Sari la conținut

Ce Enduro Sa-mi Iau


Voi ce v-ati lua ?  

159 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Offtopic: extrem de frumos expuse informatiile legate de putere. Asta e un post de tinut minte pentru oricine se gandeste la monocilindrice.

 

Daca vreti vorbesc cu Admin sa facem subforum "Enduristii pasionati de matematica" ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

toata lumea stie ca anumite chestii nu se pot face cu anumite motoare.

asta pana cand vine cineva - care nu stie acest lucru.

 

si face chestiile alea de care toata lumea stia ca nu se pot face.

 

 

:D

 

 

acuma daca profii aia nu au vazut pozele noastra de plimbari peisagistice...asta e. ^_^

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poza e hard de hard pentru ca nu oricine poate sa mearga in pustietati cu un fier care are pe number plate catadioptru. probabil e nevoie sa nu te calce din spate alt drz....

ON TOPIC.. nimeni nu contesta POLIVALENTA , FIABILITATEA si COSTURILE REDUSE de functionare pe care le are drz, insa pana la a spune ca este o motocicleta la fel de potrivita pt hard enduro precum gamele dedicate de la alti producatori (exc, wr, ec, crf x, etc) e cale lunga. da, ofera f mult "motor" pentru banii dati, este cred cel mai bun allrounder de sub 140 kg actual, dar NU joaca in grupa de hard enduro. daca incepi sa il pregatesti de hard enduro ajungi sa dai pe el cu 30% mai mult decat daca luai de la inceput ceva pregatit deja de fabrica.

@ dexter.....tu mergi cu baieti care merg cu ciopare pe off road mai bine decat mergem noi cu ktm uri si alte traznai? ceva poze cu ei , preferabil in actiune, poti pune?

@adiv...stii cat costa un ktm 530 la dementor? sau un gas gas 300 la patrickmoto?sau o husaberg 250 2t la laurentiu nedelcu?cred ca cei 4000 diferenta sunt de fapt cam 2000.maxim.care se justifica fara nici o problema in componente.pentru excursie de 1000 km in zone izolate, pe forestiere, nici eu nu as lua exc daca as putea alege drz. pentru hard endruo insa DA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adiv...stii cat costa un ktm 530 la dementor? sau un gas gas 300 la patrickmoto?sau o husaberg 250 2t la laurentiu nedelcu?cred ca cei 4000 diferenta sunt de fapt cam 2000.maxim.care se justifica fara nici o problema in componente.pentru excursie de 1000 km in zone izolate, pe forestiere, nici eu nu as lua exc daca as putea alege drz. pentru hard endruo insa DA.

tocmai asta e problema mea costa mult si se strica repede. serios as da si 15000 pe una de 100 de kile cu suspensii de suspensii si care la mers batraneste(80%) ma duce motoru 100 000k cu schimbul de ulei la 5 ture d-alea lungi. insa e invers cu cat e mai scumpa cu atat de duce draq mai repede. asta e trendul da eu is mai old fashion.

 

ce ma deranjaza e ca pe multe posturi se cere parerea si marea majoritate recomanda motoare dedicate si in special ktm de parca ar fi motoreta perfecta din toate punctele de vedere. pt omu de rand poate fi hard si pe forestier in cazul asta un dual-sport e mai de hard pt respectivul decat un ktm ^_^. unii nu vor decat plimbare fara sa aiba ambitia si cunostintele necesare pt a face diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ dexter.....tu mergi cu baieti care merg cu ciopare pe off road mai bine decat mergem noi cu ktm uri si alte traznai? ceva poze cu ei , preferabil in actiune, poti pune?

 

era o figura de stil...vroiam sa subliniez ca omul e important, nu fierul de sub el.

 

eu personal: inca stau prost la capitolul maiestrie. la pregatire fizica nu ma plang.

marele meu avantaj e ca mi-a intrat in cap ca "ce poate sa faca un barbat poate si altul". :D

 

acuma nu inseamna ca urc pe unde urcati unii dintre voi...dar simplul fapt ca "stiu ca se poate" + "eu nu renunt" face minuni.

