Sari la conținut

apropo de ...accidente


CeReBralF3
 Share

Postări Recomandate

Kollar, eu sunt de acord cu tine. Sincer! Chiar sunt. Si eu merg in fel si chip, in functie de ceea ce dicteaza traficul. Singurul lucru pe care l-as avea de adaugat, atunci cand vine vorba de asumat riscuri, pentru ca faci cu curaj lucruri de care iti este frica, ar fi acela ca trebuie sa ne si asumam greselile. Ai avut curaj? Ai riscat? N-a iesit cum trebuie? Asuma-ti si vezi si unde ai gresit tu, nu doar ceilalti. Numai asa poti invata ceva si capata experienta. Daca te culci pe-o ureche, spunand mereu ca tu n-ai avut nicio vina, pana la urma ajungi sa ti se infunde definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Astia cu talent si curaj... cand va rupeti gatul puneti pe cineva sa spuna aici cine sunteti, poate va facem si o statuie... un bust ceva. Auzi la el ...talent si curaj... sa ce, sa ajungi in gropa mai repede!? Talentul si curajul nu exclud anticiparea, precautia, cunoasterea legislatiei si aplicarea ei, adaptarea vitezei...Daca nu ati atins vreun mort inca, aflati ca e rece ca piatra...si greu tare...

 

 

Ce minunat! Sa incalci regulile de circulatie este un act de mandrie, pentru ca inseamna ca ai koaye, si in plus talent si curaj.

Banuiesc ca in mintea voastra militianul care va amendeaza este un nemernic care vrea sa va castreze si sa va suprime talentul si curajul.

Au ce invata de pe aici tinerii motociclisti.

Se poate face rapid o lista destul de consistenta de oameni (cu moto sau auto) care au facut dovada acestor caracteristici minunate invocate de voi si care au reusit sa trimita pe lumea cealalta o gramada de oameni nevinovati. Dar ce conteaza cand ai talent si curaj ....

Sa va vad pe astia koyosi si curajosi cat de mandrii veti fi de cel care va va baga in spital sau si mai rau va lua de linga voi pe cineva drag.

Poate doar atunci veti intelege cat de stramba este gandirea voastra.

 

 

Cum definești, tu, talentul? La fel, definește, te rog, curajul.

 

De aici pleacă, de fapt, problema. După mine, talentul nu înseamnă capacitatea de a tricota mașinile, în traficul ăsta îmbâcsit, mergând pe o roată cu viteze supersonice și cerând dreptul de a fi singur pe asfalt, ci capacitatea de a te bucura de mersul pe două roți, de a ajunge unde ți-ai propus și înapoi acasă, întreg, capacitatea de a anticipa evenimentele riscante și a evita necazurile.

Iar curajul poate fi cel care te face să te urci pe motocicletă, ținând seama de condițiile de trafic, de existența "talentaților și curajoșilor" pe orice combinație de roți - fie, ele, 2 sau 4 - nicidecum ceea ce te determină să încalci regulile fără frica de sancțiuni.

 

the-3-most-common-uses-of-irony-comic.jp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-pe toti ne doare **** intr-o anumita masura sau in anumite situatii de lege. ar fi bina daca in cazul tau ar fi atata timp si cat nu incomodezi/incurci pe altii,sau mai rau:sa-i accidentezi.

-valabil ca mai sus,pe barba ta, atata timp cat nu incomodezi pe altii. Nu trebuie sa mergi pe placul forumistilor.

-nu se stie niciodata la mana cui ajungi, doamne fereste, nu doresc nimanui sa se intample. zic doar ca niciodata nu stii ce poti pati si cine-ti poate sari in ajutor. aroganta asta cu care scuipi peste capetele tuturor nu cred ca-ti ajuta la ceva

-nu cunosc detaliile cazului la care faci tu referire incat sa atarne in vreun fel afirmatia ta (nu stiu, te asteptai sa-ti dau dreptate si sa zic: da, uite ce patesc culmea ..fraierii care respecta legea?)

-nu-i nimic,stiu ca la randul tau,cand nu-ti convine o sa apelezi cu incredere la quote si la aberatii

» Post actualizat in 02 Jul 2015 12:20

 

era un topic despre unu ce depasise o masina (cu mobra) pe linie continua fara sa incalce linia,dar era ceva semn cu depasirea interzisa,sau in fine, nu mai retin topicul,dar stiu ca s-a contrazis lumea acolo si toti expertii in lege cu privire la ce inseamna depasire, la ce inteleg unii prin depasire, s.a.m.d.

