Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Concluzia mea e ca munceam in Ro ca sa ma fure alde Ponta, Taricelu, Baselu, Udrelu, c.v.t.-ul, Kelemen Hunor iar acum muncesc si platesc taxe in Eng ca sa ma fura alde Cameron, Miliband si Farage....

:pics:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu unul zic cu convigere ca am prezentat una din cele mai realiste imagini ale Eng posibile.

hai gata, la culcare baieti! nu mai frecati menta pe aici... topicul s-a inchis dat fiind ca avem cea mai realista imagine a Eng posibila si cu poze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici, drum englezesc. Facut cu capu': https://www.google.ro/maps/@50.792709,-1.065453,3a,75y,18.07h,74.64t/data=!3m4!1e1!3m2!1sqnASSGiL5gHWc83yYyrRiw!2e0

 

Au facut un gard in mijlocul drumului. Pur si simplu, pentru ca asa le veni. Ca sa nu mai treaca omul pe acolo, ca sa ocoleasca juma' de oras ca sa ajunga in fata casei vecine. Si drumuri inchise. Si facut sens giratoriu unde nu trebuia, si pus semnalizare unde nu e nevoie, si facut alte garduri si gardulete in mijlocul drumului ... cheltuit la bani anapoda, fara cap, doar ca sa avem "activitate". Ca sa justificam cheltuiala unor bani.

 

Ma gandesc la drumurile alea aratate de Ice Queen: da, frumos, e autostrada, dar care e costul? Cate pamanturi au fost acolo, ale cui, cum au fost luate... etc. Aia care locuiesc acolo sub arcele alea maiestuoase, oare cat de fericiti sunt? Sa nu mai vorbesc de soferi, ca zona este cunoscuta ca fiind una dintre cele mai nasoale de "navigat".

 

Eugen are dreptate, sunt multe chestii bune aici, dar si multe prostii. Eugen a aratat ca exista constructii care stau degeaba de multe luni. Eu va arat constructii, care in cateva luni au construit case in locul unui pub, complex rezidential in locul unei statii de pompieri, drumuri reparate peste noapte - si nu asa hai sa fie: decopertat, turnat asfalt, compresat si finalizat. Dimineata drumul e gata pictat, fara sa lipseasca nimic. Fara gunoi si moloz - totul curat. Deci se poate. Si totusi, ca si Eugen, va zic ca prostia e la ea acasa si pe aici. Si daca nu ne credeti, stati si voi in Anglia cateva luni, poate un an. Si faceti un efort sa cunoasteti lumea pe aici, ca drumul servici-shopping-somn-servici-shopping-somn nu va da prea multe informatii.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar, threadul trebuie inchis :))) Am vazut niste poze care spun nimic si un fluturas care spune putin :))) (poate gresesc, citesc de pe tel..).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baieti treaba e simpla. Eugen_Ghe, banuiesc ca prin evidentierea taxelor platite, doreste sa distruga mitul "tara care te-a primit cu bratele deschise". Dar nu am inteles dc m-ar primi cu toporul pe spinare? Adica .........wtf?

UK in primul rand cauta oameni din afara tarii pt ca REPET a se citi BINE si LA RECE postarea mea initiala, engleJii pana in 30-40 de ani sunt forme fara fond si la propriu si la figurat din N puncte de vedere. Cine cacao sa munceasca ( indiferent ca dai cu matura sau cu mousul ) imigrantii, pt ca engleJii tineri sunt prea puturosi sau prea nobili ca sa munceasca, iar cei aflati la varsta 2-a o sa mai fie activi cat timp? 10 ani? Cum amortizezi lagul asta ............. cu imigranti. Cineva trebuie sa sustina engleJii la ananghe, doar nu o da UK-ul din buzunarul lui propriu asa chiar tot, ia mai cotizeze si imigrantii 30% din ajutoare acolo tot e bine venit. Nu zic ca nu e bun daca Doamne fereste ai nevoie, poate ca e te ajuta chestia asta, dar nu persisti in ea . Lenea e mare, daca va utati pe AUTOTRADER.CO.UK o sa vedeti ca sunt unele anunturi in care se mentioneaza disponibilitatea de a face rate unuia care este asistat social.................asta ce spune? Civilizatie sau nesimtire?

 

DA sunt si engleZi pana in 30-40 ( cu Z ma, a se citi AGAIN topicul meu initial ) dar................ ii numeri pe degete.