 

^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, totul e bine cand se termina cu bine. nu cred ca am recomandat pe undeva ktm, si mai ales gama exc, pentru doual sport. cred ca stim deja toti ca motocicleta perfecta nu exista, iar costurile explodeaza daca te apropii de perfectiune.

@adiv....mers la 80% e batraneste? ^_^

cat despre moto care sa mearga 100 kkm doar cu schimb de ulei nu prea am auzit, nici macar dintre cele old fashion. daca ma gandesc, cred ca doar la camioane si autoutilitare e posibil in conditiile actuale acest deziderat.

@dexter...ok, am inteles eu gresit figura ta de stil. de acord ca, IN GENERAL, piesa cea mai slaba flutura de ghidon, insa hai sa lasam exagerarile in afara discutiilor. si eu sunt de parere ca orice se poate, insa peste un anumit nivel de dificultate, cu motocicleta dedicata urci iar cu drz "te troliezi", ca sa citez dintr-un mare patruciclist de pe aici. pana la urma treci oricunde cu drz, insa e al naibi de greu un rucsac de 130 kile iar factorul fun tinde sa dispara.facem enduro, nu culturism. mai sunt si alte mici detalii care dau batai de cap daca mergi la hard enduro cu drz, insa asa cum am stabilit deja, nu avem deocamdata perfectiune la nici o candidata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, totul e bine cand se termina cu bine. nu cred ca am recomandat pe undeva ktm, si mai ales gama exc, pentru doual sport. cred ca stim deja toti ca motocicleta perfecta nu exista, iar costurile explodeaza daca te apropii de perfectiune.

@adiv....mers la 80% e batraneste? :laugh:

cat despre moto care sa mearga 100 kkm doar cu schimb de ulei nu prea am auzit, nici macar dintre cele old fashion. daca ma gandesc, cred ca doar la camioane si autoutilitare e posibil in conditiile actuale acest deziderat.

@dexter...ok, am inteles eu gresit figura ta de stil. de acord ca, IN GENERAL, piesa cea mai slaba flutura de ghidon, insa hai sa lasam exagerarile in afara discutiilor. si eu sunt de parere ca orice se poate, insa peste un anumit nivel de dificultate, cu motocicleta dedicata urci iar cu drz "te troliezi", ca sa citez dintr-un mare patruciclist de pe aici. pana la urma treci oricunde cu drz, insa e al naibi de greu un rucsac de 130 kile iar factorul fun tinde sa dispara.facem enduro, nu culturism. mai sunt si alte mici detalii care dau batai de cap daca mergi la hard enduro cu drz, insa asa cum am stabilit deja, nu avem deocamdata perfectiune la nici o candidata.

n-am zis de tine ca ai fi recomandat ci in general. tot in general, se cauta un motor de enduro nu neaparat de hard iar bugetul de cele mai multe ori e mic deci fara bani de investit in asta, nu prea merge una dedicata.

batraneste (80%)= 80 % din km parcursi ii fac batraneste adica la consum ca sa ma tina rezervoru 200+ km si ca sa ma uit si in jur. adica mers cat se poate de lejer.

patruciclist....asa merge treaba pe la noi...ceea ce nu intelegem nu e bine si trebuie facut misto. sa inteleg ca numai cei cu anumite preferinte si/sau palmares au voie sa scrie p-aci? eu cred ca un punct de vedere diferit nu-i neaparat gresit mai ales ca toata treaba asta tine si de gusturi deci e subiectiva. de ce bat eu apa in piua cu motoarele dedicate? pt ca mie nu-mi trebuie unu d-ala si poate nu-s singurul. eu de exemplu caut cea mai de hard enduro motoreta care merge si pe strada zeci de mii de km cu cat mai putina bibileala. ca nu urc unde urci tu ca nu-s la fel de bun ca tine si sunt doar patrucilist chiar nu conteaza. ca mai fac culturism la enduro asta e legea compensatiei ca merg si pe sosea si-mi place. oare oi fi singurul?

am vazut ca ai recomandat anumiti dealeri cu preturi bune tot la motorete dedicate hard in conditiile in care era destul de clar nu se vorbea strict de performanta....sa fie si o treaba de marketing la mijloc?

