Sari la conținut

Cluj Napoca, 27.05.2015, Accident usor


Thomas
 Share

Postări Recomandate

 

Sursa: http://www.trafictube.ro/accident-motociclist-cluj-htudor/

 

Despre partea legala:

- nu era coloana oprita la semafor

- de citit si asta -> http://www.trafictube.ro/dupa-accident-consideratii-si-idei/

 

 

Pareri personale:

- nu vad farul mobrei reflectandu-se in tabla Polo-ului (tind sa cred ca nu ii mergea)

- cand depasesti asa, asuma-ti loc de repliere si atentie mai mare

- fa-te auzit si vazut din timp

- franeaza cum trebuie

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asa-i colegule.....

 

dar si depasirea coloanelor e interzisa.....

 

eu as zice ca e culpa comuna

Citeste partea legala pe care am dat-o sub clip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad, din ce am mai citit pe aici si din ce s-a mai intamplat, practic vina e a masinii. Teoretic, sunt sanse mari ca motociclistul sa fie scos vinovat... :(

E chestia aia mult prea des intalnita: daca masina era lovita oarecum in lateral, da, inseamna ca nu s-a asigurat la schimbarea benzii, daca masina e lovita in spate se poate interpreta ca soferul masinii s-a asigurat, s-a incadrat pe banda si motocicleta a venit glont => nu a pastrat distanta regulamentara, nu a adaptat viteza etc etc etc.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste partea legala pe care am dat-o sub clip.

 

Solutionarea data de politist in accidentul postat de tine este un caz rar, si evident, nestiindu-se toate datele problemei. Tipul respectiv, daca arata filmarea, avea permisul suspendat pentru:

 

1. incalcarea liniei continue

2. depasirea coloanei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te grabesti in astfel de conditii, niciodata! Aderenta 0

CORECT!!!

 

locul unde s a intamplat COLIZIUNEA nu era cu LINIE CONTINUA!!!!!

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste partea legala pe care am dat-o sub clip.

Pai vezi ca s-a schimbat formularea: nu mai zice nimic de semafor, zice ceva de genul "depasirea este interzisa cand s-a format o coloana de vehicule aflate in asteptare" sau ceva de genul...

Pe de alta parte coloana se misca. Iar soferul ...nu tu asigurat, nu tu semnalizat, nu tu...nimic.

Mobristul: viteza neadaptata situatiei (ud, aglomerat, etc), fara semnal (sau cel putin eu nu-l vad), nema far (tot asa, eu nu-l vad si nici pozitia pe spate nu pare aprinsa).

Daca as fi gabor as da culpa comuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste partea legala pe care am dat-o sub clip.

dpdv al partii legale nu sunt 100% doxa....

 

eu asa stiu ca este interzisa depasirea coloanelor....., indiferent daca sunt in miscare sau stationeaza......

daca ma insel, .....scuzele de rigoare....... sorry

 

iarasi ajungem la daca......, daca soferul poloului era mai atent...., daca motociclistul nu depasea coloana....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutionarea data de politist in accidentul postat de tine este un caz rar, si evident, nestiindu-se toate datele problemei. Tipul respectiv, daca arata filmarea, avea permisul suspendat pentru:

 

1. incalcarea liniei continue

2. depasirea coloanei

Eu zic sa te uiti mai bine acolo. Si sa vezi concret unde s-a intamplat impactul acolo. Si treaba cu schita, cu declaratiile... adica nimeni nu ascunsese nimic. Gen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Click aici

 

Pentru ca @thomas face referire la asta

» Post actualizat in 28 May 2015 06:48

baietelul asta a inceput sa depaseasca in zona depasirea interzisa (dunga si indicator) si apoi bo$$ul de bo$$ nu a mai putut reintra in banda de celelalte masini. normal se depasesc pe dreapta masinile ce vor sa faca stanga. oricum mistu' ce a virat trebuia sa se asigure..

Editat de TM96UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bossul e un exemplu pt @Thomas, si pe baza unei solutionari gresite a unui politai, construieste tot cazul :P

 

Legislatia o invatam apoi, pe forum...

 

PS: bossul ala e cam Schumi, ca daca era pe 2 roti, as fi zis Rossi

 

Fain e cuplul cu carucior, care era la un pas de moarte... asta ar fi fost "pruncucidere" ?

 

PPS: tu te asiguri in oglinda stanga, cand esti incadrat corespunzator, si faci stanga? Se asigura cineva, vreodata?

 

baietelul asta a inceput sa depaseasca in zona depasirea interzisa (dunga si indicator) si apoi bossul de boss nu a mai putut reintra in banda de celelalte masini. normal se depasesc pe dreapta masinile ce vor sa faca stanga

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bossul e un exemplu pt @Thomas, si pe baza unei solutionari gresite a unui politai, construieste tot cazul :P

 

Legislatia o invatam apoi, pe forum...

 

PS: bossul ala e cam Schumi, ca daca era pe 2 roti, as fi zis Rossi

 

Fain e cuplul cu carucior, care era la un pas de moarte... asta ar fi fost "pruncucidere" ?

 

Eu zic sa iti vezi lungul nasului, "boss". Si apoi sa vezi legislatia in vigoare. Exemplul dat de mine era cel mai simplu acum, daca ai alte pareri, te rog sa dai un e-mail politiei tale rutiere din CJ, cu prezentarea situatiei de depasire, etc. si vei primi un raspuns in maxim 30 zile. Legal.

 

Iar discutia din acest topic este despre accidentul MOTO. Gen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca cel cu mașina a făcut ce a făcut și cel cu moto. Exact aceeași manevra, doar că , ghinionul lui, a uitat sa se asigure. Acuma, că poliția va scoate vinovat pe unul sau altul, cred ca e discuție lungă, ma gândesc ca ar fi buna filmarea ca proba .

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu, si aici incheiam, tu postezi o filmare cu un accident (unde nu se inghesuie nimeni, nici macar eu, sa dam un verdict) si apoi pui ca anexa, un caz cu o solutionare gresita, pe baza caruia vrei acelasi verdict?

 

Esti naiv!

 

Bafta!

 

 

Eu zic sa iti vezi lungul nasului, "boss".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra pe semne ca avea farul stins.. ca inainte sa cada cand nu mai are piciorul pe frana nu are pozitie pe spate, si da, nici in masina nu se reflecta farul. Pe de alta parte, PSY nu a semnalizat si nu s-a asigurat. De final e vinovat cel care intra in fundul celuilalt. Neadaptarea vitezei la conditiile de drum si distanta neregulamentara. GHINION

Editat de TM96UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...