Sari la conținut

Recomandare Bulgaria-Rusenski Lom


thvlad
 Share

Postări Recomandate

Salut! Sunt interesat sa fac o iesire in Bulgaria, la rezervatia naturala Rusenski Lom, am citit lucruri interesante despre acele locuri. Este aproape, cca. 40 km. de la Ruse. Am inteles ca pe drum exista si o localitate medievala, Cerven, unde exista si posibilitatea de cazare. A mai fost cineva pe acele meleaguri? Orice informatie este binevenita.

Multumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti merge pe drumul principal catre Veliko, unde urmaresti indicatoarele. Inainte de Cherven, poti vizita si bisericile sculptate in piatra de la Ivanovo.

 

Eu prefer drumul secundar, il gasesti pe harta cu numarul 501. Pentru asta, la iesirea din Ruse, faci stinga pe sub viaduct.

 

Vezi ca in Cherven, daca mergi fara GPS, e usor sa ratezi cetatea. Intr-o curba de 90 grade la dreapta, trebuie sa mergi inainte printre niste case, pe un drumulet mic. Ai asfalt pina la cetate, e si o terasa cu mincare in parcare.

 

Te poti intoarce prin Nisovo - Shtraklevo - Ruse. In zona sint o multime de drumulete pe care le poti explora pe roti sau pe jos. De exemplu: https://goo.gl/maps/H8hC7

 

Cind te duci ?

Editat de asdglasfk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faine drumurile, am fost in ianuarie anul trecut intr-o zi mai calda. Am fost si la Ivanovo - merita vazut chiar daca nu esti pasionat de religie (eu nu sunt) - ca arhitectura in stanca. Si Cherven.

post-63705-0-20756100-1433408501_thumb.jpg

post-63705-0-00138700-1433408508_thumb.jpg

post-63705-0-95906700-1433408511_thumb.jpg

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut anul trecut (parca?) o astfel de plimbare, foarte reusita.

 

http://bgtourinfo.net/rorlom.html

 

Pe langa manastirea sapata in stanca si canionul merita vazuta si cetatea Cerven si pestera Orlova Ciuca. Noi am avut calauza, e cam greu fara GPS. Doar sa-ti printezi drumurile pe ceva harti si sa mai bajbai la intersectii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am fost in minivacanta de 1 Mai in zona, cazare la Black Stork in Nisovo (a fost super, are si piscina, sauna, jacuzzi), ne-am plimbat cu bicicletele prin zona. Obiective: manastirea sapata in stanca Nisovo, canionul de pana la manastire, cetatea Cherven, manastirea Basarbovo; pentru biciclit e super zona.

Se poate cumpara din Ruse (Info Turist Center) o harta foarte buna a parcului natural.

Nu e scris de mine, dar e util: https://velobello.wordpress.com/2009/08/11/cicloturism-in-bulgaria-%E2%80%93-rusenski-lom/

http://www.jurnaldecalator.ro/pe-bicicleta-pana-la-cetatea-cherven/

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te descurci si fara GPS cu o harta printata, cum am avut si noi.

Noi am stat la Black Stork, nota 10.

Tot canionul e f frumos, ai de multe ori senzatia ca e un relief gresit, facut invers :D

Locurile mentionate - Orlova Ciuca (ghidul a fost demential, vorbea intr-o combinatie de germana, engleza, bulgara si romana :D), bisericile din stanca, Cerven, satul Nisovo.

Locatiile istorice (cetatea si bisericile) contin o multime de referinte la perioada celui de-al doilea imperiu bulgar (din care facea parte si Valahia) si Basarabi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Din nou multe multumiri pentru informatii. Chiar sunt locuri de vazut neaparat si aproape de Bucuresti. Eu sunt interesat sa fac aceasta iesire in principiu oricand dupa data de 22 iunie. Daca mai sunt amatori pentru acest sejur, as fi bucuros sa nu merg singur.

Numai bine !

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as da o tura miine, 6 iunie.

Bravo! Din pacate eu nu pot maine, am program full pana in 21 iunie, intru in vacanta odata cu elevii... Insa daca ajungi pe acolo poate ne furnizezi ceva noutati.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, se intra in Bulgaria, iar la sensul giratoriu de la iesirea din vama se iese pe a doua iesire, pe soseaua de centura (bd. Bulgaria).

Se merge pe ea pana la indicatorul de Basarbovo - stanga. In Basarbovo la intersectie faci stanga (inainte de un podet, dupa parculet). In 2 km este biserica rupestra. Se poate merge si nitel mai departe prin parc daca ai un enduro-touring.

Se iese inapoi la sosea si se face stanga, continarea spre Ivanovo. la intrare in Ivanovo, la intersectie, e acolo o benzinarie veche, se face stanga spre manastirile rupestre Ivanovo (5 km de la drum). Reintoarcerea, apoi se continua stanga spre Dve Mogili.

Inainte de Dve Mogili este indicator pestera Orlova Chuka stanga, tot in vreo 5 km. La fel, reintoarcere la drum, apoi dupa cativa km indicator stanga Cherven.

In Cherven, dupa coborare, se face stanga la o intersectie, spre orasul medieval.

Daca se merge inainte se iese in drumul spre Nisovo - Straklevo, pe care se poate face reintoarcerea, drumul da in soseaua de Varna. Optional, dupa iesirea in drumul national, se poate face o abatere spre dreapta spre Chervena Voda - Nikolovo (Lipnik Park), apoi inca o abatere spre Marten si iesire direct in vama in sensul giratoriu.

Toata zona este linistita, drumurile ok. Cu bicicleta e si mai frumos, prin canion, insa in primavara canionul a cam fost inundat si inca e mare mocirla acolo.

Editat de Eek!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor, care poate sa puna o harta mai de doamne-ajuta pe care sa se vada precis locul unde e acea biserica ?

 

ma uit si pe net, gasesc bloguri dar nicaieri o harta in care sa arate un punct si sa scrie "obiectivul x", nici google nu ma ajuta, etc...

 

ce-or fi asa dosite nu pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faine drumurile, am fost in ianuarie anul trecut intr-o zi mai calda. Am fost si la Ivanovo - merita vazut chiar daca nu esti pasionat de religie (eu nu sunt) - ca arhitectura in stanca. Si Cherven.

tradatoare care esti. ce poza faina ai facut de sus :) , sau ..eu ?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...