 

Am fost in weekend la DUXFORD Imperial War Museum.............. cata cercetare cata carte cata truda si ce valori erau pe vremuri, acum................... da heritage tare solid, dar prezent slabut si viitor aproape nul bazat pe "fortele lor proprii de engleZi ) si iar ma refer la tineret ( asta pt cei care repet au citit total aiurea postarea intiala ). Iti dai seama ca e nashpa ca englez probabil sa vezi ca tu ai facultati N de mare prestigiu domnule, dar vin straini sa lucreze la tine in curte...............dc? pt ca facultatile alea sunt cu mult peste cele din SARACIA AIA de ROMANIA sau POLONIA sau cine stie ce facultate din ASIA?

Facultatile lor sunt practic pepiniere sau locuri de sezatoarea pt pui de masoni, bine mai vin si altii cu limba scoasa, am studiat la OXFORD........ bv ma Cheers......am studiat la Bucuresti Brasov sau Iasi si suntem pe aceeasi linie in front.

 

Veni vorba de drumuri, imi pare rau ca nu am montat camera pe masina sambata.

Astia cei care mentionati ca aveti asfalt NET SUPERIOR in UK fata de RO :))))) ia invartiti voi roata pe langa Castelul Mountfitchet de langa Stansted, nici nu sti ce sa faci..........ocolesti gropi sau intri pe contrasens unde si acolo tot mai trebuie ocolite gropi. si subliniez GROPI nu denivelari, nu crapaturi, nu diferente de nivel. In Londra iarasi sunt gropi peste tot, dar deja e OK sa zicem ca le inveti, in Basildon la fel gropi tata......dupa munca mai te duci la un Lidl o Asda ceva............denivelari cat tine dum dum dum bom poc dum dum, aici nici nu are rost sa imi aduc motocicleta ca o stric sau mai rau o fura "civilizatii".

Probabil ca un KTM 990 Adventure R sau TENERE 660 ar fi indifcat: 1 nu ti-o fura oricine ca nu e fitza sa ai enduro touring din asta mai rugged, 2 pt ca faci fata asfaltului "impecabil", fara sa strangi din fund cand vezi o groapa sa incepi sa injuri in casca. Bine asta e o chestie subiectiva, am vazut destule vitezane pe aici.........fiecare cu gusturile si confortul lui............nu dezbat asta.

Ca sa fiu impartial.......cred ca ce-a mai buna comparatie o poate reprezenta Transfagarasanul.............din anii 2006-2008........partea cu Arges rupta ocoleai gropile ca sa mai departe in ce sa dai, apoi aveai o portiune proaspat reparata te bucurai ca un fraier si dupa 5minute da-i sa zaca in gropi, si portiuni ca pe latura Transfagarasanului dinspre Sibiu, unde asfaltul nu e neaparat nou dar e cat de cat nivelat, zgrunturos si foarte zgomots.

Eu cred ca cei care zic ca in UK drumurile au o calitate mai buna decat drumurile din RO, ori merg cu transportul in comun zilnic, ori merg cu masina doar pana la shopping, ori efectiv s-au mutat acum 10 ani in UK si au ramas in "istorie" referitor la calitatea actuala a drumurilor din Romania, care NU SE COMPARA TATA sub nici o forma. PUNCT. Am spus calitate , nu autostrazi..........e o mare diferenta. Calitate........adica nu iti versi paharul cand mergi cu masina prin oras sau pe drum national........chiar si pe autostrada.

 

Am si eu cateva poze facute la case, nu e vb de critica sau de subiectivitate etc. din poze observati va rog marimea lor, standardul lor normal de rand, am 2 poze in care se afla si masina parcata in fata casei, asta ca sa vezi CAT DE MARE ESTE MASINA pe langa o casa. Sa mai ziceti voi ca in RO apartamentele sau casele sunt mici sau de kkao. Atentie la marimea ferestrelor........ Noi avem case si apartamente in primul rand SOLIDE si in al doilea rand, inainte tindeam sa zic decente, acum pot spune ca sunt mari.

