Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un roman de caracter si pricipial. Se curvaraseste pentru bani si spune asta fara sa clipeasca. Nici o problema morala. Isi critica gazdele carora le salta banii fara sa clipeasca. Banii pe care ii salta nu ii baga inapoi in economia locala, ci ii exporta la capatul celalat al Europei.

Da macar englejii sint razbunati, la sfirsit romanul verde o sa-si ia de banii aia betoane intr-o tara in colaps demografic in loc sa-si mobileze creierul, fie si in Barbados.

@Oz Ai dreptate in multe, dar banii in discutie nu sunt de la gazde mon cher.

Banii sunt de fapt de la clientii care au cumparat si vor cumpara produsele concepute si realizate cu creierul si mana de lucru care se "curvasareste" cum spui tu prin strainataturi.

 

Si sunt bani munciti, deci Duracell nu-i "salta" si nu scrie in nici o lege ca banii castigati trebuie bagati inapoi in economia locala. Si-a platit taxele, poate sa duca banii pe luna daca vrea.

Asta cu "banii bagati inapoi " este doar visul si dorinta celor care au puterea sa tipareasca bani si cand nu mai merge treaba fabrica arme si declanseaza razboaie.

Este alta lume, poate au facut si ai tai parte din ea pentru ca vad ca stii sa amesteci inteligent adevaruri cu povesti cand vrei sa-ti argumentezi ideile.

 

KHK a explicat foarte bine. Criticismul e o faza prin care trec mai toti cei care muncesc in afara si dupa ceva timp optica se schimba.

Si am vazut aceeasi tendinta de a critica si la francezi care au venit in Romania, si la alte natii, stai linistit.

 

Aproape toti cei care pleaca in strainatate (din Romania sau din alta tara) pentru un salariu trec prin faza aceasta.

Cei care spun "mama, ce am gasit acolo, ce potential, oameni ca lumea, piete, produse, etc" sunt investitori.

Adica oameni care dispun de putere, informatii si capital si care pleaca in alta tara pentru a-si extinde teritoriul si a multiplica ceea ce au deja la ei acasa.

 

Las-o mai moale, ca nu cred ca s-a cladit vreun imperiu pe principii si caracter. "Vitejii" aia de au plecat pe corabii, erau mai toti criminali la ei in sat.

Si unde au gasit niste negri mai fraieri, le-au phutut femeile si le-au luat resursele. Si apoi au scris istoria si cum ca au cladit imperii. EPIC !!!

 

Si noi trebuie sa ne rusinam ca nu am facut asta ca natie ?

Editat de FBogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las-o mai moale, ca nu cred ca s-a cladit vreun imperiu pe principii si caracter. "Vitejii" aia de au plecat pe corabii, erau mai toti criminali la ei in sat.

Si unde au gasit niste negri mai fraieri, le-au phutut femeile si le-au luat resursele. Si apoi au scris istoria si cum ca au cladit imperii. EPIC !!!

 

Unii erau criminali, altii erau luati cu japca de catre criminali. Si dupa ce le-a ajuns pana in gat sa lucreze zi-lumina la navy inrobiti, deveneau pirati cu prima ocazie care se nimerea.

 

 

Si noi trebuie sa ne rusinam ca nu am facut asta ca natie ?

Aici ai pus punctul pe i. :10:

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sunt bani munciti, deci Duracell nu-i "salta" si nu scrie in nici o lege ca banii castigati trebuie bagati inapoi in economia locala.

 

Se prea poate sa ai dreptate. Se poate ca acea parte a argumentului meu sa nu fie neaparat valida.

Asta insa nu diminueaza cu nimic smecheria individului.

 

KHK a explicat foarte bine. Criticismul e o faza prin care trec mai toti cei care muncesc in afara si dupa ceva timp optica se schimba.

 

Aici insa e evident cred ca vorbim de alta treaba. Intre "nu-mi place aici", "e naspa ca nu am aia si ailalta ca acasa" si englejii sint niste jegosi ca io-s crescut cu croasante e o diferenta enorma.

