Sari la conținut

Asta da pasiune....


Fafane
 Share

Postări Recomandate

Daca omu' se protejeaza bine nu vad de ce s-ar "defecta" in 4-5 ani...

 

Caci doar un costum termic (neopren posibil) turnat pe tine te-ar proteja!?.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca omu' se protejeaza bine nu vad de ce s-ar "defecta" in 4-5 ani...

Ai incercat sa vezi cum e?

Eu am facut cateva faze dastea si ramaneam paralizat vreo saptamana dupa.

Ma simt deja "batran" pentru asemenea aventuri:)

II lasi pe alti mai capabili

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a ajuns un singur drum facut noaptea (1:00 am - 9:00 am)... Cluj - Eforie, in august... Se poate spune ca e vara. Si aveam pe mine cagula, brau, costum full piele (cizme si manusi)... plus costumul de ploaie peste... si tinut (incalzit) pe la spate de o pasagera cam la fel de echipata ca mine...

 

Si cu toate astea pe la 5-6 dimineata faceam flotari printr-o benzinarie pe autostrada. Cam atat imi fusese de cald

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neg ca este foarte nasol, am avut si eu experiente similare, dar, Navix, cu ce viteza te-ai deplasat tu si cu ce viteza si ce distanta crezi ca a parcurs omu cu scuteru?

 

Pentru 5-7 km facuti in oras la o viteza de max 40km/h, chiar si pe "vremurile" astea e cam mult totusi sa consideram ca isi pune in pericol atat de grav sanatatea...

 

Este opinia mea, dar, pe vreme mai rece decat asta (ca temperatura), mai mult de 15 min nu faci de acasa pana la munca, aproape nici nu ai timp sa ingheti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un echipament textil ok este cu siguranta mai cald pe vreme rece ca cel de piele. Am iesit de 2 ori pe zapada cu mobra, inarmat pana in dinti, palmele au fost singurele care au suferit, pentru ca nu aveam decat manusile de piele. Depinde si de rezistenta la frig a fiecaruia bineinteles, dar si de echipament in primul rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta da pasiune si ambitie...

 

I-as da premiul "Cel mai ambitios motociclist" fara nicio ezitare...

Trimite-l la mine ca am de vanzare o pereche de manusi pt vremea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers toată iarna prin Bucureşti, în zilele în care nu era mâzgă pe jos. Până la 0 grade, la drumuri de 20-30 min prin oraş, un costum de iarnă de 250 EUR rezistă fără absolut nicio problemă. Nu ţi-e nici măcar răcoare, nu mai vorbesc de frig.

 

Şi am văzut şi destui scuterişti, inclusiv pe ninsorile alea nasoale. Şi era clar că nu o făceau de plăcere, ci obligaţi de situaţie. Aşa că merită tot respectul, oricum.

Editat de ionradoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta da pasiune si ambitie...

 

Ambitie poate mai inteleg. Dar pe o vreme ca asta, cu scuterul prin oras.... e mai degraba nebunie curata. Sau poate a pierdut vreun pariu. :moron:

Sper sa nu auzim de el pe la stiri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta da pasiune si ambitie...

 

I-as da premiul "Cel mai ambitios motociclist" fara nicio ezitare...

 

Ca omul are nevoie sa se deplaseze si din lipsa de alt mijloc il alege pe cel mai nepotrivit pentru conditiile meteo si starea carosabilului, cu ce il face "motociclist", ambitios si demn de respect? Doar nu a mers pe Transfagarasan, pentru a si satisface pasiunea, a mers cativa km sa cumpere niste cartofi in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Daca merg cu scuterul prin oras numai sunt motociclist ? Cum ii judecati voi pe unii :)))))

Vremea nu e relevanta. Am mers si pe zapada si pe toate minunile. Lac inghetat, Dunare inghetata ..e muuult mai distractiv decat vara si asfalt uscat :P

Editat de darcocbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, corect, dar e normal sa existe si nihilisti prin zona...

 

By the way, dupa parerea mea, nu doar cei care merg pe Transfagarasan sunt motociclisti...

 

Cred ca livratorii de pizza de pe scutere sunt de 100 de ori mai motociclisti decat noi astia care mergem cu motoru doar cand e soare afara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu.

Sa aduni kilometrii cu nemiluita din obligatie, in acelasi mediu (chiar daca trafic aglomerat) nu te face semizeu, nu iti dezvolta nu stiu ce mari abilitati de parcurgere a unui viraj, franare eficienta etc.

Chiar nu va inteleg, ce idolatrizati la astia care se chinuie in conditii improprii din obligatie? Interesant, ca la cei care fac asta la nivel de performanta, sport, hobby etc. nu va uitati.

Editat de Kevinn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...