Sari la conținut

Atentie la Taximetristi !


bogdansam
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu sunt al 2lea.. pt ca motociclistii n-au invatat inca la noi in tara cum se circula pe strada. Mai mult decat atat, n-au invatat cum se circula in oras, ca sa nu mai zic o metropola extrapopulata cu o infrastructura de cacao.

Multi nu isi dau seama ca in conditiile date, regulile incep sa se curbeze din cauza ca suntem prea multi pe sosea si trebuie sa ne adaptam in asa fel incat sa circulam toti.

 

Aseara mi-a intors un taximetrist pe linie continua la tineretului... se misca cu 3 la ora ca sa fie previzibil si a intors pe sensul lui care era liber(a se citi contrasens pt el).. apoi dupa ce am trecut eu s-a pliat frumos pe banda 2 undeva cu mult in spatele meu. Sa-l ardem pe rug?

Nu, e unul care a curbat regulile in asa fel incat sa duca si el clientul la destinatie fara sa-l ocoleasca 1,5km pana la primul loc in care are voie sa intoarca mitigand pe cat posibil riscurile.

 

Cine nu vede asta, are nevoie de ochelari. Iar cine nu accepta ca orice padure are uscaturi e invitat sa priveasca in padurea motociclistilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt al 2lea.. pt ca motociclistii n-au invatat inca la noi in tara cum se circula pe strada. Mai mult decat atat, n-au invatat cum se circula in oras, ca sa nu mai zic o metropola extrapopulata cu o infrastructura de cacao.

Multi nu isi dau seama ca in conditiile date, regulile incep sa se curbeze din cauza ca suntem prea multi pe sosea si trebuie sa ne adaptam in asa fel incat sa circulam toti.

 

Aseara mi-a intors un taximetrist pe linie continua la tineretului... se misca cu 3 la ora ca sa fie previzibil si a intors pe sensul lui care era liber(a se citi contrasens pt el).. apoi dupa ce am trecut eu s-a pliat frumos pe banda 2 undeva cu mult in spatele meu. Sa-l ardem pe rug?

Nu, e unul care a curbat regulile in asa fel incat sa duca si el clientul la destinatie fara sa-l ocoleasca 1,5km pana la primul loc in care are voie sa intoarca mitigand pe cat posibil riscurile.

 

Cine nu vede asta, are nevoie de ochelari. Iar cine nu accepta ca orice padure are uscaturi e invitat sa priveasca in padurea motociclistilor.

 

Daca desteptul se gadeste sa execute o intoarcere pe linie continua in fata unui motociclist, il baga in spital sau il omoara. Nu ar trebui ars pe rug nu? ca doar a incercat si el o combinatie, sa fenteze putin legea (in mintea lui probabil se gandea ca face aceasta manevra in siguranta si ca riscurile sunt minime), pentru un motiv foarte plauzibil, nu mai avea clientul rabdare sa il mai plimbe inca 1,5 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi zici ca a si semnalizat din timp (asta e de ajuns ca sa frii previzibil, nu sa mergi incet) deja il caut sa-i fac statuie.

 

vai... mor de ras. Pai nu stiai ca taximetrele nu-s prevazute cu maneta de semnalizare... si daca e iarna, n-or sa scoata saracii oameni mana pe geam

» Post actualizat in 12 Mar 2015 10:41

Daca desteptul se gadeste sa execute o intoarcere pe linie continua in fata unui motociclist, il baga in spital sau il omoara. Nu ar trebui ars pe rug nu? ca doar a incercat si el o combinatie, sa fenteze putin legea (in mintea lui probabil se gandea ca face aceasta manevra in siguranta si ca riscurile sunt minime), pentru un motiv foarte plauzibil, nu mai avea clientul rabdare sa il mai plimbe inca 1,5 km.

 

Ei fac aceasta ca sa nu fie vazuti de la distanta de un posibil echipaj de politie... O masina care semnalizeaza e mai putin vizibila decat una care nu o face. E ca si cum as striga... uite la mine ce fac!!! Trec linia continua :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu in ton cu miscarea pro-taxi ... astazi un taximetrist a incetinit si m-a lasat sa ma bag in parcare ca sa nu mai incomodez traficul (cu masina)... a fost dragut din partea lui ... p-asta nu-l mai scuip .. pe restul, in continuare, da!

 

P.S. pacat de astfel de gesturi de omenie care sunt complet umbrite de gestul mitocanului de la Pelicanul care a fost surprins in trafic basculand pe strada, in mers, un pahar de cafea plin de mucuri de tigara ...

Editat de Dan.Andrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma bine, voi intoarceti doar in fata bisericilor si cand vedeti o maicuta.