El nu si-a exprimat niste gusturi diferite si niste diferente culturale, ci tine neaparat sa scuipe daca nu pe un popor macar pe o parte a lui.

 

 

Si unde au gasit niste negri mai fraieri, le-au phutut femeile si le-au luat resursele. Si apoi au scris istoria si cum ca au cladit imperii. EPIC !!!

 

 

Sigur e asa simplu, ca au facut toti vreo doua imperii d-astea. Si e plin globul de exploratori de-ai nostri care au ajuns la polul nord si au trasat cursurile riurilor din africa si america.

» Post actualizat in 17 Mar 2015 20:51

Si noi trebuie sa ne rusinam ca nu am facut asta ca natie ?

 

 

Evident, pentru ca asta era echivalentul de acum al simtului intreprizator si a inovatiei. Pe atunci in loc sa faci un Facebook te urcai pe mare si daca nu mureai mai luia in stapinire o bucata de pamint.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre Facebook... Poti sa ne explici unde este inovatia? Ca eu nu o vad.... Eu vad doar un smecher care a facut bani prin inselatorie si furaciuni. Cam tot asa cum au facut si unii exploratori. Uite-l pe "intreprinzatorul" Cristofor Columb.

 

Cu ceilalti "exploratori", ei erau intr-adevar bine intentionati. James Cook, etc. Insa Imperiul Angliei a venit dupa ei si a avut grija ca "spiritul intreprinzator" sa fie promovat in America, India, Australia, samd.

 

Evident, pentru ca asta era echivalentul de acum al simtului intreprizator si a inovatiei. Pe atunci in loc sa faci un Facebook te urcai pe mare si daca nu mureai mai luia in stapinire o bucata de pamint.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre Facebook... Poti sa ne explici unde este inovatia? Ca eu nu o vad....

 

 

Ca-ti ofera un serviciu pe care il vroiai (nu tu, dar majoritatea planetei). Poftim, puteam sa zic Google daca nu-ti place exemplul.

O groza d eimbunatatiri incrementale in viata nu au salturi majore in tehnica, doar o executie corecta cu piesele pe care le avem. Asta nu insemna ca e usor si trebuie desconsiderat.

 

Eu vad doar un smecher care a facut bani prin inselatorie si furaciuni.

 

 

Wha...?

 

 

 

Las ca stim. Numai ca noi am ramas si cu inselatoria si fara aventura. Inselatoria e arte din viata umana si e peste tot, asta nu insemna ca restul nu conteaza.

Tu tot nu intelegi ca la vremea aia ce faceau englezii erau in normele morale accesptate de intreaga societate? E nesanatos sa judeci morala unor oameni de acum sute de ani.

In schimb putem judeca curajul, spiritul organizatoric, temeritatea, faptul ca au plecat pe drumuri fara intoarcere.

» Post actualizat in 18 Mar 2015 01:32

PS: America, Asutralia si chiar India sint ce sint datorita naspetilor de englezi. In general fostele colonii britanice o duc mai bine decit echivalentul lor francez, si mai rai sint belgienii. Britanicii au introdus administratie, legi si au reinvestit in tarile respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca-ti ofera un serviciu pe care il vroiai (nu tu, dar majoritatea planetei). Poftim, puteam sa zic Google daca nu-ti place exemplul.

O groza d eimbunatatiri incrementale in viata nu au salturi majore in tehnica, doar o executie corecta cu piesele pe care le avem. Asta nu insemna ca e usor si trebuie desconsi

Ok. Si eu sustin inovatia, si apreciez sacrificiul care sta in spatele ei. Nu sunt de acord cu exemplele tale, dar no, astea-s pareri personale.

 

 

Wha...?

http://www.huffingtonpost.com/2012/05/16/people-mark-zuckerberg-burned_n_1518702.html

 

http://www.huffingtonpost.com/janet-tavakoli/facebook-sec-should-inves_b_2217853.html

 

 

Las ca stim. Numai ca noi am ramas si cu inselatoria si fara aventura. Inselatoria e arte din viata umana si e peste tot, asta nu insemna ca restul nu conteaza.

