Sari la conținut

Confectionare prinderi elemente carena


Postări Recomandate

Am nevoie de un atelier in Bucuresti care sa poata sa-mi fabrice prinderi pentru o aripa spate si un spoiler de DL650, asemanatoare cu pozele de mai jos. Poate cineva sa-mi recomande din experienta proprie pe cineva priceput si serios?

PUIG14808.jpg

PUIG16248.jpg

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,
vezi cu userul robyb - din Tm - are pe undeva pe aici si topic cu poze.

daca nu reusesti sa ii gasesti topicul ma uit mai tarziu si postez.

 

numai bine,

paul


» Post actualizat in 22 May 2015 13:42

/index.php?/topic/695222-bug-spoiler-moto/page-2?hl=robyb&do=findComment&comment=3725424

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Undeva pe aici este un topic cu fabricarea de prinderi, diferite metode aplicate de useri...chiar unele sunt bine realizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la hugger ce prinderi iti trebuie, dai aparatoarea jos si-l prinzi in locul ei.

 

iar pintenul daca nu-i facut pentru motorul tau o sa te chinui sau vei iesi mai scump decat cu unul special pentru modelul tau, n-ai facut mare afacere ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbec - de vreme ce caut un meserias, crede-ma ca este nevoie de prinderi pentru amandoua, altfel nu pierdeam vremea sa intreb. Iar cele doua sunt facute special pentru V-Strom ... altfel iar nu pierdeam vremea sa le iau.

 

@dedant68 - am cautat pe aici, insa nu am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de ajutor, insa poate nu m-am facut inteles.

 

Elementele sunt ok, nu sunt sparte sau crapate, insa gaurile de prindere nu vin fix pe locurile de prindere de pe mocicleta. De aceea trebuie confectionate niste piese care sa se prinda de gaurile elementelor si apoi de motocicleta. De exemplu, la aparatoarea spate am 2 prinderi care se potrivesc cu cele de la aparatoarea de lant, insa pe partea opusa am o gaura care nu are de ce sa se fixeze. Este nevoie de o platbanda de metal care sa vina de la aceasta gaura si sa o fixeze de cel mai apropiat surub...un fel de L. La spoiler e ceva asemanator de facut, de prins gaurile cu niste platbande de suruburile de la capacul de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de ajutor, insa poate nu m-am facut inteles.

 

Elementele sunt ok, nu sunt sparte sau crapate, insa gaurile de prindere nu vin fix pe locurile de prindere de pe mocicleta. De aceea trebuie confectionate niste piese care sa se prinda de gaurile elementelor si apoi de motocicleta. De exemplu, la aparatoarea spate am 2 prinderi care se potrivesc cu cele de la aparatoarea de lant, insa pe partea opusa am o gaura care nu are de ce sa se fixeze. Este nevoie de o platbanda de metal care sa vina de la aceasta gaura si sa o fixeze de cel mai apropiat surub...un fel de L. La spoiler e ceva asemanator de facut, de prins gaurile cu niste platbande de suruburile de la capacul de motor.

Pai atunci du-te ia-ti platbanda niste vopsea spray de cuptor ca-i mai rezistenta, niscaiva suruburi cu piulite si saibe, apuca-te de lucru. Daca nu te pricepi sau nu ai cu ce asa cum sugerezi, nu trebuie mare pricepere sa faci prinderile alea cred ca se descurca oricine care are un flex, menghina , ciocan, bormasina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca are nevoie de ajutor, dar sigur va rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum spunea L.u.v, daca as fi avut ce-mi trebuie si timp, nu mai deschideam topic. Doar am scris clar, caut un meserias... Noroc ca am primit pe privat un contact, va spun ce am facut, poate mai are nevoie si altcineva de ajutor.

 

Merci, il stiu pe Harea, am lucrat cu el si nu m-a incantat.

» Post actualizat in 02 Jun 2015 12:00

Dupa sfaturi si sfaturi primite aici, insa fara un contact concret, am primit un mesaj pe privat de la userul SpEeD_DaEmOn spunandu-mi ca ma poate ajuta. Vi-l recomand, mi-a fabricat prinderile din inox in 2 ore. Daca aveti nevoie, are atelierul langa Gara de Nord.

Editat de smire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...