Tin minte cand am ajuns acasa in RO prima oara dupa 6 saptamani cum am intrat pe usa am fost "lovit" de spatiu, mi se parea imens, prietena mea si ai mei se uitau la mine nedumeriti.........gen .........ce e asa de mare? Ok sa zicem ca spatiul la noi in tara tine si de zona, dar oricum MEDIA NOASTRA ROMANEASCA aia "comunista" este in alta liga din punct de vedere al spatiului UTIL nu doar disponibil,

La ei un kingsize bedroom de rand este un pic mai mic decat amprenta unui garaj auto de beton, din ala de venea gata turnat si se instala cu macaraua, garaj tipic anilor 80-90.

 

Eu nu vad care este problema in a compara BUCURESTI cu LONDRA..............miroase cacatul mai frumos in Londra sau ce, paraie mai cu accent sau ce?

Bucuresti NU are dc sa fie inferior Londrei, avem si noi Palatul Cotroceni , Casa Poporului ( care se joaca cu Buckingham Palace ........e o "anexa" asa comparativ cu ce avem noi in Piata Constitutiei). Muzee avem si noi de arta de istorie de tehnica , Antipa ca si Londra.......... Nu vad dc nu am compara......... Catedralele din Londra alea .......da sunt imense nene.............nu prea ai cu ce sa le compari in Bucuresti.

Oamenii in Bucuresti sunt MULT MAI ATENTI la cum se imbraca la haine la tot (in Londra numai aia mai rasariti pun pret pe haine restul.......iar eu nu sunt pasionat de moda sau...dar cat de cat trebuie sa fi prezentabil......), restaurantele normale decente sunt peste restaurantele lor ( subiectiv in opinia mea ).................are rost sa mai compar un restaurant din Herastrau cu un restaurant de langa Tower Bridge ? In primul iarasi ne lovim de aceeasi problema , SPATIUL in ***** masii de SPATIU.

Londra sta bine la restaurantele de din zona Business........... alea da ........dar si lasi 100-110 de lire fara sa fi Bo$$ , mananci "la inaltime" cum zice un coleg. Mie mi se par un pic snobisme, dar macar ai paharul curat, farfuria calda si tacamurile curate.....................chestii pe care la noi le ai in Bucuresti la un restaurant mai rasarit, nu neaparat la o fitza snoaba.

Multe lucruri se fac de mantuiala aici, practic chestiile facute nemteste sunt de nisa si de cele mai multe ori sunt scumpe............restul paine si circ pt "saraci"( cu ghilimele de riguare )..........cantitate NU calitate.

Alta chestie care mie mi se pare de cacao ............bai tata in Bucuresti ca esti in Primaverii sau in Damaroaia.................ba nene ai cosuri de gunoi in plm pe strada din 500m in 500m.................ba ai unde sa arunci gunoil....................ia fa asta in Londra ( da in centru mai gasesti rar cosuri de gunoi ) fa asta intr-un cartier rezidential din Londra sau Basildon..........nu ai decat optiunea sa o arunci pe jos sau sa o pastrezi punga cu gunoi pana ajungi la benzinarie unde poti gasi un cos de gunoi...................

 

 

Referitor la femei, nu comentez..........tine de gusturi, daca ai romanca ta de acasa.............foarte bine daca nu trebuie sa cernuiesti "pasaricile" de asteroizi....... bine chestia cu obezitatea nu neaparat valabila doar la femei, sunt si barbati destui obezi. Daca in tara cuvantul GRAS are o notiune, aici in UK "grasul" nostru de RO este echivalentul a bine facut/solid. Din cauza dulciurilor sunt destui indivizi cu propriul lor camp gravitational...........


» Post actualizat in 10 Mar 2015 03:02

Cunoastem domnule realitatile astea, cum sa nu... Asa ceva este peste tot, s-a mai spus si in postarile anterioare.

Doar ca unii se leaga de o groapa in asfalt, dar in comparatiile lor nu vor sa accepte si varianta ca se poate si mai rau ( am spus eu in pagina 12 cum e cu asfaltul si canalizarea langa Resita )

 

Apoi sunt convins ca iti cunosti cel mai bine realitatea personala... ca fiecare desigur, cu totii ne-o stim pe-a noastra.

 

Fiecare avem nemultumiri, e normal, cand esti un om de rand, esti angajatul cuiva....viata nu e roza. Dar topicul a fost deschis din alt Motiv...

 

Totodata...ce sa mai zic, ma bucur ca lucrezi de 8 luni legal .

 

Stai linistit, cu siguranta au si ei RESITA lor.