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ADIV....pana la ultima postare, te-am confundat cu cineva care are ceva de spus in conditii normale. te-ai autosesizat mai rapid ca DNA-ul, insa ai reusit sa ajungi la concluzii eronate. Cand spuneam patruciclist, ma refeream la Dan Popescu, domn care in vremuri mai vechi ale forumului incerca sa convinga pe toata lumea ca el, cu al sau atv (patrucicleta in traducere forumistica) , ajunge oriunde, folosindu-se de troliu. preferinte?palmares? la ce te referi, ca nu pricep? a fost sanctionat un punct de vedere de catre mine sau altcineva? nu cred.

de ce bati apa in piua? doar tu sti.

cat despre concluzia trasa de tine pe final, o iau ca pe o rautate gratuita. probabil ca nu reusesti sa intelegi ce am scris, sau vrei sa intelegi altceva. Am vrut sa demostrez ca diferenta aia uriasa de pret pe care o prezentai tu, de fapt nu e chiar asa de uriasa, ba mai mult, cred ca e si justificata. pacat ca nu poti pricepe. pacat pt tine.

am enumerat (din ce stiu eu) dealerii oficiali pentru romania pentru 3 marci de moto cunoscute in lumea hard enduro. 3, tocmai pentru a nu fi acuzat ca fac reclama unei marci sau am interese comerciale ascunse. Ai reusit tu insa, cu intrebarea ta retorica, de jurnalist de c.acat, sa dai cu bata in balta. Da, m-ai prins, de ani buni incasez din promovarea pe care o fac pentru cei 3 dealeri.

inchei cu rugamintea sa nu mai poluam inutil topicul cu acest gen de discutii, daca ai ceva sa imi spui, terog sa o faci pe privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am predat de mult :P ma limitez doar sa ii enervez ca de trezit din prostie nu ai cum :))

 

 

asa merge treaba pe la noi...ceea ce nu intelegem nu e bine si trebuie facut misto. sa inteleg ca numai cei cu anumite preferinte si/sau palmares au voie sa scrie p-aci? eu cred ca un punct de vedere diferit nu-i neaparat gresit mai ales ca toata treaba asta tine si de gusturi deci e subiectiva. ca nu urc unde urci tu ca nu-s la fel de bun ca tine si sunt doar patrucilist chiar nu conteaza. ca mai fac culturism la enduro asta e legea compensatiei ca merg si pe sosea si-mi place. oare oi fi singurul?

 

acuma ce sa mai zicem...va multumim ca ne suportati si ne cerem iertare ca v-am deranjat cu parerile noastre, altele decat a domniilor voastre.

 

daca chiar asa rau zgarie pe ochi - nu ati putea sari peste ce scriem ?

in eventualitatea ca pentru altii poate prezinta interes si ce zic amatorii de noi...?

 

:P

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma ce sa mai zicem...va multumim ca ne suportati si ne cerem iertare ca v-am deranjat cu parerile noastre, altele decat a domniilor voastre.

 

daca chiar asa rau zgarie pe ochi - nu ati putea sari peste ce scriem ?

in eventualitatea ca pentru altii poate prezinta interes si ce zic amatorii de noi...?

 

:P

 

 

auzi, tu erai cu 690 la moreni de intrase pe circuit dupa cursa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ADIV....pana la ultima postare, te-am confundat cu cineva care are ceva de spus in conditii normale. te-ai autosesizat mai rapid ca DNA-ul, insa ai reusit sa ajungi la concluzii eronate. Cand spuneam patruciclist, ma refeream la Dan Popescu, domn care in vremuri mai vechi ale forumului incerca sa convinga pe toata lumea ca el, cu al sau atv (patrucicleta in traducere forumistica) , ajunge oriunde, folosindu-se de troliu. preferinte?palmares? la ce te referi, ca nu pricep? a fost sanctionat un punct de vedere de catre mine sau altcineva? nu cred.

de ce bati apa in piua? doar tu sti.