Tu tot nu intelegi ca la vremea aia ce faceau englezii erau in normele morale accesptate de intreaga societate? E nesanatos sa judeci morala unor oameni de acum sute de ani.

In schimb putem judeca curajul, spiritul organizatoric, temeritatea, faptul ca au plecat pe drumuri fara intoarcere.

 

Pentru ca in evul mediu arderea vrajitoarelor era practicat zilnic de catre preoti si acolitii lor, inseamna ca trebuie sa ii laudam pentru efort? Dar, daca vrei, uite sunt de acord, intr-adevar, Columb era un om curajos. Dar asta nu ma face sa il stimez. Era mai bine pentru lumea asta daca ar fi fost un las si statea acasa. Nu aveam iphone-uri si nu aveam internet, dar ne dezvoltam in alta directie. Una mai buna si mai sanatoasa pentru toata lumea.

 

 

» Post actualizat in 18 Mar 2015 01:32

 

PS: America, Asutralia si chiar India sint ce sint datorita naspetilor de englezi. In general fostele colonii britanice o duc mai bine decit echivalentul lor francez, si mai rai sint belgienii. Britanicii au introdus administratie, legi si au reinvestit in tarile respective.

Am mai auzit argumentul asta. Oare nativii americani au aceeasi parere? Sau nativii din India, sau chiar bastinasii Australiei?

 

Si se distruge mediul si se distruge viata, si construim betoane... Esti sigur ca e mai bine asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Am mai auzit argumentul asta. Oare nativii americani au aceeasi parere? Sau nativii din India, sau chiar bastinasii Australiei?

 

Si se distruge mediul si se distruge viata, si construim betoane... Esti sigur ca e mai bine asa?

 

asta cu "daca" si cu "oare" sunt hazlii. oricum respectivii bastinasi si-ar fi luat-o de la alte natii mai dezvoltate tehnologic. ca au fost englezii primii e meritul lor. puteau fi germanii sai francezii si atunci "oare" ce mai gandeau bastinasii? - sau mai existau oare bastinasi?...

 

iar asta cu se distruge mediul si viata si construim betoane e utopie. nu cred ca ai vrea sa mai traiesti ca acum 1000 de ani si sa faci ca.ca pe tine cand vezi la orizont hoardele mongole care o sa-ti ia nevasta si copii sclavi si pe tine o sa te descapataneze ca nu esti valabil pentru ei.

 

oricum ne abatem tare de la subiect, tare de tot. ideea era ca engleJii sunt niste Jegosi si nu sunt cu nimic mai presus decat Romanii aia verzi. asta e ideea topicului (oricat de aberanta ar parea).

 

si subscriu si eu la explicatia cu criticismul. e similara cu faza negarii la alcoolici sau la alti dependenti. la Duracell mai e si o faza de adaptare pana la urma. e dificil sa treci de la rasfatz gen mancat croisants si bmw la 25 de ani la muncit pe bani prin strainatatzuri. e cam ca in armata cand aveai sector la curatat veceuri. tocmai tu baiatul mamii care te uitai la un veceu cu scarba ca mamica sau taticu erau aia care faceau curat prin casa?!... tz tz tz... cam asta ar fi esenta topicului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-a zis-o Miaunel :)))

:10: Knockout prin uppercut

De ciuda ma duc sa dau o tura ca a iesit soarele la mine in sat :)

Editat de FBogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce merit... pai in cazul bastinasilor, englezii erau hoardele mongole care au distrus totul in calea lor. Macar mongolii au venit dar au si plecat. Cultura si stiinta nu s-a dezvoltat datorita razboaielor, ci in pofida lor.

 

Iar betoanele nu au nici o legatura cu hoardele mongole. Aia nu s-au oprit din cucerit pentru ca ne-am apucat noi sa distrugem mediul.

 

Si de ce ar trebui sa traim la fel cum am trait acum 1000 de ani? America s-a "descoperit" acum 500 de ani. Si chiar daca nu se facea atunci, nu inseamna ca dezvoltarea se opreste. Doar ca ne dezvoltam intr-o alta directie.