» Post actualizat in 10 Mar 2015 03:08

ar trebui inainte sa scrieti pe aici orice sa specificati daca ati fost macar o data in UK. Altfel, povestim ce s-a (cuvant urat) un vanator si l-a vazut un calator.

 

On topic, daca tot se fac comparatii ce ziceti de Antipa vs. Muzeul de stiinte naturale?

 

Eu pot sa compar muzeul tehnic din parcul Carol cu Science Museum din Londra.

Daca ai 8 ani Muzeul Dimitrie Leonida este SF pt tine, prea multe formule prezente prea multe sectiuni sau piese sau aparate de masura........e dificil pt un copil de 8 ani.

Daca ai 8 ani si esti in Science Museum intelegi tot, e ca o carte de colorat, pe intelesul faunei.

 

Parerea asta o am eu si alti colegi romani & polonezi de la Ford, inclusiv colegi de varsta mea engleZi, spun ca Science museum e pentru copii si atat.

post-16670-0-39718100-1425951324_thumb.jpg

post-16670-0-82882100-1425951324_thumb.jpg

post-16670-0-86349100-1425956020_thumb.jpg

post-16670-0-15141000-1425956102_thumb.jpg

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am urmarit topicul asta pana a cazut asa intr-o mizerie...

acuma daca ma gandesc bine cu mentalitatea pe care o vad pe aici nu ai cum sa combati, e ca si cum ai face lectii de logica intr-un spital de boli mintale.

s-a ajuns la poze comparative gen ce mare e masina si ce mica e casa... tz tz tz, bah si evreii sclavi in Babilon aveau o parere mai buna despre Babilon ca romanii liberi care ajung sa munceasca in UK si desi is homelesii si dispretuiesc tara care in care castiga bani suficienti ca sa-si cumpere betoate in ro totusi nu s-ar intoarce acasa.

 

ar vrea sa nu plateasca taxe, se simt jefuiti de politicieni, uite groapa, uite rahatul, uite ca nu am cos de gunoi... astia is retarzi tare pe aici, realitatea nu e ca in pliante, Science Museum e vax gen Dimitrie Leonida si e pentru copii si atat, ce rahat e aia sa vinzi un produs unui asistat social (care poate fi handicapat dar nimeni nu s-a gandit la asta evident) si asta e numai ce am cules asa la intamplare.

 

mare favoare ne-ai facut astia cand ne-u primit in UE si mai recent ca ne-au permis sa muncim si sa castigam bani in tara lor parerea mea e ca daca ar citi topicul asta si ar putea sa ne retraga acest drept ar fi perfect inrdeptatiti sa o faca.

 

suntem ca saracul care iti bate la usa ca nu are ce manca, il inviti la masa il poftesti in casa, il servesti si el incepe sa spuna ca esti gospodar de rahat, ca ce mizerie e in casa la tine ca ce mancare nashpa ai...ce urat esti si ce nevasta grasa ai. io ti-as pune toporul pe carca mah ca asta meriti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

big-fu.t - daca vrei sa nu versi paharul mergi cu trenul. mă big-fu.t, du-te mă in Brăila si intreaba de cartieru "Chercea", ia un maxi taxi si du-te acolo. Nu numai ca o sa versi cafeaua, dar nu o sa intilnesti asfalt, deloc.

 

eugen - ma faci sa rid la 7:33 dim in plm, ce gropi ai pozat ma tu acolo. ai gasit si tu o groapa si 2 santiere in Uk si gata, e naspa - da banii aia de pe partea cealalta a fluturasilor nu sunt naspa, nu>?

Ti-a mai zis cineva - nu-ti convine cu gropicele si santiere In bă-min-găm - DU-TE DE UNDE AI VENIT.

 

Terminati ma terminatilor cu comparatiile aste de (cuvant urat), Romania per ansamblu are 25 de ani in minus fata de restul statelor, si nici n-o sa-i recupereze vreodata.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi vine sa cred cite flatulente din partea traitorilor prin UK dar de nationalitate romana! am ajuns in iukei si sunt deasupra tuturor...

 

unii spun cit de bine le e lor, ce facultati au facut ei acolo (de parca au inventat ei facultatile alea) si in ce case posh stau ei cu chirie... cit de mic trebuie sa fii ca sa te caci pe tine in felul asta!? daca esti bun, nu te dai mare ci iti vezi de treaba... nu incerci sa demostrezi nimic pe forumuri!