 

Daca tu spui ca e legal sa mergi pe aceeasi banda cu o masina, eu ma duc sa ma culc.. (repet, vorbim in dreptul ei, nu la 10 metri in spatele ei sau la 10 metri in fata ei...)

 

Nu mai comentez de aspectul practic sau cat de sigur este sa faci asta...

» Post actualizat in 02 Jul 2015 12:22

 

NOT AGAIN.... pe un drum cu mai multe benzi pe sens, daca cel de pe banda 1 merge mai rapid decat cel de pe banda 2, fara sa-si modifice vreunul DIRECTIA de mers, tu intelegi prin asta DEPASIRE?

» Post actualizat in 02 Jul 2015 12:24

 

Iti cer umil un extras din lege unde specifica asta..

N-am spus ca-i legal ci am spus ca nu e ilegal. Caz concret: deplasat pe aceeasi banda cu conserva (care statea pentru ca altfel nu risc). Conserva deschide portiera. Mobristul cade, portiera se stramba. Conservarul insista sa mearga la militie. Militia gaseste conservarul vinovat si il articuleaza cu amenda.

 

La partea cu depasirea in intersectii ti-a raspuns @blorin cateva posturi mai la vale: Art.152(1) a)

 

Pai intreb. Nu e o rusine sa recunosti cand nu stii ceva

 

Daca o stiam, il curentam cu o replica si-i demonstram ca nu are dreptate :) (ma refer la io,bogo)

Nu de curentat e vorba pe-aici. Cel putin nu asta-i scopul meu. Impresia mea era ca mai bine (incercam sa) invatam unii de la altii. ;)

 

Hai ca vine weekendul. Sa ne vedem cu totii intregi la final.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, fiecare pasare pe limba ei piere...

Si io am crescut printre tigani, borfasi, drogati, ciorditori (Dudesti, daca-ti spune ceva...), dar nu m-am gandit niciodata sa ma apuc de d-astea. Nici la 15 ani, nici la 25, nici la 35 si nici acum. Deci fiecare tre' sa treaca prin filtrul mintii proprii tot ce aude, ce vede. Cine nu e in stare si crapa din cauza asta, sa-i fie de bine. Selectie naturala.

» Post actualizat in 03 Jul 2015 08:33

Talentul este sa mergi mult si bine si sa ajungi de fiecare data acasa intreg.

Curajul este sa faci ceva de care iti este, totusi, frica. (Ca chestie, mie mi-e frica de mersul cu mobra in Romanica, serios vorbind. Dar imi place atat de mult incat trec peste frica...)

De acord ca fiecare pasare pe limba ei piere. Intrebarea mea era de ce sa moara o pasare pe limba alteia? Merge unul ca tembelul si te omoara? Scuza-ma dar asta nu este selectie naturala. Regulile au fost introduse in societete pentru a ne permite sa fim intr-o oarecare siguranta cu totii. Nerespectarea lor ne reduce acest nivel de siguranta. Crezi ca tu sau eu sau orcine are dreptul sa reduca siguranta celorlati? Daca ai fi singur prin oras, esti liber sa faci ce vrei. Dar nu esti.

 

Si pentru HD: exact ceea ce spui tu nu se intampla - ne asumam riscuri, chiar si in numele celorlati (fara sa ii intrebam daca ei doresc acest lucru) iar cand facem beleaua fugim ca dracu' de tamaie de asumarea raspunderii. Huidu a mers mai repede ca asa a vrut el, ce conta ca exista o limitare de viteza (cum ar zice Kollar ca asa a vrut plua lui). Si-a asumat riscul, dar nu doar pentru el. Si care a fost rezultatul? 3 oameni omoriti si tot atitea familii indoliate. Apoi a inceput munca cu aranjatul ca sa scape cat mai ieftin si a scapat, evident. Am facut referire la Huidu pentru ca este un exemplu cunsocut de toti. Oricum gasesti cu miile din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era un topic despre unu ce depasise o masina (cu mobra) pe linie continua fara sa incalce linia,dar era ceva semn cu depasirea interzisa,sau in fine, nu mai retin topicul,dar stiu ca s-a contrazis lumea acolo si toti expertii in lege cu privire la ce inseamna depasire, la ce inteleg unii prin depasire, s.a.m.d.

eu tin minte ca am avut la examen intrebarea asemanatoare: doua mobre in dreptul statiei de tramvai (unde depasirea este interzisa). amandoua pe aceeasi banda, una trecand inaintea celeilalte. raspunsul corect era ca manevra este legala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tin minte ca am avut la examen intrebarea asemanatoare: doua mobre in dreptul statiei de tramvai (unde depasirea este interzisa). amandoua pe aceeasi banda, una trecand inaintea celeilalte. raspunsul corect era ca manevra este legala.