 

 

asta cu "daca" si cu "oare" sunt hazlii. oricum respectivii bastinasi si-ar fi luat-o de la alte natii mai dezvoltate tehnologic. ca au fost englezii primii e meritul lor. puteau fi germanii sai francezii si atunci "oare" ce mai gandeau bastinasii? - sau mai existau oare bastinasi?...

 

iar asta cu se distruge mediul si viata si construim betoane e utopie. nu cred ca ai vrea sa mai traiesti ca acum 1000 de ani si sa faci ca.ca pe tine cand vezi la orizont hoardele mongole care o sa-ti ia nevasta si copii sclavi si pe tine o sa te descapataneze ca nu esti valabil pentru ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce merit... pai in cazul bastinasilor, englezii erau hoardele mongole care au distrus totul in calea lor. Macar mongolii au venit dar au si plecat. Cultura si stiinta nu s-a dezvoltat datorita razboaielor, ci in pofida lor.

 

Iar betoanele nu au nici o legatura cu hoardele mongole. Aia nu s-au oprit din cucerit pentru ca ne-am apucat noi sa distrugem mediul.

 

Si de ce ar trebui sa traim la fel cum am trait acum 1000 de ani? America s-a "descoperit" acum 500 de ani. Si chiar daca nu se facea atunci, nu inseamna ca dezvoltarea se opreste. Doar ca ne dezvoltam intr-o alta directie.

pai sa vedem:

-englezii nu au distrus nimic in calea lor, dimpotriva au construit si civilizat. (ca de englezi era vorba), mongolii au venit dar dupa ce au plecat in urma lor nu a ramas decat praful si pulberea, nu au construit nimic de civilizat nici nu poate fi vorba.

 

- cele mai importante descoperiri stiintifice se fac culmea in laboratoare militare cu buget militar si intotdeauna tehnologia de varf va fi aplicata prima in domeniul militar abia cand se mai ieftineste e accesibila lumii civile.

 

-de ce crezi tu ca noi ne-am apucat sa distrugem mediul? si de ce crezi ca acest mediu ar trebui protejat?... crezi ca mama natura nu stie sa-si poarte singura de grija?... garantat ca dupa cateva milioane de ani (un nimic pentru timpul geologic) nu mai ramane absolut nimic care sa dovedeasca ca am trait vreodata pe acest pamant... de unde atata grija?... ah ca tie tie frica ca nu cumva in timpul vietii tale sa nu o mierlesti din cauza ca "mediul" se duce dracului asta e alta poveste.

 

-nu stiu in ce directie ai vrea tu sa te dezvolti dar te rog sa te apuci sa te dezvolti in directia aia, cu daca si cu parca nu rezolvi nimic.

 

am dat exemplul cu acum 1000 de ani pentru ca acum 1000 de ani inca nu ne apucasem sa distrugem "mediul"... sau ne apucasem deja?! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-englezii nu au distrus nimic in calea lor, dimpotriva au construit si civilizat. (ca de englezi era vorba), mongolii au venit dar dupa ce au plecat in urma lor nu a ramas decat praful si pulberea, nu au construit nimic de civilizat nici nu poate fi vorba.

hmm... nu vom stii niciodata cum ar fi evoluat lumea asta daca nu ar fi existat razboaie de cotropire, colonii...

avand in vedere firea umana e si utopic sa ne imaginam o istorie fara razboi si colonizare.

oricum colonizarile nu au fost ceva favorabil zonelor colonizate, sa fim seriosi.

au fost furati de tot ce aveau, in multe cazuri anumite populatii au fost sterse de pe suprafata pamantului...

in 99% din cazuri au fost colonizati unii care erau bogati dar nu stiau sau avutiile alea pentru ei nu aveau aceasi insemnatate.

pentru biserica aurul americii de sud... a fost de nerefuzat. ce conta macelerirea unei populatii... pagane?

- cele mai importante descoperiri stiintifice se fac culmea in laboratoare militare cu buget militar si intotdeauna tehnologia de varf va fi aplicata prima in domeniul militar abia cand se mai ieftineste e accesibila lumii civile.

superb, de vis. insa din pacate extrem de adevarat.

civilizatie cica...