 

altii ii trimit la origini pe aia de arata realitatile lor, alea care sunt sau nu paralele cu realitatea aia adevarata... despre ei ce mai e de spus?

mai exista si mirifici care ar interzice romanilor sa circule daca nu au atitudinea corespunzatoare, adica "ciocu' mic fraiere ca nu te-a pus nimenui sa vii aici"... de parca daca cineva munceste si nu e entuziasmat de conditii trebuie sa-si dea suturi in kur singur pina-i infloreste zimbetul pe buze de fericit ce e ca i s-a permis sa traiasca pe plaiurile pastorite de HMM sau de cine mai stie cine!

 

si se presupune ca fiecare dintre cei de mai sus sunt de aia cu educatie si inteligenta peste medie...

 

da, din pacate au dreptate ca suntem in urma rau cu multe insa felul aproape bucuros in care o spun ma face sa ma gindesc ca au relanti-ul un pic dereglat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bigfoot, ti-ai bagat un bat in c.ur!! -_-

si dupa cum spunea un mare clasic: acu' mai urmeaza sa invirti la el :)

 

eu unul ma intreb de fiecare data cind citesc cite un astfel de topic: de ce se simt oamenii obligati sa aiba ultimul cuvint pe forum, de ce au nevoaie sa aiba dreptate?

probabil ca e vorba de prea mult timp liber :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are coneva rabdare sa citeasca tot ce a scris bigfoot? Daca da, stima, poate-mi face un rezumat, ii dau o bere :)

 

Eu, dar nu stiu de ce.

Concluzia, e naspa. Bucurestiul bate Londra la blocuri gri, Londra e plina de gropi si Romania are asflat impecabil (facut evident si cu banii fraierilor din UK) iar muzelul Antiba e mai bun ca ala de istorie natuarala pentru ca e mai intelectual, nu e pentru prosti. De fapt n-a zis chiar de antipa, ci de un muzeu al tehnicii dintr-un oras cu mare traditie tehnica si inginereasca: Bucuresti.

» Post actualizat in 10 Mar 2015 08:35

Veni vorba de drumuri, imi pare rau ca nu am montat camera pe masina sambata.

Astia cei care mentionati ca aveti asfalt NET SUPERIOR in UK fata de RO :))))) ia invartiti voi roata pe langa Castelul Mountfitchet de langa Stansted, nici nu sti ce sa faci..........

 

Da-l ma in ma-sa de asflat ca esti obsedat. Stii cite localitati sint in Romania fara asfalt? Stii ca multe din ele sint "orase"?

Si daca Romania are asflat de citiva ani, ghici ce, e tot pe banii englezilor, fracezilor, nemtilor. Ca astia cotizeaza pentru amarasteni in UE.

 

 

 

Am si eu cateva poze facute la case, nu e vb de critica sau de subiectivitate etc. din poze observati va rog marimea lor, standardul lor normal de rand, am 2 poze in care se afla si masina parcata in fata casei, asta ca sa vezi CAT DE MARE ESTE MASINA pe langa o casa. Sa mai ziceti voi ca in RO apartamentele sau casele sunt mici sau de kkao. Atentie la marimea ferestrelor........ Noi avem case si apartamente in primul rand SOLIDE si in al doilea rand, inainte tindeam sa zic decente, acum pot spune ca sunt mari.

 

Noi? Care noi? Aia din garsoniere, din camine de nefamilisti?

Si de ce trebuie sa fie casa mare?

 

 

 

 

Eu nu vad care este problema in a compara BUCURESTI cu LONDRA..............miroase cacatul mai frumos in Londra sau ce, paraie mai cu accent sau ce?

Bucuresti NU are dc sa fie inferior Londrei, avem si noi Palatul Cotroceni , Casa Poporului ( care se joaca cu Buckingham Palace ........e o "anexa" asa comparativ cu ce avem noi in Piata Constitutiei).

 

Mestere, pina acum te-am mai citit de distractie dar aici mi se pare clar ca una din doua sau poate o combinatie:

1. ori n-ai nici o putere de discernamint.

2. ori esti complet infectat de depresie.

 

Culmea e ca mie Bucurestiul imi cam place - adica realizez ca e naspa rau dar e ceva sentimental, din copilarie, cind ma fascina - , asa cum e el. Dar o comparatie intre Londra si Bucuresti e, in mod evident, la limita sanatii mintale. E plin de viata si are citeva chestii interesante, are si citeva strazi ok, cred ca de acum are si niste constructii terminate :) dar sa fim seriosi.