cat despre concluzia trasa de tine pe final, o iau ca pe o rautate gratuita. probabil ca nu reusesti sa intelegi ce am scris, sau vrei sa intelegi altceva. Am vrut sa demostrez ca diferenta aia uriasa de pret pe care o prezentai tu, de fapt nu e chiar asa de uriasa, ba mai mult, cred ca e si justificata. pacat ca nu poti pricepe. pacat pt tine.

am enumerat (din ce stiu eu) dealerii oficiali pentru romania pentru 3 marci de moto cunoscute in lumea hard enduro. 3, tocmai pentru a nu fi acuzat ca fac reclama unei marci sau am interese comerciale ascunse. Ai reusit tu insa, cu intrebarea ta retorica, de jurnalist de c.acat, sa dai cu bata in balta. Da, m-ai prins, de ani buni incasez din promovarea pe care o fac pentru cei 3 dealeri.

inchei cu rugamintea sa nu mai poluam inutil topicul cu acest gen de discutii, daca ai ceva sa imi spui, terog sa o faci pe privat.

tu ai facut-o pe privat?

in gandirea ta limpede ce sanse am eu sa stiu ce zicea unu pe vremuri in conditiile in care cu cateva posturi mai sus pomenisem de troliu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru ca ne demonstrati in continuare ca traim in Romania , si din pacate tara este populata.

 

 

 

Tocmai am vandut un street enduro :moto: ( aprilia pegaso ) pentru ca vreau enduro sau chiar cross. Din concluziile voastre am sa imi cumpar probabil un CAL !

 

 

S-au terminat parerile bune ? Sfaturile on topic ? :lol: Asa ca va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat practic !

 

 

Am mers aproape 2 ani pe un moto de 650 monocilindru , 180kg ( am 1.65h si chiar nu am avut probleme ). Am facut soft enduro si chiar as vrea sa trec la enduro. Nu am salariul de senator si nici un tati cu bani. Deci ce moto cu care sa intru prin paduri si pe dealuri sa imi iau ? Din start am sa imi iau platforma si ma duc cu masina pana la locatie deci nu ma intereseaza daca are far si semnale.

Fiabilitatea este un mare plus , si de asemenea si pretul chiar daca stiu ca foarte greu se poate gasi asa ceva. De aceea apelez la experienta dvs. Ma intereseaza un brand , o capacitate cilindrica, 2t sau 4 t . Am sperante la ceva in weekend-urile din vara ? Bineinteles SH !

 

 

Va multumesc ! :drink:

 

 

Repet , apelez la experienta voastra ! Fiecare este expert in ceva si de aceea exista forumuri si necunoscatori ca noi care intreaba in ele !

The topic is : Comunitatea Motociclistilor din Romania > Totul despre motociclete > Coltul Enduristilor > Ce Enduro Sa-mi Iau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Enduro 2T 250cc. Usor si puternic. KTM, Husqvarna, Gas Gas, Husaberg. Marca la alegere.

 

Andrei ai uitat de Honda (care e Honda)! :lol: :drink:

 

Acu' pe bune. Un prieten si-a luat un CR 250 si multumirea e maxima. Il plimba cu duba, ii pune ulei full synth scump si inafara de caucioace spate, un kit de lant si ceva cabluri de ambreiaj n-a schimbat intr-un an.

 

Desigur, pana la urma merge orice gasesti in stare buna de la marcile deja mentionate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei ai uitat de Honda (care e Honda)! :lol: :drink:

 

Acu' pe bune. Un prieten si-a luat un CR 250 si multumirea e maxima. Il plimba cu duba, ii pune ulei full synth scump si inafara de caucioace spate, un kit de lant si ceva cabluri de ambreiaj n-a schimbat intr-un an.

 

Desigur, pana la urma merge orice gasesti in stare buna de la marcile deja mentionate.

 

Da, dar CR 500 e de motocross. Eu am dat exemple de marci care fabrica modele pt enduro. Si nu stiu ce japoneza 2T 250cc se mai fabrica la ora actuala pt enduro. Doar un WR 250Z de prin 97 vad ca exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...