Normal, pentru ca depasirea se considera atunci cand ai trecut de axul care desparte benzile de mers sau sensurile de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal, pentru ca depasirea se considera atunci cand ai trecut de axul care desparte benzile de mers sau sensurile de mers.

 

Nu prea mai e așa...

 

Definitia veche:

DEPASIREA – este manevra prin care conducatorul unui vehicul il devanseaza pe un altul , aflat in mers sau imobilizat , daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie. Depasirea se efectueaza de regula , pe partea stanga in sensul de mers .

 

Definitia noua:

DEPAȘIREA: Este acea manevră prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul sau pe lângă un obstacol, aflat pe acelaşi sens de circulaţie, prin schimbarea direcţiei de mers şi ieşirea de pe banda de circulaţie sau din şirul de vehicule în care s-a aflat iniţial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea mai e așa...

 

Definitia veche:

DEPASIREA – este manevra prin care conducatorul unui vehicul il devanseaza pe un altul , aflat in mers sau imobilizat , daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie. Depasirea se efectueaza de regula , pe partea stanga in sensul de mers .

 

Definitia noua:

DEPAȘIREA: Este acea manevră prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul sau pe lângă un obstacol, aflat pe acelaşi sens de circulaţie, prin schimbarea direcţiei de mers şi ieşirea de pe banda de circulaţie sau din şirul de vehicule în care s-a aflat iniţial.

Adica definitia noua se completeaza cu ce inseamna depasitul coloanei de vehicule, respectiv esti in offsaid chiar daca nu treci de axul longitudinal. Corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, așa o interpretează și milițianul de serviciu...

 

Pe de altă parte, în povestea cu cele două mobre, care merg paralel, nu se îndeplinește prima premisă, "prin schimbarea direcției de mers", deci enunțul e fals, deci nu e depășire, indiferent de următoarea.

Acu' să văz eu cum înțelege Garcea logica predicatelor...

 

Practic, nici două mașini care merg decalat, una în spatele celeilalte pe aceeași bandă, trecerea celei din spate în față nu prea e depășire, conform definiției, din același motiv, de logică elementară. Doar că Watson nu va înțelege.

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kollar, eu sunt de acord cu tine. Sincer! Chiar sunt. Si eu merg in fel si chip, in functie de ceea ce dicteaza traficul. Singurul lucru pe care l-as avea de adaugat, atunci cand vine vorba de asumat riscuri, pentru ca faci cu curaj lucruri de care iti este frica, ar fi acela ca trebuie sa ne si asumam greselile. Ai avut curaj? Ai riscat? N-a iesit cum trebuie? Asuma-ti si vezi si unde ai gresit tu, nu doar ceilalti. Numai asa poti invata ceva si capata experienta. Daca te culci pe-o ureche, spunand mereu ca tu n-ai avut nicio vina, pana la urma ajungi sa ti se infunde definitiv.

Absolut de acord. Am momente in care merg infipt si-mi aduc aminte cum mi-a trecut glontul pe la ureche cu o saptamana inainte in aceeasi zona. Si ma ponderez un pic. Se cheama ca am invatat dintr-o greseala de-a mea sau de-a altcuiva, nu?

» Post actualizat in 03 Jul 2015 10:12

Normal, pentru ca depasirea se considera atunci cand ai trecut de axul care desparte benzile de mers sau sensurile de mers.

Aoleeeu, iar prostia asta cu axul drumului...

» Post actualizat in 03 Jul 2015 10:12

Adica definitia noua se completeaza cu ce inseamna depasitul coloanei de vehicule, respectiv esti in offsaid chiar daca nu treci de axul longitudinal. Corect?

Corect

» Post actualizat in 03 Jul 2015 10:14

eu tin minte ca am avut la examen intrebarea asemanatoare: doua mobre in dreptul statiei de tramvai (unde depasirea este interzisa). amandoua pe aceeasi banda, una trecand inaintea celeilalte. raspunsul corect era ca manevra este legala.

Pentru ca motocicletele fara atas sunt exceptate de la interdictia de a fi depasite.

