Sari la conținut

NEXX - Discutii Generale


zece d rosu
 Share

Postări Recomandate

Salutare forum!

 

De cand ma stiu sunt in cautarea "castii perfecte" (pt. mine desigur), care sa mi se potriveasca din mai multe puncte de vedere. Criteriile de selectie zic eu erau simple si anume: sa fie Enduro-Touring, sa fie din materiale premium (kevlar, fibra carbon, etc), sa aiba ochelari de soare integrati si sa atraga privirea (design). Nu in ultimul rand, sa nu ma coste cat un mic concediu motorizat.

Saptamana trecuta mi-am comandat un NEXX x.d1, care mi-a si venit intre timp, dar nu am apucat inca sa fac nici un km. cu ea.

Pt. cine nu stie, NEXX este o marca de casti din Portugalia, relativ tanara, iar intreaga productie este 100 % europeana si "handmade". Practic este aceeasi casca care o vinde si Touratech sub brand-ul propriu, sub denumirea de AVENTURO. Diferentele dintre ele sunt:

1. NEXX are ochelari de soare integrati, iar AVENTURO nu are;

2. NEXX are intercom dedicat (produs de Sena), iar AVENTURO nu are;

3. NEXX este facut din 3 straturi - carbon/kevlar/fibreglass, iar AVENTURO este 100 % din carbon;

4. NEXX are un pret incepand cu 350 eur, iar AVENTURO de la 450 eur;

 

Foarte important de mentionat la NEXX este faptul ca este foparte accesorizata, iar aceste accesorii le-am gasit toate in cutie, deci incluse in pret. Este vorba de:

- husa casca;

- husa viziera;

- pinlock;

- extensie cozoroc;

- suport camera filmat pe cozoroc;

- suport camera filmat pe laterale;

- gura aerisire frontala pt. mers in offroad;

- kit pt. prindere ochelari offroad;

- pad-uri interioare pt. confort sporit;

- kit pregatire intercom (fara intercom);

 

Eu am cumparat-o de pe www.helmexpress.com si am prins un discount de 10 %, asa ca am dat pe varianta alba 315 eur.

Se gaseste si pe Louis, dar in alte variante coloristice: https://www.louis.de/produkte/crosshelme-endurohelme/832?brand=624&gender=&size=&colour=&price=&page=1

 

post-22512-0-22644700-1426230136_thumb.jpg

 

Dupa ce fac cativa km. cu ea, revin cu info despre cum se comporta la drum.

Sper sa ajute si pe altii aceste informatii in cautarea castii mult visate.

 

:)

 

 

 


» Post actualizat in 13 Mar 2015 07:10

Accesoriile...

post-22512-0-89802000-1426230628_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata foarte bine casca si cred ca e si silentioasa.

Ce nu-mi place este sistemul de prindere dublu D.

pe fc-moto e inca redusa la 314 euro + 8 euro transport.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut primii 350 km, atat la viteze legale, cat si ceva mai "alert".

Casca se comporta foarte neutral in vant si am avut parte inclusiv de vant din lateral, deci foarte aerodinamica, daca se poate spune asa ceva despre o casca enduro-touring.

Ce-mi place foarte mult este deschiderea mare a campului vizual, practic spatiul vizierei fiind taiat mai mare decat la alte casti.

Legat de zgomot, da este mai silentioasa decat la alte casti cu "cozoroc", dar nu va asteptati sa fie "ca-n biserica". :)

Sistemul de prindere dublu D este si pt. mine o noutate si va necesita un timp de acomodare.

 

Inca nu am probat ochelarii de soare interiori (nu prea a fost soare) si daca se abureste, sau nu viziera pe ploaie.

 

Marimea este aceeasi ca si la alte casti (la mine M) si dupa prima zi de purtare nu m-a jenat deloc, deci nu necesita o perioada "de rodaj", insa intra pe cap destul de greu (deocamdata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de zgomot, se pare ca daca nu ai x-comul instalat, vei avea parte de ceva mai mult zgomot pe partea lui (stanga)....."easy fix" ar fi sa umpli gaura din spatele capacului cu ceva burete sau vata. Cei de pe adv. spuneau ca rezolva problema.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Intre timp cu X-comul montat am facut 2 drumuri de Bucuresti (la SAM si SMAEB), iar prima impresie este una pozitiva.

Intai un mare plus la capitolul autonomie, deoarece dupa o singura incarcare l-am folosit permanent la ascultat muzica si vorbit la telefon (cateva apeluri pe zi), atat la primul drum, cat si la al doilea, cu 2 saptamani de stand-by intre ele.

La viteze de autostrada este necesar totusi actionat volumul la maxim, ca sa auzi bine, in rest, in oras, sau drumuri normale calitatea sunetului este foarte buna.

Am prins si o ploaie zdravana, deci a fost testat si acest aspect, fara nici o problema de functionare.

 

Un alt plus dupa parerea mea, fata de ce am avut inainte, sunt butoanele cu profil pronuntat, foarte usor de intuit si apasat cu manusile moto.

 

Urmeaza sa testez cuplarea cu alte dispozitive (alti participanti de tura), sa vedem cum merge....


» Post actualizat in 22 Apr 2015 06:15

post-22512-0-71373900-1429683321_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Și eu salivez după un X.D1, galben, tot aștept o reducere de preț, ceva, eventual o plată în rate...

 

Cum ai ales mărimea? Ai mers pe noroc sau ai putut proba un Nexx înainte de comandă?

