Sari la conținut

Bucuresti, 15.05.2015, Magheru


Fury
 Share

Postări Recomandate

da asa este, nu esti tu. uitandu-ma mai atent la filmare si la aceasta poza observ ca tenisii tai au sireturile inchise la culoare.

ma bucur ca esti ok. ceilalti 2 colegi accidentati azi nu sunt la fel de norocosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

culpa comuna. Soferul s-a asigurat, nu era nimeni pe banda 2, s-a bagat. Tu ai fortat scimbarea benzii, el la fel. Cred(nu dati cu parul) ca va fi culpa comuna, daca vad asiguratorii filmuletul e nasol..bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

culpa comuna. Soferul s-a asigurat, nu era nimeni pe banda 2, s-a bagat. Tu ai fortat scimbarea benzii, el la fel. Cred(nu dati cu parul) ca va fi culpa comuna, daca vad asiguratorii filmuletul e nasol..bafta.

Da' tu nu vezi ca era motociclistul pe banda 2? Sa crezi tu si asiguratorul ca s-a asigurat, daca a dat peste cineva care era deja pe banda, inseamna ca nu s-a asigurat corespunzator. Sunteti incredibili unii...Si ce inseamna a forta schimbarea benzii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

culpa comuna. Soferul s-a asigurat, nu era nimeni pe banda 2, s-a bagat. Tu ai fortat scimbarea benzii, el la fel. Cred(nu dati cu parul) ca va fi culpa comuna, daca vad asiguratorii filmuletul e nasol..bafta.

tie si altora care isi dau cu parerea pe aici nu v-ar strica sa recititi codul rutier:

"Pe un drum public prevazut cu trei benzi pe sens cand conducatorii a doua autovehicule circula in aceeasi directie , dar pe benzi diferite si intentioneaza sa se inscrie pe banda libera dintre ei , cel care circula pe banda din stanga are prioritate fata de cel care circula pe banda din dreapta."

colegul motorist are castig de cauza

ps:nu lua critica la modul personal :)

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tie si altora care isi dau cu parerea pe aici nu v-ar strica sa recititi codul rutier:
"Pe un drum public prevazut cu trei benzi pe sens cand conducatorii a doua autovehicule circula in aceeasi directie , dar pe benzi diferite si intentioneaza sa se inscrie pe banda libera dintre ei , cel care circula pe banda din stanga are prioritate fata de cel care circula pe banda din dreapta."
colegul motorist are castig de cauza
ps:nu lua critica la modul personal :)

 

 

Pai nu cred ca se aplica ce zici tu aici. Daca inteleg eu bine, articolul asta se refera la altceva. In articol este vorba de cazul cu trei benzi, unde una din vehicule este pe banda extrema stanga, iar celalalt in extrema dreapta, cu o banda libera intre ei. Cam asa:

________________________________________________________

 

:transport-040:

------------- ---------------------- ---------------- --------------

 

 

 

------------ ------------------ ---------------------- ---------

:BlueGW:

________________________________________________________

 

In cazul in care amandoi vor pe banda libera din mijloc, vitezistul are prioritate. Bashtanul cu Goldwing va trebui sa astepte si sa intre dupa el. Multumim, nu stiam ca exista lege pt cazul asta.

 

 

 

In schimb, nu este cazul nostru. Aici, si motorul si automobilul sunt initial pe aceeasi banda, si amandoi vor pe banda a doua, in acelasi timp.

 

Nu cred ca e nevoie sa se complice cu asigurarile. Stricaciunile nu sunt mari, se rezolva mai usor amiabil intre ei.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Pai nu cred ca se aplica ce zici tu aici. Daca inteleg eu bine, articolul asta se refera la altceva. In articol este vorba de cazul cu trei benzi, unde una din vehicule este pe banda extrema stanga, iar celalalt in extrema dreapta, cu o banda libera intre ei. Cam asa:

________________________________________________________

 

:transport-040:

------------- ---------------------- ---------------- --------------

 

 

 

------------ ------------------ ---------------------- ---------

:BlueGW:

________________________________________________________

 

In cazul in care amandoi vor pe banda libera din mijloc, vitezistul are prioritate. Bashtanul cu Goldwing va trebui sa astepte si sa intre dupa el. Multumim, nu stiam ca exista lege pt cazul asta.

 

 

 

In schimb, nu este cazul nostru. Aici, si motorul si automobilul sunt initial pe aceeasi banda, si amandoi vor pe banda a doua, in acelasi timp.

 

Nu cred ca e nevoie sa se complice cu asigurarile. Stricaciunile nu sunt mari, se rezolva mai usor amiabil intre ei.

da asa este...nu vazusem video.oricum este neasigurare la schimbarea directiei de mers.faptul ca masina avea pus semnalul nu inseamna ca avea si prioritate..

in ceea ce priveste cazul descris de mine,legea exista demult

.

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa este...nu vazusem video.oricum este neasigurare la schimbarea directiei de mers.faptul ca masina avea pus semnalul nu inseamna ca avea si prioritate...