-de ce crezi tu ca noi ne-am apucat sa distrugem mediul? si de ce crezi ca acest mediu ar trebui protejat?... crezi ca mama natura nu stie sa-si poarte singura de grija?... garantat ca dupa cateva milioane de ani (un nimic pentru timpul geologic) nu mai ramane absolut nimic care sa dovedeasca ca am trait vreodata pe acest pamant... de unde atata grija?... ah ca tie tie frica ca nu cumva in timpul vietii tale sa nu o mierlesti din cauza ca "mediul" se duce dracului asta e alta poveste.

mediul il casapim ca unii care ar merita "impuscati pe stadioane" sa se umple de bani... pentru ca unii saraci rau la capitolul intelect sa poata sa-si cumpere... cd-uri cu manele... etc...

pai... eu unu nu am copii, dar altii poate au. si se gandesc la ei. la bolile de care vor suferii, la chinurile unui razboi cauzat de factori economici din cauza terminarii anumitor resurse... etc.

am dat exemplul cu acum 1000 de ani pentru ca acum 1000 de ani inca nu ne apucasem sa distrugem "mediul"... sau ne apucasem deja?! :D

Insula Pastelui. cred a ar fi cel mai vechi exemplu de catastrofa ecologica. ups, au murit cam toti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu mediul pe care vrem sa-l salvam de unii care vor sa-l distruga - captain Planet - e subiect de desene animate... sa faci tam tam pe tema asta suna atat de caraghios. culmea e ca nicaieri nu ai sa vezi atata grija fata de mediu cum vezi in UK. e vorba pur si simplu de respect pentru natura si pentru toate fiintele care te inconjoara.

si aici la capitolul asta uk si englezii is cu mult in fata. numai cand imi aduc amintele de gunoaiele stranse din Piatra Craiului ma apuca toti dracii...

mai nou cica toata lumea sa plateasca o taxa in lumea civilizata (parca in Norvegia s-a propus) si ca banii sa fie folositi pentru a contracara efectele incalzirii globale, cu rezerva ca inca nu se stie exact daca e incalzire globala sau de fapt e racire globala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu mediul pe care vrem sa-l salvam de unii care vor sa-l distruga - captain Planet - e subiect de desene animate... sa faci tam tam pe tema asta suna atat de caraghios. culmea e ca nicaieri nu ai sa vezi atata grija fata de mediu cum vezi in UK. e vorba pur si simplu de respect pentru natura si pentru toate fiintele care te inconjoara.

si aici la capitolul asta uk si englezii is cu mult in fata. numai cand imi aduc amintele de gunoaiele stranse din Piatra Craiului ma apuca toti dracii...

mai nou cica toata lumea sa plateasca o taxa in lumea civilizata (parca in Norvegia s-a propus) si ca banii sa fie folositi pentru a contracara efectele incalzirii globale, cu rezerva ca inca nu se stie exact daca e incalzire globala sau de fapt e racire globala...

Confunzi "marea" poluare produsă de țările industrializate care probabil chiar duce către sfârșitul vieții (cel puțin așa cum o știm acum pt planetă și pt noi) cu "mica" poluare de genul manea, pet în parc, gunoaiele de pe râuri care doar ne chinuie ochiul, nasul, timpanul etc.

Nu mi se pare caraghios să vorbim într-o chestiune care ne privește pe toți chiar dacă grija pt mediu se vede la G8 și nu la adunatul căcățeilor de pe trotuar.

