Sari la conținut

Care-i numarul tau norocos?


®azvan

Care-i numarul tau norocos?  

693 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 39,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • apriliacluj

    10485

  • ivan pedala

    6153

  • Kristian K

    5781

  • Taz Asg

    2802

Top Posters In This Topic

Posted Images

Neața! Boanele le donez, ca de obicei! ;)

 

Ies la o pedală, să dau jos mață grosso, că s-a cam adunat în ultima vreme, fără legătură cu sărbătorile, ci mai mult cu lenea și stilul dezordonat...

 

Radule, sper că n-ai dat bicicleta, o să facă parte din procesul de recuperare (nu imediat, dar va fi obligatorie). Tata a avut accident cu Mobra în 1978, l-a lovit un autobuz la p-ța Cosmonauților (actuală Lahovary). Dublă fractură cominutivă (adică cu lipsă de os, pentru cine nu știe ce-nseamnă - ca la tine, Radu) de tibie și peroneu (pe partea stîngă). A avut cîteva intervenții, tijă implantată care a fost scoasă ulterior, a stat cu membrele atîrnate-n scripeți și greutăți, iar recuperarea a fost într-un an întreg (timp în care a fost pensionat - la 36 de ani). Bicicleta a fost „aparatul” cu care s-a recuperat pînă la sută la sută! Acum, în afară de o cicatrice și ceva lipsă de „carne”, nici măcar nu se observă c-ar fi avut ceva. Deși i s-a spus c-o să rămînă cu un membru mai scurt, cu un șchiopătat, n-a fost așa. A tras de el pînă și-a revenit perfect. S-a ales, în schimb, cu o hepatită C, luată din spital! Infecțiile intraspitalicești sînt o problemă de cînd lumea! Sănătate!

 

Am plecat la pedalat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pffff... am dat-o, dar nu cred ca era potrivita pentru recuperare. Era o cursiera Merida Road Race. O sa-mi iau alta, nu-i bai. Imi pare rau sa aud ca a luat virus C si stiu ca infectiile sunt o problema. Sper sa nu fie cazul la mine. :)

Spor la pedalat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Rares. Inca nu de miercuri de cand m-au transferat la chirurgie plastica nu a trecut nici macar ortopedul. Vineri si azi am inteles ca au liber. Dr. de le chirurgie plastica a trecut zilni de joi ca sa-mi schimbe bandajele.

Oricum, acum sunt pe mana celor de la plastica avand in vedere grefa.

 

Vedem....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa faci contracții izometrice unde nu ai fractura și la piciorul Bun. Și la fund și la spate...sa Îți iei niște gatere mici pt mâini.

E grea oricum recuperarea. .Dacă se atrofiază mușchii o sa fie și mai greu.

Dacă nu ști ce sa faci da-mi un pm cu nr tau și Îți zic.

Sănătate și rabdare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa faci contracții izometrice unde nu ai fractura și la piciorul Bun. Și la fund și la spate...sa Îți iei niște gatere mici pt mâini.

E grea oricum recuperarea. .Dacă se atrofiază mușchii o sa fie și mai greu.

Dacă nu ști ce sa faci da-mi un pm cu nr tau și Îți zic.

Sănătate și rabdare

Salut, Rareș! E foarte bun kinetoterapeutul de la Municipal, mi-a fost profesor. Înțeleg că sîntem colegi de breaslă? :D O să-l ajut și eu pe Radu, că nu se poate baza doar pe 12 ședințe din spital, de-or fi și alea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da buru...Suntem. ..Eu sunt profesor cfm la ortopedie.

Nu contest valoarea și cunoștințele Kinetoterapeut ului de la municipal...Ci lipsa de interes a medicului. Din prima zi după operație trebuia sa fie mobilizat Radu. E tânăr. ..Are forța necesară și voință. Un om ca el nu trebuie lăsat sa se atrofieze. Chiar dacă acum e internat la plastică și are fixator...restul corpului trebuie mobilizat. Repet..Nu e Kinetoterapeut ul vinovat...Aici e medicul de vina ca nu a dat unda verde.

 

Ps. În 20 aprilie aterizez la un festival internațional de kineto.susținut în bucurești. .. Dacă am timp poate o sa-l vizitez și pe Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da buru...Suntem. ..Eu sunt profesor cfm la ortopedie.

Nu contest valoarea și cunoștințele Kinetoterapeut ului de la municipal...Ci lipsa de interes a medicului. Din prima zi după operație trebuia sa fie mobilizat Radu. E tânăr. ..Are forța necesară și voință. Un om ca el nu trebuie lăsat sa se atrofieze. Chiar dacă acum e internat la plastică și are fixator...restul corpului trebuie mobilizat. Repet..Nu e Kinetoterapeut ul vinovat...Aici e medicul de vina ca nu a dat unda verde.

 

Ps. În 20 aprilie aterizez la un festival internațional de kineto.susținut în bucurești. .. Dacă am timp poate o sa-l vizitez și pe Radu.

Absolut de acord! Și lasă-mi și mie un număr în privat!

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles de la medicul de plastica, grefa e pusa acolo si prinsa doar in 3-4 suturi. Asteapta sa fie "lipita" in mod netural.

Ma gandesc ca probabil de aceea nu a venit inca kineto sa ma dea jos din pat. Sa elimine riscul de desprindere a grefei. Dar da, cateva miscari izometrice ar fi putut sa ma invete. :)

Inca o data, merci Rares.

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Sunt obosit. Cel putin 130 km de atv facuti ieri. Deci, sunt fericit. :)

Radu, imi pare rau ca te chinui. Noi te mai tinem la curent cu activitatile noastre, ca sa te bine dispunem, nu sa iti stricam ziua.

Primesc si eu bon azi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neata buna colegii!

 

hai cu prezenta si cu bonurili!

 

diiii!

 

 

Cel putin 130 km facuti ieri.

si eu am bagat vreo 850.....

viteza medie pana la Bors a fost de 97km/h, de la Bors la CJ 49 :crack: :crack:

 

in alta ordine de idei, am mers vreo 10 km in paralel cu sinele de cale ferata, cu un tren in HU 130-140km/h constant, nu-mi venea sa cred!

pe cand la noi, Ministrul Transporturilor a declarat in media, ca ar vrea ca viteza medie a trenurilor din RO in 2020, sa atinga valoarea din '89, pffff....

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ție de ce ți greu Bub?

apoi am o mie de probleme si o suta de lei....

 

 

 

Mă duc sa dorm si eu o oră că tare bine am mâncat.

somn usor, te invidiez! ;)

si eu amu am gatat o pizza dar nu prea pot sa ma culc... ...am si o mie de treburi de rezolvat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă fiecare problema care o ai valorează 10 bani...rămâi și cu rest :)

apoi am o mie de probleme si o suta de lei....

 

 

 

somn usor, te invidiez! ;)

si eu amu am gatat o pizza dar nu prea pot sa ma culc... ...am si o mie de treburi de rezolvat...

Mulțumesc... sa știi ca eu am lăsat problemele sa le rezolve profa de mate. Dacă ea vrea sa știe răspunsul. ..Ea sa îl caute.

O zi frumoasă și lejeră

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...