 

Soferul are responsabilitatea lui, nimeni nu neaga asta.

 

Pe mine mai putin ma intereseaza aspectul legal. Eu zic ca motociclistul putea sa vada ce se va intampla, si putea sa evite acest accident. Chiar si in cazul in care are dreptate, tot el este cel care sufera. Noroc ca nu este ranit grav, si ii doresc insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferul are responsabilitatea lui, nimeni nu neaga asta.

 

Pe mine mai putin ma intereseaza aspectul legal. Eu zic ca motociclistul putea sa vada ce se va intampla, si putea sa evite acest accident. Chiar si in cazul in care are dreptate, tot el este cel care sufera. Noroc ca nu este ranit grav, si ii doresc insanatosire grabnica.

daca ne referim la "sa invatam din greselile altora" sunt de acord cu tine.eu ii las in astfel de situatii si de obicei pastrez distanta intre masini(eu personal as fi mers pe mijlocul benzii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"conservarul" a semnalizat intentia de a schimba banda. Pare sa se fi si asigurat inainte de manevra pe care a inceput-o doar cand banda 2 a fost eliberata de cealalta masina. Intre timp, mobristul, mai sprinten, ocupase deja banda.

 

Acu' daca nici situatiile astea nu mai pot fi evitate, ce naiba sa mai zici de aia care-ti intorc in fata de pe banda 1 fara semnal?

 

Ca nota personala, mobristul putea sa lase Clio-ul sa-si continue manevra. Nu numai ca nu s-ar fi pus intr-o pozitie potential periculoasa dar oricum se indreptau catre niste coloane care stateau si printre care se putea strecura linistit. In plus, putea sa fie mult mai rau de-atat si-anume tipul cu Clio sa vrea sa ajunga pana pe banda 1 care era mai libera (s-au mai vazut cazuri) moment in care lucrurile s-ar fi terminat mult mai prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kappy666: Cum se poate com. o situatie fara sa va uitati la videoclip ? S-a vazut dimineata in cafea ?

Nu o lua personal :nono:

 

 

WotRU2me: Erau amandoi pe banda 3 ? asa..si al din fata se asigura, vede ca nu-i nimeni si pune semnal dreapta( semnalizeaza intentia de schimbare de banda). Cat ii ia unui sofer sa faca treaba asta ? 1-2 secunde. Pana se gandeste, pana proceseaza, pana apasa pe manete si trage de colac. Pana aici e logic ? sau e incredibil ?

Mai departe gandeste-te ce inseamna.

 

P.S, Daca motorul era pe banda 2, inainte de a pune ala semnalul, era clar dar asa...brava lui ca a scos videoclipul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurat nu inseamna te uiti in oglinzi, mai numeri cateva oi, te gandesti, procesezi, tragi de maneta dupa care, intr-un final, poti sa faci linistit manevra. Trebuie sa te asiguri ca in momentul in care manevrezi nu faci pocinogul. Putea el se semnalizeze intentia mult si bine, asta este o obilgatie, nu-i da niciun drept. Motociclistul nu s-a teleportat acolo, s-a asigurat, a semnalizat si a intrat pe banda. Soferul a driftat catre banda 2 in timp ce semnaliza (intentia fiind clara) dar fara sa se asigure bine si considerand ca ce a facut e deja destul, astfel incat cand a efectuat manevra ferm, a dat peste cineva care era deja acolo ca urmare a unei manevre similare pe care el nu a surprins-o (de bine ce s-a asigurat). Motociclistul nu venea glont, e adevarat ca a trecut in unghiul mort,dar d-aia ai mai multe oglinzi care trebuiesc reglate corect, ca sa-i vezi si p-astia. In alte tari, pe langa asiguratul clasic in oglinzi, este obligatoriu sa faci si o verificare vizuala scurta, intorcand capul vremelnic catre unghiul mort, tocmai ca sa eviti ce s-a intamplat aici. La noi nu exista, dar daca o comiti cum a comis-o soferul, nu te-ai asigurat, nici vorba de culpa comuna.

Pe de alta parte, motociclistul a gresit si el, dar nu in sensul de incalcare a legii ci mai degraba prin pozitionare si prin faptul ca nu a citit bine situatia, facand exact ce nu ar fi trebuit sa faca. Dar nu e culpabil judecandu-l dupa Codul Rutier. Incet incet sper sa inteleaga subtilitatile mersului in oras (din punct de vedere al sigurantei proprii), bine ca s-a soldat doar cu atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la asigurator, am deschis dosarul de dauna si am vorbit si cu inspectorul si cu soferul. Amandoi mi-au dat dreptate din punct de vedere legal, totul e clar dar nu neg si nu am negat niciodata ca nu am gresit si eu din punct de vedere moral. Da, se putea evita daca eram mai atent si prevazator. Clipul il pusesem ca oamenii sa invete din greseala mea si sa fie atenti tot timpul :cheers: L-am scos temporar la cererea soferului si daca isi da acordul dupa ce o sa cenzurez nr. masinii si chipul lui, o sa il pun din nou.

Editat de Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...