» Post actualizat in 03 Jul 2015 10:19

De acord ca fiecare pasare pe limba ei piere. Intrebarea mea era de ce sa moara o pasare pe limba alteia? Merge unul ca tembelul si te omoara? Scuza-ma dar asta nu este selectie naturala. Regulile au fost introduse in societete pentru a ne permite sa fim intr-o oarecare siguranta cu totii. Nerespectarea lor ne reduce acest nivel de siguranta. Crezi ca tu sau eu sau orcine are dreptul sa reduca siguranta celorlati? Daca ai fi singur prin oras, esti liber sa faci ce vrei. Dar nu esti.

N-am pus NICIODATA in pericol pe NIMENI pe strada. Nici macar pe pasagera mea, cu care merg muuult mai cuminte si mai preventiv decat singur.

Ca exemplu: oricat de agresiv as merge prin oras, opresc la treceri de pietoni chiar daca aia n-au pus piciorul. De multe ori cu riscul de a fi "astins" de masinile care vin din spate. Pentru ca stiu cum e sa fii "pieton amarat" gen bunica, fomeie impiedicata, copil, etc, etc si sa nu se opreasca bulangii iar tie ti-e frica sa pui un picior ca sa-i opresti.

La fel, nu trec nNICIODATA PE ROSU, nici macar pe galben, daca pot sa opresc. De o gramada de ori mi-am luat injuraturi de la soferi, cu un taximetrist era sa ma bat, ca de ce n-am trecut pe galben.

 

Acuma poate intelegi ca mersul agresiv si un pic peste limita legii se poate executa si fara sa pui in pericol pe cei din jurul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut de acord. Am momente in care merg infipt si-mi aduc aminte cum mi-a trecut glontul pe la ureche cu o saptamana inainte in aceeasi zona. Si ma ponderez un pic. Se cheama ca am invatat dintr-o greseala de-a mea sau de-a altcuiva, nu?

» Post actualizat in 03 Jul 2015 10:12

Aoleeeu, iar prostia asta cu axul drumului...

» Post actualizat in 03 Jul 2015 10:12

Corect

» Post actualizat in 03 Jul 2015 10:14

Pentru ca motocicletele fara atas sunt exceptate de la interdictia de a fi depasite.

» Post actualizat in 03 Jul 2015 10:19

N-am pus NICIODATA in pericol pe NIMENI pe strada. Nici macar pe pasagera mea, cu care merg muuult mai cuminte si mai preventiv decat singur.

Ca exemplu: oricat de agresiv as merge prin oras, opresc la treceri de pietoni chiar daca aia n-au pus piciorul. De multe ori cu riscul de a fi "astins" de masinile care vin din spate. Pentru ca stiu cum e sa fii "pieton amarat" gen bunica, fomeie impiedicata, copil, etc, etc si sa nu se opreasca bulangii iar tie ti-e frica sa pui un picior ca sa-i opresti.

La fel, nu trec nNICIODATA PE ROSU, nici macar pe galben, daca pot sa opresc. De o gramada de ori mi-am luat injuraturi de la soferi, cu un taximetrist era sa ma bat, ca de ce n-am trecut pe galben.

 

Acuma poate intelegi ca mersul agresiv si un pic peste limita legii se poate executa si fara sa pui in pericol pe cei din jurul tau.

Nu am spus ca nu poti merge agresiv sau la limita legii fara sa pui in pericol pe cei din jurul tau. Vorba a fost daca incalc legea pentru ca asa vrea muschiul meu, si cat timp nu ma prinde militianul sunt koyos, talentat , curajos si cu palosul gros :). Si respectiv daca am dreptul sa imi asum riscuri care de fapt inseamna sa imi asumi riscuri si in numele altora.

Totusi cred ca formulare corecta este:

''Eu consider ca n-am pus niciodata in pericol pe nimeni pe strada''. De acord? Asta este parerea ta si o respectam, chiar daca unii avem dreptul sa nu fim de acord cu ea.

Felicitari daca opresti la galben, la treceri de pietoni si daca preiei eroic injuraturile aferente. Oricum pina la bataie se prefera injuraturile. Si daca esti sofer de Bucuresti stii prea bine ca poti injura 20 de minute fara sa te repeti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''Eu consider ca n-am pus niciodata in pericol pe nimeni pe strada''. De acord? Asta este parerea ta si o respectam, chiar daca unii avem dreptul sa nu fim de acord cu ea.

Felicitari daca opresti la galben, la treceri de pietoni si daca preiei eroic injuraturile aferente. Oricum pina la bataie se prefera injuraturile. Si daca esti sofer de Bucuresti stii prea bine ca poti injura 20 de minute fara sa te repeti :)

Perfect de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...