Si nu, nici Londra nu e orasul meu favorit. Dar e in cu totul alta liga.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca scopul acestui topic este sa faca o comparatie uk/ro. la fel de bine putea fi usa/ro, suedia/ro sau elvetia/ro cu acelasi rezultat.

 

io cred ca bigfoot si eugen_ghe traiesc bine mersi acolo, is platiti de UKIP sa faca reclama negativa UK ca sa limiteze emigrarea din ro.

suna muult mai plauzibil nu-i asa? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, Vralitorule sa-mi zici ce soi de bere preferi :)

Apropo de Bucuresti, culmea e ca si mie-mi place, cu bune si cu rele. Si vb serios...eu fiind de loc din Piatra Neamt, un oras frumos, intre munti...cu lacuri, paduri de tot felul and so on. Insa dorul asta de geografia romaneasca imi trece in 2-3 sapt de vacanta, cum am mai spus-o. Ca daca e sa traiesc iarasi acolo ma voi lovi de aceasi oameni si de acelasi sistem defect.

Apropo, o sa merg in vacanta in RO prin August-Septembrie; aterizez la Bucuresti, stau cateva zile dupa care iau masina si fac 300km pe E85 pana la Bacau dupa care inca 60km pana la Piatra Neamt. In 360km nu am pic de autostrada, ci doar nebuni care ma depasesc haotic si alti nebuni care depasesc de pe contrasens dandu-mi flashuri sa ma dau la o parte. Deja cam ala e momentul cand incep sa ma gandesc la intoarcere in UK.

Aaaa..si daca cuiva ii este dor de sistemul defect din RO sa mearga la consulatul din Londra e absolut genial, am fost sa schimb pasaportul fetitei. Pt ca intre timp mi-am schimbat domiciliul din RO, mi-au zis ca nu au cum sa-i faca pt ca in sistem apare copilul cu adresa veche) I-am intrebat daca tot au sistem si nu mai lucreaza cu posta nu ar putea sa schimbe ei, IN SISTEM, adresa? Cica nu, tre sa sun la evidenta populatiei in RO sa incerc...dar cel mai probabil tre sa ma duc in tara. Zic ok...atunci ce facem, ca tre sa plecam in vacanta in aprilie. Pai facem pasaport temporar. Zic perfect!!! Hai sa facem!!! cica...pai mergeti la colt sa faceti poze....ei avand camere pe trepied la fiecare birou de acolo. Care, cica, nu-s pentru pasapoarte temporare ci doar pt alea electronice (parca asa se cheama). Zic...plm...o fi greu sa copiezi o poza dintr-un folder in altul. Mergem la farmacia din colt, vine indianul cu polaroidul, tzac-pac, 8 lire 4 poze, ne intoarcem. Acum tineti-va bine ... Ce face tanti? Ia pozele, le scaneaza si ni le da inapoi :) ASA CEVA ?! Tre sa fac o poza la pasaportul copilului sa vedeti ce fel de poza are in pasaport :).

Deci...sistemul din RO, comparativ cu cel de aici ? Superb. In UK e de cacao-t ca poti sa-ti faci pasaport online ...permis online si cam tot ce vrei tu online, fara ghisee, tanti ciufute, paznici dumnezei si cozi de oameni frustrati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bigfoot - spui asa "stai linistit ca au si ei RESITA lor " ....asta-i scris-o doar de dragul de a scrie ceva...
dar na, eu te cred totusi daca-mi dai exemplu un cartier al unui oras de ca. 65 000 locuitori al Angliei ( cam atat avea Resita in 2011) care nu are asfalt si canalizare . Eu ti-am dat un exemplu pe care-l cunosc, nu ti-am spus c-am "auzit" "c-ar fi" sate prin nord-estul Romaniei fara curent electric....etc.

da hai sa lasam naibii asfalturile...ziceai de oamenii de 30-40 de ani din UK ca-s bolovani, ca nu lucreaza si eu mai stiu ce...