 

Give me a break, am plecat

 

Nu pleca... Regulile toti le curbam, de acord. Nu e niciunul nepacatos pe-aici ;) Hai ca e fun topicul :))

 

Ps: eu intorc doar daca nu e politie sau urma de ei

Editat de navix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicu' asta e plin de maicutze cu ochelari de cal.. de fapt tot forumu'. Copii frustrati de tati care nu vrea sa le cumpere jucarii(ala care intoarce versus hai sa-i dau in goarna)

 

De preferat pt un topic ce nu e la "Fun" sa fie putin constructiv.. nush, zic si eu. M-as amuza daca n-as vedea atatia oameni care vorbesc niste ineptii....in serios. Asta ma enerveaza

 

 

 

 

ONtopic -- footoo-i in haripa pe astia cu masinile roz bombon. Circula ca dreaq, ar trebui impuscati toti :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicu' asta e plin de maicutze cu ochelari de cal.. de fapt tot forumu'. Copii frustrati de tati care nu vrea sa le cumpere jucarii(ala care intoarce versus hai sa-i dau in goarna)

 

De preferat pt un topic ce nu e la "Fun" sa fie putin constructiv.. nush, zic si eu. M-as amuza daca n-as vedea atatia oameni care vorbesc niste ineptii....in serios. Asta ma enerveaza

 

 

 

 

ONtopic -- footoo-i in haripa pe astia cu masinile roz bombon. Circula ca dreaq, ar trebui impuscati toti :crack:

 

Viata e prea scurta sa o luam in serios... Altfel, de ce ne-am risca toti curu suindu-ne pe chestii instabile fara un pic de inertie?

 

Vezi ce de mai seriosi suntem? :))) Responsabili de-a dreptul!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai sa facem abstractie de moto. Oricum, pe doua roti in oras sunt mult prea concentrat si nu inregistrez toate tampeniile pe care le fac taximetristii in jurul meu .. dacat atunci cand ma afecteaza direct. Oricum, imi asum responsabilitatea pentru aroganta suprema de a ma urca pe motocicleta in "jungla" care este Bucuresti. (chiar mi s-a atras atentia o data ca nu trebuie sa am pretentii ca ceilalti sa respecte regulile de circulatie cand eu sunt pe motocicleta :) )

 

In schimb, cu masina e alta treaba ... aici sunt mai relaxat si imi permit sa arunc cu ochiul la ce se intampla in jur si trebuie sa recunosc ca de multe ori ma infioara ce vad ... intoarceri pe dubla continua, depasirea coloanei pe a doua linie da tramvai sau chiar pe contrasens, oprire cand "li se scoala" lor, trecut pe rosu intr-o veselie, neacordare de prioritate, blocat de strada/intersectie/trecere de pietoni si multe altele. Politia inchide ochii pentru ca .. "deh, e si ei oameni si are puradei acasa de hranit!" ... eu personal n-am vazut taximetrist tras pe dreapta pana acum, nici cand o comitea in fata echipajului. Ca procent, cei mai multi care o comit, dupa parerea mea, sunt de la "Taxi Pelicanul". Nu stiu cine Dumnezeu faca angajarile acolo dar am oroare de aceasta firma ...

ai perfecta dreptate... cei de la pelicanul fiind si multi....adik ne dubleaza pe noi cei cu licente de bucuresti fac sa se creada despre noi cum k suntem la fel. eu sincer , sa va dau un exemplu de un coleg cu motoru. ieri mi.a taiat fata un motociclist cu frana apasata si in decelerare, sincer , chiar ma speriat pt k a trebuit sa franez pe cauciuc k sa nu facem poc, dar na....aia e, mergem mai departe. evit pe zi aprox 20 de accidente si nu ne mai plangem cum o fac colegi care au postat aici.

» Post actualizat in 23 Mar 2015 13:34

deocamdata 2 "tin partea" taximetristilor :))))...unul, pt ca asta e jobul (il inteleg, oarecum), al doilea inca nu stiu de ce.

nu neaparat k e job-ul in momentul asta dar vad traficul mai bine k toti de aici, asta pt k fac foarte multi km pe zi in bucuresti. ideea e k toti au cate ceva in neregula. 90% din femeile la volan sunt petarde ... 50% din soferi sunt praf alti 50% dintre taximetristi sunt retarzi,tigani,aroganti etc si 80% din motociclisti alearga cu minim 50 peste viteza legala,jaloane ..etc. si nu ma feresc sa recunosc, le fac pe toate, sunt arogant si cu masina si cu motoru, fac jaloane printre masini, alerg cu motoru k sa recuperez ce nu pot cu taxiul, injur si scuip pe cine merita, si cand e nevoie coboram sa ne batem. asta e bucurestiul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Ăsta e Bucureştiul"

 

Un că..t, asta e impotența Poliției care nu aplică legea sau o face diferențiat. Spre exemplu, dacă ar fi amendați TOȚI şoferii (conducătorii de autivehicule) care nu semnalizează, pariez că în maxim o lună toți şoferii ar semnaliza ca la carte.

 

Evident, e valabil pentru toată țara, nu doar Bucureşti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...