La Caberg am M (57cm) dar la alte modele am incercat M și erau mici, trebuia să merg pe L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. marime am ales putin pe noroc, tinand cont ca am avut M si la castile anterioare: Uvex, Nolan (2 buc), Scorpion.

Atentie la faptul mentionat mai sus, ca are gura de intrare destul de ingusta (datorita buretilor laterali) si INTRA GREU pe cap, insa odata intrata nu ai nici o jena.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, așa e și Cabergul pe care-l am acum, până intră pe cap mi-ar rupe urechile dacă n-aș avea cagulă.

E nasol că, dacă nu e bună mărimea, schimbatul (care e gratuită la majoritatea magazinelor online) înseamnă expediere pe bani mulți...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Arata foarte fain cu viziera fumurie....

Se pare ca una din chestiile misto la Nexx e ca au deschizatura/taietura vizierei mai mare decat la alte casti, ceea ce iti da un camp vizual foarte mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da exact, Ajuta foarte mult incepator fiind, Am probat diverse Arai si Shoei de fiecare data cand am ajuns prin magazine insa mi-au dat senzatie de tureta tank, fiind obisnuit cu a mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Dexxter : pana astazi nici pomeneala de sarit ceva . Din cate stiu nici @zece n-are probleme. Doar Gamo s-a plans de un adeziv care s-a lichefiat pe la 39-40 grade Celsius blocandu-i functionarea ochelarilor de soare (parca ..?!? ), si-a facut Nexx-ul bucati si dupa ce l-a decretat "o chinezarie nenorocita" si l-a refacut dupa toate regulile artei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha. saru' mana!

se pare (din comentariile de pe adv) ca treaba aia se intampla din cauza quick release-urilor. pare-se ca nu sunt fixate bine si mecanismul de fixare e un pic ciudat.

am zis sa intreb, ca urla aia de pe adv rider ca e un gunoi si le arunca. cand am pus-o pe cap pe a ta, mi-a placut f tare si as lua-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dexxter, leule, nici eu nu am nici o problema cu pometii, nu au sarit niciodata cand am scos casca.

Intre timp am circa 15.000 km facuti cu ea de la inceputul sezonului si totul functioneaza perfect (noi nu am avut nici problemele cu blocarea ochelarilor de soare, asa cum a avut Gamo).

Foarte multumit sunt de Intercomul dedicat, are o autonomie foarte mare, chiar daca intre plimbari trec zile intregi cand sta in stand-by.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posesor de Nexx X1r.

 

Am facut ~1500 km cu ea si pot sublinia cateva avantaje/dezavantaje :

 

Pro :

-Viziera imensa,camp vizual f bun;

-Se fixeaza bine pe pometi;

-Gurile de aerisire au efectul scontat;

-Se comporta bine(aerodinamic) si la viteze mari (180-240);

-Nu suiera/fluiera,sare din cap sau alte prostii ce se intampla la casti no-name :).

-Am observat ca se abureste cateodata cand nu te afli in miscare,imediat cum te deplasezi dispare .

-Foarte usoara,~1200 gr.

 

Cons :

-ZGOMOT insuportabil de la toba,Am un Akrapovic slip on montat si in conditii normale(sau alte casti) nu e asa galagios,insa cand pun casca zgomotul pare amplificat de 3 ori,zici ca sunt in motogp;

-Vizorul necesita scule pentru a fi schimbat,sau o moneda :)).

-Vizorul se deschide numai in 2 trepte si pare cam firav.

 

@GPauL - ai intampinat aceleasi probleme ?

 

O sa fac comparatie in curand, cu un Shark RSR2 Furtif Black si Schuberth R1 ce le-am comandat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Tocmai am primit casca, e pe Louis la reducere, 265 euri, modelul x.d1 voyager, orange/black.

Ca să o bag pe cap trebuie să-mi demontez urechile, așa că până mă obișnuiesc caut un sistem de quick release la foile de varză din dotare. După ce intră e foarte bine (cum e și în viață).

Dacă vremea e ok, în weekend îi fac proba.

E ciudat sistemul de închidere, DD, n-am mai folosit până acum, dar văd că e ultrafolosit dată fiind securitatea mai bună a sistemului.

 

Are o deschidere maximă a vizorului, mult peste ce am probat până acum, similar cu căștile de enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am primit casca, e pe Louis la reducere, 265 euri, modelul x.d1 voyager, orange/black.

Ca să o bag pe cap trebuie să-mi demontez urechile, așa că până mă obișnuiesc caut un sistem de quick release la foile de varză din dotare. După ce intră e foarte bine (cum e și în viață).

 

:) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am trecut de probă, sâmbătă am alergat-o puțin on și off, pe răcoare și pe soare, ziua și noaptea.

E foarte OK, nu se aburește în mers, zgomotul e suportabil, mai ales cu doape în urechi.

Ce e mai ciudat e că că simt o presiune pe pomeți, suportabilă dar permanenetă, sper să se”lase” bureții și să se așeze mai bine. Mărimea bostanului e potrivită cu mărimea căștii, doar layoutul interior nu e 100% compatibil cu mecla.

În schimb, ce e - oarecum - ciudat e faptul că bate vântul prin ea și nu depistez pe unde intră. Chiar cu toate aerisirile închise (cele două din partea de sus și cea ce la bărbie, viziera blocată) simt vântul în ochi. Nu mi-am dat seama dacă intră prin partea de jos sau prin altă parte...

@Zece ai avut vreodată senzația asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...