1. peste tot exista somaj
2. unii someri nu vor sa accepte sa lucreze sub pregatirea lor si sub salarizarea care cred ca li se cuvine ( si aici uite ca vine forta de munca din europa de est si accepta atat jobul sub pregatirea lor cat si salarizarea, findca vor sa stea doar "5 ani" si-apoi sa se intoarca acasa )
3. unii chiar nu mai reusesc sa depaseasca statutul de "asistat social" ...din diferite motive, familii destramate, alcool, droguri...etc

Dar nu inteleg de ce te "doare pe tine capul" ce fac englezii de genul asta...atata vreme cat nu ai cetatenie britanica si nu faci parte din tara respectiva ? Vezi-ti de job, aduna "caramida" de lire ,c-apoi oricum te-ntorci in multpreaiubitul Bucuresti...

Exista vorba aia... Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia...

Nu mai am ce sa adaug....
..exista persoane care au clapete pe ochi (precum caii ...ca sa vada doar inainte )..

@Eugen_Ghe... cu tine e si mai greu, tu ai fixatii mult mai profunde decat bigfoot . O tot dai intr-una ca in UK nu sunt toate bune si frumoase...desi toate astea le stie aproape oricine, ma rog, cam toti care au o cultura generala, cam toti care au o anumita inteligenta...s.a.m.d.
STIM ca exista peste tot coruptie , somaj, prostie...
( doar procentajele difera de la tara la tara )

S-aveti o zi buna,
N.

P,S. @Eugen_Ghe ...da´ nu esti la munca domne ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ice-Queen, este a treia oara cand iti sterg o postare care contine un limbaj ofensator la adresa altor useri, ti-am dat si un PM in care ti-am explicat motivele si te-am rugat sa incetezi, dar nu ai inteles nimic, ia-ti o pauza si invata ce inseamna un dialog civilizat!

Daca era de acord cu tine, putea avea limba si mai ascutita, nu?

 

Ice-Queen, problema multora de pe aici (chiar si mai tineri decat mine) nu este mandria prea mare de a fi roman ci suferinta (inca!) dupa comunism. De aici si (as putea spune) ura fatza de occidentalism in general. Si in legatura cu toti acestia, daca le cauti trecutul vei gasi dovezi de indoctrinare iremediabila (scoli specifice, salariati in sistem, parinti nevindecati, etc...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba..."rad ca prostu la pomana" ..alta vorba populara :) , eu stiam varianta cu "cainele" , dar chiar nu conteaza despre ce animal e vorba...importanta e partea a doua a zicatorii

@Eugen_Ghe...nu stiu daca ai inteles...normal ca e treaba ta unde esti, era o gluma din partea mea...iar parerile tale nu au cum sa deranjeze, ele nu prea intereseaza pe nimeni pe-aici, pe topicul asta...

dar incep si eu sa cred ca e o politica ascunsa ptr. a stopa emigrarile din RO....oameni buni,deci a-ti inteles ? peste tot e la fel...stati domne fiecare la casa voastra ,nu urmati exemplul altora care au ajuns in UK si uite ca nu li s-a asternut covorul rosu...

sau eventual incercati in Coreea de Nord...ca e la fel ca-n S.U.A. , desi...n-are rost nici asta ..ca e la fel peste tot

o luam in ordine alfabetica :

Australia=Belgia=Canada.....(mai lasam si loc liber ca nu vreau sa scriu asa multe)...= Turcia = Venezuela = Zimbabwe.

no...cam asta ar fi..

Editat de NiCo1713
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugen, mai ai un pic si scrii ecuatia universala a relativitatii.

 

E=mc2

 

Vezi sa nu i-o iei cumva inainte lui Hawking si sa gasesti "the theory of everything". Mai ai putin, oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai "Eugen_Ghe"....titlul topicului ( in caz ca nu-l stii ) este " Romani printre engleJi " ....intelegi ?

na...asta-i adevarul....ca sunt (destui) Romani printre Englezi.... ( din pacate sau din fericire ...asta e alta treaba )

 

ca tot voiai tu sa stii ...Adevarul ( asa citisem intr-o pagina )

 

restul e can-can

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehh, nu e el singurul roman ajuns in UK si care a clacat psihic; am mai cunoscut un arhitect care saracul traia intr-o lume paralela. Baiat capabil de altfel, omul avea nevoie de tratament de lunga durata :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, atunci cand vin unii sa imi spuna ca locul in care traiesc eu si vad ceea ce vad, zi de zi, de 8 luni, unde muncesc, locul unde iti traiesc acum viata, nu e cum il vad eu cand eu il vad prea Bine cum e.

 

Koa, la spalatorie auto e la fel, fie ca e in Romania sau in Marea Britanie. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...