Într-un clasament al țărilor după poluare UK se află pe un dezonorant loc 8.

http://www.actionforourplanet.com/#/top-10-polluting-countries/4541684868

Pe mine m-a speriat incidența cancerului în Franța (mare în toate țările civilizate, de ce oare ? http://www.wcrf.org/int/cancer-facts-figures/data-cancer-frequency-country )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a speriat incidența cancerului în Franța (mare în toate țările civilizate, de ce oare ? http://www.wcrf.org/int/cancer-facts-figures/data-cancer-frequency-country )

cred ca e datorita faptului ca oamenii isi fac controale regulat. in tarile fara un sistem medical pus la punct oamenii "mor cu zile" nediagnosticati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Distrugem mediul inconjurator inseamna ca taiem paduri, defrisam, construim ca nebunii chestii de care nu avem nevoie, deversam materiale toxice in toate apele posibile, nu respectam nimic si pe nimeni. Da, nu mi-e frica pentru natura, sunt sigur ca ea va exista foarte bine si fara noi. Eu ma gandesc ca suntem oameni, si nu vad cum nu pricepem ca ne indreptam catre o prapastie pe care tocmai noi o sapam cat mai adanca.

 

Faza cu incalzirea globala creata de noi - adevarata sau nu - este doar praf in ochi. Ca se platesc taxe pt CO2 - sa fim seriosi. O sa se cheltuie pentru a construi alte vile si dracovenii de care nu avem nevoie.

 

Respect pt natura in UK? Pai dupa ce ai defrisat si nu mai ai paduri, respecti .. cele trei parcuri care mai exista cat de cat. Ca strange ala cacatelul de caine si arunca la gunoi nu are a face cu respectarea mediului. Ala este material organic si s-ar descompune in natura in cateva zile. Dar ia sa cauti exportul de deseuri toxice care se face din UK in tarile nedezvoltate. La ei da, e frumos, curat. Doar ca arunca gunoiul la vecin.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era mai bine pentru lumea asta daca ar fi fost un las si statea acasa. Nu aveam iphone-uri si nu aveam internet, dar ne dezvoltam in alta directie. Una mai buna si mai sanatoasa pentru toata lumea.

Aoleu cite afirmatii fara acoperire sau ilogice in 3 fraze.

1. America a fost descoeprita inaintea lui Colmub. Cu vreo 50000 de ani inaintea lui, ca sa fim mai exacti :). Intre timp au mai descoperit-o si altii, Erik cel rosu ala. Cu alte cuvinte daca nu era Columb era altul, si in scurt timp.

2. Cu sau fara America tot ai fi avut internet si iphone, poate citiva ani mai tirziu (sau mai devreme?) pentru ca asta isi doresc oamenii. Si cind tehnologia apare, ce-si doresc oamenii se face.

3. Directie "mai buna"? serios? bazat pe ce?

 

 

Oare nativii americani au aceeasi parere? Sau nativii din India, sau chiar bastinasii Australiei?

 

Unii da, unii nu.

Lumea in general isi da seama ca e putin exagerat sa crezi ca poti trai "nedescoperit", in epoca de piatra, cu avioane zburind deasupra capului.

Civilizatiile primitive nu ia-u asteptat pe englezi, s-au macelarit intre ele mai dihai.

Fara englezi India de azi era o tara d elumea a 4a. Asa de bine de rau are cai ferate, e unul din cei mai mari producatori de IT, e inglobata in economia lumii. Indineii cam stiu asta. De fapt daca ne uitam citi sint in Aglia ti-ai da seama ca nu urasc englezii chiar asa rau.

 

Oricum astea sint amanunte irelevante cu privire la discutia noastra. Mesteru Croasant nu ii injura pe englezi ca au macelarit bastinasi, ci din alte motive.

» Post actualizat in 19 Mar 2015 01:52

ideea era ca engleJii sunt niste Jegosi si nu sunt cu nimic mai presus decat Romanii aia verzi.

 

 

Eu am inteles ca-s mult sub. Ca daca zicea asta nici nu era mare discutie.

» Post actualizat in 19 Mar 2015 01:52

Ba este forum de si despre moto nu social daca vreti sa discutati despre toate c... Urile voastre mutati discutiile in alta parte oricum majoritatea nu aveti treaba cu motociclismul

 

 

Tu cine plm esti?

» Post actualizat in 19 Mar 2015 01:58

Ce merit... pai in cazul bastinasilor, englezii erau hoardele mongole care au distrus totul in calea lor. Macar mongolii au venit dar au si plecat. Cultura si stiinta nu s-a dezvoltat datorita razboaielor, ci in pofida lor.

 

 

Hai ma ca nu esti serios.

