, am vrut sa-l folosesc la motorul meu, dar am renuntat, pt mine tinea mai mult de aspec.....

La mine urma sa fie montat pe furtunul ce iese direct din carter, acesta avea o lungime de 20 cm, nu direct.

Poate fi montat ca si in atasament.

Salutari

post-14735-0-04485100-1414580074_thumb.jpg

post-14735-0-36228200-1414580100_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cam caldut acolo pentru plasticaraie?

Cred ca ideea lui superbec e cea mai buna.

Era un mos cu un tutorial pe youtube care monta filtre K&N direct pe carburator si explica si ce alte setari trebuie facute.

Si daca tot scapi de air box nu ar merge si http://www.ebay.com/itm/Suzuki-GS450-GS-450-cc-S-T-L-E-Twin-Custom-Carburetor-Carb-Stage-1-3-Jet-Kit-/251635781842?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3a96a950d2&vxp=mtr ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. sfaturile!

catas_him, mai gandesc pe filtul, multumesc pt. oferta.

 

Numai un sungur lucru nu inteleg. Daca filtrele astea conice nu functioneaza cum trebuie, atuncea de ce sunt montate pe atatea multe motorete custom?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai un sungur lucru nu inteleg. Daca filtrele astea conice nu functioneaza cum trebuie, atuncea de ce sunt montate pe atatea multe motorete custom?

functioneaza podurile dar e mai greu de reglat amestecul, e o procedura migaloasa chiar si pentru unul care stie ce face si are cu ce

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...