Sari la conținut

Probleme Cu Cutia De Viteza La Un Zzr 600


byznthhd
 Share

Postări Recomandate

O turez in prima a doua si a treia treapta pana in 13.000 ture si a patra nu mai vrea sa intre pana nu scade din ture asta insemnand 5000-6000 ture :bow:

Care e treaba ca nu`mi dau seama sa fie ambreaju devina sau cutia de viteza :bow:

Poate imi spune si mie cine`va despre ce e vb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O turez in prima a doua si a treia treapta pana in 13.000 ture si a patra nu mai vrea sa intre pana nu scade din ture asta insemnand 5000-6000 ture :bow:

Care e treaba ca nu`mi dau seama sa fie ambreaju devina sau cutia de viteza :bow:

Poate imi spune si mie cine`va despre ce e vb

 

N-as crede sa fie ambreiajul. Ar trebui sa ai acelasi simptom si in treptele inferioare. Dar in orice caz, verifica cursa libera a ambreiajului. Daca e prea mare si ai obiceiul sa-l actionezi doar cu doua degete, ca mine, atunci se poate sa nu decupleze suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, din pacate daca ambreiajul e in ordine trebuie desfacut motorul "cutia" si verificat sigurantele ce blocheaza treptele de viteze+furcile daca nu cumva sunt uzate in exces+pinioanele etc. Si daca ai desfacut e indicat sa schimbi garniturile de etansare. Bafta, daca desfaci sa ai si manualul de reparatie.

 

Daca desfaci mai da-mi un pm poate te pot ajuta

 

 

 

Cu stima si respect

 

Imre Szilagyi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pune-i ulei de motocicleta cu ambreiaj umed... ca mai stiu cazuri in care au bagat in mobre uleiuri pt motoare cu ambreiaj uscat(cu aditivi de antifrictiune) si dupa aia spuneau ca nu mai merge....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era problema de ulei aveai probleme si in treptele inferioare(adica ambreiajul nu lucra ca lumea, ,era cutia zgomotoasa etc)....cred ca problema vinr de la cutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal !

 

probabil ca nu e nici ambreajul si nici uleiul !

axul de la pedala de schimbator viteze are in capatul celalalt (in motor) o piesa ca o furca pe care sint in general doua arculete. furca iti invirte "harta" (in germana schaltwalze in ro nu stiu). eu cred ca de acolo t-i se trage tie !

trebuie sa-i dai doar capacul de la ambreaj jos si apoi vezi piesele. vezi si tu ce s-a uzat s-ar putea sa ai doar un arculet rup!

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' fara ambreiaj ai incercat sa schimbi?sau incearca sa tragi numai f. putin de ambreiaj. tre sa faca trosc ceva... de obicei cupleaza fara ambreiaj dar mai smucit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in prima si in a doua viteza face trosc nam incercat inca sa bag in viteza fara ambreaj

pai incearca.

 

ambreiajul cum il ai reglat? e foarte strans? Adica decupleaza complet? vezi ca maneta de ambreiaj trebuie sa aiba un joc oarecare, nu trebuie sa fie intins cablul la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...