Daca toate imperiile au fost echivalente explica ce a ramas in urma mongolilor. Aia nu numai ca nu au propulsat in nici un fel teritoriile cucerite, dar au distrus si ce aveau.

Tarile care au stat sub englezi ai acum au beficii majore din asta. E cam ca Imperiul Roman. Sau Autro Ungar. Du-te in Transilvania si ai sa vezi multe chestii diferite din cauza unui imperiu disparut de 100 de ani. Si nu ma refer la constructii, sau de baze de date funciare, ci la chestii de mentalitate care s-au propagat desi stapinirea s-a schimbat de citeva generatii.

 

Cam asa si cu indienii astia. O mostenire lasata de englezi a fost educatia britanica care le permite sa umple scolile vestice cu studenti de doctorat. Si caile ferate cu care ajung la aeroport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu cite afirmatii fara acoperire sau ilogice in 3 fraze.

1. America a fost descoeprita inaintea lui Colmub. Cu vreo 50000 de ani inaintea lui, ca sa fim mai exacti :). Intre timp au mai descoperit-o si altii, Erik cel rosu ala. Cu alte cuvinte daca nu era Columb era altul, si in scurt timp.

2. Cu sau fara America tot ai fi avut internet si iphone, poate citiva ani mai tirziu (sau mai devreme?) pentru ca asta isi doresc oamenii. Si cind tehnologia apare, ce-si doresc oamenii se face.

3. Directie "mai buna"? serios? bazat pe ce?

Pai pct. 1 si 2 sunt de acord cu tine.

 

 

pt. pct. 3 ... mai bun e un termen relativ. Pentru mine o lume fara distrugere e o lume mai buna. Mai corect ar fi fost sa zic o altfel de lume. Acu' ca iesea mai buna sau mai rea, nu stie nimeni. Eu sper ca era mai buna, bazat pe faptul ca o lume fara violenta e o lume mai buna. Oricum ne indreptam spre asa ceva... mai devreme sau mai tarziu. Era mai bine mai devreme.

 

 

Unii da, unii nu.

Lumea in general isi da seama ca e putin exagerat sa crezi ca poti trai "nedescoperit", in epoca de piatra, cu avioane zburind deasupra capului.

Civilizatiile primitive nu ia-u asteptat pe englezi, s-au macelarit intre ele mai dihai.

Fara englezi India de azi era o tara d elumea a 4a. Asa de bine de rau are cai ferate, e unul din cei mai mari producatori de IT, e inglobata in economia lumii. Indineii cam stiu asta. De fapt daca ne uitam citi sint in Aglia ti-ai da seama ca nu urasc englezii chiar asa rau.

Nu stim cum se dezvolta India fara "ajutorul" Angliei. Daca iphone se facea si fara americani, de ce nu era posibil ca si India sa-si faca trenuri si cale ferata fara englezi? Sau poate inventau alta metoda mai ieftina si mai eficienta de transport terestru. Nimeni nu poate stii ce ar fi putut sa fie. Lumea (si englezii) au invatat multe lucruri de la oamenii de stiinta din India.

 

 

Hai ma ca nu esti serios.

Daca toate imperiile au fost echivalente explica ce a ramas in urma mongolilor. Aia nu numai ca nu au propulsat in nici un fel teritoriile cucerite, dar au distrus si ce aveau.

Tarile care au stat sub englezi ai acum au beficii majore din asta. E cam ca Imperiul Roman. Sau Autro Ungar. Du-te in Transilvania si ai sa vezi multe chestii diferite din cauza unui imperiu disparut de 100 de ani. Si nu ma refer la constructii, sau de baze de date funciare, ci la chestii de mentalitate care s-au propagat desi stapinirea s-a schimbat de citeva generatii.

 

Cam asa si cu indienii astia. O mostenire lasata de englezi a fost educatia britanica care le permite sa umple scolile vestice cu studenti de doctorat. Si caile ferate cu care ajung la aeroport.

Imperiul nu a construit nimic. Oamenii au construit. Oamenii care traiau in imperiul ala au facut orasele si sistemele acelea. Imperiile si dictatorii sunt un element care blocheaza dezvoltarea. Unii mai mult, altii mai putin. Ca nu se faceau piramide si casa poporului fara o dictatura? Da, asa e. Si cui folosesc piramidele sau casa poporului? Nimanui. Sunt doar un kitsch monstruos, un bibelou scump pentru niste conducatori cu mania suprematiei. Cu atat mai trist ca s-au sacrificat vieti pentru a le construi.

 

Si nu inteleg de ce zici ca toate imperiile erau echivalente. Nu am zis asa ceva. Ceea ce zic eu este ca violenta distruge si non-violenta construieste.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti idealist.

In realitate uciderea si exterminarea au facut parte din istoria tuturor neamurilor. Mai rau, e banala in natura. Ca si dezastrele ecologice.

Exterminarea e parte din mecanismul natural al selectiei. Omul in adincul lui nu s-a schimbat prea mult, pune-l in anumite conditii si instictele din adincuri incep sa iasa la suprafata, se intoarce la starea naturala. Iar progres fara suferinta nu se face.

 

Viziunea pastorala asupra lumii, cu salbaticul bun, e foarte nerealista. Animalele si oamenii primitivi sint foarte rai dupa stadadele noastre morale. Civilizarea lor, adica printre altele impunerea eticii, moralei si religiei moderne pe care au facut-o englezii, chiar cu toate distrugerile din proces, n-a facut pe termen lung decit sa salveze vieti omenesti. Uciderea

 

Timur Lenk a omorit zice-se 17 milioane de oameni (un procent important din din ppoulatia lumii la vremea aia) cu mijloace primitive, manual. De asemenea e stramosul la vreun sfert din populatia planetei. Distribuie genea si omoara concurenta este exact ce dicteaza instictele umane si animale. Din pdv natural asta nu e distrugere cum nu e distrugere indepartarea pietrei in exces cind sculptezi o statuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre Facebook... Poti sa ne explici unde este inovatia? Ca eu nu o vad....

Simplu. In State e o moda sa admiri Facebookul, sa-ti doresti sa lucrezi la ei, sa fie model si calauza. As intelege daca ar fi zis de Elon Musk sau na, de Google, dar Facebook e un exemplu tipic de idee veche si lustruita (aka marketing agresiv). Sint convins ca cetatenii americani nu mai pot de bucurie la gindul ca Facebook e made in US si ca, in acelasi timp, au cel mai ineficient sistem medical din lume. Probabil de asta unii americani care au citit mai mult de 3 carti la viata lor se cam uita cu admiratie spre Scandinavia. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu. In State e o moda sa admiri Facebookul, sa-ti doresti sa lucrezi la ei, sa fie model si calauza. As intelege daca ar fi zis de Elon Musk sau na, de Google, dar Facebook e un exemplu tipic de idee veche si lustruita (aka marketing agresiv). Sint convins ca cetatenii americani nu mai pot de bucurie la gindul ca Facebook e made in US si ca, in acelasi timp, au cel mai ineficient sistem medical din lume. Probabil de asta unii americani care au citit mai mult de 3 carti la viata lor se cam uita cu admiratie spre Scandinavia.

 

Nope, Scandinavia e un sistem de cct pentru oricine e peste medie (si nu are petrol). Sistemul medical din Scandinavia este mai prost decit ce au vreo jumatate din americani si mult mai prost decit ce au top 5% (pentru ca esti in top 5%, poate chiar 2%, in Romania). In rest confunzi cartile cititite cu ideologia.

Facebookul e un loc bun de lucrat pentru ca:

1. e greu de intrat, esti intr-o elita. Numai asta si ar fi un motiv foarte puternic.

2. plateste bine. Adica foarte bine.

3. sint multe chestii foarte misto si indraznete de facut. Da, e comparabil cu trebile lui Elon Musk (pina la urma asta ce a facut? masini electrice ca inainte de primul razboi? in rest doar planuri) dar pentru IT.

 

Google e misto din cam aceleasi motive numai ca acum a ajuns un gigant